QNB Finansinvest Blog

05/11/2021
Bist Kapanış:Endeks 1589 olan tarihi zirvesine yaklaştı

BIST 100 Endeksi yukarı yönlü seyrine devam ederken, güçlü görünümünü koruyor. Banka hisseleri endeksteki yükselişe öncülük etti. Buna paralel  endeks 1589 olan tarihi zirve seviyesine doğru yöneldi. Teknik olarak endekste bu seviye kritik direnç. 1589’da satışların karşılanması yükselişin devamı açısından önemli.

 

ABD verileri sonrasında; EUR/USD 1,1525 olan desteğini aşağı yönde zorladı. Paritenin bu seviyenin üzerinde kalabilmesi kısa vadeli görünüm açısından takip edilebilir. Aşağı kırılması halinde 1,1470 destek konumunda. Dolar kurunda 9,63 desteğinin üzerinde 9,77 direnç olarak izlenebilir. 9,63’ün altı ise yeniden 9,50 desteğine yönelim için izlenebilir.


BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-100
BIST-30
Bankacılık Endeksi
Sınai Endeksi
En Çok İşlem GörenlerTHYAO 3806 mn TL GARAN 3138 mn TL TUPRS 992 mn TL
En çok artanlarAKSA %100 AKCNS %100 AKBNK %100
En çok azalanlarZRGYO %-4,94 NETAS %-3,64 AEFES %-3,24
BIST-100 İşlem Hacmi
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,1527 -%0,24
USD/TL9,7063 %0,02
EUR/TL11,1932 -%0,18
Gösterge bileşik faiz (%)17,72 -%0,67
Altın (Dolar/Ons)1.801,38 %0,54
Brent Petrol81,723 %1,29
DAX16024 %0
FTSE-1007279,91 %0,43

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.
İkon-ok
05/11/2021
5 Kasım 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• Moderna (MRNA) hisseleri, beklenenden daha zayıf bir çeyreklik raporun ardından %17,9 düştü. İlaç üreticisi, yıl için Covid-19 aşı satış tahminini düşürdü ve üçüncü çeyrek kazanç ve gelir beklentilerini kaçırdı. Moderna, Refinitiv'in 9,05 dolarlık konsensüs tahminine rağmen son çeyreği için hisse başına 7,70 dolar kazanç açıkladı.

 

• Penn National Gaming (PENN) hisseleri üç aylık sonuçları açıkladıktan sonra %21,1 düştü. Şirket, 537,8 milyon dolarlık StreetAccount konsensüs tahmini karşısında 480,3 milyon dolarlık düzeltilmiş FAVÖK (kira öncesi) bildirdi. Şirket yönetimi, üçüncü çeyreğin Ida Kasırgası ve delta varyantının alevlenmelerinden etkilendiğini söyledi.

 

• Nvidia (NVDA) hisseleri, Wells Fargo'nun hisse başına fiyat hedefini 245 dolardan 320 dolara çıkardıktan sonra %12 yükseldi. Analistler, "NVIDIA Omniverse'i çok çeşitli dikey uygulamalarda Metaverse'in geliştirilmesi için önemli bir etkinleştirici/platform olarak görüyoruz" dedi.

 

• Etsy (ETSY) hisseleri, analistlerin beklentilerini aşan üçüncü çeyrek kazançlarını bildirdikten sonra %13,2 arttı. Etsy, StreetAccount'un 0,55 dolarlıkk konsensüs tahminini geçerek hisse başına 0,62 dolar kar kaydetti.

 

• Qualcomm (QCOM) hisseleri, beklenenden daha iyi bir kazanç raporunun ardından %12,7 arttı. Şirket, dördüncü çeyrek mali kazançlarını ve analistlerin beklentilerini aşan gelirini bildirdi. Qualcomm, küresel çip sıkıntısına rağmen akıllı telefon çip satışlarında yıldan yıla %56 artış bildirdi.

 

• Planet Fitness (PLNT) hisseleri, fitness merkezi zincirinin beklentileri aşmasından sonra %11,7 arttı. Şirket, hisse başına 0,18 sdolarlık StreetAccount konsensüsüne karşı hisse başına 0,25 dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi. Planet Fitness ayrıca tam yıl gelir tahminini de yükseltti.

 

• Roku (ROKU) hisseleri, beklenenden daha zayıf bir üç aylık gelir raporunun ardından %7,7 düştü. Yayıncılık şirketi 680 milyon dolar gelir elde ederken, Refinitiv tahminleri 683,4 milyon dolarlık gelire işaret ediyordu. Roku ayrıca beklentilerin altında dördüncü çeyrek gelir tahmini yayınladı.

 

• Lumen Technologies (LUMN) hisseleri, telekomünikasyon şirketinin hisse başına kazanç için beklenenden daha iyi üç aylık sonuçlar açıklamasının ardından %12,6 arttı. Şirket, hisse başına 0,38 dolarlık StreetAccount konsensüs tahminine karşı hisse başına 0,49 dolarlık düzeltilmiş bir kar bildirdi.

 

• Qorvo (QRVO) hisseleri, şirketin satış rehberliğinin beklentilerin çok altında gelmesinden sonra %13,3 düştü. Bank of America, Qorvo'nun 5G'den elde ettiği gelirdeki artışın yavaşladığını ve muhtemelen önümüzdeki yıllarda gelir büyümesinde önemli bir düşüşe yol açacağını söyleyerek hisse senedinin notunu “satın al” seviyesinden “nötr” seviyesine indirdi.

 

• Take-Two Interactive (TTWO) hisseleri, video oyun şirketinin üç aylık gelirinin beklentileri aşmasının ardından %4,8 arttı. Şirket, Refinitiv'in 867,5 milyon dolarlık konsensüsüne karşı 984,9 milyon dolar gelir bildirdi.

 

• Electronic Arts (EA) hisseleri, video oyunu üreticisi Wall Street'in üç aylık kazanç beklentilerini yendikten sonra %2,1 yükseldi. Video oyunu üreticisi ayrıca gelir beklentilerini de aştı ve tüm yıl görünümünü yükseltti.

 

• ViacomCBS (VIAC) hisseleri, medya şirketinin beklenenden daha iyi gelir raporuna rağmen %4,4 düştü. Şirket, 6,56 milyar dolarlık StreetAccount konsensüsüne karşı 6,61 milyar dolarlık gelir bildirdi. ViacomCBS'nin kazanç sonuçları ise tahminlerle uyumluydu.

 

• Wayfair (W) hisseleri, çevrimiçi ev eşyası satıcısının beklenenden daha düşük gelir bildirmesinin ardından %5 düştü. Wayfair, StreetAccount'un hisse başına kazanç konsensüsünü ise yendi. Şirket, Covid kısıtlamaları hafifledikçe tüketicilerin fiziksel mağazalara daha fazla yöneldiğini söyledi.

 

• MGM Resorts (MGM) hisseleri, Las Vegas'taki Mirage kumarhanesinin operasyonlarını satacağını açıkladıktan sonra %2,7 düştü.

 

• Capri Holdings (CPRI) hisseleri, Capri'nin ikinci çeyreği için tahminleri geçmesinin ardından %3,6 yükseldi. JPMorgan ise raporun ardından şirketin birden fazla markada güç gösterdiğini söyleyerek hisse senetlerini “nötr” seviyesinden “ağırlığı artır” seviyesine yükseltti.

 

• SunPower (SPWR) hisseleri, konut güneş enerjisi şirketinin üçüncü çeyrekte gelir beklentilerini karşılamamasının ardından %0,7 düştü. Şirketin satışları, Refinitiv’deki 333 milyon dolarlık analist beklentisinin altında, dönem için 324 milyon dolar olarak gerçekleşti. SunPower kısa süre önce konut güneş enerjisi pazarını ikiye katlamayı amaçlayan bir yeniden yapılanma duyurdu.

 

Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

 

• İngiliz BT Group (BT.A) hisseleri, telekom devinin, maliyet tasarrufu hedeflerine planlanandan önce ulaştığını açıkladıktan ve tahminleri aşan finansal sonuçlar bildirdikten sonra %11 arttı.

 

• İspanyol Telefonica (TEF) hisseleri ise, telekom grubunun iyimser sonuçlar açıklamasına karşın iç pazarda beklenti altı kalan satış verisi sonrası %2'den fazla düştü.

 

• Alstria Office REIT (AOX) hisseleri, Brookfield Asset Management'ın Alexandrite Lake Lux Holdings özel gayrimenkul fonu aracılığıyla şirketi satın almak için hisse başına 19,50 Euroluk bir teklifte bulunmasının ardından yaklaşık %17 yükselerek çarpıcı bir kazanç elde etti.

hisseler grafik

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
05/11/2021
Gündem/Beklentiler:Endeks 1589 tarihi zirvesini hedefliyor

ABD’de bugün Ekim ayı istihdam verileri açıklanacak. Veriler geçtiğimiz aylarda Fed’in para politikasının gidişatına yönelik olarak ışık tutması açısından yakından takip ediliyordu. Ancak Fed varlık alımlarını azaltmaya bu ay başlayacağı yönünde bu hafta karar alırken, toplantının ardından açıklanacağı için bugünkü veriler etki bakımından önceki aylara göre gölgede kalabilir. Öte yandan endekste 1589 tarihi zirve önemli bir direnç. Bu direncin aşılıp aşılmayacağı önemli olacak.

 • BIST 100: Endekste yataya yakın bir başlangıç bekliyoruz. Endeks 1589 olan tarihi zirve seviyesini hedefliyor. Ancak 1589 rekor seviye olduğundan, yükselişlerde olası kâr satışlarına karşı temkinli olunmalı. 1562 destek haline gelirken, bu seviyenin üzerinde kısa vadeli yön yukarı kalmaya devam edecek. 1545 desteğinin üzerinde ise kısa vadeli görünüm olumlu gözüküyor…
 • TL Bonolar: Tahvil-bono faizleri geri çekilme eğilimi gösterdi. Enflasyon görünümü ve beklentileri nedeniyle yüksek seviyeler korunabilir; tahvil-bono faizlerinde aşağı yönlü marj sınırlı görünüyor. Gösterge tahvilde %17,60, 10 yıllık tahvilde %19,20 seviyeleri direnç olarak izlenebilir…
 • USD/TL: Dolar endeksindeki yükseliş ile gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında değer kaybetme eğilimi gösterirken, TL de benzer bir seyir izledi. Kurda 9,63 desteğinin üzerinde 9,77 direnç olarak izlenebilir. 9,63’ün altı ise yeniden 9,50 desteğine yönelim için takip edilebilir…
 • EUR/USD: Parite doların güçlenmesine paralel 1,16 direncinin altındaki seyrine devam ediyor. 1,1525 desteğinin üzerinde kalabilmesi kısa vadeli görünümü açısından önemli. Bu seviyenin altında 1,1470 ilk planda destek konumunda…

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
04/11/2021
Bist Kapanış: Endekste yükseliş eğilimi devam ediyor

BIST 100 Endeksi yukarı yönlü seyrine devam ederken, güçlü görünümünü koruyor. Havacılık ve banka hisseleri endeksteki yükselişe öncülük etti. Teknik olarak endekste 152 destek haline gelirken, 1589 tarihi zirve direnç seviyesi olarak izlenebilir.

Fed toplantı kararları sonrasında 1,16’nın üzerine yönelen EUR/USD yeniden bu seviyenin altına geri çekildi. 1,16 civarında seyir izleyen paritede 1,1525 desteğinin üzerinde kalınması görünüm açısından önemli. Dolar kurunda 9,66’nın üzerinde 9,75 direnç olarak izlenebilir. 9,63’ün altı ise yeniden 9,50 desteğine yönelim için takip edilebilir.


BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-1001.575,67%1,85
BIST-301.705,88%2,14
Bankacılık Endeksi1.450,72%2,01
Sınai Endeksi2.755,01%0,69
En Çok İşlem GörenlerTHYAO 3402 mn TL GARAN 2652 mn TL ISCTR 943 mn TL
En çok artanlarGLYHO %10 ZRGYO %9,95 HLGYO %9,92
En çok azalanlarCANTE %-10 SARKY %-3,78 ERBOS %-2,07
BIST-100 İşlem Hacmi25,75 mlr TL
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,1541 -%0,61
USD/TL9,7174 %0,75
EUR/TL11,215 %0,14
Gösterge bileşik faiz (%)17,9 -%0,33
Altın (Dolar/Ons)1.795,29 %1,45
Brent Petrol82,174 %1,43
DAX15946 %0,05
FTSE-1007248,89 -%0,36

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


İkon-ok
04/11/2021
4 Kasım 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• Activision Blizzard (ATVI) hisseleri, analistlerin 0,70 dolarlık tahminlerine kıyasla, 0,72 dolarlık üç aylık kazanç bildirmesine rağmen %14'ten fazla düştü. Ayrıca analistlerin beklentilerine paralel olarak 1,88 milyar dolar gelir bildirdi.

• Zillow (ZG) hisseleri, şirketin Salı günü Offers adlı ev satın alma birimini kapattığını açıklamasının ardından yaklaşık %23 oranında değer kaybetti. Zillow, bu işten çıkarken işgücünün %25'ini de ortadan kaldırıyor. Zillow ayrıca üç aylık bilanço beklentilerini de kaçırdı.

• Bed Bath & Beyond (BBBY) hisseleri, şirketin Salı akşamı büyümeyi hızlandırmak için ABD'nin en büyük bakkal zinciri Kroger (KR) ile ortaklık da dahil olmak üzere çeşitli stratejik değişiklikleri açıklamasının ardından %15 sıçrayarak rallisine devam etti. Kroger hisseleri ise %5'ten fazla artış kaydetti.

• Cameco Corp (CCJ) hisseleri, Bank of America'nın şirket hisselerinin notunu “satın al” seviyesine yükseltmesinin ardından %8 arttı. Firma, bu yıl iki katından fazla artış gösteren hisselerin metaldeki güç sayesinde yükselmeye devam edeceğini söyledi.

• T-Mobile US (TMUS) hisseleri, şirketin önceki çeyrek için beklenenden daha güçlü bir kar açıklamasından sonra %5,3 arttı. T-Mobile, hisse başına 0,55 dolarlık sulandırılmış pay başına kazanç bildirdi ve Refinitiv'in hisse başına 0,53 dolarlık tahminini aştı. Ancak şirketin geliri 19,62 milyar dolar oldu. Refinitiv'e göre analistler 20,19 milyar dolarlık satış bekliyorlardı.

• Generac (GNRC) hisseleri, Bank of America ve UBS'nin hissenin notunu “nötr” seviyesine düşürmesinin ardından %6'dan fazla değer kaybetti. Bank of America şirket hakkındaki notunda, "Uzun vadeli görünüm mükemmel olmaya devam ediyor ve Generac ürünlerinin çoğuna olan talep hala patlama yaşıyor, ancak tedarik zinciri kısıtlamaları nihayet herkes için olduğu gibi ısırmaya başladı" dedi.

• CVS Health Corp (CVS) hisseleri, eczane zinciri ve sağlık sigortasının Wall Street'in üçüncü çeyrek kazanç beklentilerini aşmasının ve yıl için görünümünü yükseltmesinin ardından %5'ten fazla değer kazandı. Şirket, Refinitiv'in 70,49 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 1,78 dolarlık mutabakatına karşılık, 73,79 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 1,97 dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi. CVS, Covid-19 testleri ve aşılarının satışları artırdığını bildirdi.

• Lyft (LYFT) hisseleri, beklenenden daha iyi gelen üç aylık raporun ardından %8'den fazla arttı. Refinitiv'e göre Lyft, üçüncü çeyrekte hisse başına 0,03 dolar zarar bildirmesi beklenmesine karşın hisse başına 0,05 dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi.

• Halka arz tarafında ise Almanya merkezli ilaç geliştirme şirketi Evotec SE (EVO) 26,16 dolarlık fiyattan 22 milyon lotluk hisse senedini yatırımcılar ile buluşturacak. Bugün halka arz olan bir diğer şirket ise mobilya alanında faaliyet gösteren Arhaus (ARHS) olacak. Şirket 14-17 dolar arası bir fiyattan 22,9 milyon lotluk payını yatırımcılara sunacak.

Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

• TeamViewer (TMV) hisseleri, şirketinin güçlü bir üçüncü çeyrek kazançları bildirip görünümünü doğrulamasının ardından %10'dan fazla kazanç elde ederek Çarşamba günü Stoxx 600'de en güçlü oyuncu oldu.

• Vestas Wind Systems (VWS) hisseleri ise, tedarik zinciri sorunları ve enflasyon sebebi ile üçüncü çeyrek kazanç beklentilerini kaçırdıktan ve kar tahminini düşürdükten sonra %18'den fazla düştü.

• Deutsche Lufthansa (LHA) hisseleri, Alman havayolunun beklentilerden çok daha küçük bir üçüncü çeyrek net zararı açıkladıktan ve pandeminin başlangıcından bu yana ilk kez pozitif FVÖK açıkladıktan sonra 6,97 arttı.

 hisseler grafik

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir


İkon-ok
04/11/2021
Gündem/Beklentiler:Fed tahvil alımlarını azaltma kararı verdi

Fed, aylık 120 milyar dolar olan varlık alımlarını azaltmaya bu ay başlayacağını ve ayda 15 milyar dolarlık hızla azaltılacağını açıkladı. Fed, Enflasyonun geçici faktörlerden dolayı yüksek olduğunu, tedarik ve arz tarafında yaşanan dengesizliklerinin fiyatlardaki artışı etkilediğini belirtti. Fed Başkanı Powell’ın faiz artırımının henüz zamanı olmadığını ve bu konuda sabırlı olabileceklerini belirtmesi nispeten dengeli bir yaklaşım olarak algılandı. Fed’in varlık alımlarını azaltma kararının yanında faiz artırımına güçlü bir vurgu yapmaması dolayısıyla küresel piyasalarda olumlu olan risk iştahının korunduğunu görebiliriz.

 

 • BIST 100: Endekste hafif alıcılı bir başlangıç bekliyoruz. 1548’in üzerinde 1554 ve 1562 dirençlerine doğru yükselişin devamını görebiliriz. 1537 ve 1528 destek seviyeleridir. 1528’in üzerinde kısa vadeli yön yukarı kalmaya devam edecek; mevcut trade pozisyonlarının korunmasını öneriyoruz…
 •  
 • TL Bonolar: Enflasyon görünümü ve beklentileri nedeniyle yüksek seviyeler korunabilir; tahvil-bono faizlerinde aşağı yönlü marj sınırlı görünüyor. Gösterge tahvilde %17,70, 10 yıllık tahvilde %19,50 seviyeleri direnç olarak izlenebilir…
 •  
 • USD/TL: Gelişmekte olan ülke para birimleri bu sabah dolar karşısında karışık bir seyir izliyor. Kurda 9,66’nın üzerinde 9,75 direnç olarak izlenebilir. 9,63’ün altı ise yeniden 9,50 desteğine yönelim için takip edilebilir…
 •  
 • EUR/USD: Fed toplantı kararları sonrasında 1,16’nın üzerine yönelen parite yeniden bu seviyenin altına geri çekildi. 1,16 civarında seyir izleyen paritede 1,1525 desteğinin üzerinde kalınması görünüm açısından önemli. 1,16’nın üzerinde 1,1670 direnç olarak izlenebilir…

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir


İkon-ok
03/11/2021
Bist Kapanış: Yüksek Volatiliteli Günde Güçlü Kapanış

Fed toplantı kararı açıklanacak olan günde yurt içi piyasalarda oldukça volatil bir seyir hakimdi. Sabah beklentilerin altında gelen enflasyon verisi ile birlikte TL varlıklarda karışık bir seyir başladı. Dolar kuru 9,59 ile 9,70  bandında seyrederken BIST-100 endeksi gün içerisinde kısa süreli sert satış yaşandı. Endeks 1491’e kadar geriledi ancak kapanış 1547 seviyesinden oldu. Böylelikle BIST-100 endeksi %0,91 yükselişle günü kapatmış oldu.

 

EUR/USD paritesi 1,16 direncinin altında yatay bir hareket sergiliyor. 1,1570 ara desteğinin üzerinde kalsa da düşüşün devam etmesi halinde 1,1525’e kada geri çekilme beklenebilir. Yukarıda 1,16’nın ardında 1,17 ana direnci geçilmedikçe paritedeki satış baskısı devam etmekte. Akşamki Fed toplantısı parite üzerinde etkili olacak. Dolar/TL’de 9,70’e kadar bir yükseliş takip ediliyor. Hafta başı 9,50’ye kadar gerileyen kurda gevşeme olmaması halinde eski rekor olan 9,85’in yeniden test edilmesi ve geçilmesi mümkün. 9,63 destek konumunda.


BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-1001.547,03%0,91
BIST-301.670,14%1,12
Bankacılık Endeksi1.422,12%2,29
Sınai Endeksi2.736,05%0,01
En Çok İşlem GörenlerGARAN 4546 mn TL THYAO 2253 mn TL FROTO 1373 mn TL
En çok artanlarAKSA %100 ALARK %100 ALGYO %100
En çok azalanlarZRGYO %-4,33 TRILC %-3,88 ALKIM %-2,24
BIST-100 İşlem Hacmi29,87 mlr TL
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,1576 -%0,03
USD/TL9,6955 %0,96
EUR/TL11,2231 %0,92
Gösterge bileşik faiz (%)18,1 -%0,77
Altın (Dolar/Ons)1.761,49 -%1,47
Brent Petrol81,7855 -%2,35
DAX15938 %0,85
FTSE-1007274,81 -%0,19

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


 

İkon-ok
03/11/2021
3 Kasım 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• Avis Budget (CAR) hisseleri, şirketin üçüncü çeyrek için büyük bir kazanç elde ettiğini bildirmesinin ardından %108 arttı.

• Chegg (CHGG) hisseleri, şirketin pandemiden kaynaklı olarak kayıtlardaki yavaşlamayı gerekçe göstererek hayal kırıklığı yaratan satış rehberliği sunmasının ardından %48,8 düştü. Morgan Stanley de dahil olmak üzere birçok Wall Street mağazası Salı günü Chegg'in notunu düşürdü.

• Tesla (TSLA) hisseleri, Hertz (HTZZ) yönetiminin alacakları 100.000 elektrikli aracın tesliminin başladığını açıklamasının ardından %3 gerilerken Hertz hisseleri %2,7 değer kazandı.

• Under Armour (UAA) hisseleri, yıllık görünümünü yükselttikten sonra %16,3'ten fazla yükseldi. Armour'un üçüncü çeyrek mali kazançları ve satışları analistlerin tahminlerinin üstünde, şirketin CEO Patrik Frisk altında marka imajını iyileştirmede ilerleme gördüğünü ortaya koyuyor.

• Pfizer (PFE) hisseleri, üç aylık sonuçlarının beklentileri aşmasının ardından gün ortası ticaretinde %4,2 arttı. Pfizer, 2021 gelirini ve hisse başına kar görünümünü de yükseltti.

• Generac (GNRC) hisseleri, StreetAccount'a göre üçüncü çeyrekte düzeltilmiş hisse başına kazanç ve tahminlerin altında kalan gelir bildirdikten sonra %4,4 düştü. Generac ayrıca, belirli performans hedeflerine ulaşırsa akıllı termostat üreticisi Ecobee'yi satın almayı planladığını söyledi. Nakit ve hisse senedi anlaşması 770 milyon dolar değerinde olacak.

• McKesson (MCK) hisseleri, fikir birliği tahminlerini aşan üç aylık sonuçları bildirdikten sonra hisselerin %5,2 arttığını gördü. Şirket, hisse başına 6,15 dolar kazanç kaydetti ve 4,66 dolarlık tahminleri geride bıraktı. Ayrıca, özel ilaçlar için güçlü teslimat rakamları ve Covid-19 aşılarının dağıtımına yönelik bir hükümet sözleşmesi sayesinde gelir tahminlerini de aştı.

• DuPont (DD) hisseleri, kimya şirketinin beklentileri aşmasının ardından %8,8 değer kazandı. Şirket, 4,27 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 1,15 dolar kazanç açıkladı. Refinitiv'e göre analistler, 4,14 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 1,12 dolar kar bekliyorlardı.

• Simon Property Group (SPG) hisseleri, alışveriş merkezi sahibinin kazanç beklentilerini sağlam bir şekilde aşmasının ardından %6,5 arttı. Şirket, Refinitiv aracılığıyla hisse başına 1,09 dolar konsensüs tahmini karşısında seyreltilmiş hisse başına 2,07 $ net gelir bildirdi. Şirketin geliri de beklenenden daha yüksek geldi.

• Clorox (CLX) hisseleri, ilk çeyrek için beklenenden daha güçlü sonuçlar yayınladıktan sonra %1,2 yükseldi. Şirket, 1,81 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına düzeltilmiş kazançta 1,21 dolar bildirdi. Refinitiv tarafından ankete katılan analistler, hisse başına 1,03 dolar ve 1,70 milyar dolarbekliyordu. Clorox, maliyet baskıları hakkındaki yorumlara rağmen tam yıl rehberliğini de sürdürdü.

• Marathon Petroleum (MPC) hisseleri, şirketin Wall Street beklentilerini aşmasına rağmen %3,9 geriledi. Marathon, Alaska rafinerisinin satışını düşündüğünü söyledi.

• Global Payments (GPN) hisseleri, finansal teknoloji firmasının kazanç beklentilerini karşılamasına rağmen %9,2 düştü. Şirket, 2 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 2,18 dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi. StreetAccount tarafından ankete katılan analistler, 1,99 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 2,14 dolar kar bekliyorlardı.

• Estee Lauder (EL) hisseleri, şirketin üç aylık sonuçlarının Wall Street tahminlerini geçmesinin ardından %4,1 değer kazandı. Estee Lauder, hisse başına 1,70 dolarlık konsensüs tahminine kıyasla, çeyrek için 1,89 dolarlık düzeltilmiş hisse başına kazanç bildirdi.

• Halka arz tarafında ise bugün ayakkabı üretimi ve satışı konularında faaliyet gösteren Allbirds, Inc. (BIRD) 12-14 dolar arası bir fiyattan 19,23 milyon lotluk hissesini yatırımcılar ile buluşturacak.

Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

• BP (BP) hisseleri, artan enerji fiyatlarının etkisiyle Salı günü üçüncü çeyrek kazanç beklentilerini aştı. Şirket, Refinitiv'e göre, üçüncü çeyrek için analist tahminlerinin 3,1 milyar doların üzerinde, üçüncü çeyrek için 3,3 milyar dolarlık net kar için bir temel ikame maliyeti karı bildirdi. Buna karşın şirket hisseleri %3,4 düştü.

• HelloFresh (HFG) hisseleri, Alman yemek takımı teslimat firmasının 2022'nin ortasına kadar daha fazla uluslararası lokasyonda lansman planlarını duyururken kar beklentilerini aşmasının ve satış görünümünü artırmasının ardından %17'den fazla yükseldi. Şirket ayrıca, sürekli artan talebi karşılamak için önümüzdeki yıllarda otomasyon teknolojisine "yüz milyonlarca" yatırım yapma sözü verdi.

• Standard Chartered (STAN) hisseleri, şirketin çeyreklik sonuçlarını açıklamasından sonra %7 düştü.

hisseler grafik

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


İkon-ok
03/11/2021
Gündem/Beklentiler:Gözler içeride enflasyonda, dışarıda ise Fed kararlarında

Fed, en son yayımlanan toplantı tutanaklarında tahvil alımlarının azaltılmasına yönelik olarak Kasım veya Aralık ayına işaret etmişti. Fed’in bugün tapering kararını açıklaması ve ay ortasında tahvil alımını azaltmaya başlaması bekleniyor. Öncesinde bu yönde adımın mesajı verildiği için piyasaların beklentisi doğrultusunda; dolayısıyla da sürpriz etkisi yaratmayacaktır. Asıl varlık alımlarının her ay ne kadar azaltılacağı bilgisi ve para politikasının devamına/faiz artırımına yönelik vereceği mesajlar önemli olacak. Yumuşak bir geçiş piyasalar tarafından olumlu seyrin devamına neden olabilir. Ancak beklentilerin ötesinde şahinvari bir tutum küresel piyasalarda kâr satışlarına neden olabilir.

 • BIST 100: Endekste hafif satıcılı bir başlangıç bekliyoruz. 1523 destek ilk planda destek konumunda iken, 1516 ana desteğinin üzerinde kısa vadeli görünüm olumlu kalmaya devam edecek. 1537’nin üzerinde ise 1548 ve 1554 direnç konumunda. 1516’nın üzerinde mevcut trade pozisyonlarının korunmasını öneriyoruz…
 • TL Bonolar: Enflasyon görünümü ve beklentileri nedeniyle yüksek seviyeler korunabilir; tahvil-bono faizlerinde aşağı yönlü marj sınırlı görünüyor. Gösterge tahvilde %18, 10 yıllık tahvilde %19,50 seviyeleri direnç olarak izlenebilir…
 • USD/TL: Son dönemde TL’de volatilite azalırken, dolar kuru sıkışma içerisinde hareket ediyor. 9,49’un altı yeniden 9,41 desteğine yönelim için takip edilebilir. 9,63 ve sonrasında 9,66 direnç seviyeleri olarak belirtilebilir…
 • EUR/USD: Fed toplantı kararları belirleyici olacak; öncesinde bekleme havasında seyir izleyebilir. Doların güç kazanması halinde 1,1525 desteğine geri çekilebilir; bu seviyenin üzerinde kalınması görünüm açısından önemli. 1,16’nın üzerinde 1,1670 direnç olarak izlenebilir…

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


İkon-ok
02/11/2021
Bist Kapanış:Endeks kâr satışları ile karşılaştı

1548 direncine doğru yönelen BIST 100 Endeksi günün ikinci yarısında satış baskısı altında kaldı. Banka hisselerinde yukarı yönlü seyir, endekste geri çekilmenin daha sınırlı olmasını sağladı. Endekste 1537 direnç haline gelirken, 1523 ve 1516 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. 1516 desteğinin üzeri görünüm açısından önemli.

 

EUR/USD Fed toplantı kararları öncesinde 1,16 civarında seyir izliyor. 1,1525 desteğinin üzerinde kalınması görünüm açısından önemli. 1,16’nın üzerinde 1,1670 direnç olarak izlenebilir. Dolar kuru son günlerde daha sınırlı bantta hareket ediyor. 9,49’un altı yeniden 9,41 desteğine yönelim için takip edilebilir. 9,63 direnç olarak belirtilebilir.


BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-1001.533,05-%0,21
BIST-301.651,66-%0,13
Bankacılık Endeksi1.390,30%0,96
Sınai Endeksi2.735,80-%0,95
En Çok İşlem GörenlerGARAN 3464 mn TL THYAO 1332 mn TL SISE 890 mn TL
En çok artanlarERBOS %9,94 ZRGYO %5 VERUS %4,26
En çok azalanlarBIOEN %-9,55 CIMSA %-5,34 KOZAA %-4,21
BIST-100 İşlem Hacmi20,89 mlr TL
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,1589 -%0,14
USD/TL9,5841 %0,47
EUR/TL11,1071 %0,29
Gösterge bileşik faiz (%)18,1 -%0,77
Altın (Dolar/Ons)1.789,99 -%0,18
Brent Petrol83,959 -%0,35
DAX15808 %0,46
FTSE-1007288,62 %0,71

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


İkon-ok
Back to Top