QNB Finansinvest Blog

21/04/2022
21 Nisan 2022 Dünya Borsaları Bülteni

• Netflix (NFLX) hisseleri, Netflix'in son çeyrekte 200.000 abone kaybını bildirmesinin ardından %35 düştü. Netflix, düşüşün nedenleri arasında artan rekabet, şifre paylaşımı ve Ukrayna'daki durumu gösterdi. Haber, büyük Wall Street firmalarının notlarını düşürme dalgasına yol açtı.

• Disney (DIS) ve Paramount (PARA) hisseleri, Netflix'in on yıldan fazla bir süredir ilk kez abonelerinde bir kayıp bildirmesinin ardından %5,6 ve %8,6 düştü.

• M&T Bank (MTB) hisseleri, bankanın kazanç beklentilerini aşmasının ardından hisseleri %8,8 arttı. M&T Bank, Refinitiv tarafından anket yapılan analistlerin beklediği hisse başına 2,19 doların üzerinde olan hisse başına 2,73 dolar kazanç bildirdi.

• Procter & Gamble (PG) hisseleri, paketlenmiş tüketim malları şirketinin mali üçüncü çeyreği için beklenenden daha iyi sonuçlar açıklamasının ve tam yıl gelir hedefini artırmasının ardından %2,7 yükseldi.

• IBM (IBM) hisseleri, son çeyrekte gelir ve kazançları geride bıraktıktan sonra %7,1 arttı. Şirket, Refinitiv tahmininin 2 sent üzerinde, hisse başına 1,40 dolarlık düzeltilmiş üç aylık kar bildirdi. Gelir, Kyndryl'e yapılan satışların gelir artışını 5 puan artırmasıyla, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %7,7 arttı.

• Baker Hughes (BKR) hisseleri, Baker Hughes'un ilk çeyrek tahminlerini kaçırmasının ardından %3,8 düştü. Şirket, 4,84 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 15 sent düzeltilmiş kazanç bildirdi. Refinitiv tarafından ankete katılan analistler, hisse başına 20 sent ve 5,02 milyar dolar gelir bekliyorlardı. CEO Lorenzo Simonelli yaptığı açıklamada, sonuçların “çok değişken bir piyasa ortamında faaliyet gösterdiğini” yansıttığını söyledi.Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler


• Danone (BN), ASML (ASML) ve Heineken (HEIO) hisseleri, satış beklentilerini aştıktan sonra %5'ten fazla yükseldi.

• Rio Tinto (RIO), ilk çeyrek demir cevheri sevkiyatlarının beklenenden düşük olduğunu bildirdikten sonra yaklaşık %5 düştü. Anglo-Avustralya madencilik firması, artan enflasyon, Çin'deki Covid kilitlenmeleri ve Ukrayna savaşının görünümünü olumsuz etkileyebileceği konusunda uyardı.

• Credit Suisse (CSG) hisseleri, İsviçre bankasının yasal karşılıkları artırdıktan sonra rapor edilen ilk çeyrek kazançlarında bir kayıp beklediğini açıklamasının ardından %1,5 düştü.Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.İkon-ok
21/04/2022
Gündem/Beklentiler:Endekste güçlü görünüm korunuyor…

Çin’de koronavirüs vakalarındaki yükseliş nedeniyle ekonomik büyümeye yönelik endişeler artmış durumda. Çin Merkez Bankası’ndan destekleyici adımlar atılacağına yönelik mesaj verilmesine rağmen gösterge faiz oranlarının sabit bırakılması bölge piyasalarına olumsuz yansıyor. ABD tahvil faizlerindeki yukarı yönlü baskının hafiflemesi küresel borsalara olumlu yansıması adına öne çıkıyor.


BIST 100: Endekste yukarı yönlü bir başlangıç bekliyoruz. 2537’nin aşılması ile 2550 ve 2570 dirençlerine doğru yükselişin devamını görebiliriz. 2470 destek iken, bu seviyenin üzerinde kısa vadeli yön yukarı kalmaya devam edecek. 2450 ikincil desteğinin üzerinde kısa vadeli görünüm olumlu; mevcut trade pozisyonları korunabilir ve trade fırsatları değerlendirilebilir görüşündeyiz…

TL Bonolar:İçeride tahvil-bono faizleri gevşeme eğilimine devam etti. ABD tahvil faizleri hafif gevşeme eğilimi gösterdi. TL cinsi tahvil-bono piyasası genel olarak pozitif ayrışıyor. Gösterge tahvil faizinde %21,20, 10 yıllık tahvilde ise %21,60 direnç seviyeleri olarak izlenebilir…

USD/TL: Dolar kuru 14,60-14,70 bandındaki seyrini koruyor. Kurda ilk etapta 14,54 destek konumunda; bu seviyenin altına yönelim halinde 14,40 önemli destek olarak öne çıkıyor. 14,80 ara direnç olarak belirtilebilir…

EUR/USD:  ABD tahvil faizleri hafif geri çekilirken, parite 1,08 direncinin üzerine tepki gösterdi. 1,09 ilk planda direnç konumunda iken, Fed’den faiz artırım beklentileri nedeniyle bu seviyeye doğru güç kaybı görebiliriz. 1,0760’ın üzerinde kalınması kısa vadeli görünüm açısından önemli…Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
20/04/2022
Bist Kapanış:Endekste olumlu görünüm korunuyor

BIST 100 Endeksi gün içerisinde dalgalı seyir izledi. Endeks 2502 seviyesine geri çekilse de, gelen alımlar ile 2537’ye yöneldi. Böylece endeks tarihi zirvesini ileri taşıdı. Endekste 2537 direnç haline gelirken, bu seviyenin aşılması yükselişin devamı için izlenebilir.

 

EUR/USD tepki alımları ile 1,08’in üzerine yöneldi. Paritede bu seviye destek haline gelirken, 1,09 direnç olarak takip edilebilir.


BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-1002.525,93%0,27
BIST-302.821,41%0,13
Bankacılık Endeksi2.153,84%0,67
Sınai Endeksi4.371,89%0,07
En Çok İşlem GörenlerTHYAO 4097 mn TL SISE 2845 mn TL GARAN 2590 mn TL
En çok artanlarKARTN %8,28 BRYAT %6,13 NTHOL %5,69
En çok azalanlarPARSN %-2,58 TTKOM %-2,28 SAHOL %-1,83
BIST-100 İşlem Hacmi43,99 mlr TL
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,086 %0,67
USD/TL14,6752 %0,15
EUR/TL15,9389 %0,81
Gösterge bileşik faiz (%)21,86 %0,6
Altın (Dolar/Ons)1.953,15 %0,14
Brent Petrol107,592 %0,63
DAX14171 -%0,23
FTSE-1007601,28 -%0,2

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


İkon-ok
20/04/2022
20 Nisan 2022 Dünya Borsaları Bülteni

• Johnson & Johnson (JNJ) hisseleri, şirketin ilk çeyrek raporunda kazanç beklentilerini aşmasının ardından %3 değer kazandı. Yine de J&J, küresel arz fazlası ve talep belirsizliği nedeniyle tam yıl satış ve kazanç görünümünü düşürdü ve Covid-19 aşı gelir rehberliği sağlamayı bıraktı.

• Twitter (TWTR) hisseleri, Apollo Global Management'ın Twitter'ın potansiyel bir devralımını finanse etmeyi düşündüğü bildirildiğine dair haberler üzerine %,.7 düştü. Elbette firma, bir satın alma teklifinde özel sermaye konsorsiyumuna katılmakla ilgilenmiyor. Apollo hissesi raporun ardından %3,2 arttı.

• Ulaştırma Güvenliği İdaresi'nin artık uçaklarda maske zorunluluğu getirmediğini açıklamasının ardından havayolu hisseleri yükseldi. Haber, Florida'daki bir federal yargıcın CDC'nin yetkisini aştığına karar vermesinin ardından geldi. Delta (DAL), United Airlines (UAL) ve American Airlines (AAL) hisseleri sırasıyla %2,2, %4,5 ve %5,7 arttı.

• Blackstone (BX) hisseleri, öğrenci konut şirketi American Campus Communities'i yaklaşık 13 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alacağı haberi üzerine %4,9 arttı. American Campus hisseleri haberlerle %12,5 arttı.

• Halliburton (HAL) hisseleri, Halliburton'un son çeyrek için tahminleri geçmesine ve Kuzey Amerika'da yıl için müşteri harcamaları için görünümünü yükseltmesine rağmen yaklaşık %1 düştü.

• Citizens Financial (CFG) hisseleri, %7 artırarak, beklenenden daha iyi üç aylık sonuçlar açıkladı. Vatandaşlar, 1,65 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 93 sent kar bildirdi. Refinitiv'e göre analistler, 1,64 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 92 sent kazanç bekliyorlardı. Şirketin net faiz marjı da analist beklentilerini aştı.

• Travelers (TRV) hisseleri, kısmen düşük felaket kayıpları sayesinde, önceki çeyrek için beklenenden daha iyi kazanç ve gelir bildirdi, ancak hisse senedi %4,9'dan fazla düştü. Piper Sandler, şirketin "temel marjlarının beklenenden daha kötü olduğunu" kaydetti.

• WeWork (WE) hisseleri, Piper Sandler'ın ofis paylaşım şirketini ağırlığı artır notuyla kapsamaya başlamasının ardından %8,1 arttı. Analistler, WeWork'un bilançosuna odaklandığı ve esnek çalışmanın popülaritesinin artmaya devam ettiği için kârlılığa yaklaştığını söyledi.

• Lululemon (LULU) hisseleri, Truist'in Lululemon'u beklemeden satın almaya yükseltmesinin ardından, hazır giyim perakendecisinin hisseleri yaklaşık %4,4 arttı. Analistler, Lululemon'un yaklaşan analist gününde yeni ürünler hakkında daha fazla ayrıntı ve uluslararası alanda genişleme planları ile "sağlam" bir beş yıllık görünüm bekliyorlar. Truist ayrıca şirketin enflasyonist bir ortamda daha yüksek maliyetleri tüketicilere kolayca yansıtabileceğine inanıyor.

• Plug Power (PLUG) hisseleri %9,8 arttı. Şirket Walmart ile sıvı yeşil hidrojen tedarik etmek için bir ortaklık duyurdu.

• Hasbro (HAS) hisseleri, oyuncak üreticisi önceki çeyrek için beklenenden daha güçlü bir gelir bildirdikten sonra %5,2 arttı. Şirketin tüketici ürünleri segmentinden yapılan satışlar da analist beklentilerinin üzerine çıktı.


Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler• İsviçreli teknoloji şirketi Temenos (TEMN) hisseleri, %7 artarak Avrupa endekslerinde ön plana çıktı.

• Swiss Re (SREN) hisseleri %7,6 düşerek Avrupa endekslerinde en çok düşen hisse senedi oldu.
Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


İkon-ok
20/04/2022
Gündem/Beklentiler:Endekste 2533 tarihi zirve hedef direnç…

Fed tarafından sıkılaştırmaya yönelik şahin mesajlar gelmeye devam ederken, ABD 10 yıllık tahvil faizi %2,98 seviyesine kadar yükseldi. Fed’e yönelik faiz artırım fiyatlaması nedeniyle yurt dışı borsalarda kırılgan görünümün korunduğunu görebiliriz. Yurt içi hisse senedi piyasalarımıza ilgi devam ederken, endeks görece olumlu performans gösteriyor.


BIST 100: Endekste yukarı yönlü bir başlangıç bekliyoruz. 2533’ün aşılması ile 2550 ve 2570 dirençlerine doğru yükselişin devamını görebiliriz. 2470 destek konumunda iken, bu seviyenin üzerinde kısa vadeli yön yukarı kalmaya devam edecek. 2450 desteğinin üzerinde mevcut trade pozisyonları korunabilir ve trade fırsatları değerlendirilebilir görüşündeyiz…

TL Bonolar: İçeride tahvil-bono faizleri karışık bir seyir izledi. ABD tahvil faizleri yukarı yönlü hareketine devam ediyor; TL cinsi tahvil-bono piyasası pozitif ayrışıyor. Gösterge tahvil faizinde %21,40, 10 yıllık tahvilde ise %22 direnç seviyeleri olarak izlenebilir…

USD/TL: Dolar kuru 14,60-14,70 bandındaki seyrine devam ediyor. Kurda ilk etapta 14,54 destek konumunda; bu seviyenin altına yönelim halinde 14,40 önemli destek olarak öne çıkıyor. 14,80 ara direnç olarak belirtilebilir…

EUR/USD: ABD tahvil faizlerindeki yükseliş, EUR/USD’nin seyri açısından negatif. 1,08 desteğinin altına yönelen paritede 1,0760’ın üzerinde kalınması kısa vadeli dip oluşumu için önemli. 1,07 sonraki destek seviyesidir. 1,08’in üzerinde 1,09 sonraki direnç olarak izlenebilir…

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
19/04/2022
Bist Kapanış: Endekste gün içi kâr satışları karşılandı

BIST 100 Endeksi gün içerisinde dalgalı seyir izledi. Endeks 2533 ile tarihi zirvesini ileri taşıdı. Endeks günün ikinci yarısında gelen kâr satışları ile 2490 seviyesine geri çekilse de yeniden tepki gösterdi. Endekste 2533 direncinin aşılması yükselişin devamı için önemli. 2490 ise destek seviyesidir.

 

ABD tahvil faizlerindeki yükseliş, EUR/USD’nin seyri açısından negatif. 1,08 desteğinin altına geri çekilen paritede 1,0760’ın üzerinde kalınması kısa vadeli dip oluşumu için önemli. 1,08’in üzerinde 1,09 sonraki direnç olarak izlenebilir.


BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-100
BIST-30
Bankacılık Endeksi
Sınai Endeksi
En Çok İşlem GörenlerTHYAO 4800 mn TL GARAN 3657 mn TL KRDMD 2862 mn TL
En çok artanlarAEFES %100 ALKIM %100 ASELS %100
En çok azalanlarJANTS %-5,16 ISFIN %-4,73 KARTN %-3,28
BIST-100 İşlem Hacmi
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,0786 %0,03
USD/TL14,666 %0,17
EUR/TL15,8204 %0,19
Gösterge bileşik faiz (%)21,68 -%1,72
Altın (Dolar/Ons)1.955,03 -%1,2
Brent Petrol108,229 -%3,21
DAX14195 %0,54
FTSE-1007616,38 %0,47

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


 

İkon-ok
19/04/2022
19 Nisan 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• Twitter (TWTR) hisseleri Twitter'ın Cuma günü yönetim kurulunun genellikle "zehir hapı" olarak adlandırılan sınırlı süreli bir hissedar hakları planını kabul ettiğini açıklamasının ardından %7,5 arttı. Hareket, milyarder Elon Musk'ın şirketi 43 milyar dolara satın almayı teklif etmesinden sonra geldi.

• Bank of America (BAC) hisseleri, Bank of America'nın Pazartesi günü beklenti üztü bir bilanço açıklamasının ardından %3,4 arttı. Bank of America, ilk çeyrekte hisse başına 80 sent kazanç ve tüketici kredilerindeki gücün de yardımıyla 23,33 milyar dolar gelirle beklentileri aştı. Refinitiv tarafından ankete katılan analistler, hisse başına 75 sent kazanç ve 23,2 milyar dolar gelir bekliyorlardı.

• Bank of New York Mellon (BK) hisseleri, şirketin gelirinin Wall Street tahminlerini karşılamamasının ardından hisseler %2,3 düştü. Gelir 3,93 milyar dolar olurken, Refinitiv konsensüs tahmini 3,97 milyar dolar oldu. Banka, hisse başına bir peni ile kazanç tahminlerini aştı.

• Synchrony Financial (SYF) hisseleri, şirketin üç aylık kar ve gelir tahminlerinde aştığını bildirmesinin ardından %6,2 yükseldi. Kurul ayrıca şirketin hisse geri alım planına 2,8 milyar dolarlık ilaveyi ve hisse başına 23 sente %5 temettü artışını onayladı.

• Charles Schwab (SCHW) hisseleri, şirketin ilk çeyrekte analist tahminlerini kaçırmasının ardından %9,4 düştü. Şirket, 4,67 milyar dolarlık gelir üzerinden 77 sentlik hisse başına kazanç bildirdi. Analistler, 4,83 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 84 sent bekliyorlardı.

• Didi Global (DIDI) hisseleri, Çin merkezli araç çağırma firmasının dördüncü çeyrek gelirinde bir önceki yıla göre %12,7 düşüş bildirmesinin ardından %18,3 düştü. Şirket, 23 Mayıs'ta New York Menkul Kıymetler Borsası'ndan çıkarılma kararının oylanması için bir hissedarlık toplantısı yapılacağını duyurdu.Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler


• Atlantia (ATL) hisseleri, Benetton ailesi ve ABD'li yatırım şirketi Blackstone'un İtalyan karayolu ve demiryolu şirketi için bir teklifte bulunmasının ardından %4,3 değer kazandı.

• Ericsson (ERIC) hisseleri, Irak'taki rüşvet soruşturmasını tartışmalı bir şekilde yürüttüğü için ABD'li düzenleyiciler tarafından büyük olasılıkla para cezasına çarptırılacağı uyarısının ardından %8,2 düştü. Şirket ayrıca Rusya'dan çıkışının ardından çeyreklik kazançlarında düşüş bildirdi.Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


İkon-ok
19/04/2022
Gündem/Beklentiler:Endeks rekor tazeleme eğiliminde…

St Louis Fed Başkanı Bullard, Fed’in bu yıl faiz oranlarını birden fazla yarım puanlık artışlarla %3,5 civarına yükseltmek için hızlı hareket etmesi gerektiğini ve 75 baz puanlık faiz artışları olasılığını dışlamaması gerektiğini söyledi. Fed tarafından sıkılaştırmaya yönelik şahin mesajlar gelmeye devam ederken, ABD 10 yıllık tahvil faizi %2,88 seviyesinin üzerine kadar yükseldi. Dolar endeksi ise 100’ün üzeri son iki yılın en yüksek seviyelerinde. Bugün küresel piyasalarda tepki yükselişi yaşansa da, Fed’e yönelik faiz artırım fiyatlaması nedeniyle yurt dışı borsalarda kırılgan görünümün korunduğunu görebiliriz.


BIST 100:Endekste yukarı yönlü bir başlangıç bekliyoruz. 2515’in aşılması ile 2530 ve 2540 dirençlerine doğru yükselişin devamını görebiliriz. 2470 destek iken, bu seviyenin üzerinde kısa vadeli yön yukarı kalmaya devam edecek. 2450 desteğinin üzerinde mevcut trade pozisyonları korunabilir ve trade fırsatları değerlendirilebilir görüşündeyiz…

TL Bonolar: İçeride kısa vadeli tahvil-bono faizleri düşüş eğilimine devam etti. ABD tahvil faizleri yukarı yönlü seyirde; TL cinsi tahvil-bono piyasası pozitif ayrışıyor. Gösterge tahvil faizinde %21,40, 10 yıllık tahvilde ise %22 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugünkü Hazine ihaleleri takip edilecek…

USD/TL: Dolar kuru 14,60-14,70 bandındaki seyrine devam ediyor. Kurda ilk etapta 14,54 destek konumunda; bu seviyenin altına yönelim halinde 14,40 önemli destek olarak öne çıkıyor. 14,80 ara direnç olarak belirtilebilir…

EUR/USD: ABD tahvil faizlerindeki yükseliş, EUR/USD’nin seyri açısından negatif. 1,08 desteğinin altına geri çekilen paritede 1,0760’ın üzerinde kalınması kısa vadeli dip oluşumu için önemli. 1,08’in üzerinde 1,09 sonraki direnç olarak izlenebilir…


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
18/04/2022
Bist Kapanış: Endeks zirve tazeledi

BIST 100 Endeksi banka hisseleri öncülüğünde yükselirken, 2515 ile tarihi zirvesini ileri taşıdı. Endekste kısa vadeli yükselen kanalda güçlü görünüm korunuyor. 2515’in üzeri yükselişin devamı için takip edilebilir. 2450 desteğinin üzerinde kısa vadeli yön yukarı görünüyor. 2450 desteğinin üzerinde kısa vadeli görünüm olumlu görünüyor.

 

ABD tahvil faizlerindeki yükseliş, EUR/USD’nin seyri açısından negatif. 1,08’in hafif altını zorlayan paritede 1,0760’ın üzerinde kalınması kısa vadeli dip oluşumu için önemli. 1,08’in üzerinde 1,09 ilk planda direnç olarak izlenebilir.

BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-1002.510,31%0,64
BIST-302.805,24%0,62
Bankacılık Endeksi2.168,30%2,63
Sınai Endeksi4.344,55%0,47
En Çok İşlem GörenlerGARAN 4093 mn TL ASELS 2640 mn TL THYAO 2400 mn TL
En çok artanlarDOAS %9,93 JANTS %7,97 PARSN %7,37
En çok azalanlarISGYO %-6,82 SAHOL %-4,34 ERBOS %-3,17
BIST-100 İşlem Hacmi46,85 mlr TL
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,0796 -%0,16
USD/TL14,6463 %0,07
EUR/TL15,8125 -%0,19
Gösterge bileşik faiz (%)22,26 -%0,13
Altın (Dolar/Ons)1.983,35 %0,49
Brent Petrol111,6075 %0,71
DAX14195 %0,54
FTSE-1007616,38 %0,47

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


İkon-ok
18/04/2022
18 Nisan 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• Twitter (TWTR) hisseleri, Elon Musk'ın sosyal medya şirketini satın almak ve özel hale getirmek için hisse başına 54,20 dolar teklif ettiği haberlerinin artmasının ardından %1,7 düştü. Bu ayın başlarında, Tesla CEO'su Musk Twitter'da %9,2 hissesini açıklamıştı.

• Goldman Sachs (GS) hisseleri, ilk çeyrek sonuçlarının beklentileri aşmasına rağmen önceki kazançlarını sildi ve %0,1 daha düşük fiyattan işlem gördü. Goldman'ın traderları, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı piyasa oynaklığındaki bir artışı yönetmeyi başardılar. Banka, bankanın sabit gelirli masasının, para birimleri ve emtialardaki güçlü aktivite sayesinde ilk çeyrek gelirinde 4,72 milyar dolar ürettiğini söyledi.

• Morgan Stanley (MS) hisseleri, şirketin Wall Street beklentilerini aşan ilk çeyrek kazançları ve gelirlerini bildirmesinin ardından %0,8 yükseldi. Banka, değişken piyasalar ve daha yüksek tamamlanmış birleşme ve satın alma işlemleri arasında öz kaynak ve sabit getirili ticaretten beklenenden daha güçlü bir gelir elde etti.

• Wells Fargo (WFC) hisseleri, bankanın beklenenden daha düşük gelir açıklamasının ardından %4,5 düştü. Artan faiz oranlarının ortasında ipotek bankacılığı kolundaki yavaşlama sonuçlara ağırlık verdi. Ancak Wells Fargo, kredi rezervlerinden 1,1 milyar dolar serbest bıraktığı için kar beklentilerini aştı.

• UnitedHealth Group (UNH) hisseleri, şirketin ilk çeyrek için üst ve alt satırlardaki tahminleri geçmesinin ardından %0,4 düştü. UnitedHealth, 80,1 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 5,49 dolar kazanç bildirdi. Refinitiv tarafından araştırılan analistler, 78,79 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 5,38 dolar kazanç öngörmüştü. UnitedHealth'in hizmet verdiği toplam müşteri sayısı yıldan yıla 1,5 milyon arttı.

• Rite Aid (RAD) hisseleri %3,6 düştü. Rite Aid, mali dördüncü çeyreği için hisse başına düzeltilmiş 1,63 Dolar zarar bildirdi. Rite Aid ayrıca, kâr getirmeyen 145 mağazanın kapatılmasını da içeren bir maliyet düşürme programı duyurdu.

• Nike (NKE) hisseleri, %4,7 arttı. Hareket, UBS'nin hisseyi alım olarak yinelemesi ve Kuzey Amerika'daki talep mevcut ortama dayanmaya devam ettiği için "çok yükseliş" olduğunu söylemesiyle geldi.

• IBM (IBM) hisseleri, Morgan Stanley'nin hisse senedini için “ağırlığı artır” tavsiyesi vermesi şirketin mevcut ekonomik ortamda iyi bir "saklanmak için iyi bir yer" olduğunu söylemesinin ardından %0,33 yükselişle kapandı.

• Tesla (TSLA) hisseleri, CEO Elon Musk'ın Twitter'ı satın alıp özel bir şirkete dönüştürmek istediğini açıklamasının ardından %3,7 düştü.


Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

• Wizz Air (WIZZ) hisseleri, haftanın son işlem gününü %7,9 yükselişle kapandı.

• Atlantia (ATL) hisseleri, Benetton ailesi ve ABD'li yatırım şirketi Blackstone'un İtalyan karayolu ve demiryolu şirketi için bir teklifte bulunmasının ardından %4,3 değer kazandı.

• Ericsson (ERIC) hisseleri, Irak'taki rüşvet soruşturmasını tartışmalı bir şekilde yürüttüğü için ABD'li düzenleyiciler tarafından büyük olasılıkla para cezasına çarptırılacağı uyarısının ardından %8,2 düştü. Şirket ayrıca Rusya'dan çıkışının ardından çeyreklik kazançlarında düşüş bildirdi.
Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
Back to Top