QNB Finansinvest Blog

17/11/2021
Güniçi:Endekste 1672 desteği önemli

BIST 100 Endeksi sanayi hisseleri öncülüğünde olumlu bir seyir izliyor. Endekste ilk planda 1711 direnç konumunda; bu seviyenin aşılması halinde yeniden 1725 tarihi zirvesine doğru hareket edebilir. 1672 desteği üzerinde kaldığı sürece görünüm olumlu olmaya devam edecek.

 

Fed’in normalleşme adımlarını öne çekilebileceğine yönelik beklentiler artarken, dolar küresel çapta güçlendi. Destek seviyeleri aşağı kıran EUR/USD’de kısa vadeli görünüm zayıf. 1,1350 direnç haline gelirken, 1,12 destek olarak izlenebilir. TL, diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinin gerisinde hareket ederken, USD/TL 10,56’ya yönelim ile yeni bir zirve seviye test etti.


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
17/11/2021
17 Kasım 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• Home Depot (HD) hisseleri, ev geliştirme perakendecisi kazanç tahminlerini yendikten sonra %5,7 arttı. Şirket, 36,82 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 3,92 dolar kazanç bildirdi. Refinitiv'e göre analistler, 35,01 milyar dolarlık gelir üzerinden 3,40 dolar kazanç bekliyorlardı.

• Robinhood (HOOD) hisseleri, Atlantic Equities'in Robinhood'un notunu “al” seviyesinden “nötr” seviyesine düşürmesinin ardından %3,1 düştü.

• Peloton (PTON) hisseleri, şirketin 23,9 milyon A Sınıfı adi hisse senedini yaklaşık 46 dolarlık bir halka arz fiyatından satmayı planladığını açıkladıktan sonra gün ortası ticaretinde %15,5 arttı. Duyuru, Peloton, ürünleri için yavaşlayan ivmenin ortasında nakit para kazanmanın yollarını ararken geldi.

• Rivian (RIVN) hisseleri, şirketin yılın en büyük halka arzlarından birinde halka açılmasından bir haftadan kısa bir süre sonra yükselmeye devam etti. Hisse, %15,2 yükseldi ve yatırımcıların Amazon ve Ford tarafından desteklenen Tesla rakibine karşı iyimser olduklarının sinyalini verdi.

• Walmart (WMT) hisseleri, şirketin beklenenden daha güçlü bir üç aylık bilanço açıklamasına rağmen %2,6 geri çekildi. Walmart, üçüncü çeyrek karı ve gelirini tahminlerin üzerinde bildirdi. ABD'deki aynı mağaza satışları, yakıt hariç, yıldan yıla %9,2 artarken, Walmart da tüm yıl için tahminini yükseltti.

• Rackspace Technology (RXT) hisseleri, hisse başına 25 sentlik düzeltilmiş üç aylık kazançlarla tahminleri bir kuruş geride bıraktıktan sonra yüzde 11,4 arttı. Rackspace Technology'nin geliri de Wall Street tahminlerinin üzerine çıktı. Rackspace'in art arda sekizinci çeyrek gelir artışı oldu ve şirket, gelişen bir pazarda iyi bir konumda olduğunu söyledi.

• QuantumScape (QS) hisseleri, Morgan Stanley’nin şirketin notunu “satın al” seviyesinden “nötr” seviyesine düşürdükten sonra %9 düştü. Yatırım firması, artan rekabetin, yeni nesil piller için yarışta şirketin teknoloji liderini yok edeceğini söyledi.

• Floor & Decor (FND) hisseleri, Warren Buffett'in Berkshire Hathaway'inin pazartesi akşamı şirkette yaklaşık 100 milyon dolarlık hissesinin olduğunu açıklamasının ardından %6 arttı. Belgeler, holdingin üçüncü çeyrekte Floor & Decor'un 816.900 hissesini satın aldığını gösterdi. Floor & Decor, pandemi patlamasının ardından 2020'de yaklaşık %83'lük bir sıçramanın ardından bu yıl %40'tan fazla ralli yaptı.

• Axon Enterprise (AXON) hisseleri, son çeyreği için güçlü satışlar ve gelir bildirdikten sonra %6,2 arttı.

• Autoliv (ALV) hisseleri, Autoliv'in önümüzdeki üç yıl içinde 1,5 milyar dolara varan bir hisse geri satın alma programı duyurmasının ve aynı zamanda iyimser bir rehberlik sağlamasının ardından %6,1 değer kazandı. Şirket ayrıca 2024'ten itibaren yıllık %4 ila %6 arasında uzun vadeli bir satış büyüme hedefi belirledi.

• Lucid Group (LCID) hisseleri, önceki çeyrekte 13.000 sipariş alan “Air Sedan” modeli için bu çeyrekte 17.000'den fazla sipariş bildirdikten sonra %23,7 arttı. Lucid ayrıca 2022 üretim hedeflerini de doğruladı.

• Braze Inc. halka arzıyla beraber bugün Nasdaq Borsası’nda işlem görmeye başlıyor. Şirketin halka arz sonrası işlem kodu BRZE olacak. 65 ABD Doları üzerinden ortak satışı da dahil 8 milyon hisse senedi satışı yapan şirketin piyasa değeri satış fiyatı üzerinden 5,87 milyar ABD Doları seviyesine ulaşıyor. Şirketin son çeyrek açıkladığı ciro rakamı yıllıklandırıldığı zaman 223 milyon ABD Dolarına işaret ediyor, bu rakam yıllık bazda %55’lik artışa işaret etmekte. Operasyonlarına baktığımızda henüz 1.000’den fazla kurumsal müşterisi olan ve aylık 3,3 milyar kullanıcısı bulunan şirketin hala büyüme evresinde olduğunu ve FAVÖK ve net kar rakamının hala negatif olduğunu görüyoruz. Bu nedenle değerleme çarpanlarını mevcut finansallar üzerinden karşılaştırmak doğru olmayabilir. Sadece fikir vermesi amacıyla şirket ile benzer sektörde faaliyet gösteren halka açık şirketler şu anda 4.9x Firma Değeri/Satış oranı ile işlem görüyor.

 

Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

• Vodafone (VOD) hisseleri, şirketin beklentileri aşan bir kazanç raporu yayınlamasının ardından %4,8 değer kazandı.

• Diageo (DGE) hisseleri, şirketin yılın ilk yarısında güçlü organik net satış büyümesi beklediğini açıklamasının ardından %1,2 arttı.

• HomeServe (HSV) hisseleri, İngiliz ev onarım şirketinin ilk yarı kar beklentilerini aşmasının ardından %7,1 yükseldi.

• Jeronimo Martins (ELI) hisseleri, Asteck'in Portekizli perakendecideki %5'lik hissesinin tamamını satmasının ardından %11'den fazla değer kaybetti.

• Blue Prism (PRSM) hisseleri, ABD merkezli teknoloji grubu SS&C Technologies Holdings'in İngiliz yazılım şirketi için özel sermaye şirketi Vista tarafından önerilenden daha yüksek bir devralma teklifi sunduğunu açıklamasının ardından %9 arttı.

hisseler grafik

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
17/11/2021
Gündem/Beklentiler:Dolar küresel çapta gücünü arttırdı

ABD’de beklentilerin üzerinde artış gösteren perakende satışlar verisi sonrasında dolar küresel çapta gücünü arttırdı. Fed’in faiz artırım patikasını daha öne çekebileceğine yönelik beklentilerin dolar lehine hareketi destekliyor. Gelişmekte olan ülke para birimleri de bu dönemde değer kaybetme eğilimi gösterirken, TL TCMB’den faiz indirim beklentileri ile geride hareket ediyor. Endeks tarafında dünkü kâr satışlarının düzeltme niteliğinde olması için; endeksin 1672 desteğinin üzerinde kalabilmesi önemli.

  • BIST 100: Endekste yataya yakın bir başlangıç bekliyoruz. 1672 ilk planda destek konumunda iken, endekste bu seviyenin üzeri kısa vadeli yönün yukarı kalabilmesi açısından önemli. Bu seviyenin üzerinde 1710 ve 1725 hedef direnç seviyeleri olmayı sürdürecektir. 1672 desteği üzerinde mevcut trade pozisyonları korunabilir…
  • TL Bonolar: TL’deki volatilite nedeniyle tahvil-bono faizlerinde yükseliş görebiliriz. Verim eğrisinin kısa tarafında tahvil-bono faizlerinde daha çok TCMB faiz indirim beklentileri etkili olabilir. Gösterge tahvilde %18, 10 yıllık tahvilde %19,70 seviyeleri destek olarak izlenebilir…
  • USD/TL: TL, diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinin gerisinde hareket ederken, USD/TL 10,45’e yönelim ile yeni bir zirve seviye test etti. Kurda 10,30 seviyesi destek haline geldi. 10,45 olan tarihi zirve seviyesi ise direnç olarak belirtilebilir…
  • EUR/USD: Fed’in normalleşme adımlarını öne çekilebileceğine yönelik beklentiler artarken, dolar küresel çapta güçleniyor. Destek seviyeleri aşağı kıran paritede kısa vadeli görünüm zayıf. 1,1350 direnç haline gelirken, 1,12 destek olarak izlenebilir…

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
16/11/2021
Bist Kapanış:Endeks kâr satışları ile geri çekildi

Günün ilk yarısında 1725’e yönelim ile zirve tazeleyen BIST 100 Endeksi, akşam saatlerine doğru kâr satışları ile karşılaştı. Buna paralel endeks 1700 seviyesinin altına geri çekildi. Endekste 1676 desteğinin üzerinde kalınması kısa vadeli görünüm açısından önemli.

 

EUR/USD, dolar lehine hareketle zayıf seyrine devam ediyor. Paritede 1,13 destek, 1,14 ise direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. USD/TL 10,28’e yönelim ile yeni bir zirve seviye test etti. Kurda bu seviye direnç, 10,07 ise destek olarak izlenebilir.BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-1001.683,91-%1,09
BIST-301.841,46-%0,98
Bankacılık Endeksi1.615,39-%0,01
Sınai Endeksi2.878,36-%1,47
En Çok İşlem GörenlerGARAN 3887 mn TL YKBNK 3081 mn TL AKBNK 2813 mn TL
En çok artanlarALGYO %100 DOHOL %100 ENKAI %100
En çok azalanlarHALKB %-6,39 ALBRK %-5,61 MAVI %-5,51
BIST-100 İşlem Hacmi34,41 mlr TL
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,1344 -%0,15
USD/TL10,2731 %2,08
EUR/TL11,6541 %1,89
Gösterge bileşik faiz (%)17,73 -%0,17
Altın (Dolar/Ons)1.858,56 -%0,25
Brent Petrol81,459 %0,08
DAX16032 %0,09
FTSE-1007303,96 %0,33

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
16/11/2021
Güniçi:Endeks banka hisseleri yükselişine devam ediyor

Güne yukarı yönlü başlangıç yapan BIST 100 Endeksi banka hisseleri öncülüğünde yükselişine devam ediyor.  Buna paralel endeks 1725 seviyesine kadar yönelerek tarihi zirvesini ileri taşıdı. Endekste bu seviye ilk aşamada direnç olarak izlenebilir. 1711’in üzerinde kalınması yükselişin devamı adına önemli.

 

EUR/USD 1,14 olan önemli destek seviyesinin altına geri çekildi. Dolar endeksi ise Temmuz 2020’den bu yana en yüksek seviyelerinde yukarı yönlü hareketine devam ediyor. Paritede kısa vadeli görünüm zayıf. 1,14’ün altında 1,13 destek seviyesi olarak izlenebilir. USD/TL 10,22’ye yönelim ile yeni bir zirve seviye test etti. Kurda bu seviye direnç, 10,00 ise destek olarak takip edilebilir.Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
16/11/2021
16 Kasım 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• Boeing (BA) hisseleri, bir şirket yöneticisinin Pazar günü yaptığı açıklamada, üretim sorunlarıyla ilgilenmek için askıya aldıktan sonra 787 Dreamliner'ın teslimatlarına devam etmeye "yaklaştığını" söylemesinin ardından %5,5 arttı. Zamanlamayı belirtmedi, ancak bunun düzenleyicilerle devam eden görüşmelerin sonuçlarına bağlı olduğunu söyledi.

• Tesla (TSLA) hisseleri, önceki hafta %15'ten fazla değer kaybettikten sonra düşüşe Pazartesi günü devam etti ve hisse senedinin 20 aydaki en kötü bir haftalık performansına işaret etti. Hisseler Pazartesi günü %1,9 düştü. Tesla CEO'su Elon Musk, geçen hafta boyunca yaklaşık 6,9 milyar dolarlık Tesla hissesi sattı.

• Dollar Tree (DLTR) hisseleri, aktivist yatırımcı Mantle Ridge'in şirkette %5'ten fazla hisse oluşturduğunu açıkladıktan sonra %14,3 arttı. Deutsche Bank, aktivistin hissedarlar için değer yaratabileceğini söyleyerek haberleri takiben hisse senedini satın almak için yükseltti.

• Oatly (OTLY) hisseleri, şirketin pandemi zorlukları konusunda uyarmasının ardından %20,8 düştü. Oatly, Covid ile ilgili çeşitli kısıtlamalarla ilgili sorunlar yaşadığını söyledi. Bununla birlikte, Refinitiv'e göre, şirket son çeyrek için beklenenden daha dar bir kayıp bildirdi ve Refinitiv'e göre, analistlerin beklediği 10 sentlik hisse kaybı karşısında hisse başına 7 sent kaybetti.

• Tyson Foods (TSN) hisseleri, şirketin kazanç beklentilerini aşmasının ardından %3,6 değer kazandı. Şirket, Refinitiv tahminlerinin 27 sent üzerinde hisse başına, hisse başına 2,30 dolarlık üç aylık kar bildirdi. Gelir aynı zamanda analistlerin tahminlerini de aştı.

• EVgo (EVGO) hisseleri, Credit Suisse'in hisseyi “nötr” bir dereceye indirmesinin ardından %14,3 düştü. Müşterilere yönelik bir notta firma, altyapı faturasının üst kısmının, hisselerin Kasım ayındaki %70'ten fazla yükselişinin ardından zaten fiyatlandırıldığını söyledi.

• CrowdStrike (CRWD) hisseleri, Morgan Stanley’nin şirketi “düşük ağırlık” notu ile kapsamaya başladıktan sonra, pazartesi günü %10,6 düştü. Yatırım firması müşterilerine verdiği bir notta, artan rekabetin ve yavaşlayan endüstri büyümesinin CrowdStrike hisselerinin düşebileceği anlamına geldiğini söyledi.

• WeWork (WE) hisseleri, şirketin Ekim ayında halka açılmasından bu yana ilk raporu olan üçüncü çeyrek kazançlarını açıklamasının ardından %3,4 arttı. WeWork, çeyrek için toplam gelirin önceki çeyreğe göre %11 artarak 661 milyon dolar olduğunu söyledi. Şirket ayrıca hisse başına 4,54 dolar zarar kaydetti. Bu, bir önceki çeyrekte hisse başına 5,51 dolarlık kayba göre olumlu bir gelişme.

• Warner Music Group (WMG) hisseleri, şirketin analistlerin kazanç beklentilerini karşılamamasının ardından %6,2 düştü. Şirket, Refinitiv konsensüsünden 10 sent daha düşük, hisse başına 5 sentlik üç aylık kazanç bildirdi.

• Vita Coco (COCO) hisseleri, Goldman Sachs'ın hindistan cevizi suyuna yönelik eğilimin devam etmesi gerektiğini ve nakliye maliyetlerinde olası bir düşüşün Vita Coco'nun karlılık görünümünü iyileştireceğini söyleyerek hisseyi “satın al” notu ile kapsamaya başlamasının ardından %21,2 yükseldi. Goldman, Vita Coco için hisse başına 22 dolar fiyat hedefi belirledi.

• 23andMe (ME) hisseleri, Citi'nin genetik test şirketinin hisselerini “satın al” seviyesinden “nötr” seviyesine düşürmesinin ardından %11,5 düştü. Citi, 23andMe'nin şu anki değerlendirmesinin "çok fazla" olduğunu ve "yukarıya çok az yer bıraktığını" söyledi.

• Chevron (CVX) hisseleri, UBS'nin hisseyi “nötr” seviyesinden “satın al” seviyesine yükseltmesinin ardından %2,3 arttı. Firma, yüksek petrol fiyatlarının sürmesi ve hissenin artırması gerektiğini söyledi.

Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

• Philips (PHIA) hisseleri, şirketin pazar günü yaptığı açıklamada, tesislerinden birinde yakın zamanda yapılan bir denetlemenin ardından ABD düzenleyicileriyle konuştuğunu söylemesinin ardından %10,5 düştü. Şirket, tehlikeli bir köpük içerdiği iddia edilen parçaların kullanımı nedeniyle ventilatörlerin geri çağrılmasının eşiğinde.

• Avast (AVST), ABD'li rakibi NortonLifeLock'a satışında önemli bir düzenleyici engeli aşarak %7,1 değer kazandı.

hisseler grafik

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
16/11/2021
Gündem/Beklentiler:Endeks banka hisseleri öncülüğünde yükseldi

BIST 100 Endeksi bankacılık endeksinde %10’a ulaşan yükselişin öncülüğünde belirgin şekilde değer kazandı. TL’de yüksek volatilite devam ederken, BIST tarafında olumlu görüşümüzü görüyoruz. BIST’in hem dolar bazında hem de değerlemeler açısından ucuz olması nedeniyle; hisse senedi piyasalarına alternatif getiri arayışı ile ilginin devam edeceğini düşünüyoruz. Yurtdışı borsalarda da genel olumlu hava korunurken, bu dönemde trade fırsatlarının değerlendirilmesini öneriyoruz.

  • BIST 100: Endekste 1711 ilk planda direnç konumunda iken, bu seviyenin aşılması halinde 1720 ve 1730 hedef dirençlerine doğru yükseliş devam edebilir. 1672 desteğinin üzerinde kısa vadeli yön yukarı kalmaya devam edecek; bu seviyenin üzerinde mevcut trade pozisyonları korunabilir…
  • TL Bonolar: Verim eğrisinin kısa tarafında tahvil-bono faizlerinde daha çok TCMB faiz indirim beklentileri etkili olabilir. Gösterge tahvilde %17,80, 10 yıllık tahvilde %19,70 seviyeleri destek olarak izlenebilir…
  • USD/TL: TL, diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinin gerisinde hareket ederken, USD/TL 10,09’a yönelim ile yeni bir zirve seviye test etti. Kurda 10,00 psikolojik seviye destek haline geldi. 10,09 olan tarihi zirve seviyesi ise direnç olarak belirtilebilir…
  • EUR/USD: Parite 1,14 olan önemli destek seviyesinin altına geri çekildi. Dolar endeksi ise Temmuz 2020’den bu yana en yüksek seviyelerinde yukarı yönlü hareketine devam ediyor. Paritede kısa vadeli görünüm zayıf. 1,14’ün altında 1,13 destek seviyesi olarak izlenebilir…

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
15/11/2021
Bist Kapanış:Endeks banka ve holding hisseleri öncülüğünde yükseldi

BIST 100 Endeksi banka hisselerindeki belirgin hareketin etkisiyle belirgin yükseliş gösterdi. Banka ve holding hisseleri endeksteki yükselişe öncülük etti.. Buna paralel endeks 1711 seviyesine kadar yönelerek tarihi zirvesini ileri taşıdı. Endekste yükselen trendde güçlü görünüm korunuyor; 1711 ilk aşamada direnç olarak izlenebilir.

 

EUR/USD 1,14’ün üzerindeki seyrine devam ediyor; bu seviye destek olarak geçerli. Paritede 1,15 direnç konumunda. Haftaya 10,00 seviyesinin üzerinde başlayan dolar kurunda 10,06 olan tarihi zirve seviyesi direnç olarak belirtilebilir. 9,89 ise destek seviyesidir.


BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-1001.702,49%3,91
BIST-301.859,76%4,46
Bankacılık Endeksi1.615,62%9,74
Sınai Endeksi2.921,44%2,32
En Çok İşlem GörenlerTHYAO 3615 mn TL PETKM 2149 mn TL KRDMD 1513 mn TL
En çok artanlarAKBNK %100 AKSA %100 ALARK %100
En çok azalanlarSOKM %-1,09 TRILC %-0,55 ZRGYO %0
BIST-100 İşlem Hacmi33,5 mlr TL
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,1439 -%0,05
USD/TL10,0746 %0,88
EUR/TL11,5237 %0,79
Gösterge bileşik faiz (%)17,73 -%0,17
Altın (Dolar/Ons)1.861,00 -%0,19
Brent Petrol80,245 -%1,42
DAX16032 %0,09
FTSE-1007303,96 %0,33

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
15/11/2021
Güniçi:Endeks banka hisseleri öncülüğünde belirgin yükselişte

BIST 100 Endeksi banka hisselerindeki belirgin yükselişin etkisiyle haftaya yukarı yönlü başlangıç yaptı. Banka ve holding hisseleri endeksteki yükselişe öncülük ediyor. Buna paralel endeks 1710 seviyesine kadar yönelerek tarihi zirvesini ileri taşıdı. Endekste bu seviye ilk aşamada direnç olarak izlenebilir.

 

EUR/USD 1,14’ün üzerinde dip oluşturma çabası gösteriyor; bu seviye destek olarak geçerli. Paritede 1,15 direnç konumunda. Haftaya 10,00 seviyesinin üzerinde başlayan dolar kurunda 10,05 olan tarihi zirve seviyesi direnç olarak belirtilebilir. 9,89 ise destek seviyesidir.


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
15/11/2021
15 Kasım 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• Johnson & Johnson (JNJ) hisseleri, şirketin kendisini iki şirkete ayırma planını açıklamasının ardından %1,2 yükseldi. 18 ila 24 ay sürecek olan plan şirketin tüketici ürünleri işini ilaç ve tıbbi cihaz işinden ayıracak.

• Tesla (TSLA) hisseleri, CEO Elon Musk'un perşembe günü 687 milyon dolar değerinde hisse satmasının ardından %2,8 düştü. Musk, bu haftanın başlarında da yaklaşık 5 milyar dolarlık hisse satmıştı.

• Rivian (RIVN) hisseleri, perşembe günü %22'den fazla ralli yaptıktan sonra cuma günü de %5,6 artarak yükselişini sürdürdü. Hisse senedi borsada işlem görmeye başladığı çarşamba günü ise %29 yükselmişti.

• Lordstown Motors (RIDE) hisseleri yaklaşık %17,5 değer kaybetti. Refinitiv'e göre erken evrelerindeki otomobil şirketi üçüncü çeyrek için hisse başına tahmini 59 sent kaybından biraz daha olumlu olarak hisse başına 54 sent zarar bildirdi. Lordstown ayrıca Endurance kamyonunu 2022'nin üçüncü çeyreğinde üretip teslim etmeyi planladığını söyledi.

• Warby Parker (WRBY) hisseleri, bir önceki yılın aynı dönemine göre %32 artış gösteren üç aylık geliri bildirdikten sonra yaklaşık %9 arttı. Gelir 137,4 milyon dolara yükseldi ve satışlar iki yıllık bazda %45 arttı.

• Hewlett Packard (HPE) hisseleri, Goldman Sachs'ın 2021'in sonlarında ve 2022'nin başlarında zayıflayan bir BT harcama ortamına atıfta bulunarak hisse senedini “nötr” seviyesinden “sat” seviyesine düşürmesinin ardından %8,1 düştü. Wall Street firması fiyat hedefini hisse başına 16 dolardan 14 dolara düşürdü.

• Blink Charge (BLNK) hisseleri, Wall Street'in gelir beklentilerini yendikten sonra hisselerinin %12,6 arttığını gördü. Refinitiv'e göre Blink, 4,7 milyon dolarlık tahminleri aşarak 6,4 milyon dolarlık gelir bildirdi.

• Target (TGT) hisseleri, JPMorgan'ın gelecek haftaki kazanç raporu öncesinde şirketin notunu “ağırlığı artır” olarak belirtmesinin ardından %1,5 arttı. Wall Street firması, hisse senedinin tatil sezonuna girerken "açık bir kazanan" olduğunu söyledi.

• Caesars Entertainment (CZR) hisseleri, B Riley Securities’in şirketi “satın al” derecesi ile kapsamaya başladıktan sonra %4 arttı. Wall Street firması hisse başına 191 dolar fiyat hedefi atadı.

 

 

Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

• Richemont (CRF) hisseleri, İsviçreli lüks mallar şirketinin güçlü kazançlar açıklaması ve çevrimiçi moda perakendecisi Farfetch ile zarar eden Yoox-Net-a-Porter'ı tarafsız bir endüstri platformuna dönüştürmek amacıyla görüşmelere başladığını açıklamasının ardından %10,8 yükseldi.

• AstraZeneca (AZN) hisseleri, İngiliz ilaç şirketinin üçüncü çeyrek kazançlarının beklentilerin altında kalmasından sonra %6,9 düştü.

• Daimler (DAI) hisseleri, şirketin perşembe günü yaptığı açıklamada maliyetleri düşürmek ve 2025 yılına kadar kar marjlarını iki katına çıkarmak için kamyon işinin 10 Aralık'ta ayıracağını duyurması ile %0,61 arttı.

hisseler grafik

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
Back to Top