QNB Finansinvest Blog

26/04/2022
26 Nisan 2022 Salı Dünya Borsaları Bülteni
 • Coca-Cola (KO) hisseleri, şirketin son çeyrekte analistlerin üst ve alt satırlarında beklentilerini aşmasının ardından yaklaşık %1 arttı. İçecek devi, 10,5 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 64 sentlik düzeltilmiş kazanç bildirirken, analistler 9,83 milyar dolarlık gelir için hisse başına 58 sent bekliyorlardı.

 

 • Twitter (TWRT) hisseleri, sosyal medya devinin Elon Musk ile anlaşmaya yakın olduğuna dair haberler üzerine %5 yükseldi. Şirketin yönetim kurulunun, halihazırda 46,5 milyar dolarlık finansman sağlayan Elon Musk'tan devralma teklifini görüşmek üzere Pazar günü toplandığı bildirildikten bir gün sonra geldi.

 

 • Petrol fiyatları Şanghay'daki kilitlenmelerin ortasında küresel bir yavaşlama korkusuyla düştüğü için Pazartesi günü enerji şirketlerinin hisseleri düştü. Chevron (CVX), ConocoPhillips (COP) ve Marathon Oil (MRO) sırasıyla %2,2, %2,6 ve %2,8 düştü.

 

 • Kellogg (K) hisseleri, Deutsche Bank'ın hisse notunu beklemeye indirmesinin ardından %1,8 düştü. Banka, not indiriminin nedenleri arasında işçi grevlerinin etkisini, artan enflasyonu ve tedarik zinciri aksaklıklarını gösterdi.

 

 • Verizon (VZ) hisseleri, Goldman Sachs'ın hisse notunu nötr seviyeye indirmesinin ardından %1 düştü. Banka, Verizon'un 5G büyümesi için iyi bir konumda olduğunu ancak AT&T gibi emsallere kıyasla daha düşük bir potansiyel getiri sunduğunu söyledi.

 

 • Warner Bros. Discovery (WBD) hisseleri, yatırımcıların şirketin CNN+ hizmetini lansmanından haftalar sonra kapatacağı haberlerini sindirmeye devam etmesiyle %2,5 düştü.

 

 • Deere (DE) hisseleri, Bank of America'nın stoğu nötr seviyeye indirmesinin ardından %3,4 düştü. Banka, devam eden tedarik zinciri sorunları ve diğer makro eğilimler arasında çiftlik ekonomisi ve tarımsal ekipman alanında temkinli olmaya devam ettiğini söyledi.

Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

 • Philips (PHIA) hisseleri, şirketin ilk çeyrek çekirdek karında keskin bir düşüş bildirmesinin ardından %11'den fazla düştü.

 

 • Ubisoft (UBI) hisseleri, Bloomberg'in Fransız video oyunu yayıncısının özel sermaye şirketleri Blackstone ve KKR'den devralma ilgisi çektiğini bildirmesinin ardından %9,5 yükseldi.

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
26/04/2022
Gündem/Beklentiler:ABD Borsaları Toparlanmaya Öncülük Etti

Dün ABD borsalarının kapanışta yükselmesiyle küresel risk iştahındaki sert düşüşün tersine döndüğünü takip ediyoruz. Asya borsaları bu sabah alıcılı olsa da küresel piyasaların odağı önümüzdeki haftaki Fed toplantısında kalmaya devam edecek. 50 baz puan faiz artırımı ve oldukça şahin bir Fed beklentisi ile geçtiğimiz haftanın sonlarında başlayan satış baskısının tamamen ortadan kalktığını görebilmek adına 3-4 Mayıs Fed toplantısı kararı bekleniyor olacak. Bugün ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve tüketici güveni takip edilirken yurt içinde yoğun bir bilanço dönemindeyiz.

 • BIST100:Endekste yukarı yönlü bir başlangıç bekliyoruz. Dün gece ABD borsalarının ardından bugün Asya borsalarındaki toparlanma eğilimi BIST endekslerini destekleyebilir. Tepki yükselişinin devamını izleyeceğiz. BIST-100’de 2450 destek konumunda iken, bu seviyenin altına yönelim halinde 2421 desteğine doğru geri çekilme yaşanabilir. 2500 direnç haline gelirken, bu seviyenin üzeri tepkinin 2537’ye doğru devamı için izlenebilir. 

 • TL Bonolar:İçeride tahvil-bono faizleri gevşeme eğilimini korudu. ABD 10 yıllık tahvil faizinde %2,81 kısa vadeli dip seviye olarak takip edilebilir. Gösterge tahvil faizinde %21,20, 10 yıllık tahvilde ise %21,60 direnç seviyeleri olarak izlenebilir… 

 • USD/TL:Bu sabah gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında hafif değer kaybetme eğiliminde. Dolar kuru 14,60-14,70 bandından çıkarak 14.80 direncinin hemen altında fiyatlama var. 14,80’in devamında 14,84 direnç olarak belirtilebilir. 14,54 destek seviyesi olarak geçerli… 

 • EUR/USD:Fed’den faiz artırım beklentileri devam ederken, parite yeniden 1,08’in altına yöneldi. 1,0760 desteği de geçildi ve 1.07 ana destek olarak izlenebilir. Bu seviyenin üzerinde kalabilmesi kısa vadeli görünüm ve dip oluşum çabası için önemli. 1,0760 ile 1,08 ilk planda takip ettiğimiz direnç seviyeleridir… 

 • Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  25/04/2022
  Bist Kapanış: Endeks banka hisseleri öncülüğünde yükseldi

  Fed’e yönelik faiz artırım fiyatlaması nedeniyle küresel borsalar haftaya zayıf bir başlangıç yaptı. BIST 100 Endeksi de açılış sonrası işlemlerde 2427 seviyesine geri çekilirken, devam eden işlemlerde banka hisseleri öncülüğünde kayıplarını geri aldı ve artıya geçti. Endekste 2465 seviyesinin üzeri kısa vadeli dip oluşumu ve 2500 direncine yukarı tepki açısından öne çıkıyor. 2465’in altına yönelim halinde ise yeniden 2427 sonraki destek seviyedir.

   

  Fed’den faiz artırım beklentileri devam ederken, EUR/USD 1,0760 ana desteğinin altına geri çekildi. Paritede kısa vadeli görünüm zayıf. 1,07’nin altında 1,0630 destek olarak izlenebilir.


  BIST’te İlk Seans:
  BIST’te Günün Özeti:
  BIST-1002.482,60%0,41
  BIST-302.781,90%0,6
  Bankacılık Endeksi2.168,61%2,86
  Sınai Endeksi4.242,13-%0,32
  En Çok İşlem GörenlerTHYAO 4936 mn TL GARAN 3661 mn TL SISE 2285 mn TL
  En çok artanlarGSDHO %9,79 GARAN %5,5 KORDS %5,19
  En çok azalanlarTRGYO %-3,97 PGSUS %-3,62 PARSN %-2,76
  BIST-100 İşlem Hacmi43,83 mlr TL
  * BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
  Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
  EUR/USD1,0707 -%0,81
  USD/TL14,7754 %0,22
  EUR/TL15,8218 -%0,57
  Gösterge bileşik faiz (%)21,61 %0
  Altın (Dolar/Ons)1.897,44 -%1,79
  Brent Petrol100,253 -%5,09
  DAX14173 -%1,05
  FTSE-1007521,68 -%1,39

  Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


   

   

  İkon-ok
  25/04/2022
  25 Nisan 2022 Pazartesi Dünya Borsaları Bülteni
  • American Express (AXP) hisseleri, American Express'in ilk çeyrek için kazanç beklentilerini aşmasına rağmen %1,1 düştü. American Express, Refinitiv'in hisse başına 2,44 dolarlık konsensüs tahmini karşısında hisse başına 2,73 dolar kar bildirdi. Şirket, Y kuşağı ve X kuşağı tüketicilerinin harcamalarından kazançların arttığını söyledi.

   

  • Verizon Communications (VZ) hisseleri, FactSet'in 49.300 kayıp tahminine kıyasla, şirketin ilk çeyrekte 36.000 aylık telefon abonesi kaybı bildirmesine karşın %6,1 düştü. Verizon ayrıca, Wall Street tahminleriyle uyumlu olan çeyrek için kazanç ve gelir bildirdi.

   

  • SVB Financial Group (SIVB) hisseleri, şirket güçlü kazançlar bildirdikten sonra %11'den fazla yükseldi. SVB Financial Group, FactSet'in 5,60 dolarlık konsensüs tahminiyle karşılaştırıldığında, hisse başına düzeltilmiş 6,22 dolar kazandı. Şirketin net faiz geliri de beklentileri aştı.

   

  • Kimberly-Clark Corporation (KMB) hisseleri, şirketin kazanç beklentilerini aşmasının ardından yaklaşık %9 arttı. Firma, Refinitiv'in hisse başına 1.23 dolarlık konsensüs tahminlerine karşın, en son çeyreğinde hisse başına 1,35 dolar kazandı. Kimberly-Clark ayrıca tam yıl organik satış tahminini de yükseltti.

   

  • Schlumberger (SLB) hisseleri, petrol sahası hizmetleri üreticisinin kazanç beklentilerini aşmasının ardından hisseler %3'ten fazla yükseldi. Schlumberger, hisse başına 33 sentlik analist beklentilerine karşı hisse başına 34 sent kazandı. Schlumberger ayrıca temettüsünü %40 oranında artırdı.

   

  • Gap (GPS) hisseleri, Gap'in Old Navy şirketinin CEO'su Nancy Green'in bu hafta şirketten ayrılacağını açıklamasının ardından yaklaşık %20 düştü. Gap, bu mali yıl için net satış büyümesi görünümünü de düşürdü.

  Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  25/04/2022
  Güniçi: Endeks 2465’in üzerinde kalma çabasında

  Fed’e yönelik faiz artırım fiyatlaması nedeniyle küresel borsalar haftaya zayıf bir başlangıç yaptı. BIST 100 Endeksi de açılış sonrası işlemlerde 2427 seviyesine geri çekilirken, devam eden işlemlerde kayıplarının bir kısmını geri aldı. Endekste yurt dışı borsaların seyri nedeniyle kısa vadeli kırılgan bir görünüm sergileyebilir. Endekste 2465 seviyesinin üzeri kısa vadeli dip oluşumu ve 2500 direncine yukarı tepki açısından öne çıkıyor. 2465’in altına yönelim halinde ise yeniden 2427 desteğine doğru geri çekilme görebiliriz.  Bir sonraki destek 2400 seviyesinde bulunuyor.

  Fed’den faiz artırım beklentileri devam ederken, EUR/USD 1,0760 ana desteğinin altına geri çekildi. Paritede kısa vadeli görünüm zayıf. 1,07’nin altında 1,0630 destek olarak izlenebilir. 

  Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  25/04/2022
  Gündem/Beklentiler:Küresel borsalar satış baskısı altında…

  Fed Başkanı Powell Mayıs ayında 50 baz puanlık faiz artışının masada olduğunu açıkladı. Ayrıca Powell, %2’lik enflasyona geri gelmek için bankanın araçlarını kullanmakta kararlı olduğunu ve biraz daha hızlı hareket etmenin uygun olduğunu belirtti. Powell’ın açıklamaları sonrasında küresel risk iştahı düşerken, küresel borsalar sert satış baskısı altında kaldı. Haftaya Çarşamba günü açıklanacak Fed’in kararları öncesinde küresel piyasalarda faiz artırım fiyatlaması devam edebilir. Buna paralel küresel borsalarda kırılgan seyir korunabilir; temkinli olmakta yarar bulunuyor. 

 • BIST100:Endekste aşağı yönlü bir başlangıç bekliyoruz. 2450 destek konumunda iken, bu seviyenin altına yönelim halinde 2421 desteğine doğru geri çekilme yaşanabilir. 2500 direnç haline gelirken, bu seviyenin üzeri tepkinin 2537’ye doğru devamı için izlenebilir. Endekste kısa vadeli dip oluşumu gerçekleşmeden yeni alım konusunda aceleci olunmamalı görüşündeyiz… 

 • TL Bonolar:İçeride tahvil-bono faizleri gevşeme eğilimini korudu. ABD 10 yıllık tahvil faizinde %2,81 kısa vadeli dip seviye olarak takip edilebilir. Gösterge tahvil faizinde %21,20, 10 yıllık tahvilde ise %21,60 direnç seviyeleri olarak izlenebilir… 

 • USD/TL:Bu sabah gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında hafif değer kaybetme eğiliminde. Dolar kuru 14,60-14,70 bandının hafif üzerine yükseldi. Kurda 14,80 ve 14,84 dirençler olarak belirtilebilir. 14,54 destek seviyesi olarak geçerli… 

 • EUR/USD:Fed’den faiz artırım beklentileri devam ederken, parite yeniden 1,08’in altına yöneldi. 1,0760 ana destek iken, bu seviyenin üzerinde kalabilmesi kısa vadeli görünüm ve dip oluşum çabası için önemli. Aksi halde 1,07 desteğine doğru geri çekilme devam edebilir. 1,08 ise ilk planda direnç seviyesidir… 

 • Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  22/04/2022
  Bist Kapanış: Endeks %3,3 oranında baskı altında kaldı

  BIST 100 Endeksi öğleden sonra gelen satışların etkisiyle sert baskı altında kaldı. Endeks %3’ün üzerinde düşüş gösterdi. Endeks 2562 olan tarihi zirvede direnç ile karşılaşmış oldu.  2465 ilk etapta destek olarak izlenebilir. 2435 sonraki destek seviyesidir.

   

  ABD tahvil faizleri yükselirken, EUR/USD 1,08 desteğinin altına geri çekildi. Paritede bu seviyenin altında 1,0760 ana desteğinin üzerinde kalınması önemli. Dolar kurunda ise 17,80 direnç olarak izlenebilir.


  BIST’te İlk Seans:
  BIST’te Günün Özeti:
  BIST-1002.472,50-%3,3
  BIST-302.765,33-%3,4
  Bankacılık Endeksi2.108,29-%3,65
  Sınai Endeksi4.255,73-%3,49
  En Çok İşlem GörenlerTHYAO 7666 mn TL GARAN 3439 mn TL ASELS 3219 mn TL
  En çok artanlarARCLK %100 ISFIN %100 KUTPO %100
  En çok azalanlarZOREN %-6,31 KOZAA %-6,22 EKGYO %-6,13
  BIST-100 İşlem Hacmi52,97 mlr TL
  * BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
  Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
  EUR/USD1,0788 -%0,41
  USD/TL14,7385 %0,22
  EUR/TL15,8995 -%0,22
  Gösterge bileşik faiz (%)21,65 -%0,41
  Altın (Dolar/Ons)1.937,46 -%0,71
  Brent Petrol106,0085 -%2,12
  DAX14538 %1,12
  FTSE-1007627,95 -%0,02

  Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


  İkon-ok
  22/04/2022
  22 Nisan 2022 Cuma Dünya Borsaları Bülteni
  • United Airlines (UAL) hisseleri, şirketin seyahat sektöründeki iyileşmeye bağlı olarak 2022'de kârlılığa geri dönmeyi beklediğini açıklamasının ardından %9,3 arttı. United, rezervasyonlarda güçlü bir artış olduğunu ve yolcuların seyahat etmek için daha fazla ödeme yapmaya hazır olduğunu belirtti.

   

  • American Airlines (AAL) hisseleri, güçlü rezervasyonların artan yakıt maliyetlerini karşılamasına yardımcı olduğu için şirketin ikinci çeyrekte vergi öncesi kar tahmin etmesinin ardından %3,8 arttı. American, Mart ayının Covid pandemisinin başlamasından bu yana gelirinin 2019 seviyelerini aştığı ilk ay olduğunu söyledi ve rezervasyonların artmaya devam ettiğini ekledi.

   

  • Blackstone (BX) hisseleri, önceki çeyreğin en üst ve en alt satırlarında analist tahminlerini geride bıraktı. Ancak özel sermaye şirketinin hissesi, seansın başlarında yükseldikten sonra %6,5 düştü.

   

  • AT&T (T) hisseleri, şirketin ilk çeyrek sonuçlarını bildirmesinin ardından %4 yükseldi. AT&T, çeyrek dönem için 38,1 milyar dolar konsolide gelir ve şimdi bölünmüş WarnerMedia'nın sonuçlarını da içeren hisse başına 65 sent kâr bildirdi. AT&T'nin cep telefonu hizmeti de dahil olmak üzere iletişim segmentinin geliri yıllık %2,5 artarak 28,9 milyar dolara ulaştı.

   

  • Tesla (TSLA) hisseleri, elektrikli araç üreticisinin Wall Street tahminlerini üst ve alt satırlarda yenmesinin ve ilk çeyrekte araba teslimatlarında bir artış görmesinden sonra %3,2 arttı. Analistler haberlere olumlu yanıt verdi ve biri Tesla'yı "sahip olunması gereken" olarak nitelendirdi.

   

  • Xerox (XRX) hisseleri, Xerox'un beklenenden daha zayıf kazanç bildirmesinin ardından %15,7 düştü. Şirket, Refinitiv konsensüsünün 1 sent altında, hisse başına 12 sent kar açıkladı. Ofis ekipmanı üreticisi, enflasyon baskıları ve tedarik zinciri sorunlarından zarar gördüğünü söyledi.

   

  • Dow Inc. (DOW) hisseleri, beklenenden daha iyi üç aylık sonuçların ardından %2.9 arttı. Dow Inc., 15,26 milyar dolarlık gelir üzerinden ilk çeyrekte hisse başına 2,34 dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi. Analistler, 14,54 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 2,06 dolar kar bekliyorlardı.

  Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

  • Fin madencilik hizmetleri firması Metso Outotec (MOCORP), güçlü ilk çeyrek siparişleri bildirdikten sonra %11'den fazla tırmanarak günün en iyi performansı gösteren şirketi oldu.

   

  • Akzo Nobel (AKZA) hisseleri, Hollandalı boya ve kaplama üreticisinin beklenenden daha güçlü üç aylık kazanç bildirmesinin ardından neredeyse %7 yükseldi. Şirket, daha yüksek fiyatlandırmanın tedarik zinciri sorunlarından, Çin'de Covid-19'un yeniden canlanmasından ve Ukrayna'daki savaştan kaynaklanan maliyet baskılarını dengelemeye yardımcı olduğunu söyledi.

  Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  22/04/2022
  Güniçi: Endeks sakin seyir izliyor

  Güne yukarı hafif satıcılı başlangıç yapan BIST 100 Endeksi sakin bir seyir izliyor. 2562 olan tarihi zirvenin aşılması ile 2580 ve 2600 dirençlerine doğru yükselişin devamını görebiliriz. 2530 destek konumunda iken, bu seviyenin üzerinde kısa vadeli yön yukarı kalmaya devam edecek. 2500 ikincil desteğinin üzerinde kısa vadeli görünüm olumlu.

  1,09’un üzerini test eden EUR/USD yeniden bu seviyenin altına geri çekildi. 1,08 destek olarak öne çıkarken, bu seviyenin üzeri yeniden 1,0940 direncinin gündeme gelmesi için takip edilebilir. Ancak ABD tahvil faizlerinin seyir yukarı yönlü hareketi sınırlayabilir.

  Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  22/04/2022
  Gündem/Beklentiler:Fed’e yönelik faiz artırım fiyatlaması devam ediyor…

  Fed Başkanı Powell Mayıs ayında 50 baz puanlık faiz artışının masada olduğunu açıkladı. Ayrıca Powell, %2’lik enflasyona geri gelmek için bankanın araçlarını kullanmakta kararlı olduğunu ve biraz daha hızlı hareket etmenin uygun olduğunu belirtti. Powell’ın açıklamaları sonrasında küresel risk iştahı düşerken, ABD tahvil faizleri yeniden yükseliş gösterdi. Fed’den faiz artırım beklentileri fiyatlanmaya devam ederken, özellikle yurt dışı borsalarda kırılgan seyir korunabilir. 

 • BIST100:Endekste yataya yakın bir başlangıç bekliyoruz. 2562’nin aşılması ile 2580 ve 2600 dirençlerine doğru yükselişin devamını görebiliriz. 2530 destek iken, bu seviyenin üzerinde kısa vadeli yön yukarı kalmaya devam edecek. 2500 ikincil desteğinin üzerinde kısa vadeli görünüm olumlu; mevcut trade pozisyonları korunabilir ve trade fırsatları değerlendirilebilir görüşündeyiz… 

 • TL Bonolar:İçeride tahvil-bono faizleri gevşeme eğilimini koruyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi kısa vadeli dip oluşturdu. TL cinsi tahvil-bono piyasası genel olarak pozitif ayrışıyor. Gösterge tahvil faizinde %21,20, 10 yıllık tahvilde ise %21,60 direnç seviyeleri olarak izlenebilir… 

 • USD/TL:Dolar kuru 14,60-14,70 bandının üst tarafına yönelim gösterdi. Kurda ilk etapta 14,80 direnç olarak belirtilebilir. 14,54 destek konumunda; bu seviyenin altına yönelim halinde 14,40 önemli destek olarak öne çıkıyor… 

 • EUR/USD:1,09’un üzerini test eden parite yeniden bu seviyenin altına geri çekildi. 1,08 destek olarak öne çıkarken, bu seviyenin üzeri yeniden 1,0940 direncinin gündeme gelmesi için takip edilebilir. Ancak ABD tahvil faizlerinin seyir yukarı yönlü hareketi sınırlayabilir… 

 • Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  Back to Top