QNB Finansinvest Blog

24.03.2021
24 Mart 2021 Dünya Borsaları Bülteni

ABD endeksleri, Kovid-19 salgınıyla mücadele için hazırlanan ve 1.9 trilyon dolar değerindeki ekonomik teşvik paketine ilişkin Kongrede henüz bir anlaşmaya varılamaması ile günü negatif bir seyirle kapattı. S&P500, Dow Jones, Nasdaq sırası ile 0.76%, 0,94% ve 1.12% eksi ile günü tamamladı.

Pfizer (PFE) CEO’su Albert Bourla, Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada, ilaç üreticisinin koronavirüsün ötesindeki diğer virüsleri ve patojenleri hedeflemek için mRNA aşısı işini genişleteceğini söyledi. Bourla, şirketin Covid-19 aşısı konusunda Alman BioNTech (BNTX) ile çalışarak on yıllık bir deneyim kazandığını ve artık kendi başına ilerlemeye hazır olduğunu açıklamalarına ekledi.

UBS, Discovery (DISCA) hisselerinin görünümünü “nötr” seviyesinden “sat” seviyesine düşürdü. Hissenin son 12 ayda neredeyse dört katına çıkmasının ardından derecelendirme açıkladı. UBS, risk / getiri profilinin mevcut seviyelerde daha zorlu olduğunu söyledi.

Citi, özel sermaye şirketi Apollo Global’ın (APO) hisselerinin görünümünü “nötr” seviyesinden “al seviyesine” çıkardı. Citi, Apollo’nun son kurumsal yönetim hamlelerinin manşeti ve diğer risk faktörlerini azaltması gerektiğini söyledi.

Bloomberg raporuna göre Peloton (PTON), kısa süre önce bir satın alma telaşı içinde üç şirket satın aldı. Fitness ekipmanı üreticisinin satın almaları arasında yapay zeka, giyilebilir cihazlar ve donanım bulunmakta.

Bağımsız bir izleme kurulunun ABD sağlık yetkililerine AstraZeneca’nın (AZN) Covid-19 aşı denemesinden eksik etkinlik verisi vermiş olabileceğini açıklamasının ardından, hisseler düşüşe geçti. Veri Güvenliği İzleme Kurulu, AstraZeneca'nın, verilerin doğru ve güncel olduğundan emin olmak için verileri gözden geçirmek üzere kendisiyle birlikte çalışmasını istediğini söyledi.

Medya şirketi ViacomCBS (VIAC), B sınıfı adi hisse senetlerinden 2 milyar dolar ve zorunlu dönüştürülebilir imtiyazlı hisse senetlerinden 1 milyar dolar satacak. Yayın hizmetlerine sahip medya şirketleri yeni içerikler için harcamalarını artırıyor.

Goldman Sachs, büyümeyi ve değerlemeyi göz önüne alarak "nötr" den "satın al"a yükselttikten sonra, güneş enerjisi şirketi SunRun (RUN) hisseleri yükselişe geçti. SunRun, Susquehanna Financial tarafından da "pozitif" olarak derecelendirilmişti.

Bloomberg'e konuşan kaynaklara göre, Microsoft (MSFT) video oyunu topluluğu Discord'u 10 milyar dolardan fazla bir tutara satın almak için görüşmelerde bulunuyor. Discord'un kendisini satmaktansa halka açılma olasılığının daha yüksek olduğunu söyleyen kaynaklar da var.

Boeing (BA) iki yıllık 5,28 milyar dolarlık kredi anlaşması imzaladı. Bu tutar, jet üreticisinin başlangıçta aradığı söylenen 4 milyar doların üzerinde.

Reuters ile konuşan konuyla ilgili doğrudan bilgisi olan kişilere göre, Bilibili (BILI), Hong Kong ikincil liste fiyatlandırmasının ardından 2.6 milyar dolar toplayacak.

Tencent Music Entertainment (TME) piyasa tahminlerinin biraz altında gelen üç aylık sonuçlarını açıkladı. Şirket, Warner Music ile uzun dönem bir lisans anlaşması yaptığını ve Çin'de Warner ile ortak bir müzik şirketi kurulduğunu duyurdu.

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, Yeni bir Koronavirüs enfeksiyonu dalgası ve Almanya'daki kısıtlamaların genişletilmesi ile salgın kaynaklı yavaş bir ekonomik toparlanma korkusunu artması ile karışık bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 0.40%, CAC40 0.49% eksi DAX30 0.03% artı ile günü tamamladı.

British Airways'in sahibi IAG (IAG), Avrupa’da kısıtlama ve kapatma haberlerinin ardından şirket hisseleri %4.39 değer kaybetti. Seyahat ve eğlence şirket hisseleri ise %2-6 aralığında değer kaybetti.

İsviçreli ilaç üreticisi Roche (ROG), Huntington hastalığı için tedavi umudu tominersen ile ilgili son aşama denemesinin gecikeceğini duyurdu. Açıklama sonrası şirket hisseleri %1,7 değer kaybetti.

İsviçre merkezli online eczane zinciri Zur Rose (ROSEG), Morgan Stanley'in şirket hisseleri için tavsiyesini "al" şeklinde yükseltmesinin ardından şirket hisseleri %8.64 değer kazandı.

 

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Apple Inc. (AAPL)

122.54

-0.69%

AMC Entertainment (AMC)

10.66

-14.65%

Ford Motor Company (F)

12.21

-4.98%

General Electric Company (GE)

12.66

-3.58%

NIO Limited (NIO)

41.18

-4.10%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

HUMBL, Inc. (TSNPD)

3.82

8.83%

Peloton Interactive, Inc. (PTON)

113.35

3.48%

NextEra Energy, Inc. (NEE)

74.02

3.25%

iQIYI, Inc. (IQ)

28.91

3.10%

Tencent Music (TME)

31.79

2.98%

 

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

AMC Entertainment (AMC)

10.66

-14.65%

American Airlines (AAL)

22.27

-6.55%

Ford Motor Company (F)

12.21

-4.98%

NIO Limited (NIO)

41.18

-4.10%

General Electric Company (GE)

12.66

-3.58%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
24.03.2021
Güniçi:Endeks tepki alımları ile yükselişte

BIST 100 Endeksi tepki çabası ile toparlanma eğilimi gösteriyor. Endekste 1400 direncinin aşılması tepkinin devamı için takip edilebilir. 1370 desteğinin üzerinde kalınması ise önemli. Avrupa borsaları ise hafif ekside işlem görüyor.  

 

Avrupa’da kapanma gelişmeleri Euro’ya negatif yansıdı. EUR/USD'de 1,1830 desteğinin kalıcı olarak altına gelinmesi kısa vadeli görünüm açısından olumsuz. 1,1750 destek olarak takip edilebilir. 1,1830’un üzerinde ise 1,19 direnç seviyesidir. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında karışık bir seyir izliyor. Dolar kurunda 8,00 direnç seviyesi olarak takip edilebilir.Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
24.03.2021
Gündem/Beklentiler:TL varlıklarda baskı devam ediyor

Yurtiçi piyasalardaki zayıf seyrin yanı sıra küresel piyasalarda da risk iştahı düşük. TL varlıklarda volatilite yüksek iken, yurtiçi piyasalar negatif ayrışmaya devam edebilir. Gün içi artan oynaklık nedeniyle risklerin düşük tutulmasını öneriyoruz.

  • BIST 100: Endeks yurtdışı borsalara paralel güne aşağı yönlü bir seyirle başlayabilir. 1400 direnç seviyesi altında görünüm zayıf. 1340 desteğinin üzerinde kalınması önemli. Artan volatilite nedeniyle temkinli olunmalı…
  • TL Bonolar: Gösterge tahvil faizi sert bir şekilde %19’un üzerine yöneldi. 10 yıllık tahvilde de bu seviye direnç olarak takip edilebilir. TL’nin seyri etkili olmaya devam edecek…
  • USD/TL: TL gelişmekte olan ülke para birimlerinin gerisinde hareket ediyor. Dolar kurunda ilk planda 7,78 destek konumunda iken, 8,00 direnç seviyesi olarak takip edilebilir…
  • EUR/USD: 1,19’un üzerinde güç kaybına uğrayan parite 1,1830 yatay desteğine geri çekilmiş durumda. Bu seviyenin üzerinde kalınması görünüm açısından önemli. 1,19 direnç olarak geçerli…

Devamı için tıklayınız.  

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

 

İkon-ok
23.03.2021
Bist Kapanış: Endeks gün içinde toparlanma çabası gösterdi

BIST 100 Endeksi zayıf açılış sonrası devam eden işlemlerde toparlanma eğilimi gösterdi. Sanayi hisseleri endekste toparlanma çabasına öncülük etti. Yurtdışı piyasalara bakıldığında ise risk iştahı düşük seyir izliyor. Avrupa ve ABD borsaları hafif geri çekiliyor.

 

EUR/USD 1,19 direnç seviyesinin altında güç kaybına uğrarken, 1,1850 desteğine doğru geri çekildi. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında değer kaybetme eğilimi gösterdi.


BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-1001.376,97-%0,17
BIST-301.418,97-%0,96
Bankacılık Endeksi1.103,25-%8,55
Sınai Endeksi2.522,27%2,29
En Çok İşlem GörenlerGARAN 10170 mn TL FROTO 2569 mn TL EREGL 2062 mn TL
En çok artanlarSASA %9,98 AKCNS %9,96 VESTL %9,85
En çok azalanlarAKBNK %-9,94 GARAN %-9,9 YKBNK %-8,37
BIST-100 İşlem Hacmi41,39 mlr TL
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,187 -%0,52
USD/TL7,8761 %0,93
EUR/TL9,3668 %0,62
Gösterge bileşik faiz (%)16,37 %0
Altın (Dolar/Ons)1.728,72 -%0,62
Brent Petrol61,95 -%3,55
DAX14671 %0,32
FTSE-1006726,1 %0,26

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


İkon-ok
23.03.2021
23 Mart 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• ABD endeksleri, 10 yıllık ABD tahvil getirisinin yaklaşık 14 aydaki en yüksek seviyelerden, yüzde 1.70’in altına düşmesi ile günü pozitif bir seyirle kapattı. S&P500, Dow Jones, Nasdaq sırası ile 0.70%, 0,32% ve 1.23% artı ile günü tamamladı.

• Loop Capital, New York'un çevrimiçi kumar oynamayı yasallaştırmaya hazır olduğunu ve eyalet pazarının DraftKings (DKNG) için New Jersey'den daha az rekabetçi olacağını belirterek DraftKings çağrısını "en iyi seçim" olarak yineledi.

• Havayolu şirketi JetBlue (JBLU), piyasa ve diğer koşullara bağlı olarak, 2026 tarihi itibarıyla 650 milyon dolarlık toplam ana para cinsinden dönüştürülebilir kıdemli tahvil teklif etmeyi planladığını duyurdu.

• Goldman Sachs, dijital reklam teknolojisi platformu sağlayıcısı Zoominfo Technologies (ZI) hisselerinin görünümünü "al" olarak derecelendirdi ve satış temsilcilerine sağlanan sağlam verilere ve olası satış oluşturma sürecinin kolaylaştırılmasına dikkat çekti.

• Güneş enerjisi şirketi SunRun (RUN), Susquehanna Financial'daki yeni kapsamda "pozitif" olarak derecelendirildi. Firma, ABD'deki en büyük konut tipi güneş enerjisi sistemleri kurucusunun bu pazarda beklenen güçlü büyümeden fayda sağlayacağını söyledi.

• İlaç üreticisi AstraZeneca (AZN) aşısı, ABD'de yapılan bir araştırmaya göre semptomatik hastalıkları önlemede 79%, kritik hastalık ve hastaneye yatışa karşı 100% etkinliğe sahip olduğu ve daha yüksek kan pıhtılaşması riski oluşturmadığını gösterdiği açıklandı.

• Avustralyalı kumarhane işletmecisi Blackstone (BX), Crown Resorts için 6,2 milyar dolarlık satın alma teklifi yaptı. Avustralya basınına göre, başka bir talipten daha yüksek bir teklif gelme ihtimali var.

• Demiryolu operatörü Kansas City Southern (KSU), Kanada Pasifik Demiryolu (CP) tarafından 25 milyar dolarlık nakit ve hisse senedi anlaşmasıyla satın alınmayı kabul etti. Kansas City Southern'ın Cuma kapanış fiyatı olan 224,16 dolar ile karşılaştırıldığında hisse başına 275 dolar değerinde bir teklif oldu.

• Barclays, içecek ve atıştırmalık devi PepsiCo (PEP) için tavsiyesini ‘tut’tan ‘ağırlığı artır’a yükseltti. Barclays, hisse senetlerinin son dönemdeki düşük performansına ve gelir ve kar artışını hızlandırma potansiyeline dikkat çekti.

•Otomobil üreticisi Stellantis (STLA), Chrysler ve Jeep için yarı iletken ekipmanlarının bir süre gecikebileceğini bildirdi. Bu durumun da popüler kamyonetlerinin üretimini etkileyeceğini söyledi.

• Royal Caribbean (RCL), Covid-19 salgını sırasında bir yıl süren askıya almanın ardından Haziran ayında bazı Karayip seferlerini yeniden başlatılacağını belirtti. Mürettebat tamamen aşılanacak ve yetişkin konukların da aşı olması gerekecek. 18 yaşın altındaki çocuklarında negatif bir Covid testi kanıtı göstermeleri gerekecek.

• Tesla (TSLA), ARK Invest'in kurucusu Cathie Wood tarafından yapılan bir projeksiyona göre Tesla hisseleri 2025'te 3.000 dolara ulaşacağını öngördü. Bu tahmin gerçekleşirse Tesla' (TSLA)nın piyasa değeri yaklaşık 3.6 trilyon dolar olacaktır.

Avrupa Piyasaları

• Avrupa borsaları, kıtadaki artan Koronavirüs vakaları nedeniyle daha fazla kısıtlama endişesinin devam etmesi ve bu durumun tüm Kıta Avrupası’na yayılacağı beklentilerini artması ile karışık bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 0.26%, DAX30 0.25% artı ve CAC40 0.49% eksi ile günü tamamladı.

• Alman otomobil üreticisi Porsche (PSHG), e-araba pazarında Tesla'ya meydan okuma planlarını açıkladı. Açıklama sonrası Almanya merkezli araba devinin hisse senetleri %8.92 değer kazandı.

• İngiliz ev tadilatı perakendecisi Kingfisher (KGF), kendin yap (DIY) projelerinin popülaritesinin artması nedeniyle tam yıl karında %4 artış bildirdikten sonra şirket hisseleri %3.6 değer kazandı.

• İsveçli kamyon üreticisi Volvo (VOLVb), yarı iletken eksikliğinin ikinci çeyrekte üretim üzerinde önemli bir etkisi olacağı konusuna vurgu yaptıktan sonra şirket hisseleri % 7,1 oranında değer kaybetti.

 

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Apple Inc. (AAPL)

123.39

2.83%

RLX Technology Inc. (RLX)

10.15

-47.84%

AMC Entertainment (AMC)

12.49

-10.34%

NIO Limited (NIO)

42.94

-0.95%

Ford Motor Company (F)

12.85

0.16%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

QuantumScapeCorporation(QS)

64.29

8.34%

Box, Inc. (BOX)

23.65

4.79%

Sirius XM Holdings (SIRI)

6.31

3.78%

MicroVision, Inc. (MVIS)

17.97

3.57%

ViacomCBS Inc. (VIAC)

100.34

3.07%

 

 

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

RLX Technology Inc. (RLX)

10.15

-47.84%

AMC Entertainment (AMC)

12.49

-10.34%

Carnival Corporation &plc (CCL)

27.48

-5.11%

American Airlines Group (AAL)

23.83

-4.57%

General Motors Company (GM)

58.10

-2.88%Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
23.03.2021
Gündem/Beklentiler:Zayıf görünüm devam ediyor…

ABD’de yaşanan yükseliş sonrasında Asya’da daha zayıf bir seyir var. TL varlıklar global piyasalardan negatif ayrışmaya devam edebilir, endekste kısa vadeli dip oluşumu gerçekleşmeden yeni alım için aceleci olunmamalı görüşündeyiz.

  • BIST 100: Endekste satış baskısı devam edebilir, 1400 seviyesi altında görünüm zayıf, ilk planda 1340 ve devamında 1315 destek olarak takip edilecektir…
  • TL Bonolar: Özellikle 10 yıllık tahvilde yaşanan sert yükseliş yabancı yatırımcının önemli ölçüde pozisyon azalttığını göstermekte…
  • USD/TL: Dolar kurunda dün görülen dip seviye olan 7,70 kısa vadeli destek konumunda, yukarıda ise 8,00 seviyesi eşik olarak önemli direnç…
  • EUR/USD: Paritede 1,19 seviyesinin üzerinde kalınması önemli, 1,20 kısa vadeli direnç olarak belirtilebilir, akşam gelecek açıklamalar izlenecek…

 

Devamı için tıklayınız.  

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
22.03.2021
Bist Kapanış: Endeks satış baskısı altında kaldı

TL’deki volatilite ile BIST baskı altında kaldı. Yurtdışı piyasalara bakıldığında ise; ABD borsaları olumlu başlangıç yaparken, Avrupa borsaları karışık bir seyir izliyor.

 

EUR/USD 1,19 seviyesinin üzerine tepki vermiş durumda. Paritede 1,20 direnç konumunda iken, 1,19 kısa vadeli destek olarak takip edilecektir. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında karışık bir seyir izliyor.BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-1001.379,25-%9,79
BIST-301.432,76-%9,95
Bankacılık Endeksi1.206,37-%9,89
Sınai Endeksi2.465,74-%9,66
En Çok İşlem GörenlerGARAN 1142 mn TL FROTO 1062 mn TL EREGL 1023 mn TL
En çok artanlarENKAI %-5,61 AKCNS %-6,61 AEFES %-7,97
En çok azalanlarSKBNK %-10 EKGYO %-10 KARTN %-10
BIST-100 İşlem Hacmi16,74 mlr TL
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,1926 %0,16
USD/TL7,9301 %9,85
EUR/TL9,447 %9,94
Gösterge bileşik faiz (%)16,37 %0
Altın (Dolar/Ons)1.735,65 -%0,54
Brent Petrol64,6295 %0,46
DAX14640 -%0,48
FTSE-1006708,71 -%1,05

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


İkon-ok
22.03.2021
22 Mart 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• ABD endeksleri, Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerine ilişkin endişeler sürerken hükümetler ve merkez bankalarınca alınan tedbirler ile günü karışık bir seyirle kapattı. S&P500, Dow Jones, Nasdaq sırası ile 0.06%, 0,71% eksi ve 0.76% artı ile günü tamamladı.

• Nike (NKE), hisse başına 0.90 dolarlık kâr açıkladı ve son çeyrekte beklentilerin 0.14 dolar üzerine çıktı. Bununla birlikte, spor ayakkabı ve giyim şirketinin geliri analistlerin tahminlerinin altında geldi ve 2021 yıllık gelir görünümü de tahminlerden aşağıda açıkladı. Kuzey Amerika gelirinin, sevkiyatları üç haftaya kadar geciktiren limanla ilgili sorunlardan etkilendiğini söyledi.

• FedEx (FDX), hisse başına 3.23 dolarlık piyasa tahminlerini geçerek 3.47 dolar çeyreklik kâr açıkladı. Gelir de aynı şekilde artarken, FedEx’in Yer hizmeti için paket başına ortalama geliri, e-ticaret siparişlerindeki salgınla ilgili artıştan yararlanmaya devam ederek %6.10 arttı.

• Mobil oyun şirketi Skillz (SKLZ) 32 milyon hisse senedi halka arzını açıklamasının ardından değer kaybetti. Teklif hisse başına 24 ABD doları olarak fiyatlandırıldı. Skillz, gelirleri genel kurumsal amaçlar için kullanacağını söyledi.

• AstraZeneca’nın (AZN) Avrupa’da durdurulan aşılama sürecine karşılık Health Canada, aşının kan pıhtılarındaki artışla bağlantılı olmadığını söyledi.  Aşı kullanımını geçici olarak durduran ülkeler, aşılarını uygulamaya yeniden başladı.

• Finansal hizmetler şirketi Hartford Financial (HIG), Chubb sigorta şirketinden (CB) hisse başına 65 dolar veya 23 milyar dolardan fazla bir devralma teklifini “dikkatle değerlendirdiğini” söyledi. Hartford hisseleri, teklifin haberini takiben yükseldi.

• Ollie’s Bargain Outlet (OLLI) beklentilerin 0.14 dolar üzerinde hisse başına 0.97 dolar çeyreklik kazanç açıkladı. İndirim perakendecisinin geliri de Wall Street tahminlerinin üzerinde geldi. Karşılaştırılabilir mağaza satışları, %3.2'lik bir artış öngören FactSet tahminini geçerek %8.8 arttı.

• Susquehanna Financial, Enphase (ENPH) ve SolarEdge Technologies (SEDG) hisselerinin görünümünü “nötr” seviyesinden “pozitif” seviyesine çıkardı. Not değişimi önümüzdeki yıllarda güneş enerjisi tesisatlarında beklenen genişlemeye ve konut sektöründeki iki şirketin gücüne dayandırıldı.

• Barclays, Ford Motor (F) hisselerinin görünümünü “eşit ağırlıklandır” seviyesinden “ağırlığı artır” seviyesine yükseltti ve hisse hedef fiyatını 9 dolardan 16 dolara çıkardı. Barclays, Ford’un diğer faktörlerin yanı sıra gelişen elektrikli araç stratejis,ne vurgu yaptı.

• Lazer teknolojisi şirketi Coherent (COHR), Lumentum (LITE) ve II-VI (IIVI) 'dan rakip devralma teklifleri hazırlamaya devam ediyor. Coherent ilk olarak Ocak ayında Lumentum tarafından satın alınacak bir anlaşma yaptı, ancak o zamandan beri sekiz teklif aldı ve teklifleri revize etti.

• Bira üreticisi Molson Coors (TAP), Deutsche Bank'ın onu "kısa vadeli satış katalizörü" listesine eklemesinin ardından şirket hisseleri değer kaybetti. Deutsche Bank, çağrının Teksas'taki olumsuz Şubat hava koşullarının ilk çeyrek sonuçları üzerindeki önemli etkisi de dahil olmak üzere kısa vadeli endişelere dayandığını söyledi.

• Bank of America Securities, evcil hayvan malzemeleri perakendecisi Petco Health (WOOF) dördüncü çeyrek sonuçları ve 2021 beklentilerinin ötesinde olduğunu söyledi. Ayrıca şirket hisselerinin görünümünü “nötr” seviyesinde “al” seviyesine yükseltti.

• Tele sağlık şirketi Hims & Hers Health (HIMS) hisseleri, bir önceki yıl bildirilen 12.4 milyon dolarlık zarardan daha küçük, 3.1 milyon dolarlık net bir çeyreklik zarar bildirmesine rağmen %9,74 düştü. Gelir beklenenden daha yüksek geldi ve toplam gelir 2020’de %80 arttı.

• İlaç üreticisi Sarepta Therapeutics (SRPT) hisseleri, deneysel bir kas distrofisi tedavisini içeren bir denemede iyimser sonuçlar bildirdikten sonra şirket hisseleri %0,43 değer kaybetti.

Avrupa Piyasaları

• Avrupa borsaları, Fransa'nın Kovid-19 pandemisinin yayılmasını engellemek için yeni bölgesel kısıtlama uygulamaların alınması ve bu durumun tüm Kıta Avrupası’na yayılacağı beklentilerinin artması ile negatif bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 1.05%, DAX30 1.05% ve CAC40 1.07% eksi ile günü tamamladı.

• Alman spor giyim üreticileri Adidas (ADS) ve Puma (PUM), Nike (NKE)'ın hayal kırıklığı yaratan tam yıllık gelir tahmininin ardından şirket hisseleri %2'den fazla değer kaybetti.

• İsveçli kumarhane oyunları geliştiricisi Evolution Gaming (EVO) hisseleri için Goldman Sachs'ın tavsiyesini "satın al" şeklinde yükseltmesinin ardından şirket hisseleri yaklaşık %4 değer kazandı.

• BP (BP), Royal Dutch Shell (RDSA) ve Total (FP) şirket hisseleri, ham petrol fiyatlarının bir gecede neredeyse %7 düşmesinin ardından, yeni kısıtlamaların yakıt talebine zarar vereceği korkusuyla %1,8 ile %2,9 arasında değer kaybetti.

 

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Sundial Growers (SNDL)

1.49

2.05%

Apple Inc. (AAPL)

119.99

-0.45%

AMC Entertainment (AMC)

13.93

-0.50%

Zomedica Corp. (ZOM)

2.15

2.38%

Bank of America (BAC)

38.53

-1.05%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Southwestern Energy (SWN)

4.55

9.11%

Tencent Music (TME)

30.42

6.66%

Plug Power (PLUG)

38.28

5.28%

NIO Limited (NIO)

43.35

4.3%

Facebook (FB)

290.11

4.12%

 


 


 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Visa Inc. (V)

206.90

-6.24%

Rolls-Royce Holdings (RYCEY)

1.6899

-3.98%

NIKE, Inc. (NKE)

137.49

-3.97%

Skillz Inc. (SKLZ)

25.73

-3.81%

Wells Fargo & Company (WFC)

39.63

-2.89%Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
Back to Top