QNB Finansinvest Blog

03.11.2020
Güniçi: Endekste 1142 direnç olarak korunuyor

BIST 100 Endeksi global piyasalara paralel yukarı yönlü açılışla 1142 direncinin üzerine yönelirken, kurdaki yükselişle kâr satışları ile karşılaştı. Buna paralel endeks yeniden bu seviyenin altına geri çekildi. Avrupa borsaları ise görece olumlu seyir izliyor. Endekste 1142 direnç olarak korunurken, 1128 destek seviyesi olarak takip edilebilir.

EUR/USD’de ABD seçimleri öncesinde paritede toparlanma çabası var. 1,1650 desteği üzerinde kalınması halinde 1,1730 seviyesi direnç olarak takip edilecektir. TL gelişmekte olan ülke para birimlerinin gerisinde hareket ediyor. USD/TL’de 8,30 destek, 8,50 ise direnç olarak öne çıkıyor.


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
03.11.2020
Ekim PMI ve Öncü Dış Ticaret verisi

Eylül’de 52,8 olarak ölçülen PMI, Ekim’de 53,9’a yükseldi. Böylece, Koronavirüs (COVID-19) salgınından kaynaklı daralmanın ardından Türk imalat sektörü üst üste beş ay büyüme gerçekleştirdi. Yeni siparişlerde artış trendi beş ayı geride bırakırken imalatçılar müşteri talebinin iyileşmeye devam ettiğini belirtti. Yeni ihracat siparişlerinde de artış kaydedildi. İstihdamda devam eden belirgin artış, üretimdeki genişlemeyi destekledi. İstihdam yaratma hızının Şubat 2018’den beri en yüksek düzeye ulaşması dikkat çekti.

Öncü dış ticaret verisine göre, Ekim’de mal ihracatı yıllık bazda %5.5 artış göstererek 17.3 milyar dolara yükselirken, ithalat yıllık bazda %8.5 artış göstererek 19.7 milyar dolara yükseldi. Sonuç olarak önceki sene 1.8 milyar dolar olan Ekim dış ticaret açığı 2.4 milyar dolara yükseldi. Enerji ithalatını dışarıda tutsa idik ise dış ticaret açığı 2.4 milyar dolar artış gösterecekti. Enerji ithalatı dışında ithalatın ise yıllık bazda %18 artış gösterdiğini gözlemliyoruz. İhracat kalemini incelediğimizde ise EUR/USD kurundaki yıllık bazda artış ve altın ihracatındaki artış olmasaydı, ihracatın büyük ihtimalle yatay seyredeceğini değerlendiriyoruz. Sonuç olarak, hizmet ihracatının zayıf seyretmeye devam ettiği bir dönemde, mal dış ticareti henüz ödemeler dengesine büyük bir dengeleyici rol oynamıyor görünüyor


Turkey’s October PMI & Preliminary Foreign Trade Figures

The manufacturing PMI rose to 53.9 in October from 52.8 in September. The PMI came in above 50 for the fifth time in  a row. According to the Markit’s report, manufacturers indicated that customer demand continued to recover, with new orders rising for the fifth month running. In the report, new export orders also expanded. The expansion in production was supported by a further marked increase in staffing levels. In fact, the rate of job creation quickened to the strongest since February 2018. The improvement in Turkey’s manufacturing PMI was in tandem with the positive trajectory in its by the far the main trading partner, the European Union and more specifically Eurozone. In the Eurozone, the headline index moved up to 54.8, from 53.7 in September and better than the earlier flash reading. October’s number was also the best recorded by the survey for 27 months and maintained the current run of continuous growth that began in July.

According to a Preliminary figures, exports increased by 5.5% YoY in October, reaching USD17.3bn, while imports increased by 8.5% YoY, reaching USD19.7bn. As a result, foreign trade deficit in October increased to USD2.4bn from USD1.8bn same a month a year ago. However, excluding the energy imports, the trade deficit would have risen by USD1.8bn. In fact, excluding energy imports which were weighted down by much lower unit prices, imports would have risen by at least 18% YoY. In the meantime, exports excluding gold exports, exports growth would only a be a couple percentages. Even for that a couple percentage rise, the higher EUR/USD exchange rate (6% YoY higher) was responsible.


İkon-ok
03.11.2020
Ekim Enflasyon Beklentileri

Bugün saat 10:00’da, Ekim ayı resmi enflasyon verileri açıklanıyor olacak. Anketlere göre, TÜFE enflasyonun Ekim’de aylık %2.0-2.5 arasında gerçekleşmesi bekleniyor. Keza, İTO tarafından yayınlanan veriye göre, Ekim’de ortalama perakende fiyatları aylık bazda %2.45 artış gösterdi. Bizim beklentimiz her ne kadar aylık %2.0’lik artış yönünde olsa da, riskler belirgin bir şekilde yukarı yönde görünüyor. Kur geçişkenliği etkisiyle çekirdek malların kayda değer miktarda enflasyonu yukarı çekmesini, ancak mevsimsel olarak düşük gerçekleşebilecek hizmet, enerji ve giyim kalemleri enflasyonunun ise enflasyonu sınırlayacak etki yaratmasını beklemekteyiz. Sonuç olarak, anketlere göre Ekim ayında yıllık bazda %11.75 ile %12.25 arasında gerçekleşebilir. Keza, Eylül’de enflasyon %11.74 olarak gerçekleşmişti.

Geçen hafta yayınlanan Enflasyon Raporuna göre, TCMB enflasyonun 2020 yılı sonunda yüzde 12.1 olarak gerçekleşeceği, 2021 yıl sonunda yüzde 9,4’e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağı tahmin etmekte. Beklentimize göre, enflasyon bu sene ve gelecek seneyi %12 civarında bir rakam ile kapatacak. Ancak, 2021’in ilk yarısında enflasyonun geçici olarak %15’lere kadar yükselme ihtimalinin olduğunu değerlendiriyoruz.


October Inflation Expectation

At 10:00 am local time, official October CPI data will be released. Meanwhile, according to the surveys, consensus expectation for the monthly inflation ranges between 2.0% and 2.5% with some expecting inflation to come in even higher than 2.5%. Our expectation is that inflation could come in around 2.0% MoM as low services, administered categories and clothing & footwear inflation could balance out significantly high core goods prices due to several rounds of TRY depreciation over the last several months. Still, we believe risk on the October inflation figure is on the high side. In fact, according to preliminary ICC data, average retail prices have increased by 2.45% MoM in Istanbul in October. An inflation realization of 2.0-2.5% MoM would bring annual inflation to 11.75-12.25% from 11.74% in September..

On last Wednesday, October 28th, CBRT released the last Inflation Report of the year. Accordingly, inflation is projected to be 12.1% at the end of 2020 and fall to 9.4% at the end of 2021, before stabilizing around 5% over the medium term. With a 70% probability, inflation is expected to be between 11.1% and 13.1% (with a mid-point of 12.1%) at end-2020 and between 7.1% and 11.7% (with a mid-point of 9.4%) at end 2021. Meanwhile, we expect inflation to end both 2020 and 2021 at around 12.0% with inflation potentially rising to 15.0% in 1H20 before easing down 2H20.

İkon-ok
03.11.2020
Gündem/Beklentiler:Endekste tepki alımı devam edebilir…

ABD endeksleri günü yükselişle tamamladıktan sonra sabah itibariyle Asya seansında da Avustralya’dan gelen faiz indirimi ile olumlu seyir sürüyor. TL varlıklarda ise enflasyon verisi belirleyici olacaktır, kur volatilitesinin azalması halinde endekste yükseliş ivme kazanabilir. Global piyasaların kısa vadede yönünü bugün ABD’de yapılacak seçim sonuçları belirleyecek.

 

  • BIST 100: Endekste geçen hafta yaşanan sert düşüşün ardından bu hafta toparlanma ile başlarken, bugün endekste 1119 destek seviyesi üzerinde ilk planda 1142 direnç olarak takip edilecektir…
  • TL Bonolar: Gösterge tahvil %15 bileşik faiz seviyesi üzerine çıkarken, 10 yıllık tahvilde de aynı seviye destek konumunda. Kur volatilitesi ile beraber kar satışları devam edebilir, olası tepki alımları sınırlı kalacaktır…
  • USD/TL: Dolar kuru tarihi zirve seviyelere yakın seyrini sürdürmekte. Kur 8,30 seviyesi üzerine yerleşirken, kar satışları sınırlı kalıyor, kısa vadeli olarak 8,50 seviyesi direnç olarak takip edilecektir…
  • EUR/USD: ABD seçimleri öncesinde paritede kısmi toparlanma çabası var. 1,1650 üzerinde kalınması halinde 1,1730 seviyesi direnç olarak takip edilecektir. Dolar endeksi 94 seviyesi civarında...

 

 

Devamı için tıklayınız.  

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
02.11.2020
Bist Kapanış:Endeks 1142 direncine yöneldi
BIST 100 Endeksi yeni haftaya olumlu başlarken, küresel piyasalara paralel tepki alımları ile toparlandı. Endeks gün içerisinde 1142 direncinin hafif üzerine yöneldi. Endekste bu seviyenin üzeri yukarı hareketin devamı açısından öne çıkıyor. 1119 seviyesi ise destek haline geldi.

 

1,1650 seviyesi altındaki seyrine devam eden EUR/USD’de 1,15 ana destek konumunda. 1,1730 ise direnç olarak takip edilebilir. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında karışık bir seyir izlerken, TL negatif ayrıştı. USD/TL’de 8,30 destek seviyesi olarak öne çıkıyor.


BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-1001.133,59%1,91
BIST-301.245,86%1,95
Bankacılık Endeksi1.140,61%0,52
Sınai Endeksi1.758,46%1,68
En Çok İşlem GörenlerTSKB 5365 mn TL THYAO 1913 mn TL ASELS 1764 mn TL
En çok artanlarKRDMD %10 EGEEN %10 KARTN %10
En çok azalanlarSKBNK %-5,52 ARDYZ %-3,9 NTHOL %-2,57
BIST-100 İşlem Hacmi25,86 mlr TL
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,1635 -%0,11
USD/TL8,4287 %0,98
EUR/TL9,8066 %0,91
Gösterge bileşik faiz (%)14,99 %2,67
Altın (Dolar/Ons)1.888,40 %0,49
Brent Petrol38,2945 %0,91
DAX12532,5 -%1,77
FTSE-1005776,5 -%1,91


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

 

İkon-ok
02.11.2020
2 Kasım 2020 Dünya Borsaları Bülteni
• Mega-cap teknoloji şirketlerinin çeyreklik kazanç rakamlarının, yatırımcıların gelecekteki büyüme talebini karşılamaması üzerine ABD endeksleri günü düşüşlerle kapattı. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile 1.21%, 2.45%, 0.59% eksi ile günü tamamladı.

Exxon Mobil (XOM), üçüncü çeyrekte analistlerin beklentisi olan hisse başına 0.25 dolarlık zararın biraz altında 0.18 dolarlık zarar açıkladı. Gelir rakamları da analist beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Şirket ayrıca 2021 yılı sermaye harcama hedefini 23 milyar dolardan 16-19 milyar dolar bandına çekti.

Chevron (CVX), analistlerin üçüncü çeyrek için 0.27 dolarlık zarar tahmininin aksine 0.11 dolarlık kâr açıkladı. Şirketin gelirleri tahminlerden daha düşük gelmesine karşılık, elde edilen kâr, maliyetlerin kontrol altına alınması ile gerçekleşti.

Honeywell (HON), üçüncü çeyrekte tahminlerin 0.07 dolar üzerinde, hisse başına 1.56 dolar kâr elde ettiğini açıkladı. Gelir rakamları da tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Şirket, tahminlerin üzerinde rakamlar açıklamasının nedeni olarak maliyetlerin düşürülmesi ve depo otomasyon ekipmanına ilişkin güçlü talebi gösterdi.

Colgate-Palmolive (CL) son çeyrekte hisse başına 0.09 dolar kâr beklentilerini geçerek hisse başına 0.79 dolar kâr açıkladığını duyurdu. Şirket gelirleri de tahminleri geçti. Şirket yetkilileri, satış rakamlarının tüm yıl boyunca özellikle Aralık ayında artmasını beklediklerini duyurdu.

Atletik giyim üreticisi Under Armour (UAA), son çeyrekte hisse başına 0.03 dolar kâr beklentilerinin çok üzerinde, 0.26 dolar hisse başına kâr açıkladı. Şirket gelirleri de beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Ev ve dış mekân egzersiz kıyafetlerine olan talebin artması ile konsensüs tahminlerinin üzerinde tüm yıl geliri öngörülmekte.

Tüketici ürünleri şirketi Newell Brands’in (NWL), son çeyrek hisse başına 0.40 dolar kâr açıklaması beklenirken, şirket beklentilerin üzerinde, 0.84 dolar kâr açıkladı. Ayrıca şirket içinde bulunduğumuz çeyrek için tek haneli bir büyüme öngördüklerini söyledi.

Alphabet (GOOGL) son çeyrekte 11.29 dolar olan konsensüs beklentinin üzerinde, hisse başına 16.40 dolar kazanç açıkladı ve gelir de analist tahminlerinin üzerinde geldi. YouTube ilk kez 5 milyar dolarlık reklam gelirini aşarken, GOOGL dijital reklamcılıkta büyüme kaydetti.

Starbucks (SBUX) çeyreklik kazancını beklentilerin 0.20 dolar üzerinde, hisse başına 0.51 dolar açıkladı. Kahve zincirinin geliri de beklentilerin üzerinde geldi ve Starbucks, müşterilerin mağazalarına beklenenden daha hızlı geri dönüşünün ortasında, 2021 yılı satış büyümesinin geri yakalanabileceğini söyledi.

Activision Blizzard (ATVI) üçüncü çeyrek kazancını konsensüs beklentinin 0.06 dolar üzerinde, hisse başına 0.71 dolar olarak açıkladı. Video oyunu yapımcısının geliri de Wall Street tahminlerini aştı. Activision, Kasım ayı ortasında piyasaya sürülecek yeni bir "Call of Duty" oyunuyla iyimser sezon tahmini verdi.

Shake Shack (SHAK) son çeyrekte analistlerin 0.21 dolar olan zarar beklentisine kıyasla, hisse başına 0.11 dolar zarar açıkladı. Restoran zincirinin geliri de beklenenden daha iyiydi ve restoran satışları yaklaşık %32 düşmesine rağmen, bu düşüş beklenenden daha azdı. Shake Shack ileriye yönelik herhangi bir finansal görünüm vermedi ancak uzun vadeli bir iyileşme konusunda kendinden emin olduğunu söyledi.

Skechers (SKX) çeyreklik kazancını konsensüs beklentinin 0.17 dolar üzerinde, hisse başına 0.53 dolar olarak açıkladı. Ayakkabı üreticisinin geliri de tahminlerin üzerinde geldi. Skechers, pandemiye bağlı belirsizlik nedeniyle finansal bir görünüm vermedi.

Avrupa Piyasaları

• Avrupa'da bilançolar hisse bazlı yükselişlere yol açarken yeni koronavirüs kısıtlamaları ekonomik toparlanma beklentilerini azalttığı için endeksler haftanın son gününü karışık bir seyirle kapattı. Avrupa'nın önde gelen endekslerinden DAX 0.36% ve FTSE100 0.08% düşerken, CAC40 0.54% yükselişle günü tamamladı.

Ryanair Holdings Plc (RY4C), yeni bir koronavirüs dalgası ve sokağa çıkma yasağının Avrupa'nın en büyük indirimli havayolundaki uçuşları geri getirme girişimlerini sekteye uğratması nedeniyle kayıpların bu kış daha da kötüleşeceğini söyledi.

Addex Therapeutics, yaptığı açıklamaya göre, 2018 yılında Indivior Plc (INDV) ile imzalanan anlaşmanın araştırma süresini Haziran 2021'e kadar uzatmayı kabul ediyor. Indivior, Addex'e araştırma fonu olarak 2.8 milyon ABD doları ödeyecek

Avrupa genelinde Covid-19 pandemisinin neden olduğu yeni kısıtlamalar devam ederken Siemens Healthineers AG, mevcut mali yılda 1.58 avro (1.72 dolar) ile 1.72 avro arasında hisse başına düzeltilmiş kazanç ve %8'e varan satış büyümesini hedeflediğini açıkladı.

Norveç Petrol Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada, 263D üretim lisansı operatörü Equinor ASA’nın (EQNR), Maria sahasının yaklaşık 9 km doğusundaki 6407/1-8S keşif kuyusunun sondajını tamamladığını söyledi. 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Apple Inc. (AAPL)

108.86

-5.60%

NIO Limited (NIO)

30.58

-4.41%

General Electric Company (GE)

7.42

0.68%

Twitter, Inc. (TWTR)

41.36

-21.11%

Ford Motor Company (F)

7.73

-2.15%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Acadia Healthcare Co. (ACHC)

35.65

23.02%

Rogers Corporation (ROG)

121.22

17.71%

Goosehead Insurance (GSHD)

122.54

14.49%

Mohawk Industries, Inc. (MHK)

103.19

10.90%

Sasol Limited (SSL)

5.26

10.04%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Columbia Sportswear (COLM)

74.59

-22.52%

Twitter, Inc. (TWTR)

41.36

-21.11%

OPKO Health, Inc. (OPK)

3.52

-16.19%

Seagen Inc. (SGEN)

166.80

-13.28%

Unity Software Inc. (U)

94.88

-12.83%Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
02.11.2020
Güniçi:Endeks haftaya olumlu başlarken, toparlanma eğiliminde

BIST 100 Endeksi haftaya olumlu bir başlangıç yaparken, küresel borsalar da yükselişte. Endeks kurdaki yukarı yönlü baskıya rağmen toparlanma eğilimi gösteriyor. Teknik olarak endekste 1119 destek haline gelirken, 1142 direnç seviyesi olarak takip edilebilir.

 

1,1650 seviyesi altında kalan EUR/USD’de geri çekilmenin veri akşına bağlı olarak sürmesi beklenebilir. Paritede 1,15 ana destek konumunda. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında karışık bir seyir izliyor. USD/TL’de 8,30 destek olarak öne çıkıyor.Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
02.11.2020
2021 Yılı Hazine Finansman Programı
2021 Yılı Hazine Finansman Programı

2021 Yılı Hazine Finansman Programı yayınlandı. 2021 yılında, 385 milyar TL anapara ve 162,2 milyar TL faiz olmak üzere toplam 547,2 milyar TL tutarında borç servisi gerçekleştirilmesi, borç servisinin 449 milyar TL’sinin iç borç; 98,2 milyar TL’sinin ise dış borç servisi olarak yapılması öngörülmektedir.

2021 yılında uluslararası sermaye piyasalarından tahvil ihraçları yoluyla 10 milyar ABD Doları tutarı karşılığında finansman sağlanması öngörülmektedir. Söz konusu tutara ek olarak, dış finansman kuruluşlarından sağlanacak program kredileri ile toplam 10,1 milyar ABD Doları tutarında dış finansman elde edilmesi hedeflenmektedir. Bu öngörüler doğrultusunda, 2021 yılında 541 milyar TL tutarında iç borçlanma yapılması öngörülmektedir.

Treasury Financing Program for 2021

In 2021, total amount of debt service is projected as TL 547,2 billion, comprising the payments of TL 385 billion in principal and TL 162,2 billion in interest. Total domestic debt service is expected to realize as TL 449 billion while the total domestic borrowing is planned as TL 541 billion in 2021.

Treasury plans to raise USD 10 billion equivalent external funding in 2021 through bond issuances in international capital markets.İkon-ok
02.11.2020
Ekim Enflasyon Beklentileri
Ekim Enflasyon Beklentileri

Bu hafta 3 Kasım Salı günü, Ekim ayı resmi enflasyon verileri açıklanıyor olacak. Anketlere göre, TÜFE enflasyonun Ekim’de aylık %2.0-2.5 arasında gerçekleşmesi bekleniyor. Keza, İTO tarafından yayınlanan veriye göre, Ekim’de ortalama perakende fiyatları aylık bazda %2.45 artış gösterdi. Bizim beklentimiz her ne kadar aylık %2.0’lik artış yönünde olsa da, riskler belirgin bir şekilde yukarı yönde görünüyor. Kur geçişkenliği etkisiyle çekirdek malların kayda değer miktarda enflasyonu yukarı çekmesini, ancak mevsimsel olarak düşük gerçekleşebilecek hizmet, enerji ve giyim kalemleri enflasyonunun ise enflasyonu sınırlayacak etki yaratmasını beklemekteyiz. Sonuç olarak, anketlere göre Ekim ayında yıllık bazda %11.75 ile %12.25 arasında gerçekleşebilir.

Geçen hafta yayınlanan Enflasyon Raporuna göre, TCMB enflasyonun 2020 yılı sonunda yüzde 12.1 olarak gerçekleşeceği, 2021 yıl sonunda yüzde 9,4’e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağı tahmin etmekte.

October Inflation Expectation

On Tuesday, November 3rd, official October CPI data will be released. Meanwhile, according to the surveys, consensus expectation for the monthly inflation ranges between 2.0% and 2.5% with some expecting inflation to come in even higher than 2.5%. Our expectation is that inflation could come in around 2.0% MoM as low services, administered categories and clothing & footwear inflation could balance out significantly high core goods prices due to several rounds of TRY depreciation over the last several months. Still, we believe risk on the October inflation figure is on the high side. In fact, according to preliminary ICC data, average retail prices have increased by 2.45% MoM in Istanbul in October. An inflation realization of 2.0-2.5% MoM would bring annual inflation to 11.75-12.25%.

On last Wednesday, October 28th, CBRT released the last Inflation Report of the year. Accordingly, inflation is projected to be 12.1% at the end of 2020 and fall to 9.4% at the end of 2021, before stabilizing around 5% over the medium term. With a 70% probability, inflation is expected to be between 11.1% and 13.1% (with a mid-point of 12.1%) at end-2020 and between 7.1% and 11.7% (with a mid-point of 9.4%) at end 2021.İkon-ok
02.11.2020
TCMB ve Para Piyasası Gelişmeleri

TCMB ve Para Piyasası Gelişmeleri

TCMB, likidite yönetimi kapsamında atılan sıkılaştırma adımları çerçevesinde, 3 Kasım 2020 tarihinden geçerli olmak üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitleri (BAL) sıfırladı. Ayrıca,  Açık Piyasa İşlemleri kapsamında Türk lirası cinsi kira sertifikaları karşılığında kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilen gecelik vadeli repo işlemleri durdurdu. TCMB bu hamle ile gecelik borç verme piyasasından (%11.75) sağladığı fonlamayı 1 aylık repo ya da GLP’den sağlamaya başlayabilir. Böylece kademeli olarak ortalama fonlama faizi %13.40’tan %14.75’e doğru yükselebilir.

CBRT and Money Market Developments

CBRT announced that effective from 3 November 2020, banks’ borrowing limits at the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) Interbank Money Market would be reduced to zero, and overnight repo transactions via the quotation method against TL-denominated lease certificate in the scope of Open Market Operations will be suspended. As a result of this decision, we would expect, CBRT’s funding fort he banking system would be provided almost exclusively via the Late Liquidity Window (LLW at 14.75%) which was raised by 150bps at the MPC decision 2 weeks ago. In other words, average cost of funding is set rise towards 14.75% in a couple weeks from the current 13.40%.İkon-ok
Back to Top