QNB Finansinvest Blog

29/04/2022
Bist Kapanış: Haftanın son işlem günü piyasalar yatay seyretti

Borsa İstanbul’da haftanın son işlem günü yatay bir seyir izledik. Bayram tatili dolayısıyla önümüzdeki haftanın bir kısmında piyasalar kapalı olacakken küresel borsa endekslerinde pozitif hava sürdü. BIST endeksleri bu pozitif havadan bugün özelinde etkilenmedi. BIST-100 haftanın kapanışını 2430 seviyesinden yaptı. Önümüzdeki hafta 3-4 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan Fed toplantısı ve faiz kararı tüm piyasaların gündeminde olacak. Ek olarak yurt içinde Nisan ayı enflasyon rakamı takip edilecek.


ABD dolar’ının son haftalarda tüm dünyada güç kazanması bugün için tersine döndü. EURUSD paritesi 1,05 desteğinin altında kalıcı olmadı ve bu desteğin üzerine çıktı. Son 5 yılın en düşük seviyelerinde olan paritede 1,0570 ve 1,0630 dirençler konumunda. Dolar kuru hafta kapanışını kritik 14,80 direncinin üzerinde yapıyor. 14,84’ün üzerinde kalıcı olması halinde 15,00 direnci yeniden gündeme gelebilir. Ons altındaki sert düşüş 1870 ana destek seviyesinden başladığı tepki yükselişinde bugün 1.900 eşiğinin üzerine çıktı. 1930 hedef direnç olacakken 1900’ün geçilmesi halinde 1890 ara desteği izlenebilir. Önümüzdeki haftaki Fed toplantısı, faiz kararı ve basın açıklamaları tüm piyasalarda olduğu gibi ons altında da trendi etkileyecek.

BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-1002.430,55%0,09
BIST-302.704,44-%0,09
Bankacılık Endeksi2.105,17-%0,56
Sınai Endeksi4.179,23%1,07
En Çok İşlem GörenlerTHYAO 5467 mn TL GARAN 1861 mn TL SISE 1670 mn TL
En çok artanlarQUAGR %5,6 KORDS %5,22 ALARK %4,92
En çok azalanlarBASGZ %-9,98 TKFEN %-6,34 TCELL %-6,32
BIST-100 İşlem Hacmi34,94 mlr TL
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,0536 %0,36
USD/TL14,8489 %0,39
EUR/TL15,6428 %0,72
Gösterge bileşik faiz (%)21,56 %0,56
Altın (Dolar/Ons)1.904,74 %0,52
Brent Petrol108,8765 %1,74
DAX13978 %1,03
FTSE-1007509,19 %1,13

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


İkon-ok
29/04/2022
29 Nisan 2022 Cuma Dünya Borsaları Bülteni
 • Meta Platformlar (FB) hisseleri, karışık ilk çeyrek sonuçları bildirdikten sonra %17,6 arttı. Şirket kazançlarında bir artış kaydetti ancak hayal kırıklığı yaratan bir gelir kaybı yaşadı. Ayrıca, dördüncü çeyrekteki düşüşün ardından günlük aktif kullanıcıların arttığını gördü.

 

 • McDonald's (MCD) hisseleri, ilk çeyrek gelirinin beklentileri aşmasının ardından yaklaşık %3 değer kazandı. Refinitiv'e göre McDonald's, analistlerin beklediği 5,59 milyar dolara kıyasla ilk çeyrekte 5,67 milyar dolar gelir bildirdi. Şirket, StreetAccount tarafından derlenen tahminlerin ötesinde, ABD'de aynı mağaza satışlarında %3,5 ve uluslararası pazarlarda daha da yüksek bir büyüme gördü.

 

 • Qualcomm (QCOM) hisse senedi fiyatı, en son kazanç raporunun şirketin yarı iletken işletmelerinin dördünün de en son çeyrekte büyüdüğünü göstermesinin ardından %9,7'den fazla arttı. Qualcomm, 11,16 milyar dolarlık gelir üzerinden 3,21 dolarlık hisse başına düzeltilmiş kazanç bildirdi. Refinitiv tarafından araştırılan analistler, 10,60 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 2,91 dolar kazanç tahmin ediyorlardı.

 

 • Ford (F) hisseleri, şirketin Rivian'daki hissesinin son çeyrekte kârı düşürdüğünü söylemesinin ardından %1,6 düştü. Ford, 32,1 milyar dolarlık gelir üzerinden 38 sentlik hisse başına düzeltilmiş kazanç bildirdi. Refinitiv tarafından ankete katılan analistler, 31,13 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 37 sent kazanç bekliyorlardı.

 

 • Caterpillar(CAT) hisseleri, üst ve alt satırlarda tahminleri aşan ilk çeyrek raporuna rağmen %0,7 düştü. Caterpillar, 13,59 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 2,88 dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi. Refinitiv tarafından ankete katılan analistler, 13,40 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 2,60 dolarlık kazanç hedeflemişlerdi. Şirketin satış büyümesi dördüncü çeyreğe göre yavaşladı ve faaliyet kar marjları yıldan yıla küçüldü.

 

 • Southwest Airlines (LUV) hisseleri, son çeyrekte beklenenden daha büyük bir kayba rağmen gelirde beklenti üzerine çıkmasından sonra %2,1 arttı. Şirket, ikinci çeyrek tahminlerini yeniden doğruladı ve daha az uçuşa rağmen bu dönem için gelirinin 2019'u geçmesini beklediğini söyledi.

 

 • Teladoc (TDOC) hisseleri, şirketin en son çeyreği için bir kazanç kaybı bildirmesi ve beklenenden daha zayıf bir gelir kılavuzu vermesinin ardından %40,2 düştü ve ardından en az altı Wall Street firması hisse notu düşürdü.

 

 • ServiceNow (NOW) hisseleri, son çeyrekte en üst ve en alt satırlarda bir galibiyetin ardından %8,1 arttı. Şirket, 1,72 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 1,73 dolarlık düzeltilmiş kazanç gördü. FactSet'in StreetAccount'una göre analistler hisse başına 1,70 dolar ve 1,70 milyar dolar gelir bekliyorlardı.

Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

 • Barclays (BARC) bilançosu, ilk çeyrekte piyasa oynaklığı nedeniyle kurumsal ve yatırım bankacılığı bölümünden gelen güçlü performansın ardından kazanç beklentilerini aştı, ancak ABD'deki maliyetli bir ticaret hatası nedeniyle planlanan hisse geri alım programını askıya aldığını söyledi. Bu gelişme üzerine bankanın hisseleri %3,2 değer kazandı.

 

 • Standard Chartered (STAN), hisseler, güçlü bir kazanç raporunun ardından %13'ten fazla yükselirdi.

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
29/04/2022
Gündem/Beklentiler:Borsalarda Sert Yükseliş

Küresel borsa endekslerinde dün ABD piyasalarındaki sert yükseliş öncülüğünde toparlanma vardı. Hafta başlarındaki panik satışlarının ve fiyat oynaklıklarının tüm varlık gruplarında durulması ile borsalar kayıplarını geri almaya devam etti. ABD’de ilk çeyrek büyümesinin %1 olması beklenirken ekonominin %1,4 daralması Fed toplantısı öncesi eldeki veri setini değiştirdi. 3-4 Mayıs toplantısında Fed’in olması beklenilen yüksek seviye şahin tondan uzaklaşması olası gözüküyor. Brent 108’e, ons altın 1907’ye ve birçok emtia grubu da yükselmeye başladı. Borsa endeksleri de fiyat genel seviyelerindeki yükselişten pozitif etkileniyor. 

 • BIST100:Endekste bugün yukarı yönlü bir başlangıç bekliyoruz. Dün ABD borsa endekslerindeki sert yükselişe paralel bu sabah Hong Kong borsasında %4’lük yükseliş takip ediliyor. Haftanın son işlem günü hisse senetleri için oldukça pozitif geçerken emtia fiyatlarının da yönünü yukarı çevirdiği görülüyor. Borsa İstanbul’u bugün özelinde destekleyecek gelişmelerle bayram öncesi olumlu bir işlem günü bekliyoruz. 

 • TL Bonolar:ABD 10 yıllık tahvil faizinde %2,80 üzerindeki seyir devam etti. İçeride tahvil-bono faizleri gevşeme eğilimini korudu. Gösterge tahvil faizinde %21,20, 10 yıllık tahvilde ise %21,00 direncinin kırılmasıyla %20,00 direnç olarak izlenebilir… 

 • USD/TL:Bu sabah gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında güçlenme eğiliminde. Dolar kuru haftanın büyük böyülümünde 14.80 direncinin üzerini test etmesinin ardından dün bu eşiğin altına geriledi. 14,80’in devamında 14,84 geçilirse 15,00 hedef direnci gündeme gelebilirdi. Şimdi 14,54 destek konumunda olacak… 

 • EUR/USD:Fed’den faiz artırım beklentileri devam ederken, parite en son 1,0570 direncinin altında 1,05 desteğine doğru yöneldi. Tepki yükselişi halinde 1,0630 hedef direncine yönelim izlenebilir. 1,05’in altında ise 1,0450 diğer destek olacak... 

 • Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  28/04/2022
  Bist Kapanış: Borsa İstanbul Kapanışta Negatif Ayrıştı

  Küresel borsa endekslerinde bugün pozitif bir hava olmasına rağmen kapanış öncesi Borsa İstanbul endekslerinde satış baskısı vardı. BIST-100 endeksi gün içerisindeki kazançlarını geri vererek kapanışını 2.428 puandan yaptı. %0,94 düşen endekste bayram öncesindeki son işlem günü öncesi momentum kaybı yaşandı. Kur cephesinde olumlu bir hava varken TL cinsi tahvil getirilerindeki düşüş hız kesmeden devam etti. TR 10 yıllık tahvil getirisi kapanışta %20,88 seviyesini gördü.

  ABD doları tüm dünyada güçlenmeyi sürdürüyor. EURUSD paritesi 1,05 desteğinin de altını test ederek pandemideki dip seviyelerinden de düşük değerlere ulaştı. Son 5 yılın en düşük seviyesi olan 1,0350 ana destek konumunda olacak. Dolar kuru kritik 14,80 direncinin üzerinde kalıcı olamadı ve yeniden 14,70-14,80 dar bandında hareket etmeye başladı.14,84 geçilidği takdirde 15,00 direnci yeniden gündeme gelebilir. Ons altındaki sert düşüş bugün 1870 ana destek seviyesinden tepki üretti. 1.900 eşiğinin altındaki seyrini sürdürse de bu dirence yeniden yaklaşan ons altında önümüzdeki haftaki Fed toplantısı, faiz kararı ve basın açıklamaları yön belirleyici olabilir. Toplantı tarihine kadar ons altındaki baskının devamını bekleyebiliriz.

  BIST’te İlk Seans:
  BIST’te Günün Özeti:
  BIST-1002.428,42-%0,94
  BIST-302.706,80-%1,4
  Bankacılık Endeksi2.117,00-%0,52
  Sınai Endeksi4.134,80-%1,09
  En Çok İşlem GörenlerTHYAO 6714 mn TL GARAN 2361 mn TL AKBNK 1731 mn TL
  En çok artanlarSKBNK %10 TRILC %6,19 JANTS %6,18
  En çok azalanlarBASGZ %-9,98 KZBGY %-6,94 TTKOM %-6,62
  BIST-100 İşlem Hacmi36,89 mlr TL
  * BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
  Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
  EUR/USD1,0498 -%0,55
  USD/TL14,7851 -%0,16
  EUR/TL15,5214 -%0,72
  Gösterge bileşik faiz (%)21,63 -%0,23
  Altın (Dolar/Ons)1.886,12 %0,01
  Brent Petrol106,694 %1,86
  DAX13767 %0,95
  FTSE-1007425,61 %0,53

  Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


  İkon-ok
  28/04/2022
  28 Nisan 2022 Perşembe Dünya Borsaları Bülteni
  • Enphase Energy (ENPH) hisseleri, şirket kazancının beklentilerinin üstüne çıkmasından sonra %7,7 arttı. Enerji şirketi rekor gelir bildirdi ve Ukrayna'da devam eden savaş sırasında Avrupa'yı bir büyüme alanı olarak gördüğünü söyledi.

   

  • Visa (V) hisseleri, beklenenden daha güçlü bir üç aylık raporun ardından %6,5 arttı. Visa, 7,19 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 1.79 dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi. Refinitiv'e göre analistler, hisse başına 1,65 dolar düzeltilmiş kazanç ve 6,83 milyar dolar gelir bekliyorlardı. Şirket, seyahat harcamalarında devam eden bir toparlanmayı memnuniyetle karşıladı ve küresel ödeme hacimleri üzerinde enflasyon ve tedarik zinciri kesintilerinden belirgin bir etki olmadığını söyledi.

   

  • Mastercard (MA) hisseleri, rakip Visa'nın güçlü kazanç raporunun ardından hisseleri %5,1 arttı. Ödeme şirketinin Perşembe günü kendi üç aylık kazançlarını açıklaması bekleniyor.

   

  • Microsoft (MSFT) hisseleri, şirketin en son çeyreğinde bir kazanç düşüşü bildirmesinin ardından %4,8 arttı. Şirketin Microsoft'un üç iş segmentinin her biri için gelir kılavuzu, FactSet'in StreetAccount tarafından ankete katılan analistlerin beklentilerini de aştı.

   

   

  • Boeing (BA) hisseleri, şirketin analistlerin tahminlerini kaçıran ilk çeyrek satışlarını ve gelirini bildirmesinin ardından %7 kaybetti. Boeing ayrıca 777X uçağının üretimini durdurduğunu ve teslimatların 2025 yılına kadar başlamayabileceğini söyledi.

   

  • Robinhood (HOOD) hisseleri, şirketin tam zamanlı çalışanlarının sayısını yaklaşık %9 oranında azalttığını açıklamasından bir gün sonra %4,9 düştü. Duyuru, Robinhood'un Perşembe öğleden sonra açıklanacak olan ilk çeyrek kazanç raporundan kısa bir süre önce geldi.

  Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

  • Credit Suisse (CSG) hisseleri, bankanın 2022'nin ilk çeyreği için net zarar bildirip yönetim değişikliğini açıklamasının ardından, İsviçreli borç verenin dava masrafları ve Rusya-Ukrayna savaşının etkileriyle mücadele etmesiyle neredeyse %3 düştü.

   

  • Deutsche Bank (DBK) hisseleri, yılın ilk çeyreği için 1,06 milyar avro (1,13 milyar dolar) net kar bildirdikten sonra yaklaşık %6 düştü. 

  Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  28/04/2022
  28 Nisan 2022 Perşembe Dünya Borsaları Bülteni
  • Enphase Energy (ENPH) hisseleri, şirket kazancının beklentilerinin üstüne çıkmasından sonra %7,7 arttı. Enerji şirketi rekor gelir bildirdi ve Ukrayna'da devam eden savaş sırasında Avrupa'yı bir büyüme alanı olarak gördüğünü söyledi.

   

  • Visa (V) hisseleri, beklenenden daha güçlü bir üç aylık raporun ardından %6,5 arttı. Visa, 7,19 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 1.79 dolarlık düzeltilmiş kazanç bildirdi. Refinitiv'e göre analistler, hisse başına 1,65 dolar düzeltilmiş kazanç ve 6,83 milyar dolar gelir bekliyorlardı. Şirket, seyahat harcamalarında devam eden bir toparlanmayı memnuniyetle karşıladı ve küresel ödeme hacimleri üzerinde enflasyon ve tedarik zinciri kesintilerinden belirgin bir etki olmadığını söyledi.

   

  • Mastercard (MA) hisseleri, rakip Visa'nın güçlü kazanç raporunun ardından hisseleri %5,1 arttı. Ödeme şirketinin Perşembe günü kendi üç aylık kazançlarını açıklaması bekleniyor.

   

  • Microsoft (MSFT) hisseleri, şirketin en son çeyreğinde bir kazanç düşüşü bildirmesinin ardından %4,8 arttı. Şirketin Microsoft'un üç iş segmentinin her biri için gelir kılavuzu, FactSet'in StreetAccount tarafından ankete katılan analistlerin beklentilerini de aştı.

   

   

  • Boeing (BA) hisseleri, şirketin analistlerin tahminlerini kaçıran ilk çeyrek satışlarını ve gelirini bildirmesinin ardından %7 kaybetti. Boeing ayrıca 777X uçağının üretimini durdurduğunu ve teslimatların 2025 yılına kadar başlamayabileceğini söyledi.

   

  • Robinhood (HOOD) hisseleri, şirketin tam zamanlı çalışanlarının sayısını yaklaşık %9 oranında azalttığını açıklamasından bir gün sonra %4,9 düştü. Duyuru, Robinhood'un Perşembe öğleden sonra açıklanacak olan ilk çeyrek kazanç raporundan kısa bir süre önce geldi.

  Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

  • Credit Suisse (CSG) hisseleri, bankanın 2022'nin ilk çeyreği için net zarar bildirip yönetim değişikliğini açıklamasının ardından, İsviçreli borç verenin dava masrafları ve Rusya-Ukrayna savaşının etkileriyle mücadele etmesiyle neredeyse %3 düştü.

   

  • Deutsche Bank (DBK) hisseleri, yılın ilk çeyreği için 1,06 milyar avro (1,13 milyar dolar) net kar bildirdikten sonra yaklaşık %6 düştü. 

  Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  27/04/2022
  Bist Kapanış: Borsa Endeksleri Hafta Ortası Kayıplarını Geri Aldı

  Yurt içi piyasalarda bugün Avrupa ve ABD borsalarındaki toparlanmaya paralel yükseliş hakimdi. 3-4 Mayıs FOMC toplantısına gidilirken başlayan satış dalgasının kayıplarını kısmen silen borsa endeksleri gün içerisindeki toparlanma eğilimindeydi. Rusya’nın ruble ile ödeme yapmaması dolayısıyla Polonya ve Bulgaristan’a doğalgaz akışını kesmesine rağmen Avrupa borsa endeksleri pozitif seyretti. Güçlü şirket bilançoları borsa endekslerini bugün için desteklese de önümüzdeki haftaki Fed toplantısı ve faiz kararına kadar finansal piyasalarda fiyat oynaklığının sürmesine karşı temkinli olmakta yarar var.

  ABD doları tüm dünyada güçlenmeyi sürdürüyor. EURUSD paritesi 1,0630’un ardından bugün 1,0570 desteğinin de altına inerek pandemideki dip seviyelerini de geçti ve son 5 yılın en düşük seviyelerine geriledi. Dolar kuru kritik 14,80 direncinin üzerini test etmeye devam etse de çok dar bir bantta hareket ediyor. Buranın hızla geçilmesi halinde 15,00 direnci yeniden gündeme gelebilir. Ons altın doların güç kazanmasına paralel 1.900 eşiğinin altındaki seyrini sürdürdü ve 1.890 desteğini de kırdı. 1.870 ana destek seviyesi olarak takibimizde olacak. FOMC öncesi şahin Fed etkisinin emtia fiyatları üzerindeki  etkisini izlemeye devam edeceğiz.


  BIST’te İlk Seans:
  BIST’te Günün Özeti:
  BIST-1002.451,43%1,37
  BIST-302.745,21%1,52
  Bankacılık Endeksi2.127,98%0,37
  Sınai Endeksi4.180,55%1,47
  En Çok İşlem GörenlerTHYAO 5851 mn TL KRDMD 2874 mn TL EREGL 2360 mn TL
  En çok artanlarQUAGR %5,13 CCOLA %4,72 ODAS %4,64
  En çok azalanlarTSKB %-3,14 TKNSA %-2,52 ASELS %-1,8
  BIST-100 İşlem Hacmi40,69 mlr TL
  * BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
  Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
  EUR/USD1,0538 -%0,94
  USD/TL14,8227 %0,15
  EUR/TL15,6192 -%0,78
  Gösterge bileşik faiz (%)21,73 %0
  Altın (Dolar/Ons)1.883,85 -%1,13
  Brent Petrol104,239 -%0,9
  DAX13787 -%2,21
  FTSE-1007386,19 %0,08

  Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


  İkon-ok
  27/04/2022
  27 Nisan 2022 Çarşamba Dünya Borsaları Bülteni
  • General Electric (GE) hisseleri, şirketin ilk çeyrek bilançosunun analist beklentilerini aşmasına karşın %11'den fazla düştü. CEO Lawrence Culp, GE'nin kısmen enflasyon baskısı nedeniyle rehberliğinin "düşük ucuna doğru gittiğini" söyledi. Ek olarak, tedarik zinciri sorunlarından kaynaklanan baskılar, Ukrayna'daki savaş ve Covid'in yayılması GE'nin gelirine yüzde altı puan zarar verdi, dedi.

   

  • Sherwin-Williams (SHW) hisseleri, şirketin ilk çeyrek kazançları için Wall Street tahminlerini geçmesinin ardından %9'dan fazla arttı. FactSet'in StreetAccount'una göre Sherwin-Williams, geçtiğimiz çeyrekte hisse başına 1,61 dolar kazanç açıklayarak, hisse başına 1,54 dolarlık tahminlerin üzerine çıktı. Şirketin çeyrek geliri, geçen yıla göre %7'den fazla artarak 5 milyar dolara yükseldi ve beklentileri de aştı.

   

  • United Parcel Service (UPS) hisseleri, şirketin beklenenden daha güçlü bir ilk çeyrek raporuna rağmen %2,6 düştü. UPS, 24,38 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına düzeltilmiş 3,05 dolar kazandı. Refinitiv tarafından ankete katılan analistler, hisse başına 2,88 dolar ve 23,78 milyar dolar gelir bekliyorlardı. Şirket rehberliğini sürdürdü, ancak CEO Carol Tome analistlerle yaptığı bir konferans görüşmesinde, e-ticaret büyümesinin Covid sırasındaki patlamaya göre yavaşladığını söyledi.

   

  • Warner Bros. Discovery (WBD) hisseleri, şirketin 2022 karının beklenenden daha düşük olacağı konusunda uyarmasının ardından %4'ten fazla düştü. Finans Direktörü Gunnar Wiedenfels, şirketin kazanç çağrısında “beklenmeyen projeler” ve ilk çeyrek WarnerMedia işletme karının zayıf olduğunu belirtti.

   

  • Zions Bancorporation (ZION) hisseleri, Raymond James'in şirketin notunu piyasa performansına düşürmesinin ardından bölgesel bankanın hisseleri %7'den fazla düştü. FactSet'in StreetAccount'una göre şirket, tahminlerin altında kalan net faiz geliri de açıkladı. Zionların değişmeyen finansal rehberliği, gelecek yıl için ılımlı bir büyüme içeriyordu.

  Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

  • UBS hisseleri (UBS) hisseleri, İsviçre bankasının son kazançlarının ilk çeyrek için beklentileri aşmasının ardından yatay bir kapanış yaptı. 

   

  • HSBC (HSBC) hisseleri, bankanın Salı günü gelirlerin azalması ve Hong Kong'da büyümenin yavaşlaması nedeniyle üç aylık karında %27'lik bir düşüş bildirmesinin ardından %5 düştü.

   

  • AB Foods (ABF) hisseleri, şiddetli enflasyonist baskılarla başa çıkmak için fiyatları artıracağını söylemesinin ardından %5 düştü.

   

  • Novartis (NOV) hisseleri, İsviçreli ilaç üreticisinin ilk çeyrek temel faaliyet gelirinde hafif bir artış bildirmesinin ardından hisse fiyatının %0,3 arttığını gördü.

  Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  27/04/2022
  Gündem/Beklentiler:Dolar güçlenirken borsalarda satış baskısı

  Dün ABD borsalarında sert satış hakimdi. Yaklaşan Fed toplantısının gerginliği borsa endekslerinde satış dalgasına sebep oluyor. Uluslararası yatırım bankaları, ABD’de son 40 yılın en yüksek enflasyonuyla mücadele etmek adına Fed’in çok hızlı sıkılaştırma adımları atabileceğini ve ABD’de bir resesyona sebep olabileceği uyarıları yapıyor. Dolar endeksi 102,30’a yükselirken ABD 10 yıllıkları %2,76 seviyelerinde. Bugün Asya borsaları anakara Çin haricinde satıcılı seyrediyor. Borsa İstanbul’da volatilitenin haftanın kalanında devam etmesini ve ağırlıklı olarak aşağı yönlü baskının sürmesini bekliyoruz. Bugün Akbank, Türk Telekom ve Tofaş’ın bilançoları açıklanıyor. 

 • BIST100:Endekste bugün karışık bir başlangıç bekliyoruz. Dün ABD borsalarında yaşanan sert satış sonrası bugün Asya borsalarında karışık bir seyir hakim. Hafta boyu volatilitenin devam etmesini beklesek de aşağı yönlü baskıların daha yoğun yaşanması beklenebilir. 2448 ve 2476 direnç konumunda olacak. Aşağıda ise 2406 ana destek seviyesinin geçilmesi halinde 2387 ve 2346 destekleri izlenebilir. 

 • TL Bonolar:İçeride tahvil-bono faizleri gevşeme eğilimini korudu. ABD 10 yıllık tahvil faizinde %2,77 kısa vadeli dip seviye olarak takip edilebilir. Gösterge tahvil faizinde %21,20, 10 yıllık tahvilde ise %21,60 direnç seviyeleri olarak izlenebilir… 

 • USD/TL:Bu sabah gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında hafif değer kazanma eğiliminde. Dolar kuru bu hafta 14,60-14,70 bandından çıkarak 14.80 direncinin hemen üzerinde fiyatlanıyor. 14,80’in geçilmesi halinde 14,84 ve 15,00 dirençlerine yönelim görülebilir. 14,54 destek seviyesi olarak geçerli… 

 • EUR/USD:Fed’den faiz artırım beklentileri devam ederken, parite 1,07 desteğinin de altına yöneldi. Bu seviye artık direnç konumunda. 1,0630 desteğini test eden paritede düşüş baskısı sürdüğü takdirde 1,0570 düşen kanalın alt bandı olarak ana destek seviyesi olacak. 1,07’nin devamında ise 1,0760 direnç konumunda. 

 • Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

  İkon-ok
  26/04/2022
  Bist Kapanış: Kapanışta ABD’den Satış Rüzgarı

  Yurt içi piyasalarda gün içerisindeki toparlanma eğilimi akşam saatlerine doğru tersine döndü. ABD borsalarının güne satıcılı başlamasıyla BIST-100 endeksi gün içerisinde 2.510’a kadar yükselmişken kapanışını %2,66 değer kaybederek 2.416’dan yaptı. Ana destek seviyesi olarak takip ettiğimiz 2.406 seviyesinden tepki üretebilen endekste haftanın kalanında da benzer volatilitenin devam etmesi beklenebilir. 3-4 Mayıs günlerinde yapılacak olan Fed toplantısı ve faiz kararına kadar finansal piyasalarda fiyat oynaklığının sürmesine karşı temkinli olmakta yarar var.

  ABD doları tüm dünyada güçlenirken para politikasında gevşek kalmayı sürdüren Avrupa Merkez Bankası, paritenin 1,07 desteğinin de altına çekilmesine sebebiyet verdi. Paritede 1,0630 destek, 1,07 ve 1,0760 dirençler konumunda. Dolar kuru kritik 14,80 direncinin üzerini test etti ve akşam saatlerinde bu eşiğin tam üzerinde fiyatlanıyor. Buranın hızla geçilmesi halinde 15,00 direnci yeniden gündeme gelebilir. Ons altın 1.900 desteğinin altında kalıcı olmadı ve 10 yıllık ABD tahvil getirilerinin %2,75’in altına kadar sarkmasından destek bularak tepki üretti. Şahin Fed etkisinin emtia fiyatları üzerindeki  etkisinin şimdilik sınırlı kaldığını söylemek mümkün; Brent 104 doların üzerine çıkarken paladyumun da %3,12 değer kazandığını görüyoruz.

  BIST’te İlk Seans:
  BIST’te Günün Özeti:
  BIST-1002.418,30-%2,59
  BIST-302.704,24-%2,79
  Bankacılık Endeksi2.120,04-%2,24
  Sınai Endeksi4.119,86-%2,88
  En Çok İşlem GörenlerTHYAO 7192 mn TL KRDMD 3199 mn TL GARAN 2204 mn TL
  En çok artanlarQUAGR %7,38 ISGYO %5,3 BIOEN %4,89
  En çok azalanlarKUTPO %-7,37 DOHOL %-6,32 HALKB %-6,04
  BIST-100 İşlem Hacmi49,07 mlr TL
  * BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
  Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
  EUR/USD1,0656 -%0,54
  USD/TL14,7955 %0,13
  EUR/TL15,7667 -%0,39
  Gösterge bileşik faiz (%)21,82 %0,6
  Altın (Dolar/Ons)1.903,83 %0,3
  Brent Petrol104,3275 %2,01
  DAX13942 -%0,73
  FTSE-1007380,54 -%1,88

  Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


  İkon-ok
  Back to Top