QNB Finansinvest Blog

12/04/2022
12 Nisan 2022 Dünya Borsaları Bülteni

• AT&T (T) hisseleri, WarnerMedia birleşmesi için Discovery ile olan işlemini kapattığını açıkladıktan sonra %7,5 arttı. Bu gelişme sonrası JPMorgan ayrıca AT&T'ye “ağırlığı artır” notu verdi.

• Nvidia (NVDA) hissesi, Baird'in yonga üreticisinin notunu “daha iyi performans” seviyesinden “nötr” seviyesine düşürmesinin ardından ve PC'lere olan tüketici talebindeki yavaşlamadan kaynaklanan sipariş iptalleriyle ilgili endişeleri dile getirdikten sonra %5,2 düştü.

• SailPoint Technologies (SAIL) hisseleri, Pazartesi günü özel sermaye şirketi Thoma Bravo tarafından 6.9 milyar Dolar veya hisse başına 65,25 Dolar karşılığında satın alınacağını açıkladıktan sonra hisselerinin %29,2 arttığını gördü. Tamamen nakit anlaşmanın 2022'nin ikinci yarısında kapanması bekleniyor.

• Occidental Petroleum (OXY) hisseleri, Çin'deki Covid-19 karantinalarının küresel talebi baskılayacağı korkuları arasında %6,3 düştü.

• Microsoft (MSFT), Apple (AAPL) hisseleri, 10 yıllık Hazine getirisi Ocak 2019'dan bu yana en yüksek seviyesine tırmanırken sırasıyla %3,9 ve %2,6 düştü.

• Coinbase (COIN) hisseleri, riskli varlıklarda daha geniş bir satışın ortasında bitcoin fiyatı Mart ayından bu yana en düşük seviyesine düştüğü için %4,4 düştü. Coinbase'in hisse senedi fiyatı, gelirinin çoğu ticaret ücretlerinden elde edildiğinden, bitcoin fiyatına yakından bağlıdır.

• JetBlue (JBLU) hisseleri, seyahat talebindeki artışı karşılamak için bu yaz işe alımları artırmaya çalışırken, uçuş kesintilerini önlemek amacıyla yaz programını kıstığını söylemesinin ardından %1,1 yükseldi.


Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler


• Societe Generale (GLE) hisseleri, Rusya'nın Rosbank'ındaki ve grubun Rus sigorta iştiraklerindeki hisselerini Interros Capital'e satmayı kabul ettikten ve Rusya'daki tüm faaliyetlerini durdurduktan sonra yaklaşık %5 artarak Avrupa bankacılık sektörü için geniş kazanımlara öncülük etti.

• Finlandiyalı Nokian Tyres (TYRES), Rus kauçuğuna karşı yeni AB yaptırımlarının üretimi üzerinde önemli bir etkisi olacağını açıkladıktan sonra %15'ten fazla düştü.
Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.İkon-ok
12/04/2022
Gündem/Beklentiler:Endeks rekor tazeleme eğiliminde…

BIST 100 Endeksi enflasyona karşı alternatif getiri arayışı ile rekor tazeleme eğilimi gösterirken, yurt dışı borsalardan pozitif ayrışıyor. Endekste orta-uzun vadeli olarak olumlu görüşümüzü koruyoruz. Küresel borsalarda ise Fed’den faiz artırım beklentileri ve jeopolitik gelişmeler ile kırılgan bir görünüm hâkim. Çin’de artan salgın vakaları ise bölge borsalarına olumsuz yansıyor. Bugün ABD’de açıklanacak olan yıllık enflasyonun Mart ayında %7,9’dan %8,4 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Veri öncesinde ABD tahvil faizlerinde yükseliş eğilimi devam ediyor. Veriye bağlı olarak öğleden sonra yurt dışı borsalarda hareketlilik artabilir.


BIST 100: Endekste yataya yakın bir başlangıç bekliyoruz. 2407 olan tarihi zirvesini aşan endeks rekor tazeledi. 2450’nin üzerinde 2470 ve 2490 dirençlerine doğru yükselişin devamını görebiliriz. 2407 destek haline gelirken, bu seviyenin üzerinde kısa vadeli yön yukarı kalmaya devam edecek; mevcut trade pozisyonları korunabilir ve trade fırsatları değerlendirilebilir görüşündeyiz...

TL Bonolar: İçeride tahvil-bono faizleri düşüş eğilimine devam ediyor. Ancak Fed’den faiz artırım beklentileri ile ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yukarı yönlü baskı devam ediyor. Gösterge tahvil faizinde %23,40, 10 yıllık tahvilde ise %24,50 direnç seviyeleri olarak izlenebilir…

USD/TL: TL gelişmekte olan ülke para birimlerine görece olumlu seyir izlerken, dolar kuru 14,70’in altına geri çekildi. Kurda 14,54 kısa vadeli destek seviyesi olarak öne çıkıyor. 14,87 ara direnç olarak belirtilebilir…

EUR/USD: ABD tahvil faizleri yüksek seyrini korurken, bu durum dolar lehine eğilimi destekliyor. 1,0950 direncine doğru güç kaybeden paritede kısa vadeli zayıf görünüm korunuyor. 1,09’un altında ise 1,08 ana destek olarak geçerli; bu desteğin üzerinde kalabilmesi önemli…
Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
11/04/2022
Bist Kapanış: Endeks rekor tazeledi…

BIST 100 Endeksi yükselen trenddeki hareketine devam ederken, 2407 tarihi zirvesini aştı. Rekor tazeleyen endeks yurt dışı borsalardan pozitif ayrıştı. Banka hisseleri endeksin yükselişine öncülük etti. 2407 destek haline gelirken, bu seviyenin üzerinde görünüm güçlü. 2450 ise yükselişin devamı adına izlenebilir.

 

ABD tahvil faizleri yüksek seyrini korurken, bu durum dolar lehine eğilimi destekliyor. Buna paralel EUR/USD’de kısa vadeli görünüm zayıf. 1,09 desteğinin altına yönelim nedeniyle 1,08 olan ana desteğine doğru geri çekilme devam edebilir; bu seviyenin üzerinde kalınması önemli 1,09 ve 1,1950 ise direnç olarak izlenebilir.

BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-100
BIST-30
Bankacılık Endeksi
Sınai Endeksi
En Çok İşlem GörenlerGARAN 6335 mn TL THYAO 6015 mn TL KRDMD 3782 mn TL
En çok artanlarALARK %100 AKSA %100 AKBNK %100
En çok azalanlarKONTR %-1,51 ARASE %-0,6 TRILC %-0,34
BIST-100 İşlem Hacmi
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,0894 %0,17
USD/TL14,6888 -%0,41
EUR/TL16,0053 -%0,24
Gösterge bileşik faiz (%)24,17 %0,58
Altın (Dolar/Ons)1.953,05 %0,3
Brent Petrol99,698 -%2,33
DAX14277 %0,4
FTSE-1007669,56 %1,56

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


İkon-ok
11/04/2022
11 Nisan 2022 Dünya Borsaları Bülteni

• Robinhood (HOOD) hisseleri, Goldman Sachs’ın hissenin notunu “nötr” seviyesinden “sat” seviyesine düşürdükten sonra yaklaşık %7 düştü. Wall Street firması, güncellenmiş görünümü için perakende katılım seviyelerinin yumuşadığını, hesap büyümesindeki zayıflığın devam ettiğini ve kısa vadeli karlılığa giden sınırlı bir yol olduğunu belirtti.

• WD-40 (WDFC) hisseleri, analist beklentilerini aşan üç aylık sonuçlar bildirdi ve stoğu %7,2 artırdı. WD-40, hisse başına 1,41 dolarlık bir kar bildirdi ve Refinitiv'in hisse başına 1,01 dolarlık konsensüs tahminini kolayca geride bıraktı.

• EPAM Systems (EPAM) hisseleri, EPAM Systems'ın Rusya'daki faaliyetlerini sonlandıracağını açıklamasının ardından %10,1 arttı. Stifel analistleri Perşembe günü geç saatlerde, kararı "en görünür çıkıntıyı ortadan kaldırdığı için olumlu" olarak yorumladıklarını belirttiler.

• Kroger (KR) hisseleri, Bank of America’nın, Kroger'ı “nötr” seviyesinden “satın al” seviyesine yükseltmesinden sonra market zincirinin hisseleri yaklaşık %3 arttı. Firma, Kroger'in artan gıda fiyatlarının maliyetini müşterilere yansıtabileceğine inanıyor.

• Target (TGT) hisseleri, Perşembe günü Target'in Barclays tarafından perakendede en iyi seçim olarak seçilmesinin ardından hisse senetleri %2,3 arttı.

• UPS (UPS) hisseleri, Bank of America'nın "kötüleşen talebi" gerekçe göstererek hisse notunu düşürmesinin ardından %0,9 düştü. Banka, düşen fiyatlardan ve yavaşlayan talepten etkileneceğinden endişe ettiği diğer sekiz nakliye şirketinin notunu düşürdü.

• HP (HPQ) hisseleri, UBS'nin hisse senedini “satın al” durumundan “nötr” seviyesine indirmesinin ardından %3,6 düştü. UBS, yüksek değerlemelerin ve zayıf tüketici duyarlılığının HP'nin yukarı yönlü hareketini sınırlayacağına inanıyor.UBS’in raporu, Warren Buffett'in Berkshire Hathaway'inin bu hafta şirkette büyük bir hisse satın almasının ardından geldi.


Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

• Alman dijital pazarı Scout24 (G24) hisseleri, olası bir devralma teklifi hakkında bir medya raporunun ardından yaklaşık %14 yükseldi.

• Malta merkezli çevrimiçi kumar firması Kindred Group (KIND), ilk çeyrek gelirinde %30'luk bir düşüş bildirdikten sonra %13'ten fazla değer kaybetti. Şirket, Hollanda'daki faaliyetlerini geçici olarak durdurma kararının etkilerine değindi.Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
11/04/2022
Gündem/Beklentiler:Endeks 2407 olan tarihi zirvesini hedefliyor…

BIST 100 Endeksi enflasyona karşı alternatif getiri arayışı ile yukarı yönlü seyrine devam ederken, yurt dışı borsalardan pozitif ayrışıyor. Endekste orta-uzun vadeli olarak olumlu görüşümüzü koruyoruz. Küresel borsalarda ise Fed’den faiz artırım beklentileri ve jeopolitik gelişmeler ile kırılgan bir görünüm hâkim. Haftanın gündemine bakıldığında; yarın ABD’de enflasyon verileri, Perşembe günü TCMB ve ECB toplantı kararları öne çıkıyor. Öte yandan ABD’de 1Ç22 bilanço dönemi kapsamında bölge borsalarda hareketlilik artabilir.


BIST 100: Endekste yukarı yönlü bir başlangıç bekliyoruz. Endeks 2407 olan tarihi zirve seviyesini hedefliyor. Bu seviyenin üzerine kalıcı yönelim ikili tepe formasyonun oluşmaması için önemli. 2407’nin üzerinde 2430 ve 2450 dirençlerine doğru yükselişin devamını görebiliriz. 2361 ve 2343 destekler olup, 2343’ün üzerinde kısa vadeli yön yukarı kalmaya devam edecek; mevcut trade pozisyonları korunabilir....

TL Bonolar: İçeride tahvil-bono faizleri düşüş eğilimine devam etti. Ancak Fed’den faiz artırım beklentileri ile ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yukarı yönlü baskı devam ediyor; bu durum küresel tahvil faiz haddinde yükselişe neden olabilir. Gösterge tahvil faizinde %23,70, 10 yıllık tahvilde ise %24,90 direnç seviyeleri olarak izlenebilir…

USD/TL: Dolar kuru 14,70 civarında sıkışık seyrine devam ediyor. 14,87 ara, 15 seviyesi psikolojik direnç olarak belirtilebilir. 14,54 ise kısa vadeli destek seviyesi olarak öne çıkıyor…

EUR/USD:ABD tahvil faizleri yüksek seyrini korurken, bu durum dolar lehine eğilimi destekliyor. Buna paralel paritede kısa vadeli görünüm zayıf. 1,09 desteğinin altına yönelim nedeniyle 1,08 olan ana desteğine doğru geri çekilme devam edebilir; bu seviyenin üzerinde kalınması önemli 1,09 ve 1,1950 ise direnç olarak izlenebilir…


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
08/04/2022
Bist Kapanış: Endeks tarihi zirvesine yaklaştı

BIST 100 Endeksi banka ve holding hisseleri öncülüğünde %2’nin üzerinde yükseliş gösterdi. Endeks yurt dışı borsalara görece olumlu performansına devam etti. Buna paralel endeks 2395 seviyesine kadar yükseldi. Endekste 2407 tarihi zirve iken, bu seviyenin aşılması yükselişin devamı için önemli. 2360 ise destek olarak izlenebilir.

 

ABD tahvil faizleri yüksek seyrini korurken, bu durum dolar lehine eğilimi destekliyor. Buna paralel parite aşağı yönlü trendde zayıf seyirde. 1,09 desteğinin altına yönelen paritede, 1,08 olan ana desteğine doğru geri çekilme devam edebilir; bu seviyenin üzerinde kalınması önemli 1,09 ise direnç haline geldi.


BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-1002.393,73%2,07
BIST-302.663,57%2,32
Bankacılık Endeksi1.963,70%5,32
Sınai Endeksi4.182,94%0,8
En Çok İşlem GörenlerGARAN 5410 mn TL ASELS 4124 mn TL THYAO 3221 mn TL
En çok artanlarALKIM %100 BRISA %100 CIMSA %100
En çok azalanlarDOAS %-2,6 AKSA %-1,39 TRILC %-1,22
BIST-100 İşlem Hacmi46,69 mlr TL
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,0878 %0
USD/TL14,7566 %0,12
EUR/TL16,0525 %0,11
Gösterge bileşik faiz (%)24,53 -%0,97
Altın (Dolar/Ons)1.943,79 %0,63
Brent Petrol99,9985 -%1,31
DAX14088 -%0,24
FTSE-1007551,81 -%0,47

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


İkon-ok
08/04/2022
08 Nisan 2022 Dünya Borsaları Bülteni

• HP (HPQ) hisseleri, Warren Buffett'ten Berkshire Hathaway’inin bilgisayar donanımı şirketinin en büyük hissedarı olmasını tahibenrini %16,4 artırdı. Berkshire Hathaway, Çarşamba günkü kapanışa göre yaklaşık 121 milyon adet hisse veya yaklaşık 4,2 milyar dolar değerinde yaklaşık %11 hisse satın aldı.

• Lamb Weston Holdings (LW) hisseleri, gıda işleme şirketinin üç aylık kazanç bildirmesinin ardından hisseler %6,2 arttı. Lamb Weston, 44 sentlik konsensüs tahminlerini geçerek hisse başına 73 sent kar gösterdi. 969 milyon dolarlık analist tahminlerine kıyasla 955 milyon dolarlık gelir bildirdi.

• Constellation Brands (STZ) hisseleri, bira, şarap ve alkollü içki üreticisinin beklenti üzeri kazanç bildirmesinin ardından hisse senedi %4,3 arttı. Constellation, hisse başına 2,37 dolar kazanç ve 2,1 milyar dolar gelir elde etti. Analistler, hisse başına 2,10 dolar kazanç ve 2,02 milyar dolar gelir bekliyorlardı.

• JD.com (JD) hisseleri, kurucu Richard Liu'nun CEO pozisyonundan ayrıldığı haberi, hisselerin %4 düşmesine neden oldu. Liu sandalye olarak kalacak. Şirket Başkanı Xu Lei CEO olarak devralacak.

• Levi Strauss (LEVI) hisseleri, şirketin beklenenden daha iyi gelen üç aylık raporuna rağmen yaklaşık %5 düştü. Kot pantolon üreticisi, 1,59 milyar dolarlık gelir üzerinden üç ayda bir hisse başına 46 sent kâr açıkladı. Analistler, 1,55 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 42 sent kazanç aradılar. Levi, tedarik zinciri kısıtlamalarının son dönemde satışlara yaklaşık 60 milyon dolar zarar verdiğini söyledi.

• CDK Global (CDK) hisseleri, otomotiv perakende teknolojisi sağlayıcısının, Brookfield Business Partners tarafından 8,3 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alınmasını kabul etmesinin ardından %11,4 arttı. CDK Global hissedarları, Çarşamba günkü CDK kapanış fiyatına göre %12 prim anlamına gelen nakit olarak hisse başına 54,87 dolar alacak.

• Ford (F) hisseleri, Barclays’in Ford'u “ağırlığı artır” seviyesinden “eşit ağırlık” seviyesine indirmesinden sonra %5,2 düştü. Barclays müşterilerine verdiği notta, devam eden yarı iletken sıkıntısının Ford'un 2022'ye zorlu bir başlangıç yaptıktan sonra toparlanmasını engelleyeceğini söyledi.

Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

• İsveçli otomobil üreticisi Volvo (VOLV) hisseleri, JPMorgan'ın hedef fiyatı düşürmesinin ardından %8,5 düştü.

• İtalyan karayolu ve havalimanı işletmecisi Atlantia (ATL) hisseleri, Global Infrastructure Partners ve Brookfield Infrastructure'ın şirket için olası bir devralma teklifi sunduklarını açıklamasının ardından yaklaşık %7 arttı.• Vestas Wind Systems (VWS), Credit Suisse'in fosil yakıtlardan uzaklaşmasının ardından hisse senedini "düşük performans" seviyesinden "üstün performans" seviyesine yükseltmesinin ardından %8,6 arttı.

• ams Osram (AMS), sermaye piyasaları gününde yeni stratejisini açıkladıktan sonra %8,4 düştü.


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.İkon-ok
08/04/2022
Gündem/Beklentiler:Endeks yurt dışına görece olumlu seyirde…

BIST 100 Endeksi son dört ayın en yüksek seviyelerinde yukarı yönlü seyir izliyor. Fed tarafından parasal sıkılaştırmaya yönelik mesajlar gelmeye devam ederken, yurt dışı borsalarda risk iştahı yeniden düşüş gösterdi. Ancak BIST olumlu performansı ile küresel borsalardan pozitif ayrışıyor. Yurt içi tarafta hisse senedi piyasalarımıza olan ilginin devam edeceğini düşündüğümüzden BIST ile ilgili genel olumlu görüşümüzü koruyoruz.


BIST 100:Endekste yukarı yönlü bir başlangıç bekliyoruz. 2351’in üzerinde 2407 olan tarihi zirveye doğru yükselişin devamını görebiliriz. 2329 desteğinin üzerinde yön yukarı görünüyor. 2303’ün üzerinde kısa vadeli görünüm olumlu kalmaya devam edecek; mevcut trade pozisyonları korunabilir ve trade fırsatları değerlendirilebilir görüşündeyiz...

TL Bonolar: İçeride tahvil-bono faizleri düşüş gösterdi. Ancak Fed’den faiz artırım beklentileri ile ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yukarı yönlü baskı devam ediyor; bu durumda küresel tahvil faiz haddinde yükselişe neden olabilir. Gösterge tahvil faizinde %24,30, 10 yıllık tahvilde ise %25,50 destek seviyeleri olarak izlenebilir…

USD/TL: Dolar kuru 14,70 civarında sıkışık seyrine devam ediyor. 14,87 ara, 15 seviyesi psikolojik direnç olarak belirtilebilir. 14,54 ise kısa vadeli destek seviyesi olarak öne çıkıyor…

EUR/USD:  ABD tahvil faizleri yüksek seyrini korurken, bu durum dolar lehine eğilimi destekliyor. Buna paralel parite aşağı yönlü trendde zayıf seyirde. 1,09 desteğinin altına yönelen paritede, 1,08 olan ana desteğine doğru geri çekilme devam edebilir; bu seviyenin üzerinde kalınması önemli 1,09 ise direnç haline geldi…


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
07/04/2022
Bist Kapanış: Endeks yurt dışı borsalardan pozitif ayrıştı

BIST 100 Endeksi banka hisseleri öncülüğünde olumlu seyir izledi. Endeks 2351 seviyesine kadar yükselirken, yurt dışı borsalardan pozitif ayrıştı. Endekste bu seviyenin üzeri yükselişin 2407 direncine devamı için takip edilebilir. 2303 desteğinin üzerinde görünüm olumlu kalmaya devam edecek.

 

ABD tahvil faizleri yüksek seyrini korurken, bu durum dolar lehine eğilimi destekliyor. Buna paralel parite aşağı yönlü trendde zayıf seyirde. 1,09 desteğine geri çekilen parite bu seviyenin üzerinde kalma çabası gösteriyor. 1,09’un altına yönelim halinde 1,08 ana desteğine doğru geri çekilme devam edebilir. 1,0950 ve 1,10 direnç seviyeleridir.

 


BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-1002.347,49%1,34
BIST-302.606,62%1,31
Bankacılık Endeksi1.866,01%3,72
Sınai Endeksi4.151,79%0,63
En Çok İşlem GörenlerTHYAO 3838 mn TL GARAN 2466 mn TL KRDMD 2109 mn TL
En çok artanlarISGYO %10 ESEN %9,99 ISFIN %9,97
En çok azalanlarIPEKE %-3 KOZAL %-2,32 AKSA %-1,9
BIST-100 İşlem Hacmi38,3 mlr TL
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,0912 %0,14
USD/TL14,7442 %0,23
EUR/TL16,0887 %0,38
Gösterge bileşik faiz (%)24,8 %0,94
Altın (Dolar/Ons)1.936,54 %0,58
Brent Petrol100,987 -%0,52
DAX14149 -%1,65
FTSE-1007587,7 -%0,34

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


 

İkon-ok
07/04/2022
07 Nisan 2022 Dünya Borsaları Bülteni

• JetBlue (JBLU) hisseleri Çarşamba günü, yatırımcılar havayolunun rakip Spirit Airlines'ı devralmak için 3,6 milyar dolarlık nakit teklifini değerlendirirken, %8,7 daha düştü. Bu hareket, Raymond James'in JetBlue'yu “daha iyi performans” seviyesinden “pazar performansı” seviyesine düşürmesinden sonra geldi. Spirit Airlines (SAVE) hisseleri ise %2'den fazla düştü.

• Eli Lilly (LLY) hisseleri, Morgan Stanley’nin, Eli Lilly'yi “en iyi seçim” olarak nitelemesinden sonra %4,6 arttı. Yatırım firması, Eli Lilly'nin sektördeki "en sağlam yeni ürün döngüsü" görünümüne sahip olduğunu söyledi.

• Tilray (TLRY) hisseleri, şirketin son çeyrekte beklenmedik bir kâr bildirdikten sonra %3,1 yükseldi. Tilray ayrıca, şirketin Manitoba Harvest yan kuruluşu tarafından üretilen kenevir tozlarını satacak süpermarket zinciri Whole Foods ile bir anlaşma yaptığını da duyurdu.

• Occidental Petroleum (OXY) hisseleri, Stifel'in bir satın alma derecesi ile kapsama başlatmasının ardından %0,7 arttı. Stifel, Occidental'ın bu yıl S&P 500'de en iyi performans gösteren isim olmasına rağmen, Occidental'ın "çekici bir şekilde değerli" kaldığını söyledi.

• Intel (INTC) hisseleri, çip üreticisinin Rusya'daki ticari faaliyetlerini askıya aldığını açıklamasının ardından %1,2 düştü. Geçen ay Intel, Rusya ve Beyaz Rusya'daki müşterilere yarı iletken sevkiyatlarını durdurdu.Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

• ams OSRAM (AMS) hisseleri, elektronik şirketinin Sermaye Piyasaları Günü'nün yatırımcıları etkilememesinin ardından Salı günkü düşüşlerini sürdürerek %9,6'dan fazla düştü.

• Shell plc (SHEL), Ukrayna'nın benzeri görülmemiş işgalinin ardından Rusya'dan çekildikten sonra varlıklarının değerinden 4 ila 5 milyar dolar arasında bir değer kaybı yapacağını açıkladı. Bu habere karşın Shell plc (SHEL) hisseleri %0,7 yükseldi.


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
Back to Top