QNB Finansinvest Blog

23.11.2020
23 Kasım 2020 Dünya Borsaları Bülteni
ABD endeksleri, yatırımcıların ABD ekonomisi için teşvik paketine dair azalan beklentileri ve yüksek seyrine devam eden Covid-19 vaka sayıları sonrasındaki satış güdüsüyle beraber haftanın son işlem gününü düşüşle tamamladı. Dow Jones 0,75%, S&P 500 0,68% ve Nasdaq 0,42% geriledi.

İlaç üreticisi Pfizer (PFE) ve Alman ortak BioNTech (BNTX), Covid-19 aşısının acil kullanım izni için başvuru yapmayı planlıyor. Bu haftanın başlarında çalışma veri analizi, aşının %95 etkili olduğunu göstermişti.

Foot Locker (FL) son çeyrekte konsensüs tahmini olan 0.63 doların üzerinde, hisse başına 1.21 dolar kazanç açıkladı. Gelirde tahminleri aşarken mağaza satışları %7.7 arttı. FactSet analistleri, benzer mağaza satışlarının %1.2 oranında düşmesini bekliyordu.

Spor ayakkabı ve giyim perakendecisi Hibbett Sports (HIBB) çeyreklik kazancını konsensüs beklenti olan 0.45 doları üçe katlayarak hisse başına 1.47 dolar olarak açıkladı. Mağaza satışlardaki %21 artışla, gelir tahminleri de aştı. Refinitiv analistleri %7.5'lik benzer bir satış artışı bekliyordu.

Moda aksesuarları perakendecisi The Buckle (BKE) beklentilerin 0.30 dolar üzerinde, hisse başına 0.85 dolar çeyreklik kazanç açıkladı. Online satışlardaki %72.5'lik artış gelirin tahminlerin üzerinde gelmesine yardımcı oldu.

Workday (WDAY) tahminlerin 0.19 dolar üzerinde hisse başına 0.86 dolar kazanç açıkladı ve gelir de beklentilerin üzerinde geldi. İnsan kaynakları ve finans odaklı bulut yazılım şirketi, 2021 için abonelik geliri görünümünü de yükseltti, ancak aynı zamanda salgının sonuçları üzerindeki kalıcı etkisine dair uyarılar da yayınladı.

Ross Stores (ROST) son çeyrekte konsensüs beklentinin 0.61 dolar üzerinde, hisse başına 1.02 dolar kazanç açıkladı. İndirim perakendecisinin geliri de Wall Street tahminlerini geçti. Karşılaştırılabilir mağaza satışları %3 düştü, ancak bu, analistlerin tahmin ettiği %12.6'lık düşüşten çok daha küçük bir düşüş oldu.

Reuters’a göre Corteva'nın (CTVA) yönetim kurulu, CEO James Collins'i destekliyor. Aktivist yatırımcı Starboard Value, emsallerinin gerisinde kaldığını ve potansiyeline ulaşamadığını söyleyerek tarım ürünleri şirketinin yönetimini eleştirdi.

Eli Lilly (LLY), Covid-19 hastalarını tedavi etmek için artrit ilacı barictinib ile Gilead Sciences (GILD) tedavisi remdesivir’i birleştirerek FDA’dan acil kullanım izni aldı. Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü virüsü tedavi etmek için remdesivir kullanımına karşı tavsiyede bulundu.

FireEye (FEYE), özel sermaye şirketi Blackstone (BX) ve risk sermayesi şirketi ClearSky'dan stratejik bir yatırım alıyor. Firmalar, siber güvenlik firmasının, hisse başına 18 dolar bir fiyatla FireEye adi hisse senetlerine dönüştürülebilen, dönüştürülebilir imtiyazlı hissesinden 400 milyon dolar satın alacak.

Williams-Sonoma (WSM) çeyreklik kazancını konsensüs tahmin olan 1.53 doların üzerinde, hisse başına 2.56 dolar olarak açıkladı. Ev eşyaları perakendecisinin geliri de tahminleri aştı. Dijital satışlar %49 arttı ve şirket rekor düzeyde kâr marjı bildirdi.

Deadline raporuna göre Walt Disney (DIS), daha fazla filmin ilk kez sinemalardan Disney+ yayın hizmetine taşınmasını düşünüyor. Filmlerin arasında "Pinocchio", "Peter Pan" ve "Cruella" olduğu söylenmekte.

Intuit (INTU) çeyreklik kârını konsensüs beklentisi olan 0.37 doların üzerinde, hisse başına 0.94 dolar açıkladı. TurboTax'ın üreticisi ve diğer finansal yazılımların geliştiricisinin geliri tahminleri aştı. Intuit, finansal sonuçlarının hem küçük işletmeler hem de tüketici tekliflerindeki satış artışından destek aldığını söyledi.

BTIG, Michael Kors lüks markasının arkasındaki Capri Holdings’in (CPRI) hisselerinin görünümünü “nötr”den “al”a yükseltti ve Capri’nin kazançlarının toparlanma boyutunun ve mevcut değerleme seviyesinin büyük ölçüde düşük fiyatlandığını söyledi.

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, yükselen koronavirüs vakaları ve ABD’nin teşvik paketi konusunda çıkmaza girdiğine dair haberlere rağmen hisse senetlerindeki emtia kaynaklı yükselişle beraber haftayı pozitif kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden DAX 0,39%, FTSE 100 0,27 ve CAC 40 0,39% yükseldi.

AstraZeneca (AZN), bu sabah yapmış olduğu açıklamada, yeni koronavirüs aşısının herhangi bir ciddi yan etki olmaksızın % 90 civarında etkili olabileceğini ve aşı ile ilgili yarışta pozitif ara verileri paylaşmaya devam edeceğini açıkladı.

Girişim sermayesi şirketi Partners In Equity bu yıl iki katından fazla yükselen Adyen NV (ADYEN) hisselerini satarken, Rhone Capital LLC 45% artış gösteren havuz ve sağlık şirketi Fluidra SA (FDR) hisselerinin bir kısmını sattı.

Fransız bankası Credit Agricole (ACA), İtalyan biriminin İtalyan bankası Credito Valtellinese'yi (CVAL) satın almak için teklif vermesinin ardından% 3,9 arttı.

 

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

NIO Limited (NIO)

49.25

1.65%

General Electric Company (GE)

9.76

1.04%

XPeng Inc. (XPEV)

53.89

12.01%

Apple Inc. (AAPL)

117.34

-1.10%

Palantir Tech. Inc. (PLTR)

18.15

-4.37%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Dada Nexus Limited (DADA)

43.81

30.46%

WuXi Biologics Inc. (WXXWY)

130.08

30.08%

Freddie Mac (FMCC)

2.27

28.98%

Federal Nat. Mortgage (FNMA)

2.35

25.67%

Zymeworks Inc. (ZYME)

47.16

13.64%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

The Sage Group plc (SGPYY)

32.17

-16.03%

Woolworths Holdings (WLWHY)

2.41

-9.40%

Workday, Inc. (WDAY)

209.4

-9.27%

GSX Techedu Inc. (GSX)

65.66

-7.97%

Burning Rock Biotech Ltd.(BNR)

24.01

-7.40%

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
23.11.2020
Güniçi:Endekste 1340 hedef direnç konumunda

Haftaya yukarı yönlü başlayan BIST 100 Endeksi tarihi zirvesini yeniledi. Endeks kurdaki yükselişe rağmen sanayi hisseleri öncülüğünde  1340 direncine doğru hareketine devam ediyor. Endekste güçlü teknik görünüm korunuyor. 1325 ise ilk planda destek olarak takip edilebilir.

 

EUR/USD’de 1,1865 civarı yönsüz seyir devam ediyor, 1,1910 direnç seviyesi olarak geçerli. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında genel olarak haftaya olumlu başladı. TL ise negatif ayrışıyor. Dolar kurunda 7,72 destek konumunda iken, 7,80 direnç olarak izlenebilir.Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
23.11.2020
Gündem/Beklentiler:Haftanın açılışında pozitif seyir sürebilir…
Haftaya Asya piyasaları aşı iyimserliği ile olumlu başlarken, ABD vadeli endeks kontratları da hafif artıda. Diğer taraftan Fed ile ABD hazinesi arasında devam eden gerilimin piyasa etkisi sınırlı. TL varlıklarda pozitif seyir sürebilir, 5 yıllık CDS risk primi 371 düzeyinde. Endekste yeni tarihi zirve görülmesi muhtemel, pozisyonlar korunmalı.
  • BIST 100: Geçtiğimiz haftayı artan hacimle beraber tarihi zirve seviyelerini yenileyerek geçiren endekste yeni haftaya başlarken olumlu görünüm korunuyor. 1310 desteği üzerinde endekste 1340 direnç olarak takip edilecektir…
  • TL Bonolar: Gösterge tahvil bileşik faizi %14 seviyesi altında kalırken, 10 yıllık tahvilde de %12 bileşik faiz seviyesi altında kalındığını görüyoruz. Kur volatilitesine bağlı olarak tahvil faizlerinde düşüş hız kesebilir…
  • USD/TL: Yeni haftaya başlarken gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında genel olarak değer kazanırken, dolar kurunda 7,64 üzerinde farklı bir seyir var, 7,72 direnç olarak takip edilecektir…
  • EUR/USD: 1,1865 civarı yönsüz seyir devam ediyor, paritede 1,1910 direnci geçerli. Aşağıda ise 1,1865 seviyesi altında 1,18 desteği ön plana çıksa da kar satışları bu seviyeye kadar ulaşmadan karşılanmakta…

Devamı için tıklayınız.  

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
20.11.2020
Bist Kapanış:Endeks sanayi hisseleri öncülüğünde yükseldi

BIST 100 Endeksi gün içerisinde olumlu seyir izlerken, yurtdışı borsaların üzerinde performans gösterdi. Endeks sanayi hisselerindeki yükselişin öncülüğünde 1328 seviyesine yönelerek zirve tazeledi. Endekste güçlü görünüm korunuyor. 1328’in üzerinde 1340 direnç olarak izlenebilir.

 

EUR/USD’de 1,1865’in üzeri 1,1910 hedef direncine yönelim için öne çıkıyor. 1,18 ise destek konumunda. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında ağırlıklı olarak değer kaybetme eğilimi gösterdi. TL de benzer bir seyir izlerken, dolar kuru yeniden 7,64 seviyesine yöneldi.

BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-1001.323,95%0,83
BIST-301.479,04%0,56
Bankacılık Endeksi1.495,77-%0,24
Sınai Endeksi1.998,01%1,65
En Çok İşlem GörenlerGARAN 4428 mn TL SISE 2353 mn TL YKBNK 2294 mn TL
En çok artanlarDOCO %9,98 KOZAA %9,96 GUBRF %9,96
En çok azalanlarGOODY %-1,71 ISCTR %-1,45 BRISA %-1,43
BIST-100 İşlem Hacmi32,01 mlr TL
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,187 -%0,07
USD/TL7,6716 %1,59
EUR/TL9,1092 %1,53
Gösterge bileşik faiz (%)13,82 -%0,07
Altın (Dolar/Ons)1.877,00 %0,55
Brent Petrol44,548 %0,13
DAX13112,5 %0,12
FTSE-1005776,5 -%1,91

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz


İkon-ok
20.11.2020
20 Kasım 2020 Dünya Borsaları Bülteni
• ABD endeksleri, ilaç şirketi AstraZeneca’nın geliştirdiği aşı çalışmalarının pozitif bir şekilde ilerlediği ve 2.aşama denemelerinin de olumlu sonuçlar vermesi ve özellikle yaşlılar üzerinde güçlü bağışıklık etkisi yarattığı haberi ile birlikte günü pozitif bir seyirle kapattı. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile 0.39%, 0.87% ve 0,15% artı ile günü tamamladı.

Restaurant zinciri Jack In Box (JACK) son çeyrek hisse başına 1.14 dolar olan konsensüs tahminlerinin üzerinde hisse başına 1.61 dolar kar açıkladığını duyurdu. Şirket gelirleri de tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

Ses ekipmanları üreticisi Sonos (SONO) son çeyrek hisse başına 0.15 dolar kar açıkladığını duyurdu. Doğrudan tüketiciye yönelik satış yapan şirketin satış rakamları ise %15 oranında artış gösterdi. Şirket yetkililerinden yapılan açıklamada Covid-19 salgını ile insanların evlerinde daha fazla zaman geçirmesine paralel olarak satış rakamlarının da arttığı belirtildi.

Yapay zeka şirketi Nuance Communications (NUAN) son çeyrek hisse başına 0.02 dolar beklentileri aşarak 0.03 dolar kar açıkladığını duyurdu. Şirket gelirleri de Wall Street tahminlerinin üzerinde gerçekleşti.

Yüksek çözünürlüklü kamera üreticisi GoPro (GPRO) üst düzey dönüştürülebilir tahvil satışları yoluyla piyasadan 100 milyon dolar toplamayı planladığını duyurdu.

İlaç üreticisi AstraZeneca (AZN), Oxford Üniversitesi ile geliştirilen Covid-19 aşı adayının yaşlı yetişkinlerde güçlü bir bağışıklık tepkisi ürettiğini açıkladı. Söz konusu bulguları doğrulamak için son aşama denemeleri yapılmaya devam ediyor.

Starbucks (SBUX), 14 Aralık tarihinden itibaren ABD’deki çalışanlarının ücretlerini en az 10% oranında artırmayı planlıyor. Kahve zinciri, yeni çalışanları çekmeye yardımcı olmak için ise başlangıç ücretini artıracak.

JOYY Inc. (YY), Muddy Waters'ın JOYY'nin "milyarlarca dolarlık bir sahtekarlık" olduğu yönündeki suçlamalarının ve Çin sosyal medya platformu hisselerinin Çarşamba günü 26%'nın üzerinde düşüş göstermesinin ardından bir kez daha izleniyor.

Bir ABD Vergi Mahkemesi yargıçının kararına göre, içecek devi Coca-Cola’nın (KO) kârının çok fazlasını ABD birimleri yerine yabancı operasyonlara yatırdığına karar verildi. ABD Gelir İdaresi 2007-2009 yılları arasında 3,3 milyar dolardan fazla verinin kaçırıldığı kaçırılmadığını araştırıyor. Coca-Cola ise bu iddiaları reddettiğini açıkladı.

Sinclair Broadcast Group (SBGI), 21 bölgesel spor ağını Bally adı altında yeniden markalamak için kumarhane operatörü ve spor bahisleri şirketi Bally’s (BALY) ile ortaklık yapıyor. Sinclair, Disney’in 21st Century Fox’un film ve TV varlıklarını satın almasının önünü açan bir anlaşmayla geçen yıl Walt Disney'den (DIS) bölgesel Fox Sports ağlarını satın almıştı.

Macy’s (M) son çeyrekte Wall Street tahmini olan 0.79 dolar zararın altında, hisse başına 0.19 dolar zarar açıkladı ve gelir ise tahminleri aştı. Mağaza satışları %20.2 düştü, ancak bu, Refinitiv' analistlerin beklediği %23.3'lük kayıptan daha azdı.

Depo perakendecisi BJ’s Wholesale (BJ) üçüncü çeyrekte konsensüs beklenti olan 0.64 doların üzerinde, hisse başına 0.92 dolar kazanç açıkladı ve gelir de tahminlerin üzerinde geldi. Karşılaştırılabilir mağaza satışları, %16.7'lik bir FactSet tahminine kıyasla %18.5 arttı.

Nasdaq (NDAQ) Verafin'i nakit olarak 2.75 milyar dolara satın alıyor. Verafin, mali suçları tespit etmek ve bu suçlarlarla mücadele etmek için kurulmuş bir teknoloji sağlayıcısıdır.

Nvidia (NVDA) çeyreklik kazancını konsensüs tahmin olan 2.57 doların üzerinde, hisse başına 2.91 olarak açıkladı. Grafik yonga üreticisinin geliri de tahminleri aştı, ancak şirketin veri merkezi yonga gelirinin bu çeyrekte biraz düşeceğini söylemesinin ardından hisseler piyasada baskı altında.

L Brands (LB) son çeyrekte konsensüs beklentinin 0.09 dolar üzerinde, hisse başına 1.13 dolar kazanç açıkladı ve gelir de tahminleri aştı. Şirket, Bath & Body Works zincirinde rekor satış büyümesi ve Victoria's Secret operasyonunda bir toparlanma gördü.

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, Covid-19 aşısı çalışmaların gelen olumlu haberlerin yanında aşılama süresinin beklenilenden uzun süreceği beklentilerinin artması ve ayrıca kıta da tekrar kapanışların gündeme getirilmesi ile günü negatif bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 0.80%, DAX30 0.88% ve CAC40 0.67% eksi ile günü tamamladı.

İtalyan BPER Banca (EMII) en büyük rakibi Banco BPM (BAMI) ile birleşme konusunun son dönemde ağırlık kazandığını açıklamasının ardından şirket hisseleri %3.1 değer kazandı.

Almanya merkezli Hellofresh (HFG) yemek takımı dağıtım şirketinin 2021 yılının ikinci çeyreğine kadar ABD lokantalarına tedarik yapma kapasitesinin %50 artacağını söyledi. Açıklama sonrası şirket hisseleri %6.6 değer kazandı.

İspanyol medya devi PRISA (PRS) El Pais ve diğer medya varlıkları için İspanyol bir işadamından teklif aldığını duyurdu. Ciddi borç yükü olan şirketin bu açıklama sonrasında hisse senetleri %21 değer kazandı.

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

NIO (NIO)

48.45

7.52%

General Electric (GE)

9.66

-0.72%

Apple (AAPL)

118.64

0.52%

Macy's (M)

9.18

2.11%

Tesla (TSLA)

499.27

2.60%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Sonos (SONO)

22.19

29.84%

Coty (COTY)

6.25

17.92%

NIO (NIO)

48.45

7.52%

Palantir Techn. (PLTR)

18.98

6.03%

Advanced Micro (AMD)

85.54

3.63%

 

 

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

ZTO Express (ZTO)

29.99

-7.98%

Lordstown Motors (RIDE)

25.44

-7.49%

Canadian Solar (CSIQ)

37.16

-4.03%

KE Holdings (BEKE)

59.35

-2.98%

PG&E Corp. (PCG)

12.29

-2.85%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
20.11.2020
Güniçi:Endekste güçlü seyir devam ediyor

Güne olumlu başlayan BIST 100 Endeksi devam eden işlemlerde yukarı yönlü hareket ile rekor tazeledi. Sanayi hisseleri endeksin yükselişine öncülük ediyor. 1325-1327 direnç bölgesinin aşılması halinde 1340 hedef direnç seviyesi olarak takip edilebilir. 1310 ise destek seviyesidir.

 

EUR/USD’de 1,1865’in üzeri 1,1910 hedef direncine yönelim için öne çıkıyor. 1,18 ise destek konumunda. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında karışık bir seyir izliyor. Dolar kurunda 7,64  direnç seviyesi altında kalınması ile 7,50 kısa ve orta vadeli olarak önemli destek olarak izlenebilir.Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.


İkon-ok
20.11.2020
TCMB Faiz Kararına Dair Değerlendirmemiz
TCMB Faiz Kararına Dair Değerlendirmemiz:

TCMB, beklentiler dahilinde 19 Kasım’da gerçekleşen PPK toplantısında aldığı karar ile beraber politika faizini %15.00’e yükseltti ve Merkez Bankası fonlamasının artık ekseriyetle bu pencereden ve faizden yapılacağını belirtti.

Karar metninde geçen ifadede: “Merkez Bankası fonlaması temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacak ve bu faiz oranı parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacaktır”. Bu ifadeden, TCMB’nin para politikasındaki sadeleşme sürecine çok kararlı ve keskin bir giriş yaptığını vurgulamayı amaçladığını değerlendiriyoruz.

Buna ek olarak en az faiz artışı ve sadeleşme kadar önemli olacak şekilde, TCMB önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığını, enflasyonu etkileyen tüm unsurları dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdüreceğini açıkça beyan etti.

Detaylara baktığımızda, görevine yeni başlayan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın dahil olduğu ilk PPK toplantısında, enflasyon görünümüne dair oldukça gerçekçi bir değerlendirme yapıldığı gözlemliyoruz. Karar metninde geçen ifadede: “Türk lirasındaki değer kaybının gecikmeli etkileri, uluslararası gıda fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma enflasyon görünümünü olumsuz etkilemektedir. Kasım ayına ilişkin takip edilen veriler, enflasyonda yakın dönemdeki döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükselişe işaret etmekle birlikte, para politikasındaki kararlı duruşla beraber bu artışın geçici olacağı değerlendirilmektedir”.

Tahminimiz enflasyonun önümüzdeki yılın ikinci yarsına kadar %12-13 aralığında dalgalanması ve yılın ikinci yarısında düşüşe geçmesi ve yılı %10-11 aralığında kapatması yönünde. Dolayısıyla, %15 civarında bir politika faizi dezenflasyon süreci başlayıncaya kadar negatif reel faiz riskini ortadan kaldırdığını değerlendiriyoruz. Sonuç olarak, şu aşamada önümüzdeki dönemde ek sıkılaştırmaya gerek kalmadığını değerlendiriyoruz.

Öte yandan, Para Politikası Kurulu’nun “gerekirse gelecekte faiz artışı yapmaktan çekinmeyeceğine” dair net bir sözlü yönlendirmeye yer vermediğini gözlemliyoruz. Bu noktada enflasyon ve reel faiz görünümüne dair belirsizlik kaynağı küresel emtia fiyatları, ABD dolarının EM para birimleri karşısındaki performansı ve gıda fiyatları olacaktır. Öte yandan, TCMB’nin fiyat istikrarı konusundaki güçlü vurgusunu göz önüne aldığımızda belirecek riskler karşısından gerekli adımların atılması konusunda risklerin azaldığını değerlendiriyoruz.

Önümüzdeki yılın ikinci yarısında enflasyondaki düşüşün belirgin hale geleceğini öngördüğümüzden dolayı ancak yılın ikinci yarısına doğru faiz indirimlerinin gündeme geleceğini değerlendiriyoruz. Sonuç olarak, faiz indirim patikasının ise çok sığ ve beklentiler dahilinde gerçekleşmesini bekleriz.

Metinde dikkat çeken diğer bir ifade de fiyat istikrarının neden Merkez Bankası politikasının ana unsuru olduğuna dair bir açıklama getirilmesiydi. Karar metninde geçen ifadede “Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.” Bu ifade TCMB’nin orta vadede makro ekonomik ve finansal gelişmelere dair beklentisini yansıttığını düşünüyoruz. Diğer bir deyişle TCMB reel faiz öngörüsüne dair negatif faiz riskinin ortadan kalkması ile beraber, yurtdışı sermaye girişinin ve yerleşiklerin DTH hesaplarını TL mevduat hesaplarına çevireceğini beklemekte. Böylece, Banka büyük ihtimalle döviz rezervlerini yeniden artabileceğini öngördüğü değerlendiriyoruz.

 

İkon-ok
20.11.2020
Gündem/Beklentiler:Haftanın kapanışına doğru genel görünüm olumlu…
ABD’de Hazine bakanlığı ile Fed arasındaki anlaşmazlık vadeli ABD endeks kontratlarını aşağı çekerken, Asya’da karışık bir seyir var. TL varlıklarda ise PPK toplantısından gelen güçlü mesajlar doğrultusunda yaşanan toparlanmanın ardından arada gelebilecek kısmi kar realizasyonlarına karşın, genel olarak pozitif seyrin süreceğini düşünüyoruz.
  • BIST 100: Endeks 1325 ile yeni bir tarihi zirve test ederken sonrasında gelen kar satışları normal karşılanmalı, 1295 destek olarak izlenebilir. Açılış yataya yakın olabilir ancak endekste genel olumlu görünüm korunuyor.
  • TL Bonolar: Para politikasında verilen sadeleşme mesajı ile beraber uzun vadeli tahvil faizlerinde düşüş devam etti, gösterge tahvilde ise %14 bileşik destek olarak izlenebilir…
  • USD/TL: Diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine görece iyi bir performans sergileyen TL, haftanın son işlem gününe yatay bir seyirle başlıyor, 7,50 kur için destek konumunda izlenecektir.
  • EUR/USD: Parite yeniden 1,1865 seviyesi üzerinde, 1,18-1,1910 bandı dahilinde yönsüz seyir devam ederken, dolar endeksinin 92,25 seviyesine gerilediğini görüyoruz…

Devamı için tıklayınız.  

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
19.11.2020
Bist Kapanış:TCMB’nin kararları sonrasında endeks tarihi zirvede
TCMB bugün gerçekleştirdiği toplantıda politika faizi olan bir hafta vadeli repo faiz oranının %10,25’ten beklentiler paralelinde %15’e yükseltilmesine ve tüm fonlamanın temel politika aracı olan bu faiz oranı üzerinden yapılmasına karar verdi. Kararlar sonrasında BIST 100 Endeksi banka hisseleri öncülüğünde yükselişine devam ederken, tarihi zirve yeniledi. Kısa vadede endeksin 1300 destek seviyesinin üzerinde kalması önemli. 1310’un üzerinde ise 1340 direnç seviyesidir.

 

EUR/USD 1,18 desteği üzerinde kalma çabası gösteriyor. Paritede 1,1865 ise direnç konumunda. TL, TCMB kararları sonrasında değer kazanırken, gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrışıyor. Dolar kurunda 7,50 destek, 7,64 direnç olarak izlenebilir.


BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-1001.313,02%1,41
BIST-301.470,78%1,64
Bankacılık Endeksi1.499,37%4,01
Sınai Endeksi1.965,50%0,54
En Çok İşlem GörenlerGARAN 14005 mn TL YKBNK 5384 mn TL KRDMD 5291 mn TL
En çok artanlarGUBRF %10 YATAS %7,7 GARAN %7,57
En çok azalanlarEREGL %-4,26 ISDMR %-4,04 EKGYO %-3,52
BIST-100 İşlem Hacmi55,42 mlr TL
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,1835 -%0,15
USD/TL7,5433 -%2,26
EUR/TL8,9355 -%2,34
Gösterge bileşik faiz (%)13,64 -%1,37
Altın (Dolar/Ons)1.862,20 -%0,43
Brent Petrol44,28 -%0,14
DAX13112,5 %0,12
FTSE-1005776,5 -%1,91

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
19.11.2020
19 Kasım 2020 Dünya Borsaları Bülteni
ABD endeksleri, Covid-19 pandemisi ile ilgili aşı çalışmalarının olumlu bir şekilde ilerlerken aşılamanın ilk olarak risk altındaki gruplardan başlayacağı şeklindeki açıklamanın ardından sürenin uzayabileceği beklentilerinin artması ile günü negatif bir seyirle kapattı. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile 1.16%, 0.82% ve 1,16% eksi ile günü tamamladı.

Mobilya üreticisi La-Z-Boy (LZB) son çeyrek hisse başına 0.82 dolar kar açıkladığını duyurdu. Şirket gelirleri tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Şirket son çeyrekte ciddi bir talep yoğunluğu yaşadığını belirti.

Kruvaziyer hattı operatörü Norwegian Cruise Line Holdings (NCLH), 20.80 dolar fiyatıyla 40 milyon adet hisse senedini halka arz edildiğini açıkladı. Covid-19 pandemisi sonrası şirket için işlerin iyi gitmemesi ve kısıtlamaların tekrardan yoğunlaşmaya başlaması ile bu fonun genel kurumsal amaçlar için kullanılacağı açıklandı. Açıklama sonrası şirket hisseleri %5’in üzerinde değer kaybetti.

Tesla (TSLA) hisseleri için Morgan Stanley ‘nötr’ olan tavsiyesini ‘al’ şeklinde güncelledi. Ayrıca hisse senedi fiyat tahminini ise 360 dolardan 540 dolara artırdığını açıkladı. Açıklamanın devamında Teslan’nın yüksek marjlı yenilenen yazılım ve hizmet geliri elde etmeye doğru bir geçiş sürecinde olduğu vurgulandı.

Çin merkezli elektrikli araç üreticisi Nio (NIO), analist tahminlerini geçerek satışlarının son çeyrekte ikiye katlanarak 650 milyon $ 'a yükseldiğini açıkladı

Unilever (UN, UL), bitki bazlı et ve süt ürünleri satışlarının önümüzdeki beş ila yedi yıl içinde yılda yaklaşık 1,2 milyar dolara ulaşmasını beklediğini söyledi. Bu hedefe ulaşmak demek, Avrupalı tüketici ürünleri devi için mevcut fabrika bazlı satışların beşte birini temsil edecek.

Goldman Sachs (GS), birçok rapora göre ikinci bir işten çıkarma turu planlıyor. Bu, Eylül ayında başladığı yaklaşık 400 işten çıkarmanın çok üstünde olacak. Bloomberg, Goldman'ın önümüzdeki yıl daha fazla personel azaltımı uygulayacağını ve bu durumun muhtemelen önemli iş kesintilerine yol açacağını bildirdi.

Hefty çöp torbaları, Reynolds Wrap Alüminyum folyo ve diğer tüketici ürünlerinin arkasındaki şirket olan Reynolds Consumer Products (REYN) hisseleri, CEO Lance Mitchell'in yaklaşık 429.000 dolar değerinde 16.500 adet hisse satın aldığı haberinin ardından yükseliş yaşadı.

Target (TGT) üçüncü çeyrek kazancını konsensüs tahmin olan 1.60 doların üzerinde, hisse başına 2.79 dolar olarak açıkladı. Perakendecinin geliri de tahminleri aştı ve mağaza satışlarındaki %20.7'lik artış, % 11.2'lik piyasa tahminini geçti.

Lowe’s (LOW) çeyreklik kazancını beklentilerin 0.01 dolar altında, hisse başına 1.98 dolar olarak açıkladı. Gelir ise beklentileri aştı ve mağaza satışları, analistlerin beklediği %22.8'lik artışı geçerek %30.1 arttı.

Apple (AAPL) daha küçük yazılım geliştiricileri için uygulama mağazası ücretlerini düşürerek yeni bir program duyurdu. 1 Ocak'tan itibaren, uygulama mağazasından 1 milyon ABD doları veya daha az kazanan geliştiriciler, standart %30 komisyona kıyasla %15 komisyon ödeyecek.

Federal Havacılık İdaresi, Boeing’in (BA) 737 Max jetinin, iki ölümcül kazanın ardından Mart 2019’da uçuş yasağı sonrası hizmete geri dönmesini onayladı. American Airlines (AAL), Aralık sonunda Max ticari uçuşlarını programına geri getiren ilk şirket olacak.

Pfizer (PFE) ve ortağı BioNTech (BNTX), nihai sonuçların Covid-19 aşı adaylarının%95 etkili olduğunu gösterdiğini ve Pfizer'ın aşı için FDA onayını günler içinde almayı planladığını söyledi.

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, Covid-19 aşısı ile ilgili açıklanan pozitif haber akışı ve şirket birleşme haberlerinin piyasaya duyurulması ile günü pozitif bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 0.31%, DAX30 0.52% ve CAC40 0.52% artı ile günü tamamladı.

Nakliye şirketi Maersk (MAERSK) tahinlere eş değer bir şekilde üç aylık satış ve faaliyet karı bildirdi. Şirket kazanç tahminlerinin de aynı şekilde devam ettiğini açıkladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri %1’in üzerinde değer kaybetti.

Almanya merkezli otomotiv tedarikçisi Schaeffler (SHA) yatırımcılarını hayal kırıklığına uğratan orta vadeli satış hedefleri belirledi. Açıklama sonrası şirket şirketi %5.3 değer kaybetti.

Norwegian Air (NAS), İrlanda mahkemesinin şirketin devasa borcunu yeniden yapılandırılması için denetleme istemesinin ardından şirket hisseleri %15’in üzerinde değer kaybetti.

Almanya merkezli ThyssenKrupp (TKA) Koronavirüs pandemisinin etkisini hafifletmek adına 5000 kişiyi daha işten çıkarması gerektiğini açıkladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri %3.8 değer kaybetti.

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

NIO (NIO)

45.06

-3.28%

General Electric (GE)

9.73

0.52%

American Airlines (AAL)

12.74

0.31%

Palantir Technologies (PLTR)

17.90

0.28%

Tesla (TSLA)

486.64

10.20%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Nikola Corp. (NKLA)

25.42

15.39%

Tesla (TSLA)

486.64

10.20%

PG&E Corp. (PCG)

12.65

7.94%

Workhorse Group (WKHS)

22.83

6.31%

Snap (SNAP)

40.63

3.46%

 

 

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Norwegian Cruise (NCLH)

20.52

-6.98%

NIO (NIO)

45.06

-3.28%

The Boeing Company (BA)

203.30

-3.21%

Banco Bradesco (BBD)

4.64

-2.73%

Carnival Corporation (CCL)

17.59

-2.55%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
Back to Top