SIKÇA SORULAN SORULAR

QNB Finansinvest’te hesabınızın olması durumunda, www.qnbfi.com üzerinden müşteri girişi yapabilmeniz için "anahtar sözcük" ve "şifre" sahibi olmanız gerekmektedir.

www.qnbfi.com anahtar sözcük ve şifresi alabilmek için QNB Finansinvest hesap numaranızı bilmeniz, cep telefonunuzun yanınızda olması ve internet bağlantısı olan bir bilgisayarın yakınınızda bulunmanız yeterlidir.

1- www.qnbfi.com Şifremi ve Anahtar Sözcüğümü Nasıl Alabilirim?

İlk kez Anahtar Sözcük Şifre belirleyen müşterilerimiz:

QNB Finansinvest ana sayfada yer alan, "Şifre Al" bölümünden, "Bireysel Hesaplar" seçildikten sonra , karşınıza çıkacak anahtar sözcük ve şifre talep formunda, QNB Finansinvest Hesap Numarası,TCKN (Vatandaşlık No), ve Cep Telefonu bilgilerinizi eksiksiz olarak girdikten sonra formun sağ alt köşesindeki "Gönder" butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Form aracılığı ile bize ilettiğiniz bilgilerin kayıtlarımızla uyuşması durumunda sisteme giriş yapabilmeniz için kayıtlarımızda bulunan telefon numaranıza otomatik olarak anahtar sözcük ve şifreniz gönderilecektir. Yetki tanımı için mesai saatleri içerisinde müşteri temsilcilerimiz size geri dönüş yapıp teyit alma işlemini gerçekleştirecektir. Güvenlik gereği anahtar sözcük ve şifrenizi kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir.

Mesaj gönderiminin ardından Müşteri Temsilcilerimiz, işlem teyidini almak için size en kısa sürede dönüş yapacaktır.

Tekrar Anahtar Sözcük Şifre belirleyen müşterilerimiz:

www.qnbfi.com anasayfada Şifre Al bölümünden Bireysel Hesaplar seçildikten sonra karşınıza çıkacak "Anahtar Sözcük ve Şifre Talep" Formunda;
• Talep türü (Şifre veya Şifre ve Anahtar Sözcük)
• Finansinvest Hesap No,
• TCKN (Vatandaşlık No),
• Cep telefonu (telefon numarası)
• Doğum tarihi
• Doğrulama kodu

bilgilerinizi eksiksiz olarak girdikten sonra formun sağ alt köşesindeki "Gönder" butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Form aracılığı ile bize ilettiğiniz bilgilerin kayıtlarımızla uyuşması durumunda talebiniz kurumumuzda kayıtlı telefon numaranıza kısa mesaj olarak iletilecektir.
Sistem tarafından otomatik olarak üretilen 6 haneli www.qnbfi.com şifreniz veya yine sistem tarafından otomatik olarak üretilen şifre ve anahtar sözcüğünüz gönderilir. Sisteme başarılı olarak giriş yapmanızın ardından yeni şifre belirlemeniz için yönlendirilirsiniz.

2- www.qnbfi.com Şifre Talep Formunu Kimler Kullanabilir?

www.qnbfi.com şifre talep formu, QNB Finansinvest’te bireysel hesabı bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve Türkiye’de faaliyet gösteren mobil operatörlerden birine kayıtlı cep telefonu bulunan müşterilerimiz kullanabilmektedir.
Müşterek hesaplar, kurumsal hesaplar ve Türkiye’de yerleşik yabancılara ait hesapların anahtar sözcük ve şifre işlemleri için "QNB Finansinvest Şifre Talep Formu"nun altında yer alan link’i kullanarak karşınıza çıkan başvuru formunun kullanılması gerekmektedir.

3- www.qnbfi.com Şifre Talep Formuna Girdiğim Bilgiler İle QNB Finansinvest’te Kayıtlı Olan Bilgilerim Uyuşmuyorsa Ne Yapabilirim?

Bu durumda www.qnbfi.com şifre talep formunda belirttiğiniz bilgilerin kurumumuz nezdinde güncellenmesi gerekmektedir.Bunun için müşteri temsilciniz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Müşteri temsilciniz aracılığı ile iletişim taahhütnamesi doldurarak cep telefonu, e-posta adresi, iletişim adresi ve doğum tarihinizi sisteme tanımlatabilir ya da sistemde tanımlı bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

1- QNB Finansinvest'te nasıl hesap açabilirim?

Size en yakın QNB Finansinvest, QNB Finansbank şubelerinden yatırım hesabı açabilir veya " Hesap Aç" adımından başvuruda bulanabilirsiniz. Hisse senedi ve VIOP işlemleri için alt limitimiz 10.000 TL, forex ve Finplus işlemleri için 50.000 TL, yurt dışı işlemler için 1.000 USD’dir

2- QNB Finansinvest müşterisiyim, qnbfi.com'u nasıl kullanabilirim?

www.qnbfi.com sitemizin "Şifre Al" seçeneğinden başvuru formunu doldurarak şifre ve anahtar sözcük alabilirsiniz. Şifre ve anahtar sözcük aldıktan sonra sayfamızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

3- QNB Finansinvest müşterisi değilim, qnbfi.com'u nasıl kullanabilirim?

qnbfi.com'u kullanmak için "Hesap Aç" adımından başvuru formunu doldurabilirsiniz. Formunuz bize ulaştıktan sonra müşteri temsilcimiz en kısa sürede size ulaşarak hesap açılış işlemlerinizi başlatacaktır. Hesabınız açıldıktan sonra "Şifre Al" adımından şifre başvurusunda bulunup qnbfi.com’u kullanmaya başlayabilirsiniz.

4- Şifre tarafıma nasıl ulaşıyor?

"Şifre Al" adımında karşınıza çıkacak anahtar sözcük ve şifre talep formunda, QNB Finansinvest hesap numarası, TCKN (vatandaşlık no), cep telefonu, doğum tarihi ve doğrulama kodu bilgilerinizi eksiksiz olarak girdikten sonra formun sağ alt köşesindeki “Gönder” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Form aracılığı ile bize ilettiğiniz bilgilerin kayıtlarımızla uyuşması durumunda sisteme giriş yapabilmeniz için kayıtlarımızda bulunan cep telefonu numaranıza anahtar sözcük ve şifre gönderilecektir.

Mesaj gönderiminin ardından Müşteri Temsilcilerimiz, işlem teyidini almak için size en kısa sürede dönüş yapacaktır.

5- QNB Finansinvest şube ve acente bilgilerinize nasıl ulaşabilirim?

Şube ve acente ile ilgili telefon ve adres bilgilerine https://www.qnbfi.com/subelerimiz linkinden ulaşabilirsiniz.

6- Şifrem bana ulaştıktan sonra değiştirme yapabiliyor muyum?

Şifreniz size ulaştıktan sonra siteye giriş yaptığınızda size özel, yeni bir şifre belirlemeniz gerekmektedir.

7- Anahtar sözcük nasıl belirleniyor?

QNB Finansinvest'te hesabınızın olması durumunda www.qnbfi.com sitemizden "Şifre Al" seçeneğini tıklayarak başvuru formunu doldurmanız anahtar sözcük belirlemeniz için yeterlidir.

8- Anahtar sözcüğümü istediğim zaman değiştirebiliyor muyum?

Anahtar sözcüğünüzü istediğiniz zaman www.qnbfi.com sitemizin '’Bilgilerim’’ bölümünden değiştirebilirsiniz.

9- Anahtar sözcüğüm en az ve en fazla kaç karakterli olabilir?

Anahtar sözcüğünüzün en az 1 en fazla 10 karakter olması gerekmektedir.

10- Anahtar sözcüğümü ve şifremi unuttuğumda ne yapmam lazım?

"Şifre Al" kısmında yer alan formda bilgilerinizi eksiksiz olarak girip göndermeniz yeterli olacaktır. Form aracılığı ile bize ilettiğiniz bilgilerin kayıtlarımızla uyuşması durumunda kurumumuzda kayıtlı cep telefonu numaranıza sistem tarafından otomatik olarak üretilen 6 haneli www.qnbfi.com şifreniz ve anahtar sözcüğünüz gönderilecektir. Sisteme başarılı olarak giriş yapmanızın ardından yeni şifre belirlemeniz için yönlendirilirsiniz.

www.qnbfi.com sitesinde oluşabilecek genel bir problem durumunda aşağıdaki yollarla emrinizi iletebilirsiniz.

a) Müşteri temsilcinize ulaşarak emrinizi verebilirsiniz.

b) qnbfi.com Help Desk Departmanına aşağıdaki telefonlarla ulaşarak emriniz iletebilirsiniz.Telefon 212-336 72 20 (PBX) ***Lütfen telefon numaralarını
"Beklenmedik Durum Planı Şifresi"
ile beraber not edip saklayınız.
Faks 212-282 23 56

Emriniz alınmadan önce güvenlik nedeniyle Kimlik Bilgileriniz ve Beklenmedik Durum Planı Şifrenizi sorulacaktır. Beklenmedik Durum Planı Şifreleri sadece web sitemizde oluşabilecek acil durumlarda kullanmak amacıyla hesap numarasına özel olarak oluşturulmuş ve qnbfi.com içerisindeki güvenlikli bölüme (Müşteri Bilgileri İzleme) eklenmiştir.

Acil Durumlarda kullanabilmek için Beklenmedik Durum Şifrenizi ve ulaşabileceğiniz telefon numaralarını not edip güvenli bir yerde saklamanız gerekmektedir.

Yukarıdaki yollarla alınan emirlerin teyitleri müşterilerimize telefon yoluyla bildirilecektir.

BIST Otomatik Seans Durdurma Sistemi nedir?

Otomatik Seans Durdurma Sistemi (OSDS) BISTECH geçişi ile birlikte 30/11/2015 tarihinden itibaren yürürlükten kaldırılmış, yerine devre kesici uygulaması getirilmiştir.

Bir sermaye piyasası aracında işlemler seansın sürekli işlem bölümünde çok fiyat yöntemi ile yürütülürken belirli bir referans değer üzerinden hesaplanan fiyat değişiminin Borsa tarafından belirlenmiş olan eşik değerlere (oranlara) ulaşması veya aşması hâlinde ilgili sermaye piyasası aracının işlemleri geçici süre ile emir toplama aşamasına alınacaktır.

İlgili sermaye piyasası aracında tek fiyat yöntemi kullanılarak fiyat belirlemesi yapılır. Tek fiyat yöntemine ilişkin süreçlerin tamamlanmasının ardından ilgili sermaye piyasası aracının işlemleri yeniden seansın sürekli işlem bölümüne alınır ve işlemlere çok fiyat yöntemi ile devam edilir.

Devre kesici seansın sadece sürekli işlem yöntemi bölümlerinde çalışır.
Devre kesiciyi tetikleyecek fiyat değişim oranlarının uygulanacağı referans değer (devre kesici referans fiyatı), en son tek fiyat yöntemi ile belirlenen fiyattır (açılış seansı, gün ortası açılış ve tekil açılış seansında oluşan fiyat).
Devre kesici referans fiyatına % 10 marj uygulanarak devre kesici fiyat limitleri bulunur.
Bu fiyat limitlerine kadar normal işlemler devam eder ancak bu fiyat limitlerine değen işlemi gerçekleştirecek emir iptal edilerek bu limitlerden işlem olmasına izin verilmez ve devre kesici çalışır. Söz konusu emir önceki fiyat seviyeleri ile işlem gerçekleştirmiş ise kalan kısmı iptal edilir.
Devre kesicinin çalışması ile birlikte ilgili sırada 5 dakika emir toplama aşamasına geçilir. Bu aşamada açılış/kapanış ve tek fiyat seanslarında olduğu gibi teorik fiyat ve işlem miktarı gösterilir.
5 dakikalık emir toplamanın ardından 2 dakikalık eşleşme süreci gelir.
Emir toplama ve eşleşmenin ardından sırada normal işlemler devam eder.
Gün ortası açılış seansının ve kapanış seansının başlamasına kalan 10 dakika içerisinde (saat 12:20 – 12:30 ve 17:20 – 17:30) devre kesici çalışırsa emir toplama süresi 5 dakikadan 10 dakikaya çıkartılır ve sırada eşleşme olmadan emir toplama izleyen aşamada da devam eder. İzleyen emir toplama aşaması (gün ortası açılış veya kapanış seansı) emir toplama aşamasının sona ermesi ile birlikte ilgili sırada da eşleştirme olur.
İlgili sırada devre kesicinin çalışması halinde bu sıraya bağlı rüçhan hakları, varant, temerrüt gibi sıralardaki işlem yöntemi kesintiye uğramadan devam eder. Örneğin GARAN.E sırasında devre kesici çalışıp bu sıra tek fiyat emir toplamaya alındığında GARAN.R ve GADAA.V sıralarında sürekli işlem yöntemi kesintiye uğramadan devam eder.

Piyasa koşulları çerçevesinde gerekli görülmesi hâlinde sermaye piyasası aracı bazında veya piyasa genelinde devre kesiciyi tetikleyecek fiyat değişim oranlarını Pay Piyasası Bölümü Müdürü resen iki katına kadar yükseltebilir. Genel Müdür, gereken durumlarda bu oranları resen kaldırabilir veya değiştirebilir.

BIST veri yayını sözleşmesi ve BIST veri yayınıyla ilgili 1 Eylül 2014 tarihi itibarıyla geçerli olan düzenlemeler aşağıdaki gibidir:

Bu düzenlemeler çerçevesinde www.qnbfi.com üzerinden verilen hizmetlerde birtakım değişiklilere gidilmesi gerekecektir. Buna göre;

qnbfi.com Müşteri / Üye Girişi Yapmadan Veri Yayını

www.qnbfi.com üzerinden müşteri veya üye girişi yapılmadan takip edilen BIST verilerinin tamamı 15 dakika gecikmeli olarak yayımlanacaktır.

qnbfi.com Müşteri / Üye Girişi Sonrası Veri Yayını

1 Eylül 2014 tarihi itibarıyla, BIST Hisse Senedi Piyasasında işlem gören menkul kıymetlere ilişkin olarak;


A.BIST Hisse Senetleri Piyasası

1. BIST Hisse Düzey 1 10 TL (KDV Dahil)

 • Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ve piyasaya ilişkin tanımlayıcı bilgiler
 • Son işlem fiyatı/oranı
 • En iyi alış/satış fiyatları
 • Diğer fiyat/oran bilgileri
 • Borsa İstanbul Endeksleri
 • Borsa İstanbul Haberleri
 • KAP Verileri
 • Gün sonu verileri

2. BIST Hisse Düzey 1+ 30 TL (KDV Dahil)

 • Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ve piyasaya ilişkin tanımlayıcı bilgiler
 • Son işlem fiyatı/oranı
 • En iyi alış/satış fiyatları
 • Diğer fiyat/oran bilgileri
 • Borsa İstanbul Endeksleri
 • Borsa İstanbul Haberleri
 • KAP Verileri
 • Gün sonu verileri
 • Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ilişkin olarak en iyi fiyat seviyesinde bekleyen alış ve satış emirlerinin miktar bilgisi
 • Gerçekleşen işlemlere ait miktar
 • Diğer bilgiler

3. BIST Hisse Düzey 2 *Kampanya 60 TL (KDV Dahil)

 • Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ve piyasaya ilişkin tanımlayıcı bilgiler
 • Son işlem fiyatı/oranı
 • En iyi alış/satış fiyatları
 • Diğer fiyat/oran bilgileri
 • Borsa İstanbul Endeksleri
 • Borsa İstanbul Haberleri
 • KAP Verileri
 • Gün sonu verileri
 • Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ilişkin olarak en iyi fiyat seviyesinde bekleyen alış ve satış emirlerinin miktar bilgisi
 • Gerçekleşen işlemlere ait miktar
 • Diğer bilgiler
 • Borsa İstanbul’da işlem gören sermaye piyasası araçlarına ilişkin olarak en iyi 5 fiyat seviyesinde bekleyen alış ve satış emirlerinin fiyat ve miktar bilgileri
 • İptal edilen emirlere ilişkin hacim bilgileri
 • Diğer istatistiki bilgiler

4. BIST Hisse Günsonu 12 TL (KDV Dahil)
Borsa İstanbul Pay Piyasasında gerçekleşen her bir işlemin işlem tarafı bilgisi de dahil olmak üzere işlemlere ait detay bilgileri.B. BIST Vadeli İşlemler Piyasası

1. BIST VIOP Düzey 1 10 TL (KDV Dahil)

 • Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ve piyasaya ilişkin tanımlayıcı bilgiler
 • Son işlem fiyatı/oranı
 • En iyi alış/satış fiyatları
 • Diğer fiyat/oran bilgileri
 • Borsa İstanbul Endeksleri
 • Borsa İstanbul Haberleri
 • KAP Verileri
 • Gün sonu verileri

2. BIST VIOP Düzey 1+ 30 TL (KDV Dahil)

 • Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ve piyasaya ilişkin tanımlayıcı bilgiler
 • Son işlem fiyatı/oranı
 • En iyi alış/satış fiyatları
 • Diğer fiyat/oran bilgileri
 • Borsa İstanbul Endeksleri
 • Borsa İstanbul Haberleri
 • KAP Verileri
 • Gün sonu verileri
 • Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ilişkin olarak en iyi fiyat seviyesinde bekleyen alış ve satış emirlerinin miktar bilgisi
 • Gerçekleşen işlemlere ait miktar
 • Diğer bilgiler

3. BIST VIOP Düzey 2 60 TL (KDV Dahil)

 • Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ve piyasaya ilişkin tanımlayıcı bilgiler
 • Son işlem fiyatı/oranı
 • En iyi alış/satış fiyatları
 • Diğer fiyat/oran bilgileri
 • Borsa İstanbul Endeksleri
 • Borsa İstanbul Haberleri
 • KAP Verileri
 • Gün sonu verileri
 • Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ilişkin olarak en iyi fiyat seviyesinde bekleyen alış ve satış emirlerinin miktar bilgisi
 • Gerçekleşen işlemlere ait miktar
 • Diğer bilgiler
 • Borsa İstanbul’da işlem gören sermaye piyasası araçlarına ilişkin olarak en iyi 5 fiyat seviyesinde bekleyen alış ve satış emirlerinin fiyat ve miktar bilgileri
 • İptal edilen emirlere ilişkin hacim bilgileri
 • Diğer istatistiki bilgiler

4. BIST VIOP Günsonu10 TL (KDV Dahil)
Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında (VİOP) gerçekleşen işlemlerin üye ve sözleşme bazında gün sonu net alım-satım miktarı bilgileri.


Java Matriks Gerçek Zamanlı Veri Uygulaması, BIST Hisse Senetleri Piyasası Sınırlı Düzey 1 kapsamında verilecek olup, Java Matriks QNB Finansinvest Gerçek Zamanlı Derinlikli Kampanyası Kullanıcıları ise BIST Hisse Senetleri Piyasası Düzey 2 (Derinlikli) verisini kullanıyor olacaklardır.
QNB Finansinvest ücretlerinde (BIST Hisse Senetleri Piyasası Düzey 1+ ve 2 Bilgileri ile Vadeli İşlemler Piyasası Düzey 1+ ve 2 kapsamında) değişiklik yapılmıştır:
1 Eylül 2014 tarihi itibarıyla geçerli olacak şekilde, QNB Finansinvest Bilgileri fiyat tarifesi KDV dahil aşağıdaki gibi güncellenmiştir:

-Yalnızca yüzeysel ve derinlikli lisansı olan müşteriler gün sonu verilerinden faydalanabilir.


Ekran Tipi


Lisans Fiyatı


BIST Hisse Düzey 1

10 TL (KDV Dahil)

BIST Hisse Düzey 1 +

30 TL (KDV Dahil)

BIST Hisse Düzey 2 Kampanya

60 TL (KDV Dahil)

BIST Hisse Eşanlı Taraf Bilgisi

35 TL 18 TL (KDV Dahil)

BIST Hisse Günsonu

12 TL (KDV Dahil)

 

BIST VIOP Düzey 1

10 TL (KDV Dahil)

BIST VIOP Düzey 1 +

30 TL (KDV Dahil)

BIST VIOP Düzey 2

60 TL (KDV Dahil)

BIST VIOP Günsonu

12 TL (KDV Dahil)

 

BIST tarafından gerçekleştirilen söz konusu güncellemeler ile ilgili olarak bilgilerinizi önemle rica ederiz.

1- Bilgilendirme Servisleri nelerdir?

a) Fiyat Bilgilendirme Servisi
b) Emir Gerçekleşme Bildirimi

2- Fiyat Bilgilendirme Servisi nedir?

Fiyat bilgilendirmesi yapılmasını istediğiniz hisse senedinin tarih aralığını, fiyat koşulunu ve gönderim kanalını seçtikten sonra, belirttiğiniz koşul gerçekleşince QNB Finansinvest tarafından bilgilendirilmenizi sağlayan servistir.

3- Fiyat Bilgilendirme Servisi 'ni nasıl kullanabilirim?

Fiyat bilgilendirmesi yapılmasını istediğiniz hisse senedinin fiyat koşulunu, tarih aralığını ve gönderim kanalını seçerek bu servisi kullanabilirsiniz.4- Emir Gerçekleşme Bildirimi nedir?

www.qnbfi.com sayfasından verdiğiniz hisse senedi emirleriniz gerçekleştiğinde SMS veya email ile bilgilendirilmenizi sağlayan servistir.

5- Emir Gerçekleşme Bildirimi 'ni nasıl kullanabilirim?

www.qnbfi.com sayfasında İşlemler -> Hisse senedi altında Hisse Alış/Satış ekranında Emirleriniz Gerçekleşince opsiyon butonunu kullanarak bilgilendirilmek istediğiniz kanalı seçtikten sonra işleminizi onaylayarak bu servisi kullanabilirsiniz. SMS ile bilgilendirme servisimizden 1.000 TL’nin üzerindeki emirleriniz için faydalanabilirsiniz.6- Fiyat Bilgilendirme Listem'i nasıl görüntüleyebilirim?

Portföy -> Alarmlarım altında Fiyat Bilgilendirme linkini kullanarak, tarih aralığını,fiyat koşulunu ve gönderim kanalını seçerek Fiyat Bilgilendirme Listenizi görüntüleyebilirsiniz.

Aşağıda listelenen hisse senetlerinde brüt takas uygulaması devam etmesi nedeniyle, Söz konusu hisselerde internet şubesi üzerinden işlem yapılamamaktadır.

Bu hisselerde işlemlerinizi müşteri temsilciniz aracılığı ile gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Alacağınız tutar kadar nakit paranızın hesabınızda olması gerekmektedir.

Brüt Takas uygulamasına konu olan hisse senetlerinde;

GÜNLÜK ALIM SATIM YAPILAMAZ.
GÜNLÜK ALIM SATIM YAPILMASI DURUMUNDA O KADAR ADET "–"'ye DÜŞÜLECEKTİR.

BU TÜR İŞLEMLERE DİKKAT EDİLMESİNİ BİLGİLERİNİZE ÖNEMLE SUNARIZ.

ÖRNEK :
Bugün itibarıyla brüt takasa konu olan XYZ hisse senedi var.

1- Seans başında 0 hisseniz var. Gün içerisinde 100 adet aldınız ve yine bugün gün içerisinde bunu sattınız takasta hesabınız -100 adet olarak gözükecektir. Bu nedenle brüt takasa konu olan hisse senedinde aynı gün alım satım gerçekleştirilememektedir.

2- Seans başında hesabınızda 100 Adet XYZ hisse senediniz var. Gün içerisinde de 50 adet daha aldınız. Aynı gün içinde maksimum 100 adet satabilirsiniz.

3- Seans başında hesabınızda 0 adet XYZ var. Gün içerisinde 100 adet aldınız ve 5 adetini ikinci seansta satmaya kalktınız, satamazsınız. Hesabınız sonuçta takasta önce – 5 adet olacağından satmanız mümkün olmayacaktır.

1- Döviz işlemlerini hangi hesaplarım için yapabilirim?

Döviz işlemleri yalnızca QNB Finansinvest nezdinde tanımlı aktif bir QNB Finansinvest FX ya da QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar hesabınız varsa yapılabilmektedir. Alım işlemi sonucunda ilgili tutar seçmiş olduğunu ürüne ait hesabınıza transfer edilecektir. Satım işleminde ise cari döviz hesabınızdaki tutar anlık döviz kuru ile çevrilerek cari TL hesabınıza aktarılacaktır.

2- Güniçi alım / satım yapabilir miyim?

Aynı gün içerisinde yalnızca tek yön işleme izin verilmektedir. Diğer işlemlerinizi müşteri temsilciniz aracılığı ile yapabilirsiniz.

3- İşlem fiyatı nasıl belirleniyor?

İşlem fiyatı gerçek zamanlı olarak değişmektedir. Bu sebeple ekranda size gösterilen fiyat indikatif olarak görünmektedir. Onay butonuna bastığınız andaki piyasa fiyatı üzerinden işleminiz gerçekleşecektir.

4- İşlem büyüklüğü limiti var mıdır?

qnbfi.com üzerinden tek seferde girilebilecek en yüksek işlem büyüklüğü 50.000 USD kadardır. Diğer işlemlerinizi müşteri temsilciniz aracılığı ile yapabilirsiniz.

5- Döviz işlemlerini hangi saatler aralığında yapabilirim?

Döviz işlemlerinizi iş günleri 09:00-18:00 saatleri arasında verebilirsiniz. Yarım iş günü olan tarihlerde saat aralıkları farklılık gösterebilmektedir.

1- QNB Finansinvest’teki hesabıma nasıl EFT yapabilirim?

Aşağıdaki bilgileri kullanarak QNB Finansinvest hesabınıza EFT yapabilirsiniz.

Banka: QNB Finansbank
Şehir: İstanbul
Şube: Merkez Şb. (348)
Hesap no: 1944792
IBAN: TR53 0011 1000 0000 0001 9447 92
Alıcı Adı: Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Açıklama: Müşteri No-İsim Soyisim

Para transferi işleminizi tamamladıktan sonra müşteri temsilcinizi arayarak bilgi verebilirsiniz.

2- QNB Finansbank hesabımdan QNB Finansinvest hesabıma aktarım yapabilir miyim?

"HESABIM" üst menüsü "Para Transferleri" seçeneğinden "Havale Giriş-Çıkış" başlığını tıklayarak sistemde kayıtlı QNB Finansbank hesabınızdan QNB Finansinvest hesabınıza aktarımı gerçekleştirebilirsiniz. QNB Finansbank Hesap Numaranız sistemimizde tanımlı değil ise; öncelikle QNB Finansbank'taki size ait olan vadesiz mevduat hesap numaranızı müşteri temsilciniz ile görüşerek sistemimize tanımlatmanız gerekmektedir.

3- EFT ve havale işlemlerinden masraf alınıyor mu?

Internet üzerinden yapacağınız EFT ve havale işlemlerinden masraf alınmamaktadır.

4- EFT ve havale günlük saatleri ve limitleri nelerdir?

EFT ve havale çıkış işlemleri 09:00-13:25 ile 14:05-16:00 saatleri arasında yapılabilmektedir. Hesabınızdaki parayı 50.000 TL olarak tek sefer bölerek istediğiniz kadar para çıkabilirsiniz. Havale giriş işlemlerini ise; gün içerisinde istediğiniz saatte yapabilirsiniz.

5- QNB Finansinvest üzerinden başkasının hesabına Havale Çıkış işlemi gerçekleştirebilir miyim?

Güvenlik politikamız gereği, müşterilerimiz 25.03.2009 tarihi itibariyle qnbfi.com’dan sadece kendi QNB Finansinvest hesaplarında tanımlı olan QNB Finansbank hesaplarına havale yapabilmektedir.

6- İleri tarihli EFT talebi girebiliyor muyum?

"HESABIM" üst menüsü "Para Transferleri" seçeneğinden "EFT Çıkış" başlığını tıkladıktan sonra "Tarih" bilgisini değiştirerek ileri tarihli çıkış talebinizi girebilirsiniz.

7- qnbfi.com üzerinden başkasının hesabına EFT gönderebilir miyim?

21.02.2008 tarihi itibariyle müşterilerimiz güvenlik politikamız gereği qnbfi.com’dan sadece kendi adlarına olan hesaplara EFT yapabilmektedirler.

8- Eft işlemlerimi Hızlı EFT olarak nasıl kaydedebilirim?

"HESABIM" üst menüsü "Para Transferleri" seçeneğinden "EFT Çıkış" başlığını tıklayarak EFT işleminizi girip "Hızlı EFT olarak kaydetmek istiyorum" seçeneğini işaretleyiniz ve kaydediniz. Kaydettiğiniz EFT bilgilerini Kayıtlı EFT bölümünden Hesap numarası kullanarak bulabilirsiniz.

9- İsme EFT talebi girebiliyor muyum?

"HESABIM" üst menüsü "Para Transferleri" seçeneğinden isme EFT talebi girebilirsiniz. "Alıcının Baba Adı" bilgisi ve "Açıklama" bölümüne gün/ay/yıl olarak doğum tarihi bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.

10- EFT ve havale işlemleri ile ilgili ekstre bilgilerine ulaşabiliyor muyum?

Ekstre bilgilerinize sağ menüde bulunan Hesap Ekstrelerim menüsünü kullanarak ulaşabilirsiniz.

11- EFT Yapmak istiyorum ancak param Likit Fonda ne yapabilirim?

Müşterilerimiz qnbfi.com üzerinden portföylerinde bulunan Likit fon tutarının kârı üzerinden %10 stopaj kesilerek günlük EFT limitleri içersinde EFT Saatleri içerisinde olmak kaydı ile kendi adlarına olan hesaplara EFT yapabilmektedirler.

1- EFT Yüksek Güvenlik Şifresi nedir?

www.qnbfi.com üzerinden EFT işlemi yaparken güvenliğinizi arttırmak için sistemde kayıtlı olan cep telefonunuza 4 haneli bir şifre gönderilmektedir.

2- EFT Yüksek Güvenlik Şifresi neden kullanılıyor?

İnternet hesabınıza şifrelerinizle girilmiş olsa bile sistemde kayıtlı telefonunuza gelen Yüksek Güvenlik Şifresi olmadan çıkışınız onaylanmaz. Bu sayede sizin bilginiz olmadan hesabınızdan para çıkışı yapılamayacaktır.

3- Finansinvest'te cep telefonum kayıtlı değil. Nasıl EFT yapabilirim?

Finansinvest müşteri temsilcinizle görüşerek numaranızı kaydettirebilirsiniz.

4- Cep telefonu numaram değişti. Finansinvest güncellemesini nasıl yapabilirim?

Finansinvest müşteri temsilcinizle görüşerek numaranızı güncelleyebilirsiniz.

5- Cep telefonum çalındı. Finansinvest'e bildirimini ne zaman yapmalıyım?

Numaranızın çalındığını fark ettiğiniz anda Finansinvest'e de bildirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde eski numaranıza Yüksek Güvenlik Şifresi gönderilebilir.

6- Yüksek Güvenlik Şifrem cep telefonuma ne kadar sürede ulaşır?

Ekranınızda "Şifreniz Cep Telefonunuza Gönderilmiştir" mesajını gördüğünüzde 15 saniye içinde şifreniz cep telefonunuza ulaşır. Ulaşmamış ise 0212 336 72 20 numaralı telefondan destek alabilirsiniz.

7- Hangi numaralara Yüksek Güvenlik Şifresi gönderilebiliyor?

Yurtiçi ve yurtdışı GSM operatörlerinin hepsine Yüksek Güvenlik Şifresi gönderilebilmektedir.

8- Aynı Güvenlik Şifresi ile birden fazla EFT yapabilirmiyim?

Hayır. Her EFT talebinizde yeni bir Yüksek Güvenlik Şifresi oluşturulur ve kullanım süreleri 5 dakikadır.

1- Ekstre tercihlerimi nereden değiştirebilirim?

www.qnbfi.com’a müşteri bilgileriniz ile giriş yaptıktan Hesabım >Ekstreler menü adımı altından ekstre gönderimi ile ilgili tercihlerinizi değiştirebilirsiniz.

2- Hesap Ekstrelerimin aylık olarak adresime gönderilmesini istemiyorum ne yapmalıyım?

Gerçekleştirdiğiniz hisse senedi işlemlerine ilişkin hesap ekstresinin, aylık olarak posta ile taahhütlü olarak gönderilmesini istemiyorsanız bu konuyla ilgili tercihinizi herhangi bir Finansinvest veya QNB Finansbank şubesine uğramadan qnbfi.com kullanıcı bilgileriniz ile giriş yaparak, Hesabım >Ekstreler menü adımı altından Ekstre Tercihi sayfasından tercihinizi bize hemen iletebilirsiniz.

3- Hesap Ekstrelerimin aylık olarak adresime gönderilmesini istiyorum ne yapmalıyım?

Gerçekleştirdiğiniz hisse senedi işlemlerine ilişkin hesap ekstresinin, aylık olarak posta ile taahhütlü olarak gönderilmesini istiyorsanız bu konuyla ilgili tercihinizi herhangi bir Finansinvest veya QNB Finansbank şubesine uğramadan qnbfi.com kullanıcı bilgileriniz ile giriş yaparak, Hesabım >Ekstreler menü adımı altından Ekstre Tercihi sayfasından tercihinizi bize direkt olarak iletebilirsiniz.

4- Daha önce Hesap Ekstresi gönderilmemesine ilişkin çerçeve sözleşme imzalamıştım ancak hesap ekstremin tekrar adresime gönderilmesini istiyorum ne yapmalıyım?

Bu konuyla ilgili tercihinizi, qnbfi.com kullanıcı bilgileriniz ile giriş yaparak, Hesabım >Ekstreler menü adımı altından Ekstre Tercihi sayfasından tercihinizi değiştirebilirsiniz.

5- Ekstre gönderilmemesini istediğim halde neden adresime ekstre gönderimi yapılıyor?

Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası’nda (VIOP) işlem gerçekleştiren müşterilerimize, posta yoluyla taahhütlü olarak ekstre gönderimine devam edilmektedir.

6- Hesap Ekstrelerimin aylık olarak adresime gönderilmesini istiyorum ancak ekstrelerim elime geçmiyor. Ne yapmalıyım?

Finansinvest'teki iletişim bilgilerinizin güncel olup olmadığını müşteri temsilciniz ile irtibata geçip kontrol etmeniz gerekiyor. Bilgilerinizin güncel olmaması durumunda QNB Finansinvest iletişim taahhütmamesini doldurarak ıslak imzalı bir şekilde müşteri temsilcinize teslim etmeniz durumunda kayıtlarınız güncellenerek ekstrelerinizin adresinize iletilmesi sağlanacaktır.

7- Hesap Ekstrelerime nereden ulaşabilirim?

www.qnbfi.com’a müşteri bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra “Hesap Ekstrelerim” menü adımı altında yer alan “Hesap ekstresi ve Menkul Kıymet Ekstresi” menüsünden hesabınıza ait dilediğiniz tarih aralığındaki hesap hareketlerinizi görünteleyebilirsiniz.

8- qnbfi.com web iletişime mail göndererek adresime hesap ekstresi gönderilmemesini talep ettim. Bu talep yeterli değil mi?


Adresinize ekstre gönderilmemesi için mail yoluyla gönderdiğiniz talepler geçerli olmamaktadır. qnbfi.com kullanıcı bilgileriniz ile giriş yaparak, Hesabım > Ekstreleri > Ekstre Tercihi sayfasından tercihinizi değiştirmeniz gerekmektedir.

1- QNB Finansinvest’te kayıtlı e-posta adresimi nasıl değiştirebilirim?

QNB Finansinvest’te kayıtlı e-posta adresinizi değiştirmek için, www.qnbfi.com üzerinden müşteri girişi yaparak, Hesabım - Ayarlar - Bilgilerim - Bilgi Güncelleme ekranındaki E-posta Bilgisi Güncelleme Formunu doldurarak kurumumuz nezdinde kayıtlı e-posta adresinizi güncelleyebilirsiniz.

2- QNB Finansinvest E-posta Bilgisi Güncelleme Formunu nasıl doldurabilirim?Yukarda gördüğünüz E-posta Bilgisi Güncelleme Formunu sırasıyla QNB Finansinvest Hesap No, TCKN (Vatandaşlık No), yeni E-posta Adresi ve Cep telefonu bilgilerinizle eksiksiz olarak doldurduktan sonra formun sağ alt köşesindeki “Gönder” butonuna basmanız gerekir.

3- QNB Finansinvest Hesap numaramı bilmiyorum ne yapmam gerekir?

QNB Finansinvest Hesap numaranızı bilmiyorsanız 0212 336 72 20 numaralı telefonu arayarak öğrenebilirsiniz.

4- E-posta Bilgisi Güncelleme Formunu ilettikten sonra ne yapmam gerekir?

E-posta Bilgisi Güncelleme Formu aracılığı ile bize ilettiğiniz bilgilerin kayıtlarımızla uyuşması durumunda güncellenmesini istediğiniz e-posta adresine bir gönderim yapılacaktır.Gönderilen e-posta içindeki ikinci paragrafda yer alan mavi renkli “buraya” yazısına tıklayarak veya paragrafın altında yer alan linki kopyalayarak tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırarak “e-posta teyit” ekranına erişebilirsiniz.E-posta adresinizi teyit işlemine başlamak için, güncellemek istediğiniz e-posta adresinin altında yer alan “Teyit Ediyorum” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Bu işlemin ardından sistemimizde kayıtlı cep telefonunuza gönderilecek olan güvenlik şifresini eksiksiz olarak aynı ekranın sağ tarafında bulunan onay kodu alanına giriş yaparak “Gönder” butonuna bastıktan sonra emir teyit işlemleriniz gerçekleşecektir.

5- E-posta adresimi neden güncellemeliyim?

QNB Finansinvest Müşterileri için sunulan ayrıcalıklı hizmetlerin önemli bir kısmıyla ilgili bildirimleri e-posta aracılığı ile yapılmaktadır. E-posta adresinizi güncel tutarak kurumumuz tarafından verilen hizmetlerden ve yapılan bildirimlerden kolayca haberdar olabilirsiniz.

6- E-posta Bilgisi Güncelleme Formunu Kimler Kullanabilir?

E-posta Bilgisi Güncelleme Formunu cep telefonu numarası sistemimizde kayıtlı olmak şartıyla QNB Finansinvest’te bireysel, kurumsal veya müşterek hesabı bulunan, Türkiye’de veya yurtdışında yaşayan ve bütün müşterilerimiz kullanabilmektedir.

7- E-posta Bilgisi Güncelleme Formuna girdiğim bilgiler ile QNB Finansinvest’te kayıtlı olan bilgilerim uyuşmuyor ne yapabilirim?

Müşteri temsilcinizle görüşerek İletişim Taahhütnamesi doldurmanız ve kendisine ulaştırmanız gerekmektedir. Müşteri temsilcinizin kim olduğunu ve telefon numarasını bilmiyorsanız 0212 336 72 20 numaralı telefonu arayarak öğrenebilirsiniz.

8- Bireysel Hesabım var ancak cep telefonum sisteminizde kayıtlı değil, ne yapabilirim?

Müşteri temsilcinizle görüşerek İletişim Taahhütnamesi doldurmanız ve kendisine ulaştırmanız gerekmektedir. Müşteri temsilcinizin kim olduğunu ve telefon numarasını bilmiyorsanız 0212 336 72 20 numaralı telefonu arayarak öğrenebilirsiniz.

9- E-posta Bilgisi Güncelleme Formuna nereden ulaşabilirim.

QNB Finansinvest e-posta bilgisi güncelleme formuna sadece www.qnbfi.com üzerinden ulaşılabilir.

1- Finans Radar nedir?

Finans Radar, QNB Finansinvest müşterilerine e-mail ve SMS yoluyla endeks, VIOP kontratları, döviz ve parite verileri, dış piyasa bilgileri, hisse senedi fiyat bilgileri ve şirket haberleri ile ilgili gelişmelerin anında ulaştırılması için tasarlanmış bir bilgilendirme servisidir.

2- Finans Radar’ı nasıl kullanabilirim?

www.qnbfi.com’a müşteri girişi yaptıktan sonra, BİLGİ AL > Araçlar > Finans Radar > Alarm Tanımı tıklayın. Konu ve veri tipi seçimini yaptıktan sonra, ilgili veri için bir değer belirleyin. İlgili veri belirlediğiniz değere ulaştığında SMS veya e-mail yoluyla bilgilendirileceksiniz.

3- Finans Radar kullanırken portföyümde bulunan hisse senedi ve diğer yatırım enstrümanları ile ilgili bildirim de otomatik olarak yapılır mı?

Hayır. QNB Finansinvest müşterileri bilgi almak istedikleri veri tipleri için Finans Radar’a giriş yaparak kriter belirlemelidir. Söz konusu kritere ulaşıldığında bilgilendirme yapılır.

Örnek:

 • BIST 100 endeksi 40,000 puana ulaştığında veya aştığında bilgilendirme isteniyorsa;
 • “Konu”dan “Endeks” seçilir, “Veri Tipi”nden “BIST 100” seçilir, “Koşul”dan “Büyük Eşit” seçilir, “Mesaj Tipi” seçilir ve Kaydet’e basılır.
 • Endeks 40 bin puanı aştığında seçilen mesaj tipine göre bilgilendirme gerçekleştirilir.

4- Finans Radar hangi kanallardan sunulmaktadır?

Finans Radar’a www.qnbfi.com üzerinden müşteri girişi yaptıktan sonra erişilebilecektir, hedef değerlere ulaşıldığında bilgilendirmeler SMS ve e-mail aracılığı ile yapılacaktır.

5- Finans Radar’da hangi konuları takip edebilirim?

Finans Radar uygulaması ile BIST Endeksleri, Döviz, Parite, Hisse Senedi, VIOP kontratları , Dış piyasalar takip edilebilir.

6- Seçtiğim veri belirlediğim kritere ulaştığında ne olur?

Tercih ettiğiniz gruplar altındaki veriler hedeflediğiniz değerlere ulaştığında tercih ettiğiniz mesaj tipine göre kayıtlı e-mail adresinize veya cep telefonunuza bilgilendirme yapılacaktır.

7- Finans Radar’da kriter belirlediğim hisse senetleri ile ilgili haberlerde bilgilendirme alabilir miyim?

Evet. Finans Radar’da seçmiş olduğunuz hisse senedine ait şirket haberleri tarafınıza e-mail ile ulaştırılacaktır.

8- Hisse Senedi haberlerini SMS ile alabilir miyim?

Hayır. Hisse senetleriyle ilgili haberlerin bildirimi sadece e-mail aracılığı ile yapılmaktadır.

9- Finans Radar tarafından SMS ve e-mail ile yapılan bildirimlerinin garantisi var mıdır?

Hayır. Finans Radar hizmetleri kapsamında SMS ve e-mail ile gönderilen mesajlar, zaman zaman sunucu veya servis sağlayıcılardan kaynaklanan gecikmelerden ve teknik sorunlardan dolayı gecikebilmekte veya ulaşmayabilmektedir. QNB Finansinvest olası gecikme ve ulaşmama durumundan doğabilecek zararlardan sorumlu değildir.

10- Finans Radar hizmeti kapsamında cep telefonuma gönderilecek olan SMS’ler için cep telefonu operatörümün faturama yansıtacağı bir ücret var mı?

Tanıtım dönemi süresince, Finans Radar kullanan müşterilerimize SMS aracılığı ile yapılan gönderimlere ait herhangi bir ücretlendirme yapılmamaktadır. QNB Finansinvest Finans Radar hizmetleri içerisinde yer alan SMS ile bilgilendirme hizmetleriyle ilgili ücretlendirme konusunda değişiklik hakkını saklı tutar.

1- Gerçek Zamanlı Veri Java Matriks programını nasıl yükleyebilirim?

www.qnbfi.com sitemizden portföyüm bölümünden “Gerçek Zamanlı Veri Java Matriks” linkine tıkladıktan sonra adımları takip ederek kurulum işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

2- Data gelişinde kesilmeler yaşanıyor, ne yapmalıyım?

(0212) 354 5454 numaralı telefondan Matriks'i arayarak teknik destek alabilirsiniz.

3- JavaMatriks programını açamıyorum, ne yapmalıyım?

JavaMatriks programının kullanılabilmesi için bilgisayarınızda Java Runtime Environment (JRE) kurulu olması gerekmektedir.

Uyarı : Java Matriks programını Windows ve Linux tabanlı işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz, iOS işletim sisteminde kullanamazsınız.

Java Matriks programıyla ilgili sorunlarınız için (0212) 356 6400 (dahili 136-139-140) nolu telefondan teknik destek alabilirsiniz

***Java Matriks ekranı açılmıyorsa veya bağlantı sorunları yaşıyorsanız, yardım dökümanını okumak için tıklayınız.

qnbfi.com'da e-business piyasasındaki diğer kuruluşların kullandığı SSL-40 bit şifreleme yerine, Türkiye'de çoğu aracı kurumun da güvenlik açısından tercih edip kullandığı 128 bit şifrelemeli güvenlik programı kullanılmaktadır. Browser üzerinde yapılan şifrelemeye ek olarak sunucu üzerinde de şifreleme yapılarak kurumumuz ve siz müşterilerimizin tam güvenliği sağlanmıştır. qnbfi.com kullanıcıları siteye giriş yaparken ya da site içinde yaptıkları işlemler sırasında girdikleri şifrelerin ekrana yansıması ve başkaları tarafından görülmesi güvenlik açısından şifre alanlarında yıldızlar kullanılarak engellenmektedir. qnbfi.com kullanılırken herhangi bir nedenle kullanıcının bilgisayarının başından ayrılması durumuna karşı sistem kullanıcının tercihine ve onayına bağlı olarak (5 - 15 - 40 - 45 - 60 - 120 dakika içerisinde) kapanmakta, böylece başkalarının bilgisayarı kullanması engellenmektedir. Ayrıca güvenliğin sağlanması amacı ile kullanıcının oturum açma bilgisi yine kullanıcı tercihine bağlı olarak kendisine SMS ile gönderilmektedir. Online dolandırıcılık yöntemlerinden biri olan keylogger (tuş kaydedici) programları ile şifrelerin çalınmasına önlem olarak, bilgisayarınızın klavyesindeki tuşları kullanmadan, farenizi kullanarak ekranınızdan qnbfi.com şifre girişinizi yapmanıza olanak sağlayan "Sanal Klavye" kullanımınıza sunulmaktadır. Sanal Klavye'nin şifre giriş sayfasında kullanımı "keylogger" olarak bilinen, bilgisayarınızın klavyesini kullanarak yaptığınız şifre girişlerinde şifrenizin oluştuğu rakamları hafızasında tutabilen güvenlik kırıcı bazı programlardan korunmanızı sağlar. Şifrenizi bu tür bir programın yüklü olabileceği bir bilgisayardan bilgisayar klavyenizi kullanarak girmeniz risk oluşturabilir. Farenizi kullanarak Sanal Klavye'nin üzerindeki tuşlarla giriş yapmanız bu tür programların oluşturacağı riskleri ortadan kaldıracaktır.

1- qnbfi.com 'dan halka arz talebinde bulunabilir miyim?

www.qnbfi.com işlemler modülünde bulunan Halka Arz menüsünden halka arz talebinde bulunabilirsiniz.

2- Halka arz hakkında bilgilere nasıl ulaşabilirim?

Halka arz hakkındaki bilgilere, izahname ve sirkülere www.qnbfi.com işlemler modülünde bulunan Halka Arz menüsünden ulaşabilirsiniz.

3- Halka arz taleplerimin durumunu nereden takip edebilirim?

Sol menüde bulunan Günlük İşlemlerim menüsünden halka arz telep durumunuzu takip edebilir, halka arz sonrasındaki mevcut portföyünüzü Portföyüm bölümünden takip edebilirsiniz.

4- Halka arz işlem saatleri nelerdir?

Halka Arz işlemlerinizi 09:00 - 17:30 saatleri arasında gerçekleştirebilirsiniz.

1- Hisse alışı için alt limit var mı?

Hisse senedi alış işlemlerinde bir alt limit yoktur. Ancak 100 TL'nin altındaki emirleriniz piyasa fiyatıyla verilmektedir.

2- Cari (piyasa) fiyatlı emir ne demektir?

Cari (piyasa) fiyatlı emir ALIŞ emirlerinde hissenin ilgili seanstaki TAVAN fiyatı, SATIŞ emirlerinde ise TABAN fiyatıdır. Emir ise piyasada eşleşilen fiyat(lar) üzerinden gerçekleşir.

3- Alım-Satım işlemlerinde komisyon oranı nedir?

İnternet kanalı ile yapmış olduğunuz işlemlerin komisyon oranı binde 1'dir.

4- Toplu Emir seçeneğini nasıl kullanabilirim?

Hisse senedi al/sat ekranında emir detaylarınızı girdikten sonra Emir Tipi : Toplu Emir olarak seçerek şifrenizi girdikten sonra Emri Kaydet ve Beklet tuşu ile emrinizi Takip Listesi’ne kaydedebilirsiniz. Takip listesi bu şekilde oluşturduğunuz emirlerinizi toplu olarak görebildiğiniz bir ekrandır. Takip Listesi ekranından istediğiniz emirlerinizi seçerek ister toplu olarak ister tek tek piyasaya gönderebilir veya silebilirsiniz.

5- Bedelli-bedelsiz sermaye arttırımı, temettü bilgilerine nasıl ulaşabilirim? Katılım tarihlerini nereden öğrenebilirim?

Üst menüde bulunan hisse senedi modülünde Sermaye art/Temettü menüsünü kullanarak tüm hisse senetlerinde son gerçekleşmiş sermaye arttırımı ve temettü işlemlerini görüntüleyebilirsiniz. Bununla birlikte yine Hisse Senedi modülünden Şirket seçeneğinin altında bulunan Sermaye Temettü menüsünü kullanarak seçtiğiniz hisse senediyle ilgili sermaye arttırımı ve temettü haberlerini görüntüleyebilirsiniz.

6- Anlık olarak seansı izleyebiliyor muyum?

www.qnbfi.com sitemizde İşlemler modülünü kullanırken sağ menüde “Gerçek Zamanlı Veri” resmi altındaki Java Matriks veya WebFX+ programları ile seansı yüzeysel olarak takip edebilirsiniz. Dilerseniz, QNB Finansinvest Derinlikli Ekran Hizmeti ile seansı derinlikli olarak da takip edebilirsiniz.

7- Günlük işlem limitlerimi nereden izleyebilirim?

İşlemlerim modülünde bulunan bütün işlem sayfalarında İşlem Limiti butonu bulunmaktadır. İşlem Limiti butonunu kullanarak bütün işlemleriniz için kullanılabilir limitlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

8- Bakiyem likit fonda ise hisse alışı yapabilir miyim?

Hisse alış işleminizi izleyen iki gün süresince tutar likit fonda değerlenir. T+2 günü sistem tarafından otomatik olarak fonunuz bozularak eksi bakiyeniz kapatılır.

9- Sisteme girilen emirlerin durumunu izleyebilir miyim?

Sağ menüde bulunan Günlük İşlemlerim menüsünü kullanarak emirlerinizin durumunu görebilirsiniz. Emir İyileştirme veya Emir Bölme, Emir Geçerlilik Değiştirme gibi işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

10- Satış sonrası hesabımdaki bakiyeyi ne zaman kullanabilirim?

Satış sonrası hesabınızdaki bakiyeyi T+2 günü yani satış işleminden sonraki 2. iş günü kullanabilirsiniz.

11- Seans dışında emir verebilir miyim?

Seans dışında emir verebilirsiniz. Verdiğiniz emirler bir sonraki seans için borsaya iletilir.

12- Geçmiş tarihteki hisse hareketlerimi takip edebiliyor muyum?

Sağ menüde bulunan Hesap ekstrelerim sayfasından istediğiniz tarih aralıklarını belirleyerek Hesap Ekstrenizi, Menkul Kıymet Ekstrenizi, Portföy Dökümünüzü ve Emir Listenizi görüntüleyebilirsiniz.Pay Piyasası endeks kodları için tıklayınız.

Borçlanma Araçları endeks kodları için tıklayınız.

1- Hisse senedi emirlerimi iptal etmem mümkün mü?

Hisse Senetleri Piyasasında emir iptalinin koşulsuz olarak serbest bırakılmasına ilişkin uygulama çerçevesinde, 08 Ekim 2010 tarihinden itibaren Hisse Senetleri Piyasasında (HSP) işlem gören tüm menkul kıymetlerde uygulanmaktadır. Emir iptalinin koşulsuz olarak serbest bırakılması ile birlikte Hisse Senetleri Piyasası Alım Satım Sistemi (Sistem)’ne girilmiş olan ve bekleyen normal ve özel emirlerin tek tek, emir bazında iptal edilmesi mümkün hale gelmiştir.

2- Hangi alış - satış emirleri iptal edilebiliyor?

Emir iptalinin koşulsuz olarak serbest bırakılması ile birlikte Hisse Senetleri Piyasası Alım Satım Sistemine (Sistem) girilmiş olan ve bekleyen normal ve özel emirlerin tek tek, emir bazında iptal edilmesi mümkün hale gelmiştir.

3- Hisse emirlerinin iptalinin serbest bırakılması kapsamında verilen emir miktarı azaltılabiliyor mu?

Emir tamamen iptal edilebileceği gibi, miktarı da azaltılabilmektedir.

4- Açılış seansında mevcut emir iptal ve değiştirme kurallarında değişiklik var mı?

Açılış seansı emir toplama aşamasında uygulanmakta olan mevcut emir iptal ve değiştirme kurallarında herhangi bir değişiklik yoktur.

5- Seansın sürekli müzayede bölümünde emir iptali koşulsuz yapılabiliyor mu?

Koşulsuz Emir İptali Uygulaması ile birlikte emir iptali açılış seansında olduğu gibi seansın sürekli müzayede bölümünde de koşulsuz olarak yapılabilmektedir.

6- Kurumsal Ürünler Pazarı’nda ve Varant Pazarı’nda da koşulsuz emir iptali mümkün mü?

Emir iptalinin serbest bırakılması kapsamında Kurumsal Ürünler Pazarı’nda ve Varant Pazarı’nda piyasa yapıcılı olarak işlem görecek menkul kıymetlerde girilmiş olan kotasyon emirlerinin koşulsuz olarak iptal edilmesi söz konusu değildir. Ancak, kotasyon emirleri minimum kotasyon miktarına kadar azaltılabilir.

7- Emrin tamamen iptal edilmesi veya emir miktarının azaltılması durumlarında bir maliyet var mı?

İlgili Tebliğ gereği sistemde emrin tamamen iptal edilmesi veya emir miktarının azaltılması durumunda azaltılan her bir emrin azaltılan kısmının ve iptal edilen emrin tamamının TL hacminden BIST tarafından ücret alınması söz konusudur. İlgili ücret tarifeleri için borsaistanbul.com adresini incelemek için tıklayınız

1- A, B, C, D gruplarında yer alan hisse senetleri işlem kuralları

A, B, C, D Düzenlemesine İlişkin Kararın Yer Aldığı 30/10/2014 ve 27/11/2015 tarihli SPK Haftalık Bültenleri

2- Tek fiyat işlem yöntemi nedir?

Belirli bir zaman dilimi boyunca, emirlerin herhangi bir eşleşme yapılmaksızın Borsa İstanbul A.Ş.'de Alım-Satım Sistemi’ne kabul edilip, bu süre sonunda en yüksek miktarda işlemin gerçekleşmesini sağlayan tek bir fiyat seviyesinin hesaplandığı, tüm işlemlerin bu tek fiyat seviyesinden gerçekleştirildiği işlem yöntemidir.

1. İŞ SÜREKLİLİĞİ PLANI

QNB Finansinvest İş Sürekliliği Planı, ufak olaylardan büyük felaketlere kadar tüm acil durumlarda Şirket’in faaliyetlerinin minimum kesinti ve zararla devamını amaçlar. Bu nedenle en geniş kapsamda hazırlanan planın ihtiyaç duyulduğunda yalnızca belirli bölümleri kullanılırken, gerektiğinde tamamının da devreye alınması mümkündür. Plan, aşağıdaki yönetim çerçevesi üzerine kurulmuştur:

ACİL EYLEM: Şirketin normal operasyonuna devamını engelleyen olayları takip eden ilk dakika ve saatlerde, çalışanların, fiziksel ortamın ve altyapının güvenliğine yönelik alınacak acil tedbirleri içermektedir.

KRİZ YÖNETİMİ: Şirketin ana faaliyetlerinin kesintiye uğraması ve/veya kurumsal etkisi olan olaylar “kriz” olarak kabul edilir. Kriz, en üst düzey yönetimin katılımı ile stratejik bir bakış açısı ile yönetilir.

İŞ KURTARMA: Acil eylemlerde ve kriz yönetimi boyunca şirketin normal operasyonel faaliyetlerinin kesintiye uğraması nedeniyle finansal, müşteri ilişkileri, kanuni yükümlülük ve imaj açısından önemli zarara uğramasına sebebiyet verecek ürün, süreç ve hizmetlerinin geri kazanılması faaliyetidir.

2. İŞ SÜREKLİLİĞİ YÖNETİMİ STRATEJİSİ VE HEDEFİ

Stratejik amaç, gerekli/kritik operasyonları minimum, ancak müşterinin kabul edebileceği düzeyde, en kısa sürede işlevsel hale getirmektir. Bir olayı takiben izlenecek strateji, aşağıdaki hedefleri temel alacaktır:

 • Personeli korumak ve bedensel kayıplarla ilgilenmek;
 • Olayın boyutunu değerlendirmek;
 • Tehdidi kontrol etmek;
 • Ortaya çıkan sorunları ve sonuçlarını değerlendirmek;
 • Geçici operasyonları olabildiğince hızlı aktive etmek;
 • İç ve dış iletişimi yönetmek.

3. İŞ SÜREKLİLİĞİ POLİTİKASI

QNB Finansinvest'in politikası, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya en olumsuz koşullar altında dahi devam edebilmektir. Bu çerçevede operasyonların ve hizmetlerin, çalışanların güvenliğine, halkın ve çalışanların sağlığına, çevrenin ve mülkiyetin korunmasına en üstün değeri vererek yürütülmesi hedeflenir. Ayrıca Planın başarı ile hayata geçirilmesi ile müşterilerin ve çalışanların refahının sağlanması ve hissedarların menfaatlerinin korunması hedeflenmiştir.

4. TEHDİT VE SENARYOLAR

Müşterilere, ticari karşı taraflara ve yasal ve düzenleyici otoritelere karşı hizmet ve sorumlulukların kesintiye uğramasına neden olabilecek yangın, deprem, sel, kar fırtınası, sistem kesintisi, altyapının çökmesi, terörist saldırılar gibi tehditler ve tehditler sonrası oluşabilecek senaryolar belirlenerek, iş sürekliliğinin sorunsuz olarak işleyebilmesi için “senaryolar bazında iş kurtarma planları” hazırlanmıştır.

5. İŞ KURTARMA STRATEJİSİ

a. Operasyonel Risk Değerlendirmesi

QNB Finansinvest’in tüm hizmet ve diğer faaliyetlerinin kesintiye uğraması durumunda şirkete olan
Finansal
Kanuni Yükümlülükler
Müşteri İlişikleri
İtibar/imaj

etki ve zararları şirketin tüm iş birimleri ile yapılan İş Etki Analizleri sonucu belirlenerek, şirketin tüm faaliyetlerinin önem dereceleri ve geri kazanım süreleri belirlenmiş, kritik süreçlerin geri kazanımı için detaylı iş kurtarma planları hazırlanmıştır.

b. Alternatif Lokasyon

Şirketin iş sürekliliğinin sağlanmasına yönelik olarak gerçekleştirilen tüm işlem verileri, diğer ihtiyaç duyulan veriler ve gerekli sistemler iş sürekliğini sağlamak üzere farklı bir lokasyonda yedeklenmekte ve bir felaket durumunda devreye sokulmak amacıyla hazır bekletilmektedir. Mevcut bilgi işlem sistemlerinin kesintiye uğraması durumunda faaliyetlerin yedek sistemler üzerinden devamlılığı sağlanacaktır.

Ayrıca, acil ve beklenmedik durum için alternatif lokasyonlar oluşturularak, günlük işleyiş için veri sağlayıcılar tesis edilmiş ve faaliyetlerimizin sürdürülmesi için gerekli tüm ofis programları ile bilgi erişim sistemleri yüklenmiştir. İşlemlerin sürekliliği için gereken telefon, faks, yazıcı v.b. teknik cihazlar ve tesisler kullanıma hazır durumda bulunmaktadır.

c. Kayıtların Saklanması

Mali tablolar ve mevcut mevzuat uyarınca tutmakla yükümlü olunan her türlü kayıt ile kıymetli evrak, basılı olarak ve/veya elektronik ortamda yasal mevzuat çerçevesinde belirlenen süre boyunca saklanmaktadır.

6. İLETİŞİM

Acil ve Beklenmedik durumda, tüm işleyişi koordine etmek üzere Kriz Yönetim Takımı, Acil Eylem Takımı ve İş Kurtarma Takımı oluşturulmuştur. Bu ekiplerde, şirketin üst düzey yöneticileri ile gerekli iş birimi personelleri yer almaktadır.

İş Sürekliğinin kesintiye uğraması ve iş sürekliliği planlarının devreye alınması durumunda, müşterilerin bilgilendirilmesi ve iletişimin sağlanması, www.qnbfi.com üzerinden, merkezi olarak tüm müşterilere SMS veya e-mail gönderilmesi suretiyle veya basın açıklamaları ile sağlanacaktır.

Sermaye Piyasası Kurulu, BIST, VIOP, Takasbank, MKK gibi tüm resmi kurumlarla irtibatın tesisi için Genel Müdür Yardımcısı seviyesinde sorumluluk atanmıştır. Rutin bildirimler süresi içinde, İş Kurtarma Ekiplerinde bulunan kişilerce, İş Kurtarma Ekibi yöneticisinin talimatlarına göre sonuçlandırılacaktır.

Zorunlu bildirimlerin yapılacağı ana merkez; Finansbank Ümraniye Çarşı Şubesi, Namık Kemal Mahallesi Sütçü Cad. No:78/4 Ümraniye adresidir.

7. ACİL DURUMUN KARŞI TARAFA ETKİLERİ VE FAALİYETLERİN SONA ERDİRİLMESİ

Müşterilere ait varlıklar, şirketimizden bağımsız olarak Saklama Kuruluşunda saklandığından, acil ve beklenmedik durum nedeniyle müşteri varlıklarının zarar görmesi yönünde herhangi bir risk öngörülmemiştir. Ancak acil ve beklenmedik durum nedeniyle müşterilerle iletişimin sağlanamaması veya müşteri talimatlarının yerine getirilememesi halinde, müşterilere verilen hizmetlerde kesinti yaşanabilir.

QNB Finansinvest iş sürekliliği planı, acil durumlarda şirketin faaliyetlerinin minimum kesinti ve zararla devamını; müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya en olumsuz koşullar altında dahi devam edebilmeyi; şirket operasyonlarının ve hizmetlerin, çalışanların güvenliğine, halkın ve çalışanların sağlığına, çevrenin ve mülkiyetin korunmasına en üstün değeri vererek yürütülmesini amaçlar.

Alınan tüm bu önlemler ve kurulan altyapı sayesinde şirket faaliyetlerinin devamlılığı planlanmıştır. Ancak alınan aksiyonlara rağmen Yönetim Kurulu’nca, acil ve beklenmedik durum nedeniyle şirketin faaliyetine devam edemeyeceği yönünde karar alınması durumunda, müşteriler bu durumdan haberdar edilir ve müşteri varlıklarının transferi için gerekli işlemler müşteri talimatı ile gerçekleştirilir.

Sermaye Piyasalarında işlem saatleri aşağıdaki gibidir:

• Pay Piyasası İşlem Saatleri


• Borçlanma araçları piyasası işlem saatleri

PAZARLAR Aynı Gün Valörlü Öğle Arası İleri Valörlü
Kesin Alım Satım Pazarı 09.30 – 14.00 12.00 – 13.00 09.30 – 17.30
Repo Ters Repo Pazarı
Menkul Kıymet Tercihli Repo Pazarı
Bankalararası Repo Ters Repo Pazarı
Nitelikli Yatırımcıya İhraç Pazarı 09.30 – 14.00
Pazarlıklı Repo İşlemleri Pazarı -
Pay Senedi Repo Pazarı 10.00 – 12.00 12.00 – 14.15 10.00 – 17.30
Uluslararası Tahvil Pazarı - 12.00 – 13.00 09.30 – 17.30
Eurotahvil Pazarlıklı İşlemler Platformu - 12.00 – 13.00 09.30 – 17.30
Repo Karşılığı Menkul Kıymet Bildirimi 09.30 – 15.00 - -

• Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası işlem saatleri

Sözleşmeler Normal seans saatleri
Pay Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri 09:30 – 18:10
Endeks Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri 09:30 - 18:15
Diğer Sözleşmeler 09:30 – 18:15

• Kıymetli Madenler Piyasası işlem saatleri

Kıymetli Madenler Piyasası İşlem Saatleri 16:00 - 16:00 (ertesi gün) (24 saat kesintisiz)
Kıymetli Maden Teslimat Yükümlülükleri Günlük işlemler için son işlem saati 16:00 (T+0)
Parasal Yükümlülükler Günlük işlemler için son işlem saati 17:15 (T+0)

• Ödünç İşlemleri Piyasası işlem saatleri

Ödünç İşlemleri Piyasası İşlem Saatleri İş günlerinde 09:45 - 17:30 saatleri arasında

• Elmas ve Kıymetli Taş Piyasası işlem saatleri

Elmas ve Kıymetli Taş Piyasası İşlem Saatleri İş günlerinde 09:45 - 17:30 saatleri arasında


Kıymetli Madenler Piyasasında hafta sonu ve tatil günleri dâhil olmak üzere kesintisiz seans yapılır.


• Varant işlemleri

Hisse Senetleri Piyasası sürekli müzayede seans saatleri dahilinde gerçekleştirilir. Buna göre; işlemler 9:35 – 13:00 ve 14:00-17:30 saatleri arasında günlük olarak gerçekleştirilir. Varant sıralarına kotasyon girilmişse, emir girişi başlar. Açılış seansında veya kotasyon iletim periyodunda, varant sıralarına emir girilemez. Varantlar açılış seansına dahil değildir.

*Aşağıda belirtilen oranlar/işlemler BSMV hariç olarak belirtilmiş olup, BSMV Müşteri hesabından ayrıca tahsil edilecektir.


İşlemler Oran/Tutarlar*
Posta Gönderim Masrafı 7,5 TL
Saklama ve Bakım Masrafı Yetkili saklama kuruluşu tarafından tahsil edilen tutar
Hisse Senedi İşlem tutarı üzerinden ‰5 (binde beş)
Emir iptali, emir miktarının azaltımı ve emirlerin fiyatlarının kötüleştirilmesi BIST tarafından belirlenen oranlarda ücretlendirilir.
Yatırım Fonu Ücretsiz
Borsa Yatırım Fonu İşlem tutarı üzerinden ‰1 (binde bir)
Varant İşlem tutarı üzerinden ‰5 (binde beş)
Vadeli İşlem Sözleşmesi Sözleşme tutarı üzerinden ‰1 (binde bir)
Opsiyon Sözleşmesi Sözleşme tutarı üzerinden ‰5 (binde beş) / Asgari 3 TL
Tahvil ve Bono İşlem tutarı üzerinden ‰0,5 (on binde beş)
Ödünç İşlemler Ödünç Alan = Ödünce konu kıymetin piyasa değeri üzerinden ‰1 (binde bir)
Ödünç Veren = Ödünce konu kıymetin piyasa değeri üzerinden işlem vadesine göre artan oranlı komisyon skalası

Açığa Satış Hisse senedi alım-satım aracılık komisyonu
Repo Bankalar arası Repo Piyasası Gecelik Oranı - %3
EFT/Havale Ücretsiz
Yatırım Danışmanlığı Ücretsiz
Kaldıraçlı alım-satım Ücretsiz
Kredili İşlemler Takasbank Para Piyasası (TPP) Gecelik (işgünü) Gerçekleşen İşlemlerin Ağırlıklı Ortalaması+%15
Repo alt limiti qnbfi.com üzerinden: 1,000 TL
Diğer: 10.000 TL

1- Online Kredili İşlem nedir?

“Online Kredili İşlem”, QNB Finansinvest müşterisi ve QNB Finansinvest arasında yapılacak sözleşme hükümleri çerçevesinde mevcut hesabındaki tutara ek olarak, müşterinin kendisine tahsis edilen kredi limiti ve portföyünde bulunan varlıkların teminat oranları dahilinde internet üzerinden menkul kıymet alım satım işlemi gerçekleştirme imkanıdır.

2- Kredili İşlem sözleşmem yok; nasıl kredili işlem başvurusu yaparım?

Size en yakın QNB Finansinvest ya da QNB Finansbank Şubesi'ne uğrayarak “Kredili Alım, Açığa Satış, Ödünç Alma ve Verme İşlemleri Sözleşmesi” imzalayabilirsiniz.

3- Kredili İşlem başvurusu yaparken imzalamam gereken sözleşmeler hangileridir?

Kredili başvurunuzun değerlendirmeye alınabilmesi için imzalamanız gereken sözleşmeler “Kredili Alım, Açığa Satış, Ödünç Alma ve Verme İşlemleri Sözleşmesi” dir.

4- Kimler Online Kredi kullanabilir?

Kredi kullanabilmeniz için sözleşmelerinizin ve başvurunuzun “Risk Kontrol” bölümü tarafından onaylanması ve toplam overall tutarınızın kredi kullanımına uygun olması gerekmektedir.

5- Kullanılabileceğim kredi limiti nedir?

Kredi limitiniz Risk Kontrol Bölümü tarafından size tahsis edilen limit kadar olacaktır. Bununla beraber, kredili olarak satın alınacak menkul kıymetlerin en az %90’nın cari piyasa değeri kadar nakit veya menkul kıymetten oluşan özkaynağı hesabınızda bulundurmanız ve kredi talebinizin  50,000 TL'den az, 200,000 TL'den fazla olmaması gerekmektedir.

6- Kredi kullanımında faiz uygulaması nasıldır?

Kullanacağınız krediye ilişkin faiz oranını sözleşmenin ilgili maddelerinden ve/veya temsilcinizden öğrenebilirsiniz.

Sair vergi ile ilgili mükellefiyetler ayrıca sizin tarafınızdan ödenmektedir. Kullandığınız kredi ile ilgili olarak hergün için hesaplanan faiz, günlük olarak hesabınıza yansıtılacaktır.

7- Kredi kullanımında uygulanan hisse teminat oranları nasıldır?

İlgili SPK mevzuatı gereği teminat kapsamına alınabilen hisse senetleri ve teminat oranları QNB Finansinvest tarafından belirlenir.

9- Nasıl limit arttırım talebi yapabilirim?

Limit artırma talepleri için zeyilname alınmaktadır. (Kredi / Açığa Satış Limit Arttırım Zeyilnamesi) Sözleşmeyi Size en yakın QNB Finansinvest ya da QNB Finansbank Şubesi'ne uğrayarak imzalayabilirsiniz, limit arttırım talebiniz değerlendirmeye alınacaktır.

1- Portföyümde küsuratlı adetli hisse senedi küsuratlarından nasıl kurtulabilirim?

Portföyünüzde bulunan küsuratlı veya 1 lottan küçük miktarlı,veya “E” ve “Y” özellik kodlu hisse senetlerinizi, www.qnbfi.com üzerinden Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Küsurat Portföyü Hesabı’na, İşlem Lot Altı İşlemler Menü adımından satabilirsiniz.

2- Küsüratlı İşlem nedir?

Küsüratlı İşlemler, portföyünüzde bulunan küsuratlı adetlerde hisse senedi bulunan müşterilerimizin, söz konusu küsurat tutarlarını satmasına imkan veren bir uygulamadır.

3- Küsüratlı İşlem taleplerimi nasıl iletebilirim?

www.qnbfi.com üzerinden > AL-SAT > Hisse Senedi > Lot Küsürat sayfasından gerçekleştirebilirsiniz.

4- Portföyümde bulunan Küsuratlı Hisse Senetlerimden seans içinde virman gerçekleştirebilir miyim?

Küsurat Portföyü hesabına seans içinde hisse senedi virmanı kabul edilmemektedir. 1 lottan küçük hisse senedi virman talepleriniz kayda alınacaktır.

5- Küsürat virman İşlemi ne zaman gerçekleşir?

Hisse senedinin Küsurat Portföy Hesabı’na virmanı ve para transferi gün sonunda gerçekleşecektir.

6- Virman talebinde bulunduğum portföyümde bulunan Küsuratlı Hisse Senetleri için hangi fiyat geçerli olacaktır?

Virmanı için talepte bulunduğunuz Küsurat Hisse senetlerinde Küsurat Portföy Hesabı’na virmanı sırasında talep girildiği tarihten sonraki 2. seans kapanış fiyatı üzerinden hesaplanacak hisse senedi değeri kullanılacaktır.

7- Küsurat İşlemlerle ilgili herhangi bir komisyon / ücret ödeyecek miyim?

Bu kapsamdaki küsurat işlemlerinden dolayı tarafınızdan herhangi bir komisyon/ücret talep edilmeyecektir.

8- Hesabımda bulunan küsuratsız hisse senetlerini de bu şekilde virmanlayabilir miyim?

SPK’nın ilgili tebliği gereği, 1 lot ve üzerindeki miktarlar bölünerek küsurat hale getirilmek suretiyle bu kapsamındaki virmana konu edilemez.

9- Virman işleminde menkul kıymet değerlerinde yuvarlama işlemi nasıl olacaktır?

Hesaplama sonucunda menkul kıymetin değerinin virgülden sonra 3 hane olması halinde bu değer müşteri lehine bir üst kuruşa yuvarlanacaktır.

10- Küsüratlı İşlemler kapsamında hesabıma Küsuratlı Hisse alımı yapabilir miyim?

Bu kapsamda yapılacak 1 lottan küçük miktarlı menkul kıymet virmanları aracı kurumun alıcı taraf olacağı şekilde, sadece tek yönlü olarak yapılabilecektir.

11- Sırası kapalı olan hisse senetlerinde Küsüratlı İşlem yapabilir miyim?

Sırası geçici ya da sürekli kapalı olan menkul kıymetlerde kapalılık süresi boyunca küsurat virmanı gerçekleştirilemeyecektir.

12- Fiyatı serbest bırakılan hisse senetlerinde Küsüratlı işlem yapabilir miyim?

Fiyatı serbest bırakılan menkul kıymetlerde fiyat tescili gerçekleşmeden küsurat virmanı gerçekleştirilemeyecektir.

1- Matriks mobile nedir?

Matriks’in mobil telefonlar için ürettiği veri izleme programı olan Matriks Mobile, Java uyumlu telefonlar için geliştirilmiş, gerçek zamanlı finansal verilerin izlenmesine olanak veren bir mobil uygulamadır.

2- Matriks Mobile üzerinden neler takip edilebilir?

Matriks Mobile ile, mobil telefon üzerinden gerçek zamanlı olarak BIST verilerini, serbest piyasa döviz fiyatlarını, güncel finansal haberleri, yurtdışı döviz spot ve parite fiyatlarını izlemek mümkündür.

3- Matriks Mobile hangi mobil telefonlarda çalışmaktadır?

Matriks Mobile, Java programlama ortamı kullanılarak geliştirilmiş bir Mobil telefon uygulamasıdır ve Java destekli tüm mobil telefonlarda başarıyla çalışmaktadır.

4- Matriks Mobile ile kişisel sayfa oluşturulabilir mi?

Matriks Mobile kişisel dayfalarında, istediğiniz sembol kodlarını girerek, farklı piyasalardaki verilerden oluşan, karma sayfalar hazırlayabilirsiniz.

5- Matriks Mobile’ı kullanabilmek için nasıl bir cep telefonuna sahip olmalıyım?

Matriks Mobile, Java Programlama dilinde yazılmış bir uygulamadır. Cep telefonlarına yüklenen bir çok oyun vb. program gibi, Matriks Mobile'ı çalıştırabilmek için de telefonunuzda Java Desteği olmalıdır. Birçok cep telefonu artık Java desteği ile satılmaktadır. Telefonunuzun desteklediği iletişim protokollerini aşağıdaki adresten öğrenebilirsiniz:

http://developers.sun.com/techtopics/mobility/device/pub/device

Matriks Mobile, GPRS veri iletim kanalını kullanır ve bu nedenle cep telefonunuzun GPRS desteği olmalıdır. Ayrıca GPRS ayarları da düzgün şekilde yapılmalıdır. Telefonunuzda GPRS ayarları yoksa, operatörünüzü arayarak, bu ayarları size mesajla göndermelerini sağlayabilirsiniz.

Java Desteği bulunmamasına rağmen İphone için geliştirilen özel sürüm ile de Matriks Mobile uygulamasını kullanabilirsiniz.

6- Matriks Mobile uygulaması ücretli midir? Ücretliyse ne kadardır?

Matriks Mobile uygulaması ücretlidir. Uygulama kullanımı şube onayına bağlı olduğu için ücretlerle ilgili müşteri temsilcinizle irtibata geçmeniz gerekmektedir. Uygulamanın kullanımı şube insiyatifindedir. Bunun için ücretlendirme ve kullanım detayları için müşteri temsilciniz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Bunun yanı sıra matriks mobile’ı ücretini ödemek kaydıyla direkt matriksdata’dan da temin edebilirsiniz.

7- Şube ile görüştüm onay aldım Matriks Mobile’ı kurmak için ne yapmam lazım?

Şubeniz onayı verdikten sonra tarafımıza bilgi vermesinin ardından arkadaşlarımız kurulum için sizinle irtibata geçerek kurulumu gerçekleştirecektir.


Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) Kuruluş, Faaliyet, Çalışma Ve Denetim Esasları Hakkında Yönetmelik’inin 19’uncu maddesi çerçevesinde, MKK nezdinde ve Merkezi Kaydi Sistem’de (MKS) gerçekleştirilecek işlemlere ilişkin olarak müşterilerden belli ücretler, tahsil edilmektedir. MKK’nın 13.05.2011 tarih 552 sayılı genel mektubuna istinaden hesap bakım ücreti hakkında yeni düzenleme yapılmış olup, söz konusu ücretlere ilişkin detaylar aşağıdaki gibidir:

1. Üyeler tarafından açılan hesap başına 1,50 TL hesap açma ücreti alınır.

2. Yatırımcıya sicil numarası gönderilmesinde 8 TL ücret alınır. Ücret tahakkukunda yatırımcı sicil numarasının ve buna bağlı yatırımcı şifresinin yatırımcının eline ulaşmış olması şartı aranmaz.

3. Sicil ve şifrenin yatırımcıya gönderilmesinden sonra tekrar talep edilmesi halinde yeniden aynı ücret tahakkuk ettirilir.

4. Sicil ve şifrenin basılı evrak olarak yurtdışına gönderilmesinde PTT gönderi bedeline yurtiçi gönderi bedelinin yarısı ilave edilerek hesaplanan tutar esas alınıp üyelerden tahsil edilir.

5. Saklama bakiyelerinin piyasa değeri 1000 TL ve üzeri olan hesaplardan günlük 0,00924 TL hesap bakım ücreti alınır.

6. Aynı gün içerisinde açılıp iptal edilmiş hesaplar için hesap açım ücret alınmaz.

1- Hisse Senedi ve VIOP mutabakatlarımı qnbfi.com üzerinden onaylayabilir miyim?

qnbfi.com kullanan QNB Finansinvest müşterileri www.qnbfi.com üzerinden Hisse Senedi ve VIOP mutabakatlarına onay verebilirler.

2- Hisse Senedi ve VIOP mutabakatlarımı online olarak onay verebilmek için bir ön şart var mıdır?

www.qnbfi.com'a Müşteri Numaranız, Anahtar Sözcük ve Şifreniz ile giriş yaptıktan sonra, hesap özetleri ve/veya mutabakatlarını internet üzerinden görüntülemekle, ilgili onaylarınızı vermeden önce "Ekstre ve Raporların Gönderilmemesine İlişkin Çerçeve Sözleşmesi’ni" onaylamak için ayar ekranlarını açmanız gerekiyor.

Bu sayfa, sözleşmeyi imzalamamış olan müşterilerimiz için Hesap Ekstrelerim > Ekstre Tercihi sayfasına tıklandığında otomatik olarak açılacaktır. Bu sözleşmeyi qnbfi.com şifrenizi girerek onaylamanız gerekmektedir.

3- Ekstre ve Raporların Gönderilmemesine İlişkin Çerçeve Sözleşmesi’ni onayladım daha sonra yapmam gereken nedir?

Ekstre ve Raporların Gönderilmemesine İlişkin Çerçeve Sözleşmesi’ni imzalamış olan müşterilerimiz, Hesap Ekstrelerim > Ekstre Tercihi sayfasına tıkladıklarında karşılarına çıkan 3 seçenekli bir sayfada tercihlerini belirtmeleri gerekmektedir.

4- Hesap Ekstrelerim > Ekstre Tercihi sayfasında yeralan tercihler ne anlama geliyor?

• Hisse senedi hesap ekstremin adresime gönderilmesini istemiyorum.
Bu seçeneği işaretlemeniz durumunda ekstreniz her ay adresinize gönderilmeyecek, Hisse senedi ekstrelerinizi qnbfi.com üzerinden inceleyebilirsiniz. Seçenek işaretli olmaması durumunda ekstreniz her ay adresinize taahütlü olarak gönderilecektir.

• Hisse senedi mutabakatlarımı web üzerinden yapmak istiyorum.
Bu seçeneği işaretleyen müşterilerimiz hisse senedi mutabakatlarını qnbfi.com üzerinden inceleyip qnbfi.com şifresi ile onaylayabileceklerdir.

• VIOP mutabakatlarımı web üzerinden yapmak istiyorum
Bu seçeneği işaretleyen müşterilerimiz VIOP mutabakatlarını qnbfi.com üzerinden inceleyip qnbfi.com şifresi ile onaylayabileceklerdir.

Sayfada yeralan tercihlerlerden istediğiniz seçebilirsiniz ancak size kolaylık olması açısından tüm seçenekleri işaretlemenizi tavsiye ederiz.

5- Hisse Senedi ve VIOP Mutabakatlarıma online olarak nasıl onaylayabilirim?

Mutabakatlarını internet üzerinden onaylamak için “Hisse senedi mutabakatlarımı web üzerinden yapmak istiyorum.” ve “VİOP mutabakatlarımı web üzerinden yapmak istiyorum” tercihlerini seçmiş olmanız gerekiyor. Bu seçeneği işaretlemiş olmanız durumunda, onayınızı bekleyen mutabakatlınızın olması durumunda, qnbfi.com’a giriş yaptıklarında sağ menüde dikkat çekici bir renk ile onayınızı bekleyen mutabakatınız olduğunu görebilirsiniz. O an için onay bekleyen bir mutabakatınızın olmaması durumunda yoksa bu seçenek görüntülenmez.

Onay bekleyen mutabakatlarınızın üzerine basıldığında bekleyen mutabakatlarınızın listesi karşınızdaki ekrana sıralanmış olarak gelecektir.

6- Mutabakatlara onay vermek zorunda mıyım?

İncelemek istediğiniz mutabakatı yanındaki butona tıklamak suretiyle açarak inceleyebilir, sayfanın sonunda bulunan şifre alanını kullanarak mutabakatını onaylayabilir ya da onaylamadığınızı sebebi ile birlikte iletebilirsiniz.

7- Mutabakatlara onay vermezsem ne olacak?

Onayladığınız mutabakatların onay tarih ve diğer kayıt bilgiler tutularak ilgili mutabakatta kayıtlarımız onaylanmış olarak güncellenir.

Onay verilmeyen mutabakatlar hakkında sebebi ile birlikte ilgli iş birimlerine bilgilendirme gönderilir. Bu durumdaki mutabakatlar onaylanmamış görüntülenmeye devam edecektir. En kısa zamanda konuyla ilgili olarak müşteri temsilciniz tarafından sizinle irtibata geçilecektir.

1- Endeks bilgilerine nasıl ulaşabilirim?

Sayfamıza giriş yaptıktan sonra üst menüde bulunan hisse senedi modülünün altında, "Endeks Grafiği" bölümünden endeks bilgilerine ulaşabilirsiniz.

2- Şirket bilgilerini ve haberlerini nasıl takip edebilirim?

Sayfamızda üst menüde bulunan Hisse Senedi Modülünü kullanarak Şirket Bilgilerine, Haberlere, Sermaye Arttırımı ve Temettü bilgilerine ulaşabilirsiniz.

3- İzlemek istediğim hissenin belirlediğim tarihler arasındaki teknik analizini yapabilir miyim?

Sayfamızda üst menüde bulunan Hisse Senetleri modülünden Şirket menüsünün altında Teknik Analiz bölümünü kullanarak seçtiğiniz hissenin teknik analizini yapabilirsiniz.

4- Seçtiğim hisselerden portföy oluşturabilir miyim?

Sayfamızda üst menüde bulunan Hisse Senedi modülünden Portföy İzleme menüsünü kullanarak portföy oluşturabilir, oluşturdugunuz portföydeki değişimleri takip edebilirsiniz.

5- Bono/Eurobond, Hisse Senetleri ve diğer yatırım araçları hakkında bilmediğim terimleri sitenizden öğrenebilirmiyim?

Sayfamızda üst menüden bulunan Yardım linkine tıklayarak borsa terimleri ve eğitim notlarına ulaşabilirsiniz.

1- FinansAktif nedir?

FinansAktif, qnbfi.com müşterilerine hızlı işlem yapma kolaylığı sağlayan bir alım-satım modülüdür.

2- FinansAktif’i nasıl kurabilirim?FinansAktif programını kurulum yardım dosyası için lütfen tıklayınız.


FinansAktif yazılım ve bakım destek hizmetleri “Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri” tarafından sağlanmaktadır. FinansAktif’in en güncel sürümüne ulaşabilmek için ilgili matriks sayfasında sağ üst köşesinde yer alan “Download” yazan başlığa tıklamak gerekmektedir.Bu sayfanın ortasında yer alan e-Broker hızlı işlem modülü başlığı altından bilgisayarınıza kullanılan işletim sistemine uygun sürümü indirip kurabilirsiniz.

FinansAktif programının kurulum dosyası için lütfen tıklayınız.

3- FinansAktif’i nasıl çalıştırabilirim?

Java Matriks ekranında bulunan “FinansAktif“i tıklayarak program çalıştırılır.

4- FinansAktif ile hangi işlemleri yapabilirim?

FinansAktif’i kullanarak anlık portföyünüzü, hesap ekstrenizi ve günlük işlemlerinizi görüntüleyebilir, Hisse Senedi ve Vadeli Piyasalarda alım-satım yapabilir, toplu emir gönderebilir ve portföy boşalt menüsü ile hesabınızda bulunan bütün hisse senetlerinizi tek tuş ile satabilirsiniz.

5- FinansAktif çalışmıyor. Neden olabilir?

FinansAktif’in ve Javamatriks’in çalışması için www.qnbfi.com'a Müşteri olarak login olmanız gerekmektedir.

6- FinansAktif’in kolaylıkları nelerdir?

FinansAktif’le Javamatriks’ten seansı izlerken istediğiniz bir hissenin üzerini tıkladığınızda açılan alım-satım ekranlarıyla işlemlerinizi daha hızlı yapabilirsiniz.Ayrıca bilgisayarınızın masaüstünde Hisse alım-satım ekranlarının, overall, ekstre görüntüleme, emir izleme ve VIOP alım-satım ekranlarının kısayollarından oluşan küçük bir ekran oluşur. Bu ekranı kullanarak izleme ekranlarınıza kolaylıkla ulaşabilir işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz.

1.QNB Finansinvest Android uygulamasını nereden yükleyebilirim?

Android işletim sistemli cihazlarda "Google Play Store" programına gelerek, search adımına "QNB Finansinvest" yazıp uygulamayı ücretsiz olarak cihazın masa üzerine yükleyebilirsiniz.

2. QNB Finansinvest Android uygulamasında müşteri girişi yapılmaksızın nelerden faydalanabilirim?

Sayfam
Piyasalar
Haberler / Gündem
Günlük Yazarlar
Araştırma

3. Anahtar sözcük ve/veya şifremi unuttum, QNB Finansinvest Android uygulamasından tekrar nasıl alabilirim?

Tekrar anahtar sözcük, şifre alım işlemlerinizi sadece bilgisayar üzerinden

qnbfi.com > Anahtar Sözcük/Şifre İşlemleri adımından gerçekleştirebilirsiniz.

4. QNB Finansinvest Android uygulamasında Hisse Senedi ve VIOP derinlik bilgilerine nasıl erişebilirim?

QNB Finansinvest Android uygulamasını cihazınızın masa üzerine yükledikten sonra QNB Finansinvest uygulamasına bir defa Anahtar Sözcük ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Sayfaya giriş esnasında uygulama için oluşan PIN numaranızla sistemimize kayıt oluşmaktadır.

Hisse-VIOP yüzeysel 1+ ya da Derinlik Data ekranı başvurusu yapabilmek için; bilgisayarınızdan qnbfi.com sayfasına giriş yaptıktan sonra QNB Finansinvest Veri Lisansları > Yeni Lisans adımından açılmasını talep ettiğiniz data ekranına başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

5. QNB Finansinvest (Android) uygulamasında müşteri girişi yapılarak hangi işlemleri yapabilirim?

Hesabım

I. Anlık Portföyüm

II. Hisse İşlemleri
 • Hisse İşlemleri
 • Alış Emri Girişi
 • Satış Emri Girişi
 • Emirleri
III. VİOP İşlemleri
 • Uzun(Alış) Emir Girişi
 • Kısa(Satış) Emir Girişi
 • Emirlerim
 • Pozisyonlarım
 • Teminatlarım
IV. Günlük İşlemler
 • Hisse Emirlerim
 • VİOP Emirlerim
V. Şifre Değiştir

VI. Hesaplarım


Yatırım Danışmanlığı


6. QNB Finansinvest (Android) uygulamasında hangi işlemler yapılamaz?

 • Eft
 • Repo
 • Fon
 • Zincir/Şartlı/Süreli/KIE/KPY/Lot Altı İşlemler
 • Ekstre tercihi ayarları
 • Ayarlar-Kişisel Ayarlar
 • Anahtar sözcük başvurusu-Tekrar şifre alma
 • SSS
 • E-posta adresi güncelleme
 • Yazarların eski yazıları


1. QNB Finansinvest HD (IPAD) uygulamasını nereden yükleyebilirim?

Program indirmek için IPAD üzerinde kullanılan APP STORE’ dan; Purchased search kutusuna QNB Finansinvest yazılır. Gelen seçeneklerden QNB Finansinvest HD seçilip üzerine tıklanır ve QNB Finansinvest HD masa üzerine indirilir.

*** IPAD uygulamasını Apple Store’ dan ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz.

2. QNB Finansinvest HD (IPAD) uygulamasında müşteri girişi yapılmaksızın nelerden faydalanabilirim?


 • Piyasa verilerini 15 dakika gecikmeli olarak takip edebilirisiniz.
 • Günün yazarına ait makaleleri okuyabilirsiniz.
 • Piyasa yorumunu okuyabilirsiniz.
 • BIST haberlerini okuyabilirsiniz.
 • Piyasa özetini okuyabilirsiniz.
 • QNB Finansinvest gündem bilgilerine ulaşabilirsiniz

3. Anahtar sözcük ve/veya şifremi unuttum, QNB Finansinvest (IPAD) uygulamasından tekrar nasıl alabilirim?

Tekrar anahtar sözcük, şifre alım işlemlerinizi sadece bilgisayar üzerinden qnbfi.com > Şifre Al adımından gerçekleştirebilirsiniz.

4. QNB Finansinvest (IPAD) uygulamasında Hisse Senedi ve VIOP derinlik bilgilerine nasıl erişebilirim?

QNB Finansinvest (IPAD) uygulamasını cihazınızın masa üzerine yükledikten sonra QNB Finansinvest uygulamasına bir defa Anahtar Sözcük ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Sayfaya giriş esnasında uygulama için oluşan PIN numaranızla sistemimize kayıt oluşmaktadır.

Hisse-VIOP yüzeysel 1+ ya da Derinlik Data ekranı başvurusu yapabilmek için; bilgisayarınızdan qnbfi.com sayfasına giriş yaptıktan sonra QNB Finansinvest Veri Lisansları > Yeni Lisans adımından açılmasını talep ettiğiniz data ekranına başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

5. QNB Finansinvest (IPAD) uygulamasında müşteri girişi yapılarak hangi işlemleri yapabilirim?

2.

Hesabım
I. Anlık Portföyüm
II. Hisse İşlemleri
Hisse İşlemleri
Alış Emri Girişi
Satış Emri Girişi
Emirleri
III. VIOP İşlemleri
Uzun(Alış) Emir Girişi
Kısa(Satış) Emir Girişi
Emirlerim
Pozisyonlarım
Teminatlarım
IV. Günlük İşlemler
Hisse Emirlerim
VIOP Emirlerim
V. Şifre Değiştir
VI. Hesaplarım

6. QNB Finansinvest (IPAD) uygulamasında hangi işlemler yapılamaz?

Eft
Repo
Fon
Zincir/Şartlı/Süreli/KIE/KPY/Lot Altı İşlemler
Ekstre tercihi ayarları
Ayarlar-Kişisel Ayarlar
Anahtar sözcük başvurusu-Tekrar şifre alma
SSS
E-posta adresi güncelleme
Yazarların eski yazıları

1. QNB Finansinvest iPhone uygulamasını nereden yükleyebilirim?

Iphone cihazınızdaki App Store programına gelerek Search alanına QNB Finansinvest yazmanız halinde ekranda bulunan 'freeyi’ tıklayıp install yapmanzı gerekmektedir. Kurulumdan sonra ad/soyad ve şehir girmeniz gereken bir alan gelir, bu alanı hatasız doldurmanız gerekmektedir. Bir harf hatası olması halinde işleminizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bilgileri yazdıktan sonra sağ üst köşede bulunan gönder bölümünü tıkladığınız halinde işlem tamamlanmış olacaktır.

2. QNB Finansinvest iPhone uygulamasında müşteri girişi yapılmaksızın nelerden faydalanabilirim?

1.SAYFAM bölümündeki dataları (takip ettiklerim, piyasa yorumu, haberler, yükselenler, düşenler, piyasa özeti )
2.BİLGİ AL bölümündeki bilgileri (BIST hisse senedi/varant/vadeli, Borsa endeksleri, para birimleri, tahvil-bono, haberler, gündem)

3. Anahtar sözcük ve/veya şifremi unuttum, QNB Finansinvest iPhone uygulamasından tekrar nasıl alabilirim?

Anahtar sözcük ve şifrenizi yeniden almak istemeniz halinde uygulama üzerinde bulunan “AL/SAT - Anahtar Sözcük/Şifremi unuttum” adımındaki formu doldurmanız gerekmektedir. Formu eksiksiz doldurmanız halinde sistemimizde kayıtlı cep telefonunuza kullanıcı bilgileriniz gönderilecektir.

4. QNB Finansinvest iPhone uygulamasında Hisse Senedi ve VIOP derinlik bilgilerine nasıl erişebilirim?

QNB Finansinvest iPhone uygulamasını cihazınızın masa üzerine yükledikten sonra QNB Finansinvest uygulamasına bir defa Anahtar Sözcük ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.

Hisse-VIOP yüzeysel 1+ ya da Derinlik Data ekranı başvurusu yapabilmek için; bilgisayarınızdan qnbfi.com sayfasına giriş yaptıktan sonra; “Hesabım/ Lisanslarım” adımından satın almak istediğiniz data ekranı için başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

5. QNB Finansinvest iPhone uygulamasında müşteri girişi yapılarak hangi işlemleri yapabilirim?

6. QNB Finansinvest iPhone uygulamasında hangi işlemler yapılamaz?

1. Repo
2. Fon
3. Zincir/Şartlı/Süreli/KIE/KPY/Lot Altı İşlemler
4. Ekstre tercihi ayarları
5. Ayarlar-Kişisel Ayarlar
6. SSS
7. E-posta adresi güncelleme
8. Yazarların eski yazıları

1- QNB Finansinvest ProTrader şifre ve anahtar Sözcüğüm nedir?

QNB Finansinvest Pro Trader giriş bilgileriniz qnbfi.com sayfasına giriş yaptığınız anahtar sözcük, müşteri numarası ve şifre bilgilerinizdir.

2- QNB Finansinvest ProTrader şifre ve anahtar Sözcüğümü unuttum, nasıl yeniden alabilirim?

Tekrar Anahtar Sözcük Şifre belirleyen müşterilerimiz qnbfi.com ana sayfada Şifre Al bölümünden karşınıza çıkacak "Anahtar Sözcük ve Şifre Talep" Formunda;

QNB Finansinvest Hesap No,
TCKN (Vatandaşlık No),
Cep telefonu (telefon numarası)
Doğum Tarihi
Güvenlik Kodu

bilgilerinizi eksiksiz olarak girdikten sonra formun sağ alt köşesindeki "Gönder" butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Form aracılığı ile bize ilettiğiniz bilgilerin kayıtlarımızla uyuşması durumunda talebiniz kurumumuzda kayıtlı telefon numaranıza kısa mesaj olarak iletilecektir.

Sistem tarafından otomatik olarak üretilen 6 haneli qnbfi.com şifreniz veya yine sistem tarafından otomatik olarak üretilen şifre ve anahtar sözcüğünüz gönderilir. Sisteme başarılı olarak giriş yapmanızın ardından yeni şifre belirlemeniz için yönlendirilirsiniz.

3- QNB Finansinvest ProTrader modülü üzerinden hangi işlemleri yapabilirim?

Vadeli İşlemler, Hisse Senedi İşlemleri, QNB Finansinvest FX ve QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

4- QNB Finansinvest ProTrader'a bilgisayarıma nasıl kurabilirim?

QNB Finansinvest ProTrader sistemini https://trader.qnbfi.com/ adresinden yükleyebilirsiniz.

5- QNB Finansinvest ProTrader'da sorun ile karşılaşırsam, nasıl destek alırım?

QNB Finansinvest destek hatlarımız olan, 0212 336 72 20 numaralı hattn bizlere ulaşabilirsiniz.

6- QNB Finansinvest ProTrader ve qnbfi.com aynı anda açılır mı?

QNB Finansinvest ProTrader giriş bilgileriniz ile aynı anda yalnızca bir oturum açabilirsiniz.

7- QNB Finansinvest ProTrader'ı, mobil cihazlardan kullanabilir miyiz?

QNB Finansinvest ProTrader yalnızca Windows yüklü bilgisayarlarda çalışır.

8- QNB Finansinvest ProTrader'ı, kullanım kılavuzu var mı?

QNB Finansinvest ProTrader kullanım kılavuzu için tıklayınız..

1- QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar Nedir?

QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar, yatırımlarını yurt dışı piyasalarda değerlendirmek isteyen Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Müşterilerine hizmet veren bir işlem platformudur.

2- QNB Finansinvest/QNB Finansbank hesabım üzerinden QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar’ı kullanabilir miyim?

QNB Finansinvest bünyesinde yatırım hesabı olan kişiler "Yurtdışı Piyasalarda Alım-Satım İşlemlerine Aracılık Sözleşmesi" ve "Yurt dışı piyasalarda işlem yapmanın risklerine ilişkin bilgilendirme yazısı" nı imzalayarak QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar’ı kullanabilecektir.

QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar QNB Finansinvest müşterilerine özel bir hizmet olduğu için ayrıca QNB Finansinvest'te hesap açılması gerekmektedir. QNB Finansbank hesabı olan kişiler ayrıca "Sermaye Piyasası İşlemleri Alım-Satım Aracılık Çerçeve Sözleşmesi", "Yurtdışı Piyasalarda Alım-Satım İşlemlerine Aracılık Sözleşmesi" ve "Yurt dışı piyasalarda işlem yapmanın risklerine ilişkin bilgilendirme yazısı"nı imzalaması gerekmektedir.

3- QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar için alt limit uygulaması var mı?

Evet, QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar’ı kullanmak için 1.000 Avro veya 1.000 Dolar tutarında (veya bu tutarlar karşılığı TL) hesap bakiyesi alt limiti bulunmaktadır. Bu hesap bakiyesi alt limiti sadece QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar alt hesabı için olup alt limit tespitinde yurtiçi işlemler alt hesabı veya VIOP hesabı bakiyeleri dahil edilmemektedir.

4- QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar ile hangi platformlarda işlem yapabilirim?

QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar ile işlemlerinizi QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar kullanıcı adı ve şifrenizle QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar programı üzerinden, http://iweb.qnbfi.com adresi ile web üzerinden veya uyumlu cep telefonlarınız aracılığıyla http://imobile.qnbfi.com adresinden gerçekleştirebilirsiniz.

QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar son sürümünü buradan indirip kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

5- QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar programını nasıl temin edebilirim?

QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar programımızı buraya tıklayarak temin edebilirsiniz. QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar kullanıcı şifrenizi öğrenmek, programla ilgili gerekli kurulum ve detaylı bilgi almak için 0212 336 72 20 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

6- QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar’ın demo programı mevcut mudur?

QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar’ın demo programı mevcuttur. Demo programına www.qnbfi.com üzerinden ulaşabilirsiniz. QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar Demo programını kullanmak için buradan başvurabilirsiniz.

7- QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar ile hangi borsalarda işlem yapabilirim?

İşlem yapabileceğiniz borsalar hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

8- QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar ile işlem yapılabilecek piyasaya göre sözleşme bazında bulundurulması gereken asgari başlangıç teminat tutarları nelerdir?

QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar ile işlem yapılabilecek piyasaya göre sözleşme bazında bulundurulması gereken asgari başlangıç teminat tutarları ilgili pazarlara ve piyasa koşullarına göre değişiklik gösterebilir. Bu konuda güncel bilgi için müşteri temsilciniz ile irtibata geçebilirsiniz.

9- QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar ile hangi sermaye piyasası araçlarında işlem yapabilirim?

QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar ile, hisse senetleri, borsa yatırım fonları, vadeli emtia, finansallar, endeks ve döviz sözleşmelerinde işlem yapabilirsiniz.

10- QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar’ın komisyon oranları nedir?

QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar işlemleriyle ilgili komisyon oranlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

11- QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar işlemleri için gerekli olan para transferi nasıl olacaktır?

Müşterinin QNB Finansinvest nezdindeki yatırım hesabındaki nakdin TL cinsinden olması halinde, söz konusu nakit döviz cinsine(dolar) Hazine birimi tarafından bankadan alınacak parite doğrultusunda çevirilecektir. Para transferleri www.qnbfi.com üzerinden veya müşteri temsilcileri aracılığıyla talimat vermek suretiyle yapılmaktadır.

12- QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar işlemleri için para transferi için hangi banka hesap numaralarını kullanabilirim?

QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar İşlemleri için para gönderebileceğiniz Banka Hesap Numaraları aşağıdaki gibidir:
Banka : QNB Finansbank A.Ş.
Hesap Sahibi veya Alıcı Adı : Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

USD HESABIMIZ 5959029
IBAN : TR59 0011 1000 0000 0005 9590 29

EURO HESABIMIZ 31783197
IBAN : TR13 0011 1000 0000 0031 7831 97

TRL HESABIMIZ 1944792
IBAN: TR53 0011 1000 0000 0001 9447 92

Açıklama : Finans Yatırım Hesap No-İsim Soyisim

Açıklama bilgisinde mutlaka QNB Finansinvest hesap no ve hesap sahibinin isim soyisim bilgisi yer almalıdır.

13- QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar’a bağlı döviz hesabımdan para çıkışı hangi saatler arası yapılabilir?

Giriş 9:00-16:40 saatler arasında,
Çıkış 9:00-14:00 saatler arasında yapılabilir.

** Çıkış talimatının saat 14:00’e kadar verilmesi halinde döviz tutarı aynı gün, saat 14:00’ten sonra verilmesi halinde ertesi gün hesaplara geçecektir.

14- Teminat tamamlama süreci nasıl işlemektedir?

Teminat Tamamlama Çağrısı ve Otomatik Pozisyon Kapama süreci aşağıdaki şekilde yapılmaktadır:

İlk Teminat Tamamlama Çağrısı (Marjin Call) Oranı: %80 seviyesine geldiği zaman, pozisyonunuzu sürdürmek için size ilk Teminat Tamamlama Çağrısı (Margin Call) gider.

İkinci Teminat Tamamlama Çağrısı (Marjin Call) Oranı: %100 seviyesine gelmesi halinde ise pozisyonunuzu sürdürmek için Size ikinci Teminat Tamamlama Çağrısı (Marjin Call) gider.

Otomatik Pozisyon Kapama (Stop-Out) Seviyesi: İkinci Teminat Tamamlama Çağrısı’nın (%100) Size bildirildiği anda hesabınızdaki pozisyonunuzu sürdürmek için hesabınıza para (Teminat) göndermek veya açık olan pozisyonlarınızı azaltmak için Size 47 saat süre tanınmaktadır. Size tanınan 47 saat içerisinde hesabınızdaki pozisyonlarınızı sürdürmek için para (Teminat) göndermemeniz veya hesabınızda bulunan açık pozisyonları azaltmamanız halinde 47 saat bitiminde bütün pozisyonlarınız Sistem tarafından Otomatik Pozisyon Kapama (Stop-Out) işlemi ile otomatik olarak kapanır. Bununla birlikte, İkinci Teminat Tamamlama Çağrısı’nın (Margin Call) yapıldığı andan itibaren Teminat seviyenizin %100’ün altına düşmesi halinde 47 saat uygulaması kendiliğinden geçerliliğini yitirecektir. Teminat seviyesi %100’ün üzerine çıktığı durumda ise 47 saat uygulaması yeniden başlayacaktır.

Size tanınan 47 saat içerisinde hesabınızdaki pozisyonlarınızı sürdürmek için para (Teminat) göndermemeniz veya açık pozisyonlarınızı azaltmamanız halinde, hesabınızdaki Teminat (Margin) kullanım oranınız 47 saat içerisinde herhangi bir zamanda %150’ye ulaştığı anda 47 saatin bitimi beklenmeden bütün pozisyonlarınız Sistem tarafından Otomatik Pozisyon Kapama (Stop-Out) işlemi ile otomatik olarak kapanacaktır.

15- QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar’da vergilendirme

Yurt dışı borsalarda gerçekleşen işlemlerde borsadan borsaya değişiklik gösterebilecek bir şekilde "Alış ve/veya Satış" işlemlerinde tamamen ilgili borsalar nezdinde belirlenen ve değişiklik gösterebilen oranlarda vergi kesintileri doğabilmektedir. Bununla birlikte tüm yatırımcıların, QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar üzerinden gerçekleştirdiği işlemlerden dolayı elde ettiği kazançlar üzerinden, ödemekle yükümlü oldukları verginin beyanı ve mevzuata uygunluğu kendisine aitttir. Türkiye içinde ve/veya işlem yaptığı Borsa’nın tabi olduğu mevzuat kapsamında doğabilecek vergi ödemeleri, belge ve vesika teminininden QNB Finansinvest sorumlu değildir.

16- QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar ile gerçekleştirdiğiniz işlemlerde müşteri hesapları hakkında diğer detaylar nelerdir?

Hesaplar, QNB Finansinvest hesabına bağlı bir alt hesapta ayrı olarak tutulmaktadır. QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar alt hesap bakiyeleri yurt içi piyasalardaki işlemlerde teminat olarak kullanılmamaktadır. Yurtdışı hisse senedi ve ya vadeli işlem sözleşmesinin saklaması ve takası işlem yapan borsanın yerleşik olduğu ülkede yapılmaktadır. Pozisyonlar için ayrılan teminatlar ilgili takas kurumu güvencesindedir.

17- QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar İşlemlerinde Kaldıraç oranları nasıldır?

Tüm uluslararası organize piyasalarda olduğu gibi QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar üzerinden işlem yapabilinen piyasalarda da kaldıraç oranları ilgili borsalar tarafından belirlenmektedir. Maksimum kaldıraç oranı hesabını basit bir bölme işlemiyle bulmak mümkündür. Şekilde işlem yapılmak istenen (kontrat büyüklüğü / teminat tutarı). Teminat tutarları piyasa fiyatı, volatilite ve hacim/kotasyon gibi faktörlere bağlı olarak ilgili borsa yönetimi tarafından değiştirilebilidiğinden, bu durum kaldıraç oranlarını da etkileyebilmektedir.

18- QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar platformunda Vadeli Piyasa’da işlem gören kontratların vade sonu kapanış tarihlerini nasıl takip edebilirim?

QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar platformu üzerinde vadeli kontratlar için emir penceresi açtığınızda vade sonu ve uyarı tarihlerini görebilirsiniz. Uyarı tarihi vade sonu tarihinden önce ise kontrat uyarı tarihinden 1 gün önce, eğer vade sonu tarihi uyarı tarihinden önce ise kontrat vade sonu tarihinde kapanacaktır.

19- QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar platformunu nasıl kullanabilirim? Kullanım kılavuzu var mı?

Yurt dışı borsalar platform kullanım kılavuzu

1. QNB Finansinvest Veri Lisansları Kampanyası nedir?

QNB Finansinvest Veri Lisansları Kampanyası; müşterilerimize avantajlı şartlarla gerçek zamanlı verileri takip etme imkanı veren bir kampanyadır.

Veri lisanslarına başvuru ön şartı hesap anlık portföy büyüklüğünün 1.000TL ve üzerinde olmasıdır.

Kampanya, Düzey 2 (Derinlik) ve Düzey 1 (Yüzeysel) lisansları için düzenlenmektedir. Lisans açılım tarihini kapsayan ay ve lisansın açık olduğu aylar içerisinde, aşağıdaki koşullardan herhangi birinin sağlanması durumunda ilgili lisansa ait hizmet bedeli tahsil edilmeyecektir.

• 500.000TL hisse senedi işlem hacmi veya
• 1.000.000TL VIOP işlem hacmi veya
• Ayın son işlem günü, gün sonunda portföy büyüklüğünün 250.000TL ve üzerinde olması

Aylık hacim tutarlarının altında kalan ancak veri hizmetinden faydalanmak isteyen müşterilerimizin hesaplarından, kullanmış oldukları lisansa ait hizmet bedeli aysonu tahsil edilecektir.

2. QNB Finansinvest Data Veri Ekran tipleri nelerdir?

• Hisse Düzey 1
• Hisse Düzey 1+
• Hisse Düzey 2
• Hisse Eşanlı Taraf Verileri
• Hisse Gün Sonu Verileri
• VİOP Düzey 1
• VİOP Düzey 1+
• VİOP Düzey 2
• VİOP Gün Sonu Verileri

Borsa İstanbul tarafından sağlanan Veri’lerin içeriğine ilişkin bilgiler genel hatlarıyla aşağıda yer almakta olup detaylı içerik Borsa İstanbul’dan temin edilebilir.

Düzey 1 Verileri:
Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ve piyasaya ilişkin tanımlayıcı bilgiler, son işlem fiyatı/oranı, en iyi alış/satış fiyatları ve diğer fiyat/oran bilgileri.

Düzey 1+ Verileri:
Düzey 1 verilerine ilave olarak Borsa İstanbul’da işlem gören her bir sermaye piyasası aracına ilişkin olarak en iyi fiyat seviyesinde bekleyen alış ve satış emirlerinin miktar bilgisi, gerçekleşen işlemlere ait miktar ve diğer bilgiler.

Düzey 2 Verileri:
Düzey 1+ verilerine ilave olarak Borsa İstanbul’da işlem gören sermaye piyasası araçlarına ilişkin olarak en iyi 10 fiyat seviyesinde (VİOP’ta 10 seviye) bekleyen alış ve satış emirlerinin fiyat ve miktar bilgileri, iptal edilen emirlere ilişkin hacim bilgileri ile diğer istatistiki bilgiler.

Pay Piyasası Eşanlı İşlem Tarafı Verileri:
Borsa İstanbul Pay Piyasasında gerçekleşen her bir işlemin işlem tarafı bilgisinin anlık olarak alındığı bilgilerdir.
Ücreti: KDV Dahil 35TL - Borsa İstanbul tarafından yapılan geçici indirim ile KDV Dahil 18TL olarak ücretlendirilecektir. Ücret değişikliği öncesinde lisans iptali yapılarak tekrar başvuru açılacaktır.

Pay Piyasası İşlem Tarafı Gün Sonu Verileri:
Borsa İstanbul Pay Piyasasında gerçekleşen her bir işlemin işlem tarafı bilgisi de dahil olmak üzere işlemlere ait detay bilgileri.

VIOP Net Alım-Satım Gün Sonu Verileri:
Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) gerçekleşen işlemlerin üye ve sözleşme bazında gün sonu net alım-satım miktarı bilgileri.

3. QNB Finansinvest Data Veri Ekranlarına Nasıl Başvurabilirim?

QNB Finansinvest Veri Lisansları’na başvurusu yapabilmek için öncelikle QNB Finansinvest müşterisi olmanız gerekir.Bu hizmetlere başvurabilmek için başvuru sahiplerinin başvuru anında hesaplarında 1.000TL bakiye bulundurması gerekmektedir. Alt limit şartını karşılamayan hesaplar başvuruda bulunamaz.

QNB Finansinvest gerçek zamanlı veri uygulamasında, internet erişimini, gelişmiş güvenlik önlemleri ve araçları kullanılan ağlar üzerinden sağlayan kullanıcılarımızın bazılarında veri iletişiminde problem yaşanabilmektedir. Bu durum ilgili ağ yöneticilerinin güvenlik tercihlerinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, data başvurusunda bulunmadan önce, Müşteri girişi yaparak ekranın sağında yer alan Gerçek Zamanlı Veri başlığı altındaki “JavaMatriks” butonunu tıklayarak veri akışını alabildiğinizden emin olmanız yararınıza olacaktır.

qnbfi.com sayfasına şifrelerinizle giriş yapıldıktan sonra, HESABIM menüsü altında Lisanslarımadımındaki QNB Finansinvest Veri Abonelik Sözleşmesini şifrenizle onaylamanız gerekmektedir.

Sözleşmeyi onayladıktan sonra HESABIM - Lisanslarım adımında talep ettiğiniz seçeneği işaretleyip şifrenizle onaylamalısınız. Talebiniz kısa sürede onaylanacak ve hizmetiniz başlayacaktır.4. QNB Finansinvest Veri Lisansları’nın aylık hizmet bedellerini Nasıl Ödeyebilirim?

QNB Finansinvest Data Veri Ekranlarının Aylık Hizmet Bedeli, bir sonraki dönemin ilk iş günü içinde hesabınızdan otomatik olarak tahsil edilecektir.

5. QNB Finansinvest Veri Lisansları’nın aylık hizmet bedellerini ödemem durumunda fatura alabilecek miyim?

QNB Finansinvest Data Veri Ekranlarının Aylık Hizmet Bedeli ödemek suretiyle yararlanan müşterilerimizin faturaları tahsilat yapıldıktan sonra ekstre adreslerine gönderilecektir.

6. Hesabımda yeterli bakiye olmaması durumunda veri hizmetlerinden faydalanabilir miyim?

Hesabınızda yeterli bakiye bulunmaması durumunda bir kereye mahsus hesabınız eksi bakiyeye geçirilerek hizmet bedeli tahsil edilir ve QNB Finansinvest Veri Lisansları hizmetiniz iptal edilir. Hesabınızda oluşacak eksi bakiye kapatılmadığı takdirde temerrüt faizi işleyecektir.

7. QNB Finansinvest Veri Lisansları ile ilgili sorun yaşıyorum, ilgili desteği kim verecektir?

QNB Finansinvest Veri Lisansları ile ilgili her türlü soru ve sorununuz için bizlere 0212 336 7220 numaralı Müşteri Hizmetleri hattımızdan ulaşabilirsiniz

8. QNB Finansinvest Veri Lisansları hizmetinden ay sonundan önce ayrılırsam ücretim iade edilecek mi?

Dönem içinde yapılan iptal talepleriniz aynı gün işleme alınarak hizmet kapatılacak, ilgili ayın ücretinin tamamı hesabınızdan dönem sonunda tahsil edilecektir. Yapılacak iptaller sonucu hesabınıza herhangi bir ücret iadesi yansıtılamamaktadır. İptal taleplerinizin ilgili ayın son iş günü mesai saati bitimine kadar yapılması avantajınıza olacaktır.

Ekrana onay vermeniz ve lisans açılışınızın gerçekleşmiş olması durumunda ücret alınacaktır.

BIST, veri hizmetine istinaden aylık bazda borsa payı tahsil etmektedir. Aynı ay içinde herhangi bir düzeyde veri ekranının kapatılıp farklı düzeye geçilmesi halinde, BIST tarafından en yüksek ekran hizmeti borsa payı kesintisi yapılacaktır.

9. QNB Finansinvest Veri Lisansları hizmetlerini aynı anda kullanabilir miyim?

Bir dönem içinde QNB Finansinvest Veri Lisansları’nın hepsini birarada kullanabilirsiniz. Her bir üst düzey lisans bir alt düzeyi kapsamaktadır.

10. QNB Finansinvest Veri Lisansları’nı kullanmak istemiyorsam nasıl veri görebilirim?

Lisans kullanmamanız durumunda 15 dakika gecikmeli veriler ile piyasayı izlemeye devam edebilirsiniz.

Hesabım / Portföyüm sayfasında bulunan fiyatlar ayrı bir lisansa tabi olup, ilgili sayfada son fiyat görüntülenebilmekte ve bu lisans QNB Finansinvest tarafından sağlanmaktadır.

11. QNB Finansinvest Veri Lisansları hangi platformlarda çalışmaktadır?

QNB Finansinvest Veri Lisansları; Gerçek Zamanlı Veri - JavaMatriks ve mobil uygulamalarımız üzerinde kullanılabilmektedir. (iPhone / iPad / Android Telefon / Tablet / Blackberry)

12. QNB Finansinvest Data Veri Ekran Hizmetimi nasıl iptal ettirebilirim?

QNB Finansinvest Data Veri Ekran hizmetlerinizi ilgili ayın son iş günü mesai saati bitimine( 17:30) kadar iptal edebilirsiniz.

Önemli! Ayın son işgünü'nün yarım gün olması durumunda ise en geç saat 12:30'a kadar iptal talebi girişi yapabilirsiniz.

İptal Taleplerinizi, HESABIM > Lisanslarım adımında iptal etmek istediğiniz hizmetin sağ tarafındaki İPTAL ET butonuna basarak iptal talebi girişi yapabilirsiniz.

Talebiniz ilgili günün sonunda onaylanacaktır.

İlgili ayın ücreti hesabınıza borç olarak kayıt edilecektir. Hesabınızda oluşacak eksi bakiye kapatılmadığı takdirde temerrüt faizi işleyecektir.

QNB Finansinvest Veri Lisansları hizmeti dahilinde herhangi bir modülde, modülü kullanıma açma gerçekleştirmeniz durumunda, ekran aylık bedeli değerlendirmeye dahil edilmektedir.

13. Data ekran hizmetinin sonraki aylarda devam etmesi için her aybaşı QNB Finansinvest Veri Lisansları adımından başvuru yapmam gerekir mi?

Data ekran hizmetinin sonraki aylarda devam etmesi için her aybaşı QNB Finansinvest Veri Lisansları adımından başvuru yapılmasına gerek yoktur. Hesabınızda bir önceki hizmet için kesilmiş eksi bakiyeniz bulunmaması durumunda hizmet devam eder.

Destek için QNB Finansinvest Müşteri Hizmetleri’ne 0212 336 72 20 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.


Siz değerli müşterilerimize sunmakta olduğumuz hizmetleri bir üst seviyeye taşımak ve müşteri memnuniyeti sürekliliğini sağlamak amacıyla, sermaye piyasası işlemlerinde 10.000 TL alt limit uygulamamız bulunmaktadır.Platformlarımız üzerinden aşağıda belirtilen başlangıç alt limitleri ile ister bilgisayarınızdan, ister mobil cihazlarınızdan kesintisiz ve hızlı yatırım yapabilmenin rahatlığını yaşayın.


 • qnbfi.com platformu üzerinden 10.000 TL tutarındaki başlangıç alt limiti ile
 • QNB Finansinvest Yurt Dışı Borsalar platformu üzerinden 1.000 USD/EUR/karşılığı TL tutarındaki başlangıç alt limiti ile
 • QNB Finansinvest FX platformu üzerinden 50.000 TL tutarındaki başlangıç alt limiti ile
 • Finplus platformu üzerinden 50.000 TL tutarındaki başlangıç alt limiti ile işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

1- Repo İşlemlerinin şartları nelerdir?

Repo Alt Limit : 1.000 TL
Repo Üst Limit : 50.000 TL
Otomatik Repo : 10.000 TL ve üstü

(BIST repo - ters repo piyasasında oranların düşmesi nedeniyle artık para piyasalarindaki hem mevduat hem repo oranları göz önüne alınıp 10,000 TL üzerinde nakdi olan müşteri bakiyeleri, getirisi yüksek olan yatırım aracı ile değerlendirilecektir.)

Repo İşlem Saati: Hafta içi hergün saat 09:45 - 16:00 arasındadır.


2- Param repodayken hisse senedi işlemi yapabilir miyim?

Evet. Hisse senedi işleminizin T+2 zamanı geldiğinde reponuz otomatik olarak bozulacaktır.

1- Süreli Emir nedir?

Hisse senedi işlemlerinde süreli emir vererek istediğiniz tarih aralığı içerisinde geçerli olacak emir verebilirsiniz. Verdiğiniz emir belirlediğiniz tarihe kadar veya siz iptal edene kadar geçerlidir.

Süreli Emir girdiğinizde emriniz QNB Finansinvest sistemine kaydedilir. Emrinizin ilk günü o gün geçerli olan BIST seansı ise emriniz aynı anda BIST’ye de iletilir. Eğer ilk gün ileri tarihli ise, emir o gün girilmek üzere sisteme kaydedilir. Bu işlemlerle birlikte emrin sürekliliğinin sağlanması için sürekli emir kaydı yaratılır. Vermiş olduğunuz emir gerçekleşmezse tümü, parçalı gerçekleşirse kalanı ertesi gün BIST’ye iletilmek üzere günsonunu mütakip sisteme kaydedilir. Bu işlem emir tümüyle gerçekleşene kadar, emir son tarihi gelene kadar ya da emir ve sürekliliği iptal edilene kadar gönderilir.

Süreli emrinizin piyasaya iletilen emrinin bölünmesi halinde, bölünme sistem tarafindan takip edilmez ve orijinal adet ve fiyattan emir iletilmeye devam edecektir.

2- Süreli Emir nasıl verilir?

Süreli Emir vermek için qnbfi.com’a giriş yaptıktan sonra, Al-Sat > Hisse Senedi > Süreli Emir Giriş adımına tıklayın. İşlem (Alış – Satış), hisse, fiyat, lot ve tutar adımlarını belirleyin. Valörlü emrinizin iletilmesini istediğiniz tarih '’emir son tarihini’’ adımını, emriniz geçerli olacağı son tarih olarak belirleyin. Ön izleme ve Onay kutucuğunu tıklayarak işleminizi tamamlayın.

3- Verdiğim Süreli Emirleri nereden görebilirim?

Süreli Emirlerinizi HESABIM > Günlük İşlemler altında yeralan Süreli Emirler menüsünden takip edebilirsiniz. Günlük İşlemler sekmesindeki Hisse İşlemlerim başlığı altında Süreli Emrinizin başlangıç tarihinde iletilmeyi bekleyen günlük emriniz, Süreli Emirler başlığı altında da gerçekleşmesini istediğiniz tarihe kadar vermiş olduğunuz Süreli Emir kaydınız bulunur.

4- Süreli Emri nasıl iptal ederim?

a-)Süreli Emirlerinizin tamamını iptal etmek isterseniz; Hesabım menüsü > Günlük İşlemler altında yer alan, '’Süreli Emirler’’ menüsünden iptal edebilirsiniz.

b-)Süreli emrinizi ilgili gün içerisinde iptal etmek istersiniz; '’Hesabım menüsü -Günlük İşlemler’’ adımından silebilirsiniz.

5- Süreli Emir Başlangıç ve Bitiş tarihlerini değiştirebilir miyim?

Süreli Emrin sadece bitiş tarihi değiştirilebilir.

6- Taban – tavan fiyat aralığı dışında kalan emirler gönderilir mi?

Süreli emirlerin hergün otomatik gönderimleri sırasında taban - tavan fiyat aralığı dışında kalan emirler piyasaya sadece o gün iletilmez. Gün içerisinde gerçekleşen fiyat marjı değişiklikleri gözönüne alınmaz ve emirler o gün tekrar gönderilmez.

7- Süreli Emirlerimde Güncellemeleri nasıl yapabilirim?

Süreli emirlerinizle ilgili güncellemeleri “HESABIM” menü adımından “Günlük İşlemler” ekranında yer alan Süreli Emirler menüsünden gerçekleştirebilirsiniz. Yapılan güncellemeler yapıldıkları tarihi takip eden ilk işlem gününden itibaren piyasaya gönderilen emirler için geçerli olacaktır. Süreli emirlerde yapılan güncellemeler ilgili işlem günü için piyasaya iletilmiş emirleri etkilememektedir. Piyasaya iletilmiş emirlerde güncelleme yapmak için, ayrıca “Günlük İşlemlerim” menü adımından gerçekleştirmek gerekmektedir.

8- Süreli Emir Bitiş tarihinin tatil gününe gelmesi durumunda ne olur?

Süreli Emir, hesap sahipleri tarafından belirtilen iki tarih arasında, belli adet ve fiyattaki hisse senedi emirlerinin hisse senedi piyasasına otomatik gönderildiği bir emir iletimi sistemdir. Süreli emir bitiş tarihi süreli emrin hesap sahibi namına iletileceği son tarihi göstermektedir. Emrin iletileceği tarihin tatil gününe denk gelmesi durumunda sonraki iş gününe emir gönderilir. Emrinizin süreli emir bitiş tarihinden sonraki bir tarihte iletilmesini istemiyorsanız süreli emir bitiş tarihinin tatil gününe gelip gelmemesine dikkat etmeniz gerekmektedir.

1- Şartlı emir nedir?

Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. veya müşteri tarafından yapılandırılan, müşteri tarafından belirlenmiş yatırım stratejisi çerçevesinde kullanılan, istenilen ve sisteme girilen şartların gerçekleşmesine bağlı olarak aktif hale gelecek ve ilgili borsaya iletilecek emirlere denir.

2- Şartlı Emirde emir iletimi Hangi Borsalara yapılır?

qnbfi.com Şartlı emir uygulamasında emirler İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına (BIST) iletilmektedir.

3- Şartlı emir girişini nereden yapabilirim?

Şartlı emir girişinizi www.qnbfi.com adresi üzerinden müşteri girişi yaptıktan sonra '’Al-Sat- Hisse Senedi -Şartlı Emir Girişi menü adımının altında yer alan “Şartlı Emir” sekmesi altından gerçekleştirebilirsiniz.

Örnek: BIST 100 Endeksi 70.000 seviyesine geldiğinde, portföyünüzdeki GARAN hissesini 8,10 TL’den satmak istiyorsunuz. Bu durumda;

XU100 son işlem değeri eşit 70.000 koşulunu tanımlayıp, bu koşula GARAN için 8,10 TL’lik satış emrini girerseniz;

BIST100 endeksinin 70.000 seviyesine ulaştığında işlem limitinizin veya portföyünüzün müsait olması durumunda GARAN için vermiş olduğunuz 8,10 TL’lik satış emriniz BIST’ye iletilecektir.

4- Şartlı emirde yer alan şartlar nelerdir?

BIST 100, BIST 50, BIST 30 ve BIST'de işlem gören hisse senetlerinin tamamı için sizin belirlediğiniz bir değere büyük eşit, küçük eşit ve eşit olma şartı girebilirsiniz. Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş., şartlı emirde konu olacak hisse senetlerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

5- Şartlı emir geçerliliği nedir?

Şartlı emirler valör tarihinde veya günlük geçerlilik alternatiflerinden biri tercih edilerek gönderilebilir.

6- Şartlı emirde her şarta kaç emir girilebilir?

qnbfi.com “Şartlı Emir” uygulamasında her şart için o şartın gerçekleşmesine bağlı olarak aktif hale gelecek bir adet emir girilebilir. Aynı koşula bağlı birden fazla emir girebilmesi için aynı koşulun yeniden tanımlanması gerekmektedir.

7- Şartlı emirlerde parasal veya miktarsal alt veya üst sınır bulunuyor mu?

Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. şartlı emir iletiminde parasal ve miktarsal alt veya üst sınırları belirleme hakkına sahip olmakla beraber şartlı emirlerde şu an için para ve miktar olarak herhangi bir alt veya üst sınır bulunmamaktadır. Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş., şartlı emir kullanımında önceden haber vermek kaydıyla alt veya üst sınır belirleyebilir.

8- Şartlı emir girişinde bir sınırlama var mı?

www.qnbfi.com adresi üzerinden müşterilerimiz istediği sayıda şartlı emir girebilirler.

9- Şartlı emirlerde şartların gerçekleşip gerçekleşmediği nasıl tespit edilir?

Şartlı emirlerin aktif hale gelip gelmeyeceği tespiti sürecinde, ilgili borsada atlanan fiyat basamakları işlem görmüş olarak kabul edilmektedir. Herhangi bir nedenle basamaklarda atlama olması durumunda bu atlanan basamaklarda da işlem geçmiş olduğu varsayılmaktadır.

10- Şartlı emirlerden hangi fiyattan emir gönderebilirim?

Şartlı emir ile BIST piyasasına “Limitli Fiyat” veya “Piyasa Fiyatı”ndan emir gönderebilirsiniz.

11- Belirtilen şartın gerçekleşmesi halinde aktive edilen emrin ilgili hisse senedi fiyat adımına uymaması durumunda ne olur?

Emrin fiyat adımına uymaması durumunda borsa tarafından kabul edilmeyeceğinden emir iptal olacaktır.

12- Şartlı emirde ne tutarda emir iletebilirim?

Emrin aktive olmasını gerektirecek şartın oluşması durumunda hesabın hisse senedi işlem limitinin müsait olması gerekmektedir. Hesap işlem limitinin emir tutarının altında kalması veya satış emirlerinde stokta yeterli miktarda hisse senedi bulunmaması durumunda emir iletimi gerçekleşmeyecektir. Şartlı emirlerini hazırlarken valör tarihinde hesap bakiyelerinin ve hisse senedi stoklarının müsait olup olmaması hesap sahibinin sorumluluğundadır.

13- Şartlı emirler sermaye arttırımı ve temettü ödemesiyle ilgili uygulamalar nelerdir?

Şartlı emre konu olan hisse senetlerinde sermaye artırımı veya temettü ödemesi sebebiyle BIST düzenlemeleri çerçevesinde oluşabilecek fiyat değişimleri nedeniyle aktive edilen veya edilmeyen emirler tamamen hesap sahibinin sorumluluğundadır.

14- İki tarih arasında şartlı emir verebilir miyim?

Evet. Şartlı emirleriniz Süreli Emir olarak iki tarih aralığında verebilirsiniz. Piyasaya gönderilen emirler Günlük İşlemler altında görünecektir.

15- Girdiğim şartlı emirlerimi nerede görebilirim?

Belirtilen şartların gerçekleşmediği şartlı emirlerinizi “Günlük İşlemlerim” altında yer alan “Şartlı Emirler” sekmesinden görüntüleyebilirsiniz.

16- Şartlı emirlerimde değişiklik yapabilir miyim?

Şartlı emirlerde değişiklik yapmak mümkün değildir. Önceden kaydı yaratılan şartlı emrin silinerek yeni bir şartlı emir tanımlaması gerekmektedir.

Şartın yerine gelmesi neticesinde ilgili borsaya iletilen şartlı emrin pasifte bekliyorsa valör tarihinde “Günlük Emirler” menü adımından güncellemek ya da iptal etmek mümkündür.

www.qnbfi.com üzerinden müşteri girişi yaptıktan sonra, “İşlem” menü adımının altında yer alan “yatırım işlemleri” bölümündeki son onay ekranında şifre kullanımını kaldırmaya imkân veren müşteri ayarları yer almaktadır. Söz konusu özellik, bu ayarların güncellenmesi sonucu kullanılması mümkün olan emir iletimini hızlandırmayı amaçlamaktadır..

1- Kimler Şifresiz İşlemleri Tercih Edebilir?

Şifresiz işlemleri gün içinde www.qnbfi.com hisse senedi veya VIOP emir iletimini yoğun olarak kullanan müşterilerimiz kullanabilir.

2- Şifresiz Onay Ekran Tercihlerimi Nereden Belirleyebilirim?

qnbfi.com’a anahtar sözcük, müşteri numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra, ekranın sağında yer alan “Ayarlar” menü adımına tıklayarak karşınıza gelen ekranda yer alan kişisel ayarlar sekmesindeki “İşlemlerde Şifre Sorma” tercihini işaretlemeniz, böylelikle işlemlerinizde şifre onayını kaldırmanız mümkündür..

3- qnbfi.com’da Şifre Onayı Hangi işlemlerde Kullanılıyor?

Hisse Senedi, VIOP, Yatırım Fonu, Tahvil Bono, Repo, Para Transferleri, Halka Arz Talep işlemlerinde kullanılmaktadır. “İşlemler Şifre Sorma” seçeneğini işaretledikten sonra söz konusu işlemlerin onay aşamasında şifre sorulmayacaktır.

Müşteri odaklı düşünce ve tutumu ilke edinen QNB Finansinvest’in Müşteri Şikayet Yönetimi süreci, sunulan hizmetlere ilişkin müşterilerden gelen şikayet, istek ve önerilerin ele alınması ve elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi yoluyla süreçlerde iyileştirme sağlanması ve müşteri memnuniyetinin arttırılması amacına hizmet etmektedir. Bu amaca bağlı olarak hedef, hizmet kalitesinin artırılması, müşteri memnuniyetinin ve sadakatinin sağlanmasıdır.

QNB Finansinvest üst yönetimi, müşterilerinin her türlü şikayetini memnuniyetle karşılayarak, mümkün olan en kısa sürede en uygun çözümü sunmayı taahhüt eder. Her bir şikayet, adil, objektif ve tarafsız olarak, etkin ve verimli bir şekilde ve gerektiğinde yeterli kaynak sağlanarak ele alınır ve sonuçlandırılır.

ŞİKAYET VE ÖNERİLERİN İLETİLMESİ

QNB Finansinvest'te sunulan hizmetler konusunda müşteri talep ve beklentilerini tespit etmek, müşteri memnuniyet oranını ölçmek için müşteriler, şikayet ve önerilerini aşağıda belirtilen kanalların herhangi birini kullanarak QNB Finansinvest'e iletebilirler:qnbfi.com İletişim / Bize Yazın ekranından form doldurarak;
İletişim Formu

0212 336 72 20 no’lu telefondan veya 0212 282 23 56 no’lu fakstan Yardım Masası’na ulaşarak;

QNB Finansinvest Teftiş Kurulu ve İç Denetim Bölümü’nün aşağıdaki adresine posta yoluyla yazılı bildirimde bulunarak;
Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Kristal Kule Binası No: 215 Kat: 6-7 34394 Şişli / İstanbul

Şikayet ve önerilerin gerekli tüm detayları içerecek şekilde yapılması, sağlıklı bir aksiyon alınması için gereklidir.

ŞİKAYET VE ÖNERİLERİN ELE ALINMASI ve SONUÇLANDIRILMASI

1. Şikayet ve öneriler konusunda gerekli inceleme, araştırma değerlendirme şikayet yönetimi sürecinde rol alan personel tarafından yapılarak, müşterilere telefon, e-mail veya mektup yolu ile bilgi verilir.

2. Tüm müşteri şikayet ve önerileri 24 saat içinde cevaplandırılır. 24 saat içinde sonuçlandırılamayacak şikayetlerin ele alınması prosesindeki ilerlemeler hakkında müşteriye bilgi verilir.

HİZMET KALİTESİNİN ARTIRILMASI, MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİN SAĞLANMASI

Her türlü kanaldan alınan tüm müşteri şikayet ve önerileri, şikayet yönetimine ilişkin her safhanın sağlıklı olarak izlenebilmesine, şikayetlerin sınıflandırılarak analiz edilmesine olanak sağlayacak şekilde kayıt altına alınır. Oluşturulan kayıtlar üst yönetim tarafından gözden geçirilerek şikayetlerin yoğunluk arz ettiği konularda müşteri memnuniyetini ve hizmet kalitesini arttırmak için üretilecek projeler belirlenir.

1- Tahvil/Bono işlemleri qnbfi.com üzerinden yapılabilmekte midir?

Tahvil/Bono işlemleri internet üzerinden yalnızca kurumsal müşterilerimiz tarafından yapılabilmektedir.

ANA GİRİŞ SAYFASI

Takasbank'tan alınan menkul kıymet bazında saklama bakiyelerine ait veriler tekrar yayınlanamaz.

Takas işlemleri T+2 (işlem gününün ikinci iş günü) gerçekleştirildiğinden. Takasbank tarafından yayınlanan saklama bakiyelerine, henüz takası gerçekleşmemiş olan işlemler yansımamaktadır.

Veri yayında oluşabilecek aksaklıklar, bilginin ulaşamaması, hatalı olması, veri yayın sistemindeki performans düşmesi veya kesinti olması halinde kullanıcıların uğrayabileceği olası zararlardan Takasbank sorumlu değildir.

Yayınlara ilişkin yatırımcı şikayetleri için irtibat;

TAKASBANK
Takasbank - İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş.

Reşitpaşa Mahallesi, Borsa Caddesi, No:4
Sarıyer 34467 İstanbulTelefon : +90 212 315 25 25(pbx)
Müşteri Hizmet Yetkilisi : +90 212 315 22 22/8
Faks : +90 315 315 25 26
E-mail : bilgi@takasbank.com.tr

1- Varant Nedir?

Varant, elinde bulunduran yatırımcıya, üzerine varant yazılmış dayanak varlığı ya da göstergeyi önceden belirlenen bir fiyattan belirli bir tarihte veya belirli bir tarihe kadar alma veya satma hakkı veren, menkul kıymet niteliğindeki sermaye piyasası aracıdır. Bu hak, kaydi teslimat ya da nakit uzlaşı ile kullanılır. Varant satın alan yatırımcı ödediği bedel karşılığında bir dayanak varlığı değil, o dayanak varlığı alma ya da satma hakkını satın alır.

21/07/2009 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan SPK Tebliğinde “aracı kuruluş varantı” tanımı yapılmıştır. Buna göre “elinde bulunduran kişiye, dayanak varlığı ya da göstergeyi önceden belirlenen bir fiyattan belirli bir tarihte veya belirli bir tarihe kadar alma veya satma hakkı veren ve bu hakkın kaydi teslimat ya da nakit uzlaşı ile kullanıldığı menkul kıymet niteliğindeki sermaye piyasası aracıdır.”

Resmi Gazete ilanı için tıklayınız.

2- Varantlarda Dayanak Varlık, Dayanak Gösterge Nedir?

Dayanak varlık, BIST 30 endeksinde yer alan hisse senetleri ya da bunlardan oluşturulmuş sepet olarak tanımlanmıştır. Dayanak gösterge ise, BIST tarafından oluşturulmuş endeksler olarak belirlenmiştir.

3- Varant Piyasa Yapıcıları Kimlerdir?

Sorumlu olduğu varantlarda piyasanın dürüst, düzenli ve etkin çalışmasını sağlamak, likit ve sürekli bir piyasanın oluşmasına katkıda bulunmak amacıyla faaliyette bulunmak üzere, ihraçcı tarafından belirlenerek SPK tarafından onaylanan, kotasyon vermekle yükümlü olan Borsa üyesi aracı kuruluşlardır.

4- Varant Seans Saatleri Nelerdir?

Varant işlemleri Hisse Senetleri Piyasası sürekli müzayede seans saatleri dahilinde gerçekleştirilir. Buna göre; birinci seans 09:50 - 12:30 arasında, ikinci seans 14:20 - 17:30 arasında yapılır. Varant sıralarına kotasyon girilmişse, emir girişi başlar. Açılış seansında veya kotasyon iletim periyodunda, varant sıralarına emir girilemez. Varantlar açılış seansına dahil değildir.

5- Varant Takas İşlemleri Nasıldır?

Yapılandırılmış ürünler sınıfından bir finansal araç olan Varant işlemlerinin takası, Hisse Senedi işlemlerinin takası gibi gerçekleştirilir.

6- Varant Emirleri Sisteme Nasıl Kabul Edilir?

Alım- satım emirleri ve piyasa yapıcının kotasyonları fiyat ve zaman önceliği kurallarına göre sisteme kabul edilir. Varantlar serbest marjlıdır. Ancak işlemler, kotasyon fiyat aralığı içinde (kotasyon fiyatları da dahil) gerçekleşir.

Varant Emir Kabulü ve İşlemlerin Başlaması İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bir varantta piyasa yapıcı tarafından kotasyon verilmeden emir kabulü ve işlemler başlamaz.

7- Varantlarda Kotasyon Aralığı Dışındaki Fiyatlardan Emir Verilebilir mi?

Kotasyon aralığı dışındaki fiyatlardan verilen emirler de sisteme kabul edilir. Ancak kotasyon aralığına dahil olana kadar işlem görmezler.

8- Varantlarda Fiyat Adımları Ne Kadardır?

Fiyat adımı 1 kuruştur.

9- Varant İşlemlerinde Ödünç ve Açığa Satış İşlemleri Yapılabilir mi?

Hisse Senetleri Piyasası’nda geçerli olan emir ve işlem kuralları varantlar için de geçerli olsa da; varantlarda ödünç ve açığa satış işlemleri yapılamaz.

10- Varant İşlemlerinde Emir İptali Yapılabilir mi?

Varant işlemlerinde son emir olma koşulu aranmaksızın emir iptali serbesttir.

11- Varantlar İşlem Limitine ve Kredili İşlemlere Konu Olabilir mi?

Mevcut düzenlemeler doğrultusunda varantlar, SPK’nın özkaynak olarak kabul ettiği sermaye piyasası araçları arasında yer almamaktadır. Bu nedenle varant işlemleri, gün içi işlem limitlerine ve kredili işlemlere dahil değildir.Varantlarda cari bakiyeniz kadar işlem yapabilirsiniz.

12- Varant İşlemlerinde Kullanılabilen Emir Türleri Nelerdir?

Hisse senetlerinde kullanılan emir türleri varantlar içinde kullanılır. Varant işlemlerinde kullanılabilecek emir tüleri;

• Limit fiyatlı emirler
• Kalanı iptal et emirleri
• Özel limit fiyatlı emirler
• Özel limit değerli emirler
• Özel emirler


13- Varant İşlemlerinde Emir Değişiklikleri Yapılabilir mi?

Varanti işlemlerinde emir iptalinin serbest olması nedeniyle son emir olma koşulu aranmaksızın; Alış ve/veya satış emirlerinin fiyatı ve /veya miktarı hem artırılabiliecek hem de azaltılabilecektir. Emir Bölme işlemleri hisse senetleri ile aynı şekilde uygulanır. Emir fiyatı iyileştirilirken karşı taraftaki kotasyonun fiyatı dikkate alınır. Alış emirlerinin fiyatları kotasyonun satış fiyatına eşit oluncaya kadar iyileştirilebilir. Satış emirlerinin fiyatları kotasyonun alış fiyatına eşit oluncaya kadar iyileştirilebilir.

14- Varant İşlemleri Yapabilmek için Neler Gerekir?

QNB Finansinvest aracılığı ile Varantlarda işlem yapabilmek için öncelikle QNB Finansinvest nezdinde bir yatırım hesabınız olması gerekir. QNB Finansinvest’de hali hazırda Yatırım hesabı bulunan müşterilerimizin ise “Varantlara İlişkin Risk Bildirim Formu’nu” imzalayarak ıslak imzalı olarak müşteri temsilcilerine iletmeleri gerekir.Varantlara İlişkin Risk Bildirim Formu için tıklayınız

15- Kimler Varantları İhraç Edebilir?

Derecelendirme kuruluşlarından “yatırım yapılabilir” düzeydeki notların içerisinde en yüksek üçüncü ve üstü seviyeye denk gelen derecelendirme notu almış, yurt dışında veya Türkiye’de yerleşik Yatırım bankaları ve aracı kuruluşlar tarafından ihraç edilebilirler.

Yeterli notu bulunmayan Türkiye’de yerleşik aracı kuruluşlar da bu şartı sağlayan aracı kuruluşların garantör olması koşuluyla varant ihraç edebilirler. Bu durumda yükümlülüklerinin yerine getirilmesinde ihraçcı ve garantör kuruluş müteselsilen sorumludur.

16- Varantlarda Sorumluluk Kime Aittir?

Varantlar, tamamen ihraçcının şahsi sorumluluğu altındadır. Yani ihraç edilen dayanak varlık olarak yer alan hisse senedi’ni ihraç eden şirketin sorumluluğu yoktur.

17- Varant Satın Alan Yatırımcıların Sorumlulukları Nedir?

Varantı satın alındığında yatırımcı yükümlülük değil, varant’ın dayanak varlığını alma veya satma hakkı satın almış olur. Öte yandan varantı çıkaran aracı kurumunun yükümlülükleri vardır.

18- Varantlar İçin Düşünülmesi Gereken Vadeler Nelerdir?

Varantlar daha çok kısa ve orta vadeli pozisyon almak için düşünülmesi gereken yatırım araçlarıdır.

19- Varant Yatırımının Riskleri Nelerdir?

Varantlar belirli bir vadeye sahiptirler yani ömürleri sınırlıdır. Öte yandan Varantların

• Kaldıraç etkisi nedeniyle varant alım işlemi yapmanın piyasada lehte çalışabileceği gibi aleyhte de çalışabileceği ve bu anlamda kaldıraç etkisinin yüksek kazançlar sağlayabileceği gibi zararlara da yol açabileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.
• Piyasada oluşacak fiyat hareketleri sonucunda yatırılan paranın tümü kaybedilebilir. Ancak risk varanta ödenen bedel ve buna ek olarak ödenen komisyon ve diğer ücretler ile sınırlıdır.
• Varant alım satımına ilişkin olarak yapılacak teknik ve temel analizlerin kişiden kişiye farklılık arz edebileceği ve bu analizlerde yapılan öngörülerin gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır.

Viop kılavuzu için tıklayınız.

1- VIOP nedir?

Borsa İstanbul (BIST) Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası(VIOP), ekonomik ve finansal göstergeler ile sermaye piyasaları araçları üzerine düzenlenmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile türev araçların elektronik ortamda alınıp satılabileceği bir piyasa olarak oluşturulmuştur.

2- VIOP’ nın Avantajları nelerdir?

Risk yönetim araçlarını yatırımcıların hizmetine sunar.
Organize piyasadır.
Takasbank garantisi vardır.
Kaldıraç etkisi nedeniyle, ufak teminatlarla büyük pozisyonlar açılabilir.
Nakit TL teminatlar nemalandırılır.

3- VIOP’nın Riskleri nelerdir?

Fiyat değişimlerinde zarar riski taşır.
Kaldıraç etkisi nedeniyle büyük zararlar oluşabilir.

4- VIOP emir türleri nelerdir?

Limit Emir; Fiyat ve miktar girilen emir.
Piyasa emri; En iyi fiyatlı emir
Kapanış Fiyatından; Gün sonu uzlaşma fiyatından verilen emir

İkincil türler;
Kalanı Pasife Yaz(KPY);Tamamı gerçekleşmezse kalanın pasife yazılacağı emir
Gerçekleşmezse İptal Et(GİE);Tamamı gerçekleşmezse, tamamının iptal edileceği emir
Kalanı İptal Et (KİE);Tamamı gerçekleşmezse kalanın iptal edileceği emir
Şarta Bağlı(SAR);Emri girenin belirlediği aktivasyon fiyatından verilen emir

5- Opsiyon Sözleşmesi Nedir?

Opsiyonu alan tarafa belirli bir vadede veya belirli bir vadeye kadar, önceden belirlenen fiyat, miktar ve nitelikte dayanak varlığı alma veya satma hakkı veren , satan tarafı ise alma veya satmaya yükümlü kılan sözleşmelerdir.

6- BIST’te hangi tür opsiyonlar işlem görecektir?

Amerikan Tipi opsiyonlar , sağladığı alım veya satım hakkı vade sonuna kadar herhangi bir tarihte kullanılabilir.

7- Opsiyon primi nedir?

Opsiyon sözleşmesini alan tarafın opsiyon sözleşmesini satan tarafa sözleşmede yer alan haklar karşılığında ödediği paradır.

8- Kısa Pozisyon Nedir?

Sahibine, vadeli işlem sözleşmelerine ilişkin işlemlerde, sözleşmenin vadesi geldiğinde dayanak varlığı sözleşmede belirtilen fiyattan ve belirtilen miktarda satmak ya da nakdi uzlaşmayı sağlamak, alım opsiyonuna ilişkin işlemlerde sözleşmenin vadesinde veya vadeye kadar olan süre içinde dayanak varlığı, sözleşmede belirtilen fiyattan ve belirtilen miktarda satmak ya da nakdi uzlaşmayı sağlamak, satım opsiyonuna ilişkin işlemlerde ise sözleşmenin vadesinde veya vadeye kadar olan süre içinde dayanak varlığı, sözleşmede belirtilen fiyattan ve belirtilen miktarda satın almak ya da nakdi uzlaşmayı sağlamak yükümlülüğü veren pozisyondur.

9- Uzun Pozisyon Nedir?

Sahibine, vadeli işlem sözleşmelerine ilişkin işlemlerde, sözleşmenin vadesi geldiğinde dayanak varlığı sözleşmede belirtilen fiyattan ve belirtilen miktarda satın almak ya da nakdi uzlaşmayı sağlamak yükümlülüğü, alım opsiyonuna ilişkin sözleşmelerde , sözleşmenin vadesinde veya vadeye kadar olan süre içinde dayanak varlığı, sözleşmede belirtilen fiyattan ve belirtilen miktarda satmak ya da nakdi uzlaşmayı sağlamak, satım opsiyonuna ilişkin işlemlerde ise sözleşmenin vadesinde veya vadeye kadar olan süre içinde dayanak varlığı, sözleşmede belirtilen fiyattan ve belirtilen miktarda satın almak ya da nakdi uzlaşmada bulunmak hakkı veren pozisyondur.

10- Açık Pozisyon Nedir?

Ters işlem, nakdi uzlaşma veya fiziki teslimat ile kapatılmamış pozisyonlardır.

11- İşlem Teminatları Nedir?

Başlangıç ve sürdürme teminatı olarak belirlenen teminat tutarlarıdır. Sürdürme teminatı başlangıç teminatının % 75’ i kadardır.

12- Future Sözleşmesi Nedir?

Sözleşmelerin taraflarına, belirlenen ileri bir tarihte üzerinde anlaşılan fiyattan , standartlaştırılmış miktar ve kalitedeki bir malı veya kıymeti alma veya satma yükümlülüğü getiren sözleşmelerdir.

13- Future ve Opsiyon pazarında işlem görecek pay senetleri nelerdir?

AKBNK, GARAN, ISCTR, YKBNK, VAKBN, EREGL, THYAO, SAHOL, TUPRS, TCELL

14- Opsiyon ve Future sözleşmeler için fiziki teslimat var mı?

Evet. Fiziki Teslimat var.

15- Opsiyon ve Future sözleşmeler için takas süresi nedir?

T+3 dür.

16- Opsiyonlarda vadeden önce kullanım hakkı var mı?

Sadece long pozisyon sahipleri erken kullanım talimatı vererek bu hakkı kullanabilirler. Rassal olarak seçilen Short pozisyon sahipleri T+3 günü yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadırlar.

17- Opsiyon sözleşmelerinde vade sonu pozisyonlar nasıl kapatılır?

Vade sonunda açık pozisyonlar fiziki uzlaşma yöntemi ile kapatılır.

Zararda biten opsiyonlar kullandırılmaz.Karda biten opsiyonlarda, Long Pozisyon sahiplerinin mutlaka kullanım talebi vermesi gerekir.

18- Future sözleşmelerinde vade sonunda pozisyonlar nasıl kapatılır?

Vade sonunda açık pozisyonlar fiziki uzlaşma yöntemi ile kapatılır.

İlgili dayanak varlığın vade sonu uzlaşma fiyatı üzerinden, Long pozisyon sahipleri nakit verip hisse alır. Short pozisyon sahipleri hisse verip nakit alır.

19- Opsiyon ve future sözleşmelerde işlem alt sınırı nedir?

Harhangi bir alt sınır yoktur. Teminatlarınız kadar işlem yapabilirsiniz.

20- Yatırımcılar limit bazında mı takip edilirler?

Evet limit bazında takip edilirler. Müşterek hesaplarda limit bölünmez.

21- Yatırımcıların MKK sicil bazında pozisyon limiti nedir?

Bir yatırımcı tüm aracılarda açtığı hesaplarda aynı dayanak varlığa ait hem future hem de opsiyon sözleşmelerinin aynı yöndeki pozisyonları toplamı, hissenin fiili dolaşımdaki payları toplamının belli bir yüzdesini geçemeyecektir.(%5)

22- Yatırımcıları piyasa bazında pozisyon limiti nedir?

Piyasadaki tüm açık pozisyonlar hissenin fiili dolaşımdaki pay sayısını geçemeyecektir.

23- Portföy bazlı teminatlandırma nasıl olacaktır?

Başlangıç teminatı(Span) olacaktır.Başlangıç teminatının % 75’i sürdürme teminatı olacaktır.

24- SPAN nedir?

Standart Portfolio Analysis of Risk; Portföy riski bazında, takas kurumu ve müşteri detayında gerekli teminatı hesaplayan bir sistemdir.

25- Teminat kabul edilecek ürünler nelerdir?

TL, Döviz, Hazine Bonosu, Develet Tahvili, Dövize Endeksli/Döviz Ödemeli Devlet Tahvili, Pay(BIST-30), Pay(BYF), A, B ve Likit Yatırım Fonları kabul edilmektedir. Katsayıları farklıdır.

Hesapta en az % 30 TL teminat bulunmalıdır.

26- İşlem saatleri nedir?

Pay Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri 09:10 – 17:40 saatleri arasında işlem görür.
Endeks Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri 09:10 – 17:45 saatleri arasında işlem görür.
Döviz ve Altın Vadeli İşlem Sözleşmeleri 09:10 – 17:45 saatleri arasında işlem görür.
Emtia ve Enerji Vadeli İşlem Sözleşmeleri 09:10 – 17:45 saatleri arasında işlem görür.
12:30-13:55 saatleri arasında spot piyasaya paralel olarak işlemlere ara verilir.
Döviz ve Altın Vadeli İşlem Sözleşmeleri’nde seans arası yoktur.
Seans bitiminde işlem gününe ait uzlaşma fiyatları ilan edilir.
Normal seansın son 10 dakikası kapanış aralığı olarak adlandırılır ve normal seans sonrasında uzlaşma fiyatlarının ilanıyla beraber kapanış fiyatından girilmiş olan emirler sistem tarafından eşleştirilerek normal seans işlemlerine dahil edilir.

27- Teminat yatırma ve çekme saatleri nedir?

TL Teminat yatırma işlemleri; hesaben 17:30’a kadar,fiziken 14:00’e kadar yapılır.

Döviz Teminat yatırma işlemleri ; 17:30’ a kadar yapılır.

Teminat çekme işlemleri; hesaben 15:40’ a kadar yapılır.

Döviz teminat çekme işlemleri;talimat 15:00’e kadar verilmek şartı ile 17:00’ e kadar yapılır.

Diğer teminat türlerinde çekme ve yatırma işlemleri 17:30’a kadar yapılır.

28- Kar/Zararlar ne zaman hesaba aktarılır?

Pozisyon zararları aynı gün, kârlar T+1 günü aktarılır.

29- Margin Call işlemleri ne zaman tamamlanır?

Margin Call işlemleri T+1 günü tamamlanmak zorundadır.

30- Pozisyon limitleri nedir?

Sicil bazında pozisyon limiti; aynı dayanak varlığa bağlı tüm sözleşmeler için bir sicile bağlı tüm hesaplarda alınabilecek aynı yönlü pozisyonların karşılığındaki azami dayanak varlık sayısıdır. Bu limit, MKK tarafından açıklanan fiili dolaşımdaki pay miktarının %5’idir.

Piyasa bazında pozisyon limiti; aynı dayanak varlığa bağlı tüm sözleşmeler için piyasada açık olan pozisyon toplamının karşılık gelebileceği azami dayanak varlık sayısıdır. Bu limit, MKK tarafından açıklanan fiili dolaşımdaki pay miktarının %100’üdür.

1- Yatırım Danışmanım hizmeti alabilmek için ne yapmam gerekir?

Yatırım Danışmanlığı ekibimizin bilgi birikimi ve tecrübesinden e-posta, telefon veya birebir yararlanabilmeniz için:

QNB Finansinvest’te hesabınızın bulunması,
qnbfi.com şifrenizin bulunması,
Yatırım Danışmanlığı Hizmet Sözleşmesi imzalamanız

ve doldurulan sözleşmelerin aşağıdaki adrese gönderilmesi gerekmektedir :

Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Esentepe Mah. Büyükdere Cad. Kristal Kule Binası No: 215 Kat: 6-7 34394 Şişli / İstanbul

2- Yatırım Danışmanım hizmeti hangi kanallardan sunulmaktadır?

Müşterilerimiz Yatırım Danışmanım hizmetine www.qnbfi.com üzerinden e-posta veya telefon üzerinden erişebilir.

3- Yatırım Danışmanım hizmetinin aylık bedeli ne kadardır?

Yatırım Danışmanım hizmetinden ücret alınmamaktadır. QNB Finansinvest ücretlendirme ile ilgili değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

4- Yatırım Danışmanım sayfasına nasıl erişebilirim?

qnbfi.com’a müşteri olarak giriş yaptıktan sonra üst menüde bulunan ''Fikir Al’’ı tıklayarak ilgili sayfaya erişebilirsiniz.

5- QNB Finansinvest’te hesap açma süreci nasıldır?

Müşteri www.qnbfi.com, QNB Finansinvest Genel Müdürlük, QNB Finansinvest ve QNB Finansbank şubeleri ya da kurye ile alabileceği QNB Finansinvest hesap açma formlarını dolduracaktır.

Formlar, kimlik fotokopisi ve bir fatura veya ikametgah örneğiyle, birlikte QNB Finansbank/QNB Finansinvest şubelerine bırakılacaktır.

Şube tarafından müşteri kimlik bilgileri kontrol edildikten sonra kimlik fotokopileri üzerine şubeye ait aslı görülmüştür kaşesi basılacaktır.

Formlar eksiksiz doldurulmuş ise Genel Müdürlük tarafından hesaplar açılacaktır.

Hesap numarası belirlenen müşteri QNB Finansinvest tarafından aranacak ve anahtar sözcük ile şifresi SMS ile gönderilecektir.

6- Yatırım Danışmanlığı sözleşmem var, Yatırım Danışmanım hizmetinden nasıl yararlanabilirim?

Yatırım kararlarınızı alırken, piyasalar ile ilgili her türlü sorunuzu qnbfi.com veya telefon üzerinden Yatırım Danışmanlığı uzmanlarımıza iletebilir, piyasa profesyonellerinden yorum ve tavsiyeler alabilirsiniz. Yatırım Danışmanım servisine müşteri numaranız ile giriş yaptıktan sonra hisse senetleri, vadeli kontratlar, bonolar, emtia ve yatırım fonları hakkında ilettiğiniz tüm sorulara, yatırım danışmanlarımız tarafından en kısa zamanda yanıt verilecektir.

1- www.qnbfi.com'dan hangi fon işlemlerini yapabiliyorum?

Sitemizden TEFAS sistemi üzerinden işlem gören tüm yatırım fonları ile işlem yapabilirsiniz.

2- Fonalrın valör süresi ne kadardır?

Valör süreleri fonların karakterlerine göre değişmektedir. İşlem sırasında yatırım fonuna ait bilgiler içerisinde fonun valör bilgisini inceleyebilirsiniz. Fonlar hakkında detaylı bilgi ve verilere http://www.fonturkey.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

3- Fonlar işlem limitine dahil ediliyor mu?

İşlem limitine dahil edilen fonlarımız likit fonlardır.

4- Fon alım-satım işlem saatleri kaçtır?

Her işlem günü alım satım emirleri verilir ve fonun özelliğine göre işlemler ilgli valör tarihinde gerçekleşir.

5- Fon işlemlerinde alt/üst limit uygulaması var mı?

Fon işlemlerinde alt limit uygulaması vardır. Fonların en az kaç pay ve katlarında işlem gördüğü özelliklerinde listelenmektedir. Fonlarda üst limit söz konusu değildir.

6- Fon alım satım işlemlerini nasıl takip edebilirim?

Hesabım menüsünde bulunan Günlük İşlemlerim menüsünden gün içinde yaptığınız yatırım fonu işlemlerinizi takip edebilirsiniz. Geçmiş tarihli işlemlerinizi ise hesap ekstrenizden görüntüleyebilirsiniz.

7- Fon tanıtımlarını ve performans tablolarını nereden görebilirim?

Üst menüde bulunan Bilgi Al - Yatırım Ürünleri - Yatırım Fonu modülünden; fon içerik dağılımları, fon fiyatları, karşılaştırmalı fon tabloları, fon analizlerine ulaşabilirsiniz.

8- İnternetten yaptığım fon al-sat işlemlerinden komisyon alınıyor mu?

Fon Alım Satım işlemlerinde komisyon söz konusu değildir.

9- Yatırım Fonlarının avantajları nelerdir?

Diğer Yatırım Alternatiflerinin cazibesini yitirmesi
Vergi Avantajı
İşlem Kolaylığı
Güven
Profesyonel Yönetim
Zaman Tasarrufu
Küçük Tasarrufları Verimli Değerlendirme İmkanı
Likidite

1- qnbfi.com Zincir Emir Uygulaması nedir?

Zincir Emir uygulaması bir hisse senedi piyasasına iletilen bir ana emir ve bu emirin gerçekleşme şartına bağlı olarak yine hisse senedi piyasasına iletilmek üzere tanımlanan hisse senedi alım veya satım emirleri tamamı olarak tanımlanabilir.

2- Zincir Emiri Girişini nasıl yapabilirim?

Zincir Emir Uygulamasını kullanabilmek için öncelikle bir Ana emir tanımlamanız gerekmektedir. Ana Emri, müşteri girişi yaptıktan sonra Al-Sat- Hisse Senedi menü adımında yer alan “Zincir Emir” menüsünden tanımlayabilirsiniz.

3- Zincir Emir için Ana Emir Girişini Nasıl Yapabilirim?

Emir iletmek istediğiniz İşlem tipini, hisse senedi kodunu, fiyat, lot miktarını ve emir valör tarihini belirttikten sonra, Zincir Emir ekranının en altında yer alan “Emir Tipi” bölümünde ana emre bağlı emirlerin gönderim sıralamasıyla ilgili tercihinizi belirtmeniz gerekir.

Zincir Emir ekranında yer alan Emir Tipi; ana emrin bağlı zincir emirlerin ana emrin gerçekleşmesinden sonra gönderinin hangi sıralamada yapılacağını belirler.

Ardından tüm emirler iletilsin seçeneğinde piyasaya iletilen ana emrin gerçekleşmesinin ardından bekleyen tüm emirler aynı anda piyasaya gönderilir.

Tüm Emirler sırayla gönderilsin seçeneğini tercih ettiğinizde, ana emre bağlı bekleyen emirle sırayla gönderilir. Her emrin bir gönderilmesi için kendinden bir önceki emrin gerçekleşme şartı aranır.

4- Zincir Emir için bağlı emir girişini nasıl yapabilirim?

Al-Sat- Hisse Senedi menü adımında yer alan “Zincir Emir” sekmesinden ana emir tanımlandıktan sonra bu emre bağlı emirleri teyit ekranının altında yer alan emir ekle butonunu kullanarak bağlı emirlerin girişini yapabilirsiniz.

Ayrıca Ana Zincir Emir üzerinden, "Emir Detayı"nı tıklayarak yeni emir ekleyebilirsiniz.

5- Birden fazla bağlı emir girebilir miyim?

Bağlı emir olarak bir veya birden fazla emir girebilirsiniz. Tek yapmanız gereken işlem türünü, hisse senedini, emir fiyat ve miktarını belirledikten sonra ekranın sağında yer alan ekle butonuna basmak.

Ana Emire bağlı emirlerin girişini tamamladıktan sonra ekranın altında yer alan “Gönder” butonu ile hazırladığınız emirleri ana emre bağlı aktif emirler haline getirebilirsiniz.

6- Tek bir bağlı emiri birden fazla ana emre bağlayabilir miyim?

Hayır, bağlı emirler sadece tek bir ana emre bağlanabilir.

7- Bağlı emir girişi yaparken limit ve stok kontrolü yapılır mı?

Hayır, bağlı emir girişi sırasında işlem limiti ve stok kontrolü yapılmaz. İşlem limiti ve stok kontrolü ana emrin gerçekleşmesinin ardından bağlı emrin gönderilmesi sırasında yapılır. Gönderim sırasında işlem limiti veya hisse stokunun müsait olmaması durumunda bağlı emir gönderilmez. Zincir emrin gönderimi sırasında ilgili hesabın müsait olması hesap sahibinin sorumluluğundadır.

8- Bağlı emirlerimi değiştirebilir miyim?

Piyasaya gönderilmemiş bağlı emirleri güncellemek mümkün değildir. Emri silip yeni emir girilmesi gerekir. Piyasaya gönderilmiş bağlı emirleri ise günlük işlemler menü adımından emir iyileştirme bölme ve iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

9- Zincir Emir uygulamasında Emrim iletilmeyebilir mi?

qnbfi.com Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. müşterilerine emirlerinin ilgili piyasalara gönderilmesinde sadece aracılık etmektedir. www.qnbfi.com üzerinden emirler müşteriler tarafından gönderilir. Zincir emir ve benzer gelişmiş emir uygulamalarında emir teyitlerinin alınmasında yaşanabilecek vb. aksaklıklar neticesinde bağlı emirlerin iletimi gerçekleşmeyebilir. qnbfi.com ilgili hesaptan belli şartlar oluşması durumunda emrin iletilmesine yardımcı olacak servisler geliştirse de; emrin gönderilmesinde yaşanacak aksaklıklardan sorumlu değildir. Emrin gönderilmesiyle ilgili tüm sorumluluk hesap sahibine aittir.

Back to Top