QNB Finansinvest Blog

26/08/2022
26 Ağustos 2022 Cuma Dünya Borsaları Bülteni

Fed Başkanı Powell'ın bugün TSİ 17:00'da gerçekleştireceği Jackson Hole toplantısı öncesinde dün ABD endekslerinde alımlar hakimdi. S&P 500, Dow Jones ve Nasdaq endeksleri sırasıyla %1,4, %1,0 ve %1,7 değer kazandı. Kritik toplantı öncesinde her üç endekste de hacim nispeten düşüş seyretti. Sektörel bazda ise günün en fazla yükseleni %2,3'lük artışla S&P 500 Materyal Sektörü Endeksi oldu. Avrupa endekslerinin pozitif başladığı bugüne ABD piyasalarının hafif satıcılı başlaması bekleniyor. Veri takviminde Powell'ın konuşması dışında aynı saatte açıklanacak Michigan Tüketici Güven Endeksi de piyasa oyuncularının merceğinde olacak. Teknik tarafta ise S6P 500 için yukarı yönlü hareketlerde izlenebilecek birinci direnç 4279.0 olurken destek olarak 4148.0 izlenebilir.


Piyasalarda dün


S&P 500
4.199,12
%1,41
Dow Jones
33.291,89
%0,98
Nasdaq
12.639,27
%1,67
Euro Stoxx 50
3.674,54
%0,19
EURO/USD
0.97995
%-0.16
EURO/USD
1669.67
%0.55
HAM PETROL
87.42
%0.28
ABD 10 YIL TAHVİL FAİZİ
3.736
%0.28

ABD Piyasalarında Öne Çıkan Haberler


 • Peloton (PTON) hisseleri, şirketin Perşembe günü beklenenden daha yüksek kayıp ve azalan gelir gösteren üç aylık sonuçları bildirmesinin ardından %18’den fazla düştü. Şirket ayrıca bir sonraki mali yıl için kılavuz yayımlamadı.
   
 • Salesforce (CRM) hisseleri, şirketin 2023 mali yılı için hayal kırıklığı yaratan bir tahminde bulunmasının ardından %3,39 düştü. Şirket yönetimi, şirket için bir ilk olan 10 milyar ABD doları değerinde hisse geri alma programını onayladığını duyurdu. Ek olarak şirket analist beklentilerinin üzerinde kazanç ve gelir bildirdi.
   
 • Snowflake (SNOW) hisseleri, şirketin analistlerin beklentilerini aşan gelir bildirmesinin ardından %23,07 arttı. Bulut veri platformu sağlayıcısı, ürün gelirinin yıldan yıla %83 arttığını söyledi.
   
 • Splunk (SPLK) hisseleri, şirketin analist beklentilerinden daha iyi bir gelir elde etmesine rağmen Çarşamba günü kapanış sonrası işlemler piyasasında %12 düştü. 
   
 • Figs (FIGS) hisseleri, Ron Baron'un şirket hisselerini satın aldığını söylemesinin ardından %17,92 arttı.
   
 • SoFi Technologies (SOFI) hisseleri, Başkan Biden'ın 10.000 dolarlık federal öğrenci kredisi borcunu bağışlamasından bir gün sonra %3,72 değer kazandı. 
   
 • Dollar Tree (DLTR) hisseleri, şirketin tam yıl kılavuzunu negatif yönlü revize etmesinin ardından %10,22 düştü. Şirket, analistlerin kazanç tahminlerini geride bırakırken, analist beklentilerine paralel ciro bildirdi.
   
 • Autodesk (ADSK) hisseleri, şirketin son çeyrek için beklenenden daha iyi sonuçlar açıklamasının ve iyimser kılavuz yayınlamasının ardından %2,67 değer kazandı. Şirket ayrıca tüketicilerden "sağlam" bir talep gördüğünü belirtti.
   
 • Telesağlık sektöründe faaliyet gösteren American Well (AMWL) ve Teladoc (TDOC) hisseleri, Amazon'un Çarşamba telesağlık hizmeti Amazon Care'i kapattığını açıklamasının ardından sırasıyla %6,09  ve 4,01 değer kazandı.
   
 • Perşembe günü yarı iletken hisseleri endekse paralel olarak artış gösterdi. Advanced Micro Devices (AMD) %4,8, Micron Technology (MU) %4,96 ve ON Semiconductor (ON) %6,5 arttı. Çeyreklik raporunu bildirdikten sonra piyasa öncesi işlemlerde değer kaybeden Nvidia (NVDA) hisseleri, gün içerisinde %4,01 yükseldi.

Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

 • Harbour Energy (HBR) hisseleri, petrol ve gaz şirketinin serbest nakit akışında bir artış da dahil olmak üzere güçlü ilk yarı kazançları bildirmesinin ve hisse geri alımlarını 300 milyon ABD doları seviyesine yükseltmesinin ardından açılış öncesi piyasalarda %7'den fazla yükselerek Stoxx 600'ün en çok değerlenen hisseleri arasına girdi.
   
 • Elekta (EKTA-B) hisseleri, Avrupa mavi çip endeksinin en altında yer alan İsveçli radyoterapi şirketi, üç aylık karında düşüş bildirdikten sonra %9'dan fazla düştü.
Global Piyasalarda Teknik Görünüm
S&P 500

S&P 500 kapanışını 5 günlük hareketli ortalamasının üzerinde gerçekleştirdi. Gün kapanışını 4199 ABD Doları seviyesinden yapan S&P 500 %1,41 yükseliş gösterdi. RSI indikatörü artış gösterirken 30 ve 70 seviyesinin arasında olduğu için aşırı alım veya satımdan söz edilemez. Yukarı yönlü hareketlerde izlenebilecek birinci direnç 4.279 ABD doları seviyesi olurken destek olarak 4.148 ABD doları seviyesi izlenebilir.


DOW JONES

Dow Jones endeksi geçtiğimiz günü %0,97 yükselişle tamamladı. Endeks 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde kapanış gerçekleştirerek aylık görünümünü güçlendirdi. Gün içinde pozitif performans gerçekleşmesi halinde 33932.12-34231.19 direnç, negatif performans gerçekleşmesi halinde ise 32895.43-32355.80 destek seviyeleri olarak izlenebilir.


NASDAQ

Son işlem gününde %1,67 yükseliş gerçekleştiren Nasdaq günü 12639.00 seviyesinden tamamladı. Yukarı yönlü hareketlerde izlenebilecek birinci direnç 12879 olurken destek olarak 12.481 izlenebilir. RSI değeri yükseliyorken aşırı alım ya da aşırı satım bölgesinde olmadığı görülebilir. Endeks 20 günlük hareketli ortalamasının altında kapanış gerçekleştirerek aylık negatif görünümünü sürdürdü.


EUR/USD

Kısa vadeli hareketli ortalamalar EUR/USD için olumsuz görünüm sergiliyor. Gün kapanışını 0,997 ile yapan EUR/USD %0,04 düşüş gösterdi. Yukarı yönlü hareketlerde izlenebilecek birinci direnç 1,018 olurken destek olarak 0,99 izlenebilir.


ALTIN ONS

Ons Altın kapanışla birlikte %0,64 yükseliş gerçekleştirdi. Güne 1.754 ABD doları seviyesinde başladı ve gün içinde en yüksek 1.772, en düşük 1.765 seviyesinden işlem gördü. Kapanışı ise 1.769 seviyesinde tamamladı. Son kapanış 5 günlük hareketli ortalamanın üzerinde gerçekleşti. MACD çizgileri sat konumunda, sıfır çizgisinin altında hareket ediyor. Yükseliş halinde ilk direnç olarak 1.806 seviyesi takip edilirken bu direncin de geçilmesi halinde 1.814 takip edilebilir. Negatif hareketlerde ise destekler 1.755-1.729 olarak izlenebilir.

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
26/08/2022
Gündem/Beklentiler:Endeks düzeltme sonrasında yeniden yükselişte…

Fed’e dair endişelerle bu hafta satış baskısı altında seyir izleyen küresel borsalar toparlanma çabası gösteriyor. ABD borsaları kısa vadeli sıkışmasını yukarı tamamlama eğiliminde. Dün başlayan Jackson Hole toplantısında Fed Başkanı Powell’ın bugünkü konuşması piyasalar üzerinde etkili olacaktır. Eylül ayı toplantısına dair faiz artırım tahminleri şekillenirken, Powell’ın vereceği mesajlar takip edilecek. BIST’te enflasyona alternatif getiri arayışı temasının ön planda olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. TCMB verilerine göre; geçtiğimiz hafta yabancı yatırımcılar hisse tarafında 366 milyon dolarlık net alım yaptı; Kasım 2021’den bu yana en yüksek rakama işaret ediyor. Hisse senedi piyasalarımıza ilgi devam ederken, endekste bu aşamada genel olumlu görüşümüzü koruyoruz.

 • BIST100:BIST 100: Endekste yukarı yönlü bir başlangıç bekliyoruz. 3149 olan tarihi zirvenin aşılması halinde yükseliş 3160 direncine doğru ivme kazanabilir. 3083 ilk planda destek iken, 3050 desteğinin üzerinde kısa vadeli yön yukarı kalmaya devam edecek; mevcut trade pozisyonları için takip edilebilir…

 • TL Bonolar:İçeride tahvil-bono faizlerinde bu haftaki belirgin düşüşün ardından aşağı yönlü hareket hız kesti. Gösterge tahvil faizinde %14,20, 10 yıllık tahvilde ise %13 direnç seviyeleri olarak izlenebilir…

 • USD/TL: Dolar kuru 18 desteğinin üzerinde yukarı yönlü seyrine devam ediyor. 18,20’ye yönelen kurda bu seviye ilk planda direnç olarak izlenebilir. 18,37 seviyesi tarihi zirve olarak öne çıkıyor…

 • EUR/USD:1,0050 olan direnç seviyesine yönelimde güç kaybına uğradı. Paritenin 0,99’un üzerinde kalabilmesi dip oluşumu için önemli. 0,9950’nin üzeri ise tepkinin 1,0050 ve 1,01 dirençlerine devamı için izlenebilir…

 • Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  25/08/2022
  BIST Kapanış: Endeks tepki alımları ile yükseldi...

  BIST 100 Endeksi dünkü satışların ardından bugün tepki hareketi ile 2149 olan tarihi zirvesine doğru yöneldi. Banka hisseleri endeksteki yükselişe öncülük etti. Yurtdışı piyasalara bakıldığında; ABD borsaları güne yukarı yönlü başlangıç yaparken, Avrupa borsaları olumlu seyir izledi. Endekste 2149 olan tarihi zirve direnç olarak öne çıkıyor. 3050 ise kısa vadeli destek olarak izlenebilir. 

  EUR/USD’de 0,9950’nin üzeri tepkinin 1,0050 ve 1,01 dirençlerine devamı için izlenebilir. 18,17’ye yönelen dolar kurunda bu seviye ilk planda direnç konumunda. 

  {"BIST'te İlk Seans":{"BIST'te Günün Özeti":{"BIST-100":"3136.77 %2.4987","BIST-30":"3419.52 %2.8377","Bankacılık Endeksi":"3237.04 %7.3581","Sınai Endeksi":"4967.06 %1.3675","En Çok İşlem Görenler":"ISCTR %4.12 THYAO %2.4 YKBNK %8.61","En Çok artanlar":"VAKBN %10 EKIZ %10 VAKFN %10","En Çok azalanlar":"SNPAM %-10 COSMO %-9.96 TSPOR %-7.23","BIST-100 İşlem Hacmi":71638307068.24}},"Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar":{"EURO/USD":"0.99757 %0.0862","USD/TL":"18.1697 %0.1543","EURO/TL":"18.1415 %0.2747","Gösterge bileşik faiz (%)":"14.88 %2.4793","ALTIN":"1755.01 %0.2238","Brent Petrol":"100.64 %-0.573","DAX":"","FTSE-100":""}}

  Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  25/08/2022
  25 Ağustos 2022 Perşembe Dünya Borsaları Bülteni

  Üç gün art arda gelen satışlardan sonra dün S&P 500, Dow Jones ve Nasdaq endeksleri günü sırasıyla %0,3, %0,2 ve 0,4’lük yükselişlerle noktaladı. Sektörel bazda ise ABD’nin İran’la pazarlıkları süren nükleer anlaşmada İran’ın istediği ek şartları reddettiğine dair çıkan haberler sonrasında S&P 500 Enerji Sektörü Endeksinin %1,2’lik artışla günü kapatması dikkat çekti. Avrupa Endekslerinin pozitif başladığı güne ABD endekslerinin de alıcılı başlaması bekleniyor. Günün takviminde Jackson Hole toplantısı, Almanya IFO endeksleri, ABD 2Ç22 GSYH verisinin revizyonu ve haftalık işsizlik başvuruları dikkat çekiyor. Bilanço tarafında DG, VMW, CM ve MRVL'nin açıklayacağı finansallar takip edilecek. Teknik tarafta ise kısa vadeli sıkışma gösteren S&P 500 Endeksi için 4119 desteğinin üzerinde kalması önemli. 4195 ve 4219 direnç olarak takip edilebilir.


  Piyasalarda dün


  S&P 500
  4.140,77
  %0,29
  Dow Jones
  32.969,23
  %0,18
  Nasdaq
  12.431,53
  %0,41
  Euro Stoxx 50
  3.667,46
  %0,41
  EURO/USD
  0.97995
  %-0.16
  EURO/USD
  1669.67
  %0.55
  HAM PETROL
  87.42
  %0.28
  ABD 10 YIL TAHVİL FAİZİ
  3.736
  %0.28

  ABD Piyasalarında Öne Çıkan Haberler


  • Peloton (PTON) hisseleri, şirketin bazı fitness ekipmanlarını ve aksesuarlarını Amazon e-ticaret sitesinde satmak için bir anlaşma yaptığı açıklamasının ardından %20,36 arttı.
    
  • Toll Brothers (TOL) hisseleri, son çeyrekte gelir eksikliğine, tedarik zinciri sıkıntıları ve işçilik sorunlarına rağmen %1,29 arttı. Şirket, hisse başına 5 sent kazanç beklentilerini aştı.
    
  • Nordstrom (JWN) hisseleri, şirketin çok fazla stok ve düşen talep nedeniyle yılın geri kalanı için mali tahminini negatif yönlü revize etmesinden sonra %19,96 düştü. 
    
  • Petco (WOOF) hisseleri, şirketin analist beklentilerinin çok altında üç aylık kazanç bildirmesinin ardından %8,84'ten fazla düştü. Şirket ayrıca artan maliyetlere atıfta bulunarak tüm yıl beklentisini düşürdü.
    
  • Intuit (INTU) hisseleri, şirketin analistlerin kar ve ciro beklentilerini aşan üç aylık sonuçları bildirmesinin ardında %3,6 arttı. Şirket ayrıca olumlu bir kılavuz yayımladı, üç aylık temettüsünü %15 artırdı ve hisse geri alım programını artırdı.
    
  • Brinker International (EAT) hisseleri, şirketin artan maliyetlere paralel olarak analist beklentilerinin altında kar bildirmesinin ardından %2,94 düştü. 
    
  • Kruvaziyer sektöründen Norwegian Cruise Line Holdings'in (NCLH) %8,40, Royal Caribbean (RCL) %5,35 ve Carnival (CCL) %7,65 arttı. Bazı kruvaziyer şirketleri Eylül ayında Covid-19 aşı şartlarını kaldıracaklarını açıkladı.
    
  • Advance Auto Parts (AAP) hisseleri, şirketin analist beklentilerini altında kar açıklamasının ardından %9,62 düştü. Şirket ayrıca, yüksek enflasyon ve artan yakıt maliyetlerini gerekçe göstererek tam yıl kılavuzunu düşürdü.
    
  • Pinduoduo (PDD) hisseleri, şirketin bu haftanın başlarında ABD piyasalarına gireceğine dair rapor yayımlamasının ardından %5,35 arttı.

   

  • SoFi Technologies (SOFI) hisseleri, Biden yönetiminin öğrenci kredisi affına açıklık getirmesinin ardından %4,54 arttı. Başkan, çoğu borçlu için 10.000 dolarlık federal öğrenci borcunu bağışlayacağını ve ödemelerin Ocak 2023'te yeniden başlayacağını duyurdu.

  Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

  • ASR Nederland (0RHS-GB) hisseleri, güçlü bir ilk yarı kazanç raporunun ardından açılış öncesi işlemler piyasasında %3 değer kazandı.
    
  • SimCorp (0QEK-GB) hisseleri %5 değer kaybetti.
  Global Piyasalarda Teknik Görünüm
  S&P 500

  Fed’e dair endişelerle bu hafta satış baskısı altında seyir izleyen küresel borsalar toparlanma çabası gösteriyor. Görülen satış baskısının ardından yurtdışı borsalarda dip oluşum eğilimi görebiliriz. Bugün başlayacak olan Jackson Hole toplantısında yarınki Fed Başkanı Powell’ın konuşması etkili olacaktır. S&P 500 Endeksi kısa vadeli sıkışma gösteriyor. 4119 desteğinin üzerinde kalması önemli. 4195 ve 4219 direnç olarak takip edilebilir.


  DOW JONES

  Dow Jones Endeksi haftanın üçüncü işlem gününü %0,18’lik yükselişle 32,969 seviyesinden kapattı. Dow Jones için ilk direnç seviyesi 33.240 iken 32.420 seviyesi destek olarak ön plana çıkıyor.


  NASDAQ

  Nasdaq Endeksi dünü %0,41’lik artışla kapattı. Endeks için 12,320 destek 12,560 seviyesi ise direnç olarak izlenecek.


  EUR/USD

  Bugün başlayacak olan Jackson Hole toplantısında yarınki Fed Başkanı Powell’ın konuşması etkili olacaktır. Eylül ayı toplantısına dair faiz artırım tahminleri şekillenirken, Powell’ın vereceği mesajlar takip edilecek. 0,99 seviyesinden yukarı tepki gösteren EUR/USD, 0,9950 direncinin üzerine yöneldi. 0,99 ana destek olup, paritenin bu seviyenin üzerinde kalabilmesi dip oluşumu için önemli. 0,9950’nin üzeri ise yükselişin 1,0050 ve 1,01 dirençlerine devamı için izlenebilir. ABD tahvil faizlerinde yukarı yönlü baskının azalması tepki çabası açısından öne çıkıyor.


  ALTIN ONS

  Altın ons fiyatları ABD tahvil faizlerinde yükselişle beraber 1727 dolar desteğini test ettikten sonra, ABD’de büyüme beklentilerinin gerilemesi ile yukarı tepki gösteriyor. Bu seviyenin üzerinde kalması kısa vadeli dip oluşumu göstermiş durumda. 1756 doların üzerine yönelim sonrasında bu seviyenin üzerinde 1773 dolar direncine doğru yukarı hareket yaşanabilir. ABD tahvil faizleri etkili olacak.

  Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  25/08/2022
  Gündem/Beklentiler:Yurtdışı borsalar tepki çabasında…

  Fed’e dair endişelerle bu hafta satış baskısı altında seyir izleyen küresel borsalar toparlanma çabası gösteriyor. Görülen satış baskısının ardından yurtdışı borsalarda dip oluşum eğilimi görebiliriz. Bugün başlayacak olan Jackson Hole toplantısında yarınki Fed Başkanı Powell’ın konuşması etkili olacaktır. Eylül ayı toplantısına dair faiz artırım tahminleri şekillenirken, Powell’ın vereceği mesajlar takip edilecek. BIST’te kâr satışları ile geri çekilme gerçekleşse de, enflasyona alternatif getiri arayışı temasının ön planda olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Hisse senedi piyasalarımıza ilgi devam ederken, endekste bu aşamada genel olumlu görüşümüzü koruyoruz.

 • BIST100:Endekste yukarı yönlü bir başlangıç bekliyoruz. 3149 seviyesine yönelim ile zirve tazeleyen endeks kâr satışları ile karşılaştı. Endekste 3132 ve 3149 direnç seviyeleri haline geldi. 3050 desteğinin üzerinde kısa vadeli yön yukarı kalmaya devam edecek; mevcut trade pozisyonları için takip edilebilir…

 • TL Bonolar:TCMB’nin makro ihtiyati tedbirleri sonrasında tahvil-bono faizleri gevşeme eğilimini koruyor. Gösterge tahvil faizinde %14,20, 10 yıllık tahvilde ise %13 direnç seviyeleri olarak izlenebilir…

 • USD/TL:Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında toparlanma eğilimi gösterirken, TL negatif ayrışıyor. Buna paralel 18,17’ye yönelen kurda bu  seviye ilk planda direnç olarak izlenebilir. 18,37 seviyesi tarihi zirve olarak öne çıkıyor…

 • EUR/USD:0,99’a doğru geri çekilen parite bu seviyeden yukarı tepki gösterdi. Paritenin 0,99’un üzerinde kalabilmesi dip oluşumu için önemli. 0,9950’nin üzeri ise tepkinin 1,0050 ve 1,01 dirençlerine devamı için izlenebilir…

 • Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  24/08/2022
  BIST Kapanış: Endeks kâr satışları ile karşılaştı...

  3149 seviyesi ile rekor tazeleyen BIST 100 Endeksi, devam eden işlemlerde aşağı yönlü seyir izledi. Endeks banka hisselerine gelen satışların öncülüğünde düşüş gösterdi. Endekste 3050 destek seviyesi olarak izlenebilir. 3083 seviyesi ise direnç haline geldi. 

  EUR/USD 0,9950 direncinin üzerine tepki gösterdi. Bu seviyenin üzeri tepkinin 1,0050 ve 1,01 dirençlerine devamı için izlenebilir. 0,99 desteği ise kısa vadeli dip seviye olarak takip edilebilir.

  {"BIST'te İlk Seans":{"BIST'te Günün Özeti":{"BIST-100":"3060.3 %-1.9612","BIST-30":"3325.16 %-2.1959","Bankacılık Endeksi":"3015.18 %-3.7065","Sınai Endeksi":"4900.05 %-1.72","En Çok İşlem Görenler":"THYAO %1.25 ISCTR %-8.17 YKBNK %-3.82","En Çok artanlar":"HKTM %10 BFREN %9.99 BEYAZ %9.99","En Çok azalanlar":"CMENT %-10 COSMO %-9.97 EKIZ %-9.95","BIST-100 İşlem Hacmi":70131664265.81}},"Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar":{"EURO/USD":"0.99759 %0.0631","USD/TL":"18.1533 %0.2413","EURO/TL":"18.1134 %0.2529","Gösterge bileşik faiz (%)":"14.52 %-3.5856","ALTIN":"1752.14 %0.2345","Brent Petrol":"100.61 %0.3891","DAX":"","FTSE-100":""}}

  Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  24/08/2022
  24 Ağustos 2022 Çarşamba Dünya Borsaları Bülteni

  Dün S&P 500 Endeksi %0,2 değer kaybederken Dow Jones’taki değer kayıbı %0,5 seviyesinde gerçekleşti. Nasdaq Endeksi ise günü yatay kapattı. Sektörel bazda ise Suudi Arabistan Enerji Bakanı’nın gerçekleştirdiği açıklamalar sonrası S&P 500 Enerji Sektörü Endeksinin %3,6 yükselerek endekslerden pozitif ayrışması dikkat çekti. Dün VIX endeksinde 24 seviyesi geçilirken ABD’de tahvil faizleri yüksek seviyelerini koruyor. Bugüne hem Avrupa hem de ABD endekslerinin hafif satıcılı başlaması bekleniyor. Günün veri takviminde sırasıyla 15:30 ve 17:00’da açıklanacak olan Dayanıklı Mal Siparişleri ve Bekleyen Konut Satışları verileri ön plana çıkıyor. Bilanço tarafında ise NVDA ve CRM’in açıklayacağı finansallar takip edilecek. Teknik tarafta da S&P 500 Endeksi için 4107 ilk ana destek konumunda iken 4157 ve 4195 direnç olarak takip edilebilir. 


  Piyasalarda dün


  S&P 500
  4.128,73
  %-0,22
  Dow Jones
  32.909,59
  %-0,47
  Nasdaq
  12.381,30
  %0
  Euro Stoxx 50
  3.652,52
  %-0,16
  EURO/USD
  0.97995
  %-0.16
  EURO/USD
  1669.67
  %0.55
  HAM PETROL
  87.42
  %0.28
  ABD 10 YIL TAHVİL FAİZİ
  3.736
  %0.28

  ABD Piyasalarında Öne Çıkan Haberler


   

  • Twitter (TWTR) hisseleri, şirketteki bir ihbarcının gizlilik, güvenlik ve içerik denetimi ile ilgili eksiklikler iddiasıyla Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Federal Ticaret Komisyonu ve Adalet Bakanlığı'na şikayette bulunmasının ardından %7,3 düştü.
    
  • Palo Alto Networks (PANW) hisseleri, şirketin son çeyrek karını bildirmesinin ardından %12,1 arttı. Siber güvenlik şirketi ayrıca üç aylık ve tam yıllık kılavuzunu artırdı, geri alım programını hızlandırdı ve 3'e 1 hisse bölünmesinin onaylandığını duyurdu.
    
  • Macy's (M) hisseleri, perakendecinin analist beklentilerini aşan ikinci çeyrek karı ve geliri bildirmesinin ardından yaklaşık %4 arttı. Şirket, geçen yıl duyurulan dijital pazarının önümüzdeki haftalarda açılacağını da söyledi. Ancak şirket, giyim gibi isteğe bağlı ürünlere yönelik tüketici harcamalarında bir düşüş öngördüğünü söyleyerek tam yıl tahminini düşürdü.
    
  • Dick's Sporting Goods (DKS) hisseleri, şirketin ikinci çeyrekte kazanç ve gelir beklentilerinin üstünde kalmasının ve aynı zamanda tüm yıl mali görünümünü yükseltmesinin %0,7 arttı.
    
  • Medtronic (MDT) hisseleri, son çeyrekte gelir ve kazançlardaki düşüş nedeniyle %3,1 düştü. Tıbbi cihaz üreticisi, tedarik zinciri kısıtlamalarıyla boğuştuğu için gelirin bir yıl öncesine göre düştüğünü söyledi.
    
  • JD.com (JD) hisseleri, şirketin son çeyrekte analist beklentilerini aşmasının ardından %3,4 arttı. Şirket ayrıca yıllık aktif müşteri hesaplarının %9,2 arttığını söyledi.
    
  • J.M. Smucker (SJM) hisseleri, şirketin son çeyrek için 1,27 ABD Doları olan hisse başına kar beklentisini aşarak 1,67 hisse başına düzeltilmiş kazanç bildirmesinin ardından Salı günü %3'ten fazla yükseldi. Şirket geliri 1,87 milyar ABD Doları olarak raporlandı. 
    
  • Grocery Outlet Holding (GO) hisseleri, analistlerin şirket notunu eşit ağırlıktan düşük ağırlığa düşürmesinin ardından %4,4 değer kaybetti. Analistler, 2023 tahminlerinin aşağı yönlü olduğunu ve 2022 tahminlerinin yukarı yönlü olmadığını belirtti. 
    
  • Pinduoduo (PDD) hisseleri, şirketin önümüzdeki ay Kuzey Amerika'yı hedef alan uluslararası bir e-ticaret platformu başlatmaya hazırlandığını bildirmesinin ardından %5,4 arttı.

  Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

  • Siegfried (0QQO-GB) hisseleri, şirketin ilk yarı kar beklentilerini büyük ölçüde aşmasının ardından %12'den fazla yükseldi.
    
  • Adyen (ADYEN-NL) hisseleri, Hollandalı ödeme şirketi ilk yarı kazanç tahminlerini kaçırdıktan sonra %11 değer kaybetti.
    
  • GN Store Nord (0K9P-GB) hisseleri, şirketin ikinci çeyrekte güçlü kar artışı bildirmesinden sonra %5 değer kazandı.
  Global Piyasalarda Teknik Görünüm
  S&P 500

  Kürese borsalar Fed’den faiz artırım endişelerinin öne çıkması ile zayıf bir görünüm sergiliyor. S&P 500 Endeksi’nde aşağı yönlü trendde kısa vadeli görünüm zayıf. 4107 ilk ana destek konumunda iken, bu seviyenin üzerinde tepki çabası öne çıkıyor. 4157 ve 4195 direnç olarak takip edilebilir. 


  DOW JONES

  Dow Jones Endeksi haftanın ikinci işlem gününü %0,47’lik düşüşle 32,909 seviyesinden kapattı. Dow Jones için ilk direnç seviyesi 33.240 iken 32.420 seviyesi destek olarak ön plana çıkıyor.


  NASDAQ

  Nasdaq dün yatay bir kapanış yaparak günü 12,381 seviyesinde kapattı. 12,320 destek 12,560 seviyesi ise direnç olarak izlenecek.


  EUR/USD

  Fed’den Eylül ayı faiz artırım beklentileri şekilleniyor. ABD’de S&P/PMI imalat endeksi 51,3’e gerileyerek Temmuz 2020’den bu yana en düşük seviyelerine geri çekildi. Öte yandan, Beyaz Saray bu yıl için ABD’ye yönelik büyüme beklentilerini aşağı yönde revize etti. EUR/USD, ABD’de beklentilerin altında açıklanan veriler ile birlikte 0,9950 direncinin üzerine tepki gösterdi. Bu seviyenin üzeri yükselişin 1,0050 ve 1,01 dirençlerine devamı için izlenebilir. 0,99 desteği ise kısa vadeli dip seviye haline geldi.


  ALTIN ONS

  Altın ons fiyatları ABD tahvil faizlerinde yükselişle beraber 1727 dolar desteğini test ettikten sonra, ABD’de büyüme beklentilerinin gerilemesi ile yukarı tepki gösteriyor. Bu seviyenin üzerinde kalması kısa vadeli dip oluşumu için öne çıkıyor. 1752 dolar direncinin aşılması halinde yukarı yönlü tepki görebiliriz. ABD tahvil faizleri etkili olacak.

  Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  24/08/2022
  Gündem/Beklentiler:Endeks rekorlara devam ediyor…

  TCMB’nin faiz indiriminin ardından; BIST’te enflasyona alternatif getiri arayışı öne çıkıyor. Öte yandan tahvil-bono faizlerindeki geri çekilme de dikkat çekici; BIST şirketlerinde değerlemeleri daha cazip hale getiriyor. Bu gelişmelerin ışığında yurtiçi hisse senedi piyasalarımıza olan ilgi devam ediyor. Yurtdışı borsalar Fed’den faiz artırım endişelerinin öne çıkması ile zayıf bir görünüm sergilerken, BIST pozitif ayrışıyor. BIST için genel olumlu görüşümüzü koruyoruz. 

 • BIST100:Endekste yukarı yönlü bir başlangıç bekliyoruz. 3132 zirvesinin aşılması ile devamında 3150 hedef direnç olarak öne çıkıyor. 3070 ilk planda destek konumunda iken, 3050 desteğinin üzerinde kısa vadeli yön yukarı kalmaya devam edecek; mevcut trade pozisyonları için takip edilebilir…

 • TL Bonolar:TCMB’nin makro ihtiyati tedbirleri sonrasında tahvil-bono faizlerinde belirgin geri çekilme devam ediyor. Gösterge tahvil faizinde %14,20, 10 yıllık tahvilde ise %13 direnç seviyeleri olarak izlenebilir…

 • USD/TL:Dolar kuru 18 desteğinin üzerinde seyir izlerken, 18,15 direncine doğru güç kaybına uğruyor. TL’de değer kaybetme eğiliminin ileri taşınmaması için 18 seviyesinin yeniden altına yönelim öne çıkıyor…

 • EUR/USD:Parite ABD’de açıklanan PMI verilerinin ardından 0,9950 direncinin üzerine yöneldi. Bu seviyenin üzeri tepkinin 1,0050 ve 1,01 dirençlerine devamı için izlenebilir. 0,99 desteği ise kısa vadeli dip seviye haline geldi... 

 • Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  23/08/2022
  BIST Kapanış: Endeks rekor tazeleme eğiliminde…...

  BIST 100 Endeksi yurtdışı borsalardan pozitif ayrışma eğilimine bugün de devam etti. Endeks 3132 seviyesine yönelerek zirve tazeledi. Endekste bu seviye direnç haline geldi. 3070 ise destek olarak izlenebilir. 

   EUR/USD, ABD PMI verilerinin ardından 0,9950’nin üzerine yukarı tepki gösterdi. Paritede bu seviyenin üzeri toparlanmanın devam adına öne çıkıyor. 1,01 ise direnç seviyesi konumunda. 

  {"BIST'te İlk Seans":{"BIST'te Günün Özeti":{"BIST-100":"3121.52 %1.9275","BIST-30":"3399.82 %2.3971","Bankacılık Endeksi":"3131.24 %7.7716","Sınai Endeksi":"4985.81 %0.8297","En Çok İşlem Görenler":"AKBNK %6.69 YKBNK %8.46 THYAO %0.07","En Çok artanlar":"FLAP %10 SNPAM %10 OBASE %10","En Çok azalanlar":"SANFM %-9.5 ULUSE %-8.03 KGYO %-7.55","BIST-100 İşlem Hacmi":68035149693.28}},"Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar":{"EURO/USD":"0.99967 %0.5441","USD/TL":"18.1132 %0.2657","EURO/TL":"18.1152 %0.7592","Gösterge bileşik faiz (%)":"15.06 %-4.3809","ALTIN":"1751.74 %0.888","Brent Petrol":"99.77 %3.41","DAX":"","FTSE-100":""}}

  Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  23/08/2022
  23 Ağustos 2022 Salı Dünya Borsaları Bülteni

  Haftanın ilk işlem gününde ABD tahvil faizlerindeki yukarı yönlü harekete bağlı olarak S&P 500, Dow Jones ve Nasdaq Endeksleri sırasıyla %2,1, %1,9 ve %2,5 değer kaybetti. Sektörel bazda da uzun durasyonlu nakit akışlarına sahip S&P 500 İletişim Hizmetleri ve Teknoloji Sektör Endeksleri %2,8 düştü. VIX oynaklık endeksi ise 20,5 seviyesinden 23,8 seviyesine yükseldi. Avrupa borsalarının pozitif başladığını bugüne ABD endekslerinin yatay başlaması bekleniyor. Veri takviminde ise hem Avrupa hem de ABD’deki PMI verileri ön plana çıkmakta. Bilanço tarafında da INTU ve MDR’nin açıklayacağı finansallar yakından takip edilecek. Teknik olarak S&P 500 Endeksi için 4.107 ilk planda destek konumunda iken, 4.195 direnç olarak takip edilebilir.


  Piyasalarda dün


  S&P 500
  4.137,99
  %-2,14
  Dow Jones
  33.063,61
  %-1,91
  Nasdaq
  12.381,57
  %-2,55
  Euro Stoxx 50
  3.658,22
  %-1,93
  EURO/USD
  0.97995
  %-0.16
  EURO/USD
  1669.67
  %0.55
  HAM PETROL
  87.42
  %0.28
  ABD 10 YIL TAHVİL FAİZİ
  3.736
  %0.28

  ABD Piyasalarında Öne Çıkan Haberler


  • AMC Entertainment (AMC) hisseleri, şirketin rakiplerinden Cineworld'ün iflas haberlerinden sonra yaklaşık %42 düştü. 

   

  • Signify Health (SGFY) hisseleri, analistlerin Amazon'un şirket için teklif verenler arasında olduğunu bildirmesinin ardından %32 arttı. Şirkete ek olarak CVS ve UnitedHealth'in de teklif verdiği bildirilmişti.

   

  • Netflix (NFLX) hisseleri, analistlerin şirket notunu sat olarak güncellemesinin ardından %6'dan fazla düştü. Analistler ayrıca fiyat hedefini Cuma günkü kapanışın biraz altında 245 ABD Dolarından 238 ABD Doları seviyesine düşürdü.

   

  • Tesla (TSLA) hisseleri, CEO Elon Musk'ın Eylül ayında tam otonom sürüş seçeneğinin ücretinin %25 artıracağını açıklamasının ardından %2'nin üzerinde düştü.

   

  • Occidental Petroleum (OXY) hisseleri, önceki seansta %10'luk bir yükselişin ardından %3'ten fazla geriledi. Şirket hisseleri Cuma günü Warren Buffett'in şirketin %50'sine kadarını satın almak için düzenleyici onayı aldığı haberlerinin ardından %10’dan fazla değer kazanmıştı.

   

  • DocuSign (DOCU) hisseleri, analistlerin hisse fiyat hedefini düşürmesinin ardından %4,34 düştü.

   

  • VF Corp (VFC) hisseleri, analistlerin şirket notunu negatif yönlü revize etmesi ve fiyat hedefini düşürmesinin ardından Pazartesi günü %5'ten fazla değer kaybetti. Firma, ABD'de veya yurtdışında bir durgunluk olması durumunda potansiyel tüketici zayıflığını ve perakende sektöründe artan stokları gerekçe göstererek tahminlerini güncelledi.

   

  • Teknoloji hisseleri, FED’in agresif faiz artırımları korkusuyla değer kaybetti. Apple (AAPL), Amazon (AMZN) ve Alphabet (GOOGL) sırasıyla %2,3, %3,62 ve %2,53 düşerken, Salesforce (CRM) %3'ten fazla düştü. Micron (MU) ve Advanced Micro Devices (AMD) %3'ten fazla değer kaybederken Nvidia (NVDA) %4'ten fazla düştü.

  Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

  • Novo Nordisk (0TDD-GB) hisseleri, şirketin CagriSema ilacının tip 2 diyabetli kişilerde ikinci aşama denemesinden olumlu sonuçlar açıklamasının ardından %5 değer kazandı.

   

  • Uniper (0RJ4-GB) hisseleri, Rusya'nın Avrupa'ya gaz arzında daha fazla kesinti yapılacağına dair uyarılar üzerine açılış öncesi işlemler piyasasında %10,3 düştü ve bu da şirketi yeni bir devlet kurtarma paketi aramaya yönlendirdi.

   

  • Fresenius (0OO9-GB) hisseleri, şirketin Stephan Sturm'ün yerine yeni CEO olarak Michael Sen'in atandığını açıklamasının ardından %5,3 yükseldi.
  Global Piyasalarda Teknik Görünüm
  S&P 500

  S&P 500 Endeksi Cuma günü %2,1 oranında düşüş gösterdi. ABD borsalarında kısa vadeli görünüm zayıflamış durumda. S&P 500 Endeksi’nde 4107 ilk planda destek konumunda iken, 4195 direnç olarak takip edilebilir.


  DOW JONES

  Dün %1,91 düşüşle 33,063 seviyesine gerileyen Dow Jones endeksi içerisinde bulunduğu yükselen kanal formasyonunun desteğini de aşağı yönlü kırmı oldu. Gün içerisinde 33,000 seviyesi destek 33,650 ise direnç seviyesi olarak takip edilebilir.


  NASDAQ

  Haftanın ilk işlem gününde artan faiz ortamı sebebi ile %2,55 düşen Nasdaq Endeksi 12,381 seviyesine geriledi. Gün içinde 12,320 seviyesi destek 12,560 seviyesi ise direç seviyesi olarak izlenecek.


  EUR/USD

  Fed’den Eylül ayı faiz artırım beklentileri şekilleniyor; ABD tahvil faizlerindeki yükseliş ile birlikte dolar güçlenme eğilimi gösteriyor. Buna paralel parite 0,9950 olan ana desteğinin de altına yöneldi. Bu seviyenin altında 0,9850 sonraki destek olarak izlenebilir. Tepki çabası için ABD tahvil faizlerinde hafifleme yaşanması öne çıkıyor. 25-27 Ağustos tarihinde yapılacak yıllık Jackson Hole toplantısı öne çıkıyor. Fed’in Eylül ayı toplantısına dair faiz artırım tahminleri şekillenirken, Başkan Powell’ın vereceği mesajlar takip edilecek. Dolayısıyla da toplantı paritede hareketliliğe neden olacaktır.


  ALTIN ONS

  ABD 10 yıllık tahvil faizi Fed’den faiz artırım beklentileri ile %3’un üzeri ile son bir ayın en yüksek seviyelerine yöneldi. Altın ons fiyatları ABD tahvil faizlerinde yükselişle beraber 1752 ve 1735 dolar desteklerinin altına geri çekildi. Dolayısıyla da kısa vadeli görünüm zayıfladı. Altın onsta 1727 ilk planda destek konumunda. Bu seviyenin üzerinde kalması kısa vadeli dip oluşumu için öne çıkıyor. 1752 dolar ise direnç haline geldi.

  Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  Back to Top