QNB Finansinvest Finans Odak

Hilmi Yavaş 29 Temmuz Perşembe
“Enflasyon Raporuna” Dair Değerlendirmemiz

TCMB bugün yılın 3. “Enflasyon Raporunu” yayınladı. Bu rapor dâhilinde yılın 2. “Enflasyon Raporunda” % 12,2 ve %7,5 olan 2021 ve 2022 sonu enflasyon tahminlerini sırasıyla  %14,1 ve %7,8'e revize edildi. Hatırlamak gerekirse, Ocak ayı sonunda yayınlanan yılın ilk “Enflasyon Raporunda” 2021 ve 2022 sonu enflasyon tahminleri sırasıyla % 9,4 ve %7,0 olarak ilan edilmişti. Karşılaştırmak gerekirse, mevcut itibariyle piyasa beklentisi 2021 sonu için %16-17 arasında seyrediyor.

 

TCMB’nin revizyonun ana sebeplerine baktığımızda ise, ithalat fiyatları ve gıda fiyatları varsayımlarındaki güncellemeler, enflasyon tahminini sırasıyla 0,8 puan ve 0,5 puan arttırırken, yönetilen/yönlendirilen fiyatlar ise, büyük ölçüde elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki artışa bağlı olarak tahmini 0,3 puan yükseltti. Ayrıca, enflasyonun ana eğilimindeki artış yıl sonu enflasyon tahminine 0,2 puan yukarı yönlü katkıda bulunurken, çıktı açığındaki güncelleme de tahmini 0,1 puan yukarı çekti.

TCMB’nin enflasyon projeksiyonuna konu olan çıktı açığı tahminine baktığımızda ise 1Ç21 için +%2,3 olan oranın 3Ç21 itibariyle %0,0’a, 4Ç21 itibariyle ise -%1,0 civarına gerilemesi bekleniyor. Bu beklenti ise büyük ihtimalle, TCMB’nin bu beklentisi kredi büyüme ivmesinde kalıcı bir yavaşlama projeksiyonuna dayanıyor. Bunun da TCMB’nin “sıkı para politikasının” devam edeceği iletişimi ile uyumlu olduğu değerlendirilebilir. Öte yandan, haftalık veriler, kredi eğilimin son haftalarda çok da hız kesmediğine işaret ediyor.

 

Karşılaştırmak gerekirse, bir önceki Enflasyon Raporunda 1Ç21 için +%2,1 olan oranın 3Ç21 itibariyla %0,0’a, 4Ç21 itibariyle ise -%2,0’e gerilemesi bekleniyordu. Diğer bir değişle, TCMB iç talepteki gerilemenin bir önceki rapora kıyasla daha sınırlı gerilemesini bekliyor. Bugün TCMB Sayın Şahap Kavcıoğlu’nun yenilenen enflasyon projeksiyonu üzerine yaptığı para politikası hakkında açıklamalarının da önemli olduğunu değerleniyoruz. Bu ifadeler sırasıyla:

  • 2021 yılı sonunda orta noktası %14,1 olmak üzere %12,2 ile %16,0 aralığında gerçekleşmesini bekliyoruz.
  • Öngörülerimiz, enflasyonda kısa vadede gözlenebilecek hareketin geçici olacağını ve enflasyonun yılın son çeyreğinde belirgin şekilde düşeceğini gösteriyor.
  • Mevcut görünüm çerçevesinde, enflasyonda kısa vadede belirleyici olan arızi unsurların üçüncü çeyrekten itibaren etkisini yitirmeye başlayacağını ve enflasyonun son çeyrekte yavaşlama eğilimine gireceğini tahmin ediyoruz.
  • "Para politikası duruşumuz bu oynaklıkların ana eğilime yansımasını engelleyebilecek bir sıkılıktadır.
  • "Politika duruşu, enflasyon üzerinde belirlenmeye devam edilecek. Politikalarımızı enflasyonun düşüş ivmesine göre belirliyoruz. Faiz artırımı veya indirimi konusunda bir ifademiz olmadı" dedi.

Bu ifadelerden çıkardığımız sonuç: Sayın Kavcıoğlu’nun açık bir şekilde ifade etmekten kaçınsa da, sonbahar ile beraber gerçekleşen enflasyondaki düşüş beklentisi üzerinden yılın son çeyreği için olası bir parasal gevşemeyi hala masada tuttuğu. Çünkü, Sayın Kavcıoğlu para politikası duruşunu enflasyonda düşüş ivmesine göre belirliyoruz dedi. Bu ifade ile ilişkili olarak da yıl sonunda belirgin bir şekilde düşeceğini öngördüklerini söyledi. Bu ifadelerin belirtildiği arka planda ise mevcut para politikası TCMB tarafından “sıkı” olarak nitelendiriyor.

 

Önümüzdeki hafta Pazartesi (2 Ağustos) açıklanacak Temmuz ayı enflasyon verisinin %1,5 olarak gerçekleşmesini bekliyoruz.  Böyle bir gerçekleşme durumunda yıllık enflasyon %17,5’ten %18,5’e yükselmiş olacak. Enflasyon patikası beklentimiz ise Kasım ayına kadar enflasyonun bu seviyede dalgalanması yönünde. TCMB’nin tahmin patikasına baktığımızda ise enflasyon Eylül itibariyla belirgin bir düşüş göstermeye başlayacak ve bu yılın son çeyreğinde hızlanacak.

 

Bir süredir, maliyet kaynaklı sebepler (ÜFE) ve hizmetler sektörünün yeniden açılmasının sebebiyle enflasyon beklentileri uzun süredir yukarı yönlü revize ediliyor. Ayrıca, ekonomide çıktı fazlası (son dönemde gerilemeye başlasa da) uzun bir süredir gündemimizde kalmaya devam ediyor. Beklenenden daha yüksek bir enflasyon patikası ile karşılaşmamız durumunda, TCMB’nin masada tuttuğunu düşündüğümüz olası bir parasal gevşemeyi bir süre daha ertelemesi gerekebilir. Diğer bir değişle, sonbaharda enflasyon kayda değer oranda gerilemediği takdirde sonbaharda bir faiz indirimi gerçekleşmeyebilir.

 

Ayrıca, FED’ in para politikasının beklenenden daha hızlı normalleşmeye gitme eğiliminin göz önüne alınması gerekebilir. Sonuç olarak, FED’in “tapering” ve 2022’de en azından bir adet faiz artırımı yapma ihtimalinin olduğu bir ortamda, TCMB’nin parasal gevşeme konusunda,  enflasyon görünümüne dair beklentilerin kayda değer oranda olumlu yönde evrilmesini beklemeyi tercih edebileceğini değerlendiriyoruz.Grafik 1 – Yıllık TÜFE & TCMB Ort. Fonlama Faizi


 


Kaynak: TÜİK, QNBFI 

İkon-ok
Hilmi Yavaş 28 Temmuz Çarşamba
“Enflasyon Raporuna” Dair Beklentimiz

Yakın dönemde para politikasını açısından önemli veri akışına baktığımızda, dikkatimizi yarın TCMB Başkanı Sayın Şahap Kavcıoğlu tarafından sunulacak olan yılın 3. “Enflasyon Raporu” ve  2  Ağustos 2021 Pazartesi  günü yayınlanacak olan Temmuz ayı enflasyon verisi çekiyor.


TCMB, 14 Temmuz’da gerçekleşen PPK toplantısında piyasa beklentisine paralel, politika faizini değiştirmemiş ve %19’da sabit bırakmıştı. Diğer bir yandan ise ilişik karar metninde “Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüşe” referans verilmeye devam edilmişti. Bu ifadelerden Haziran’da ve Temmuz’da olası enflasyonda yükseliş potansiyeline rağmen, TCMB’nin Nisan ayında yayınladığı enflasyon projeksiyonuna bağlı kalmaya devam ettiği anlamını çıkarmıştık. Bu ifadeleri TCMB’nin sonbahar ile beraber gerçekleşen enflasyondaki düşüş beklentisi üzerinden yılın son çeyreği için olası bir parasal gevşemenin hala masada olduğu yönünde değerlendirdik.


Nisan Enflasyon Raporunda  yer alan enflasyon projeksiyonunda TCMB 2021 ve 2022 sonu enflasyon tahminlerini sırasıyla  %12,2 ve %7,5 olarak belirlemişti. TCMB’nin enflasyon projeksiyonuna konu olan çıktı açığı tahminine baktığımızda ise 1Ç21 için %2,3 olan oranın 3Ç21 itibariyle %0,0’a, 4Ç21 itibariyle ise -%2,0’e gerilemesi bekleniyordu. Diğer bir değişle, TCMB yılın ikinci yarısında iç talepte kayda değer bir ivme kaybı bekliyordu. Yarın yayınlanacak enflasyon projeksiyonunda TCMB’nin çıktı açığı tahminlerinde önemli bir değişiklik yapmasını beklememekle beraber, 2021 yılı sonu enflasyon tahminin %13,0-13,5’e revize etmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Öte yandan, bu revizyon, TCMB’nin enflasyon patikasında düşüş beklentisinin değiştiği anlamına gelmeyecek.


Önümüzdeki hafta Pazartesi (2 Ağustos) açıklanacak Temmuz ayı enflasyon verisinin %1,5 olarak gerçekleşmesini bekliyoruz.  Böyle bir gerçekleşme durumunda yıllık enflasyon %17,5’ten %18,5’e yükselmiş olacak. Temmuz ayı enflasyonunun mevsimsel olarak yüksek gelmesini yol açacak faktörler özellikle elektrik, doğalgaz ve LPG fiyatlarına gelen zamlar olacak. Öte yandan, temel mallar ve hizmet enflasyonunun da mevsimsel ortalamaların üzerinde gelmesini bekliyoruz. Bu açıdan, Temmuz ayında hizmet sektörünün çok hızlı olarak yeniden açılması ve maliyet faktörlerindeki istikrarlı artış çekirdek enflasyonu yukarı taşımasını bekliyoruz.


Bir süredir, maliyet kaynaklı sebepler (ÜFE) ve hizmetler sektörünün yeniden açılmasının sebebiyle enflasyon beklentileri uzun süredir yukarı yönlü revize ediliyor. Biz de kurum olarak %14 olan 2021 sonu enflasyon beklentinizi Haziran’da %15’e, Temmuz’da da %16’ya revize ettik. Ayrıca, ekonomide çıktı fazlası (son dönemde gerilemeye başlasa da) uzun bir süredir gündemimizde kalmaya devam ediyor. Beklenenden daha yüksek bir enflasyon patikası ile karşılaşmamız durumunda, TCMB’nin sinyalini verdiğini düşündüğümüz olası bir parasal gevşemeyi bir süre daha ertelemesi gerekebilir. Diğer bir değişle, sonbaharda enflasyon kayda değer oranda gerilemediği takdirde sonbaharda bir faiz indirimi gerçekleşmeyebilir.


Ayrıca, FED’ in para politikasının beklenenden daha hızlı normalleşmeye gitme eğiliminin göz önüne alınması gerekebilir. Sonuç olarak, FED’in “tapering” ve 2022’de en azından bir adet faiz artırımı yapma ihtimalinin olduğu bir ortamda, TCMB’nin parasal gevşeme konusunda,  enflasyon görünümüne dair beklentilerin kayda değer oranda olumlu yönde evrilmesini beklemeyi tercih edebileceğini değerlendiriyoruz.

.

 

Grafik 1 – Yıllık TÜFE & TCMB Ort. Fonlama Faizi

 


Kaynak: TÜİK, QNBFIİkon-ok
Hilmi Yavaş 14 Temmuz Çarşamba
TCMB PPK Kararı Değerlendirmemiz

TCMB, piyasa beklentisi paralel, politika faizini değiştirmedi ve %19’da sabit bıraktı. Karar metnini incelediğimizde ise önceki metnin büyük oranda korunduğunu, sadece bazı eklemeler yapıldığını gözlemliyoruz. Bir önceki karar metninde (Haziran PPK), PPK mevcut para politikasını “sıkı” olarak nitelendirmişti. Bu ifadenin bugünkü karar metninde de korunduğunu görüyoruz. Hatta para politikasının “sıkı” olduğunun daha çok vurgulandığını ifade edebiliriz. Örneğin; metne “uygulanmakta olan sıkı para politikası cari işlemler dengesini pozitif etkilemektedir” ifadesi eklenmiş. Dolayısıyla “sıkı” ifadesi metinde 1 yerine 2 kere kullanılmış.


Enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam eden faktörler arasına ise “yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar” ve “açılmanın etkisiyle yaz aylarında enflasyonda görülebilecek oynaklıklar” eklenmiş. Diğer bir yandan ise metinde “Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüşe” referans verilmeye devam edilmiş. Bu ifadelerden Haziran’da ve Temmuz’da olası enflasyonda yükseliş potansiyeline rağmen, TCMB’nin Nisan ayında yayınladığı enflasyon projeksiyona bağlı kalmaya devam ettiğini anlıyoruz. Bu yaklaşım bizim karar önceki beklentimize paralel bir gerçekleşme.


Ayrıca, karar metninde“cari işlemler hesabının yılın geri kalanında fazla vereceği” beklentisini “sıkı para politikası ile ilişkilendirmesini dikkat çeken bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Dolayısıyla, TCMB açısından “sıkı duruş ya da “parasal sıkılaştırma şimdiye kadar etkisini cari açık, iç talepteki ivme kaybı ve kredi arzı üzerinde gösterdi. Bu konuda değerlendirmemiz: TCMB açısından “sıkı” duruş şimdiye kadar enflasyon  olumlu etkilerini göstermese de sonbahar itibariyle göstermeye başlayacak.


TCMB’nin,  son yapılan enerji zamlarına, yüksek döviz kuruna ve yüksek Haziran enflasyonuna rağmen Temmuz ayı “Enflasyon Raporu’nda yer verilecek enflasyon projeksiyonunda kayda değer bir değişiklik yapmasını beklemiyoruz. Dolayısıyla, şu aşamada, TCMB’nin 3. Çeyrek sonu, 4. Çeyrek başı itibariyle enflasyon patikasında kayda değer düşüş beklemeye devam ettiğini düşünüyoruz. TCMB, sadece 2021 sonu enflasyon tahminini %12.2’den bir miktar yukarı çekmeyi düşünebilir.


Öte yandan, maliyet kaynaklı sebepler (ÜFE) ve hizmetler sektörünün yeniden açılmasının sebebiyle enflasyon beklentileri uzun süredir yukarı yönlü revize ediliyor. Biz de kurum olarak %14 olan 2021 sonu enflasyon beklentinizi Haziran’da %15’e, Temmuz’da da %16’ya revize ettik. Ayrıca, ekonomide çıktı fazlası (son dönemde gerilemeye başlasa da) uzun bir süredir gündemimizde kalmaya devam ediyor. Beklenenden daha yüksek bir enflasyon patikası ile karşılaşmamız durumunda, TCMB’nin sinyallerini verdiği olası bir parasal gevşemeyi bir süre daha ertelemesi gerekebilir. Diğer bir değişle, sonbaharda gerçekleşen enflasyon kayda değer oranda gerilemediği takdirde sonbaharda bir faiz indirimi gerçekleşmeyebilir.


Ayrıca, FED’ in para politikasını beklenenden daha hızlı normalleşmeye gitme eğilimin göz önüne alınması gerekebilir. Sonuç olarak, FED’in “tapering” ve 2022’de en azından bir adet faiz artırımı yapma ihtimalinin olduğu bir ortamda, TCMB’nin parasal gevşeme konusunda,  enflasyon görünümüne dair beklentilerin kayda değer oranda olumlu yönde evrilmesini beklemeyi tercih edebileceğini değerlendiriyoruz.
Grafik 1 – Yıllık TÜFE & TCMB Ort. Fonlama Faizi

Kaynak: TÜİK, QNBFI

İkon-ok
Hilmi Yavaş 13 Temmuz Salı
TCMB PPK Kararı Beklentimiz

TCMB PPK toplantısı yarın (14 Temmuz) gerçekleşecek ve faiz kararı saat 14:00’de açıklanacak. Piyasa beklentisi ekseriyetle (biz de dahil olmak üzere) TCMB’nin politika faizini değiştirmeyeceği ve %19’da sabit bırakacağı yönünde. Beklendiği üzere, faiz hadlerinde herhangi bir değişiklik yapılmasa dahi,  karar metninde yapılabilecek sınırlı değişiklik üzerinden para politikasına dair verilebilecek yeni sinyaller yakından takip edilecektir.

TCMB, en son yayınlanan PPK karar metnine, para politikasının uygulanmasına ilişkin “kararlılıkla” ve “sıkı” kelimeleri ekleyerek sırasıyla zaman ve yön konusunda kamuoyuna daha net sinyal verme yolunu seçmişti. TCMB’yi mevcut para politikasına ilişkin “sıkı” ifadesini kullanmaya iten gelişmenin ise Nisan ayında yıllık enflasyonun %17,14 seviyesinde zirveyi görmesi ve Mayıs ayında %16,59’a  gerilemesinin etkili olduğunu düşünüyoruz.

Bu ifade aynı zamanda para politikasının TCMB tarafından mevcut enflasyon gelişmeleri kapsamında dahi “sıkı” olarak nitelendiğini gösteriyor. Dolayısıyla, enflasyonda kayda değer düşüş görülmesi halinde bir sonraki politika değişikliğinin “gevşeme” yönünde olacağının sinyalinin verildiğini değerlendiriyoruz. Bu karar sonrasında enflasyonun Haziran’da yeniden %17,53’e yükseldiğini göz önüne aldığımızda, karar metnini yakından incelemeye devam edeceğiz.

TCMB’nin,  son yapılan enerji zamlarına, yüksek döviz kuruna ve yüksek Haziran enflasyonuna rağmen Temmuz ayı “Enflasyon Raporu’nda yer verilecek enflasyon projeksiyonunda kayda değer bir değişiklik yapmasını beklemiyoruz. Dolayısıyla, şu aşamada, TCMB’nin 3. Çeyrek sonu, 4. Çeyrek başı itibariyle enflasyon patikasında kayda değer düşüş beklemeye devam ettiğini düşünüyoruz. TCMB, sadece 2021 sonu enflasyon tahminini %12.2’den bir miktar yukarı çekmeyi düşünebilir. Bu açıdan, Banka’nın yarınki karar metninde, sonbaharda faiz indiriminin hala masada olduğunun sinyalini vermeye devam etmeye devam etmesini bekliyoruz.

Öte yandan, maliyet kaynaklı sebepler (ÜFE) ve hizmetler sektörünün yeniden açılmasının sebebiyle enflasyon beklentileri uzun süredir yukarı yönlü revize ediliyor. Biz de kurum olarak %14 olan 2021 sonu enflasyon beklentinizi Haziran’da %15’e, Temmuz’da da %16’ya revize ettik. Ayrıca, ekonomide çıktı fazlası (son dönemde gerilemeye başlasa da) uzun bir süredir gündemimizde kalmaya devam ediyor. Beklenenden daha yüksek bir enflasyon patikası ile karşılaşmamız durumunda, TCMB’nin sinyallerini verdiği olası bir parasal gevşemeyi bir süre daha ertelemesi gerekebilir. Diğer bir değişle, sonbaharda gerçekleşen enflasyon kayda değer oranda gerilemediği takdirde sonbaharda bir faiz indirimi gerçekleşmeyebilir.

Ayrıca, FED’ in para politikasını beklenenden daha hızlı normalleşmeye gitme eğilimin göz önüne alınması gerekebilir. Sonuç olarak, FED’in “tapering” ve 2022’de en azından bir adet faiz artırımı yapma ihtimalinin olduğu bir ortamda, TCMB’nin parasal gevşeme konusunda,  enflasyon görünümüne dair beklentilerin kayda değer oranda olumlu yönde evrilmesini beklemeyi tercih edebileceğini değerlendiriyoruz.

 

Grafik 1 – Yıllık TÜFE & TCMB Ort. Fonlama Faizi

İkon-ok
Hilmi Yavaş 2 Temmuz Cuma
TCMB Ekonomist Toplantısı Değerlendirmemiz

TCMB tarafından yapılan değerlendirmeden aldığımız notlar:

 

Aşılama konusunda Haziran’da 20 milyon doza yakın aşı yapıldı. Nisan/Mayıs ayındaki kapanma ile vaka sayıları hızla düştü. Bunun olumlu süreç istihdama ve cari dengeye olumlu yansımasını bekliyoruz.

Salgın ile alakalı alınan önlemlerin de katkısıyla, 2. çeyrekte iç talep bir miktar hızını kesti. Ancak, hizmet sektörü ekonominin açılmasıyla hızla toparlamaya başladı. Dış talep ise gücünü koruyor. Büyüme kompozisyonu olumlu yönde seyrediyor. İktisadi faaliyetler adım adım uzun dönemli büyüme eğilimine geri dönüyor.

Cari denge olumlu yönde ilerliyor. Güçlü ihracat ve büyük oranda düşüş gösteren altın ithalatı bunu sağlayan ana unsurlar. 3. Çeyrekte turizmin toparlamasıyla cari denge  daha da iyileşecek.

Nisan ayındaki TCMB enflasyon projeksiyonu geçerliliğini koruyor. Ancak, ithalat fiyatlarındaki artış enflasyon görünümüne risk teşkil ediyor. Kısa vadede enflasyonda oynaklık yaşanabilir. Ancak bunun kısa süreli olması bekleniyor. Parasal sıkılaşma sayesinde iç talebin sınırlandırılması enflasyon görünümü olumlu etkilemeye başladı. Para politikası faizini beklenen ve gerçekleşen enflasyonun üzerinde tutmaya devam edeceğiz.

Hizmetler sektörünün canlanmasıyla kredi arzı ivmelenmeye başladı. Ancak atılan makro-ihtiyati adımlar bireysel kredi arzı üzerinden toplam kredi hacminin ılımlı seyretmesine katkıda bulunmasını bekliyoruz.

Son dönemde küresel piyasalarda oynaklık arttı. Ancak sıkı para politikası Türkiye için tampon işlevi görüyor.

Nisan ayında yayınlanan enflasyon patikasında belirgin düşüş 3. Çeyrek sonu, 4. Çeyrek başında gerçekleşecek. Beklenen ve gerçekleşen enflasyonun üzerinde belirlenen para politikası faizini oluşturduğumuz göz önünde tutulmalı. Buna göre beklentiler şekillenmeli.

 

Değerlendirmemiz:

 

TCMB’nin, son günlerde gelen enerji zamlarına ve yüksek döviz kuruna rağmen Nisan ayında yayınladığı enflasyon projeksiyonun geçerliliğini koruduğunu belirtmesi önemli olduğunu değerlendiriyoruz. TCMB hala 3. Çeyrek sonu, 4. Çeyrek başı itibariyle enflasyon patikasında kayda değer düşüş bekliyor. Keza, TCMB para politikasının belirlenmesinde gerçekleşen ve beklenen enflasyonu ana unsur kabul etmeye de devam ediyor. Sonuç olarak, TCMB sonbaharda faiz indiriminin hala masada olduğunun sinyalini vermeye devam ediyor.

Öte yandan, maliyet kaynaklı sebepler ve hizmetler sektörünün yeniden açılmasının sebebiyle enflasyon görünümüne dair risklerin arttığını değerlendiriyoruz. Beklenenden daha yüksek bir enflasyon patikası durumunda ise TCMB’nin olası parasal gevşemeyi bir süre daha ertelemesi gerekebilir. Keza, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’da enflasyonda sürpriz yukarı yönlü bir sapma durumunda gerekeni yapacaklarını vurguladı. Bizim bu açıklamadan çıkarımımız: gerçekleşen enflasyon kayda değer oranda gerilemediği takdirde sonbaharda bir faiz indirimi gerçekleşmeyebilir.

Ayrıca, FED’ in para politikasını beklenenden daha hızlı normalleşmeye gitme eğilimin göz önüne alınması gerekebilir. Sonuç olarak, FED’in “tapering” ve 2022’de en azından bir tane faiz artırım yapma ihtimalinin olduğu bir ortamda, TCMB’nin parasal gevşemeyi enflasyon görünümüne dair beklentilerin epey olumlu yönde evrilmesini beklemeyi tercih etmesini daha olası değerlendiriyoruz.

 

 

İkon-ok
Hilmi Yavaş 17 Haziran Perşembe
TCMB PPK Kararı Değerlendirmemiz

TCMB PPK beklendiği gibi %19 olan politika faizini değiştirmedi. Öte yandan, karar metnindeki sınırlı sayıda değişiklikler üzerinden para politikasına ilişkin mesajların verildiğini değerlendiriyoruz.

Daha önceki karar metnine büyük benzerlikler gösterse de para politikası kararını belirleyen ana muhakemeyi içeren ifadedeki iki yeni kelime dikkat çekiyor: "Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.”

Önceki metinden farklı olarak mevcut “sıkı” duruş ve “kararlılıkla” kelimelerinin eklendiğini gözlemliyoruz. “Kararlılıkla” ifadesinin eklenmesinin olası bir faiz indiriminin (parasal gevşemenin) yakın zamanda (örneğin yaz aylarında) gelmeyeceğine dair bir sinyali olduğunu değerlendiriyoruz. Çünkü “tahmin patikasındaki belirgin düşüş” durumunun oluşabilmesi için enflasyon eğiliminde kayda değer bir gevşemenin yaşanmasının gerektiği de vurgulanıyor. Dolayısıyla, erken (yaz aylarında) bir parasal gevşeme dezenflayon sürecini desteklemek açısından “kararlı” bir tutum olmayacaktır.

Öte yandan mevcut “sıkı” duruş ifadesinde yer alan “sıkı” kelimesinin ise TCMB tarafından bir sonraki faiz değişikliğinin ne zaman olursa olsun (büyük ihtimalle yıl sonuna doğru, yaz aylarında değil) “sıkılaştırma” yönünde değil “gevşeme” yönünde olacağının ilanı olduğunu değerlendiriyoruz.

Diğer bir değişle “kararlılıkla” ve “sıkı” kelimeleri birisi zaman diğeri ise yön konusunda kamuoyuna sinyal veren ifadeler olarak karar metnine eklenmişler. TCMB’yi “sıkı” ifadesini kullanmaya iten gelişmenin ise Nisan ayında yıllık enflasyonun %17,14 seviyesinde zirveyi görmesi ve Mayıs ayında %16,59’a  gerilemesinin etkili olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca, özelikle tüketici fiyatları endeksinde yer alan gıda ve temel mallar enflasyon eğilimindeki düşüşün (hızlanan üreteci fiyatları enflasyonuna rağmen) Mayıs ayında da devam etmesi dezenflasyon sürecinin hız kazandığına dair TCMB’yi ikna etmiş olabilir. Buna ek olarak mevcut kredi talebi ve arzının da düşük seyretmesi TCMB PPK’ya mevcut para politikası duruşunu “sıkı” olarak nitelendirmesine yol açmış olabileceğini değerlendiriyoruz.

TCMB’nın enflasyon projeksiyonu grafiğine baktığımızda, TCMB’nın yıllık enflasyonun Nisan itibariyle %17 civarında zirve noktasını görmesini ve sonrasında kademeli olarak düşüş trendine girmesini beklediği anlaşılıyor. Gene TCMB’nin “Enflasyon Raporu’nda sunduğu grafikten anladığımız, TCMB enflasyonun Haziran-Eylül döneminde büyük oranda %16 civarında dalgalanmasını ve asıl büyük düşüşün ise son çeyrekte gerçekleşmesi bekliyor. Öte yandan, yılın son çeyreğinde enflasyonda düşüş beklentimiz TCMB’nin projeksiyonlarına kıyasla daha sınırlı. Kurum olarak yıl sonu enflasyon beklentimiz ise şu aşamada %15 iken, 2022’in ilk çeyreğinde ise enflasyonun %14’e gerilemesini bekliyoruz.

 

Bu noktada, TCMB’nin gerçekleşen yıllık enflasyonun Nisan’da yaklaşık %17 zirve yapmasını ve sonrasında kademeli olarak gerilemesini beklediğini düşündüğümüzde, Banka’nın faiz hadlerinde bir indirim için bir süre daha beklemeyi tercih edeceğini değerlendirebiliriz. Bu açıdan olası bir faiz indirimi için en erken Ekim ayı aday olabilir. Her hâlükârda kayda değer bir miktarda bir faiz indiriminden bahsedecek olursak, bunun yılın son çeyreğinde gerçekleşmesi çok daha olası görünüyor. Son olarak, başta FED olmak üzere büyük Merkez Bankaları’nın alacağı kararlar ya da vereceği mesajlar Türkiye’de para politikasının seyrini büyük oranda etkileyebilir.

 

 

 

Grafik 1 – Yıllık TÜFE & TCMB Ort. Fonlama Faizi
Kaynak: TÜİK, QNBFI

İkon-ok
Back to Top