QNB Finansinvest Blog

22/03/2022
Gündem/Beklentiler:Endeks yurt dışına görece olumlu seyirde…

Fed Başkanı Powell fiyat istikrarına dikkat çekerek; enflasyondaki artışın beklenenden çok daha büyük ve daha kalıcı olduğuna vurgu yaptı. Powell buna paralel faiz artırımında gerekirse daha agresif olacaklarını belirtti. Fed önümüzdeki dönem için parasal sıkılaştırmanın gerekliliğine yönelik mesaj vermeye devam ediyor. Küresel piyasalar Rusya-Ukrayna çatışması ve Fed’den gelen mesajlar ile dalgalı seyir izliyor. BIST ise kısa vadeli yükselen trendde hareket ederken, yurt dışı borsalara görece olumlu performans gösteriyor.


BIST 100:Kısa vadeli olumlu görünüm korunmakla birlikte; endeks temettü ödemeleri nedeniyle aşağı yönlü başlangıç gerçekleştirebilir. 2150 seviyesinin üzerinde kısa vadeli yön yukarı kalmaya devam edecek; 2195 direncine doğru yükselişin devamını görebiliriz. 2103 desteğinin üzerinde ise kısa vadeli görünüm olumlu; mevcut trade pozisyonları korunabilir…

TL Bonolar: İçeride tahvil-bono faizleri dün yükseliş gösterdi. Fed’in faiz kararı sonrasında yukarı tepki veren ABD 10 yıllık tahvil faizi %2,33’ün üzerine yükseldi. Gösterge tahvilde %25,50, 10 yıllık tahvilde ise %26,80 destek seviyeleri olarak izlenebilir. Bugünkü Hazine ihaleleri takip edilecek…

USD/TL: Gelişmekte olan ülke para birimleri bu sabah dolar karşısında hafif değer kaybetme eğilimi gösteriyor. Dolar kuru 15,00 olan psikolojik seviyeye doğru yönelim gösteriyor. 15,00 önemli direnç olduğundan kurun yeniden bu seviyede güç kaybettiğini görebiliriz. 14,66 ve 14,58 destekler olarak belirtilebilir…

EUR/USD : ABD tahvil faizlerinde yukarı yönlü hareket devam ederken, EUR/USD 1,10 desteğinin hafif altına geri çekildi. Fed Başkanı Powell’ın daha sıkı para politikasına yönelik mesajlar vermesi doları küresel çapta destekledi. 1,10’un altında 1,09 ana destek iken, paritenin bu seviyenin üzerinde kalabilmesi önemli. 1,11 ise sonraki direnç seviyesidir…


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
21/03/2022
Bist Kapanış: Endekste kısa vadeli görünüm güçlü

BIST 100 Endeksi haftaya zayıf başlayan yurt dışı borsalardan pozitif ayrıştı. Endeks kısa vadeli yükselen trendde güçlü görünümünü koruyor. 2176 seviyesinin üzeri yükselişin 2195-2200 direnç bölgesine devamı için takip edilebilir.

 

1,1140 ana direncine yönelen EUR/USD güç kaybına uğradı. ABD tahvil faizlerinde rahatlama görülmesi yükseliş için takip edilebilir; 1,1140 ana direnç olarak korunuyor. 1,10 desteğinin üzerinde kalması ilk aşamada önemli. Dolar kuru 15,00 olan  psikolojik direncin altında seyir izliyor.BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-100
BIST-30
Bankacılık Endeksi
Sınai Endeksi
En Çok İşlem GörenlerTHYAO 2141 mn TL KRDMD 2079 mn TL EREGL 1944 mn TL
En çok artanlarTRGYO %8,77 BIOEN %8,08 OYAKC %7,41
En çok azalanlarGLYHO %-1,65 ISMEN %-0,95 AGHOL %-0,4
BIST-100 İşlem Hacmi
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,1044 -%0,15
USD/TL14,8297 %0,13
EUR/TL16,3775 -%0,24
Gösterge bileşik faiz (%)25,29 %0
Altın (Dolar/Ons)1.935,18 %0,74
Brent Petrol111,817 %5,2
DAX14376 -%0,1
FTSE-1007404,73 %0

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


İkon-ok
21/03/2022
21 Mart 2022 Dünya Borsaları Bülteni

• FedEx (FDX) hisseleri, şirketin çeyrek için kazanç tahminlerini kaçırmasının ardından yaklaşık %4 düştü. Şirket gelir beklentilerini yendi, ancak omicron varyantı salgınının ortasında işçi sıkıntısının kârlılığını incittiğini söyledi.

• Tesla (TSLA) hisseler, Morgan Stanley'nin Tesla'daki “ağırlığı artır” notunu yineledikten sonra %4 değer kazandı. Çağrı, CEO Elon Musk'ın "Master plan bölüm 3 üzerinde çalışıyorum" tweetini atmasının ardından geldi. Morgan Stanley, "Bölüm 3'ü toplu sanayileşme, bir ağ volanı ve bitişik pazarlar arasında "noktaları birleştirme" olarak gördüğünü söyledi.

• Moderna (MRNA) hisseleri, 18 yaş ve üzeri yetişkinler için ikinci bir Covid-19 güçlendirici aşı için FDA onayı aradığı haberi üzerine %6 yükseldi.

• Rent the Runway (RENT) hisseleri, Jefferies’in şirketin yüksek giriş engelinin %50'ye varan ciro büyümesine yardımcı olabileceğini belirterek şirketi “satın al” seviyesiyle notuyla kapsamaya başlamasının ardından moda ürünleri kiralama şirketinin hisseleri %19 arttı. Jefferies ayrıca RealReal (REAL), Farfetch (FTCH) ve ThredUp (TDUP) satın alma derecelendirmeleriyle kapsamaya başladı. Hisse senetleri sırasıyla %8, %5 ve %4 yükseldi.

• Wingstop (WING) hisseleri, Piper Sandler şirketin notunu “ağırlığı artır” seviyesinden “ağırlığı azalt” seviyesine indirmesi üzerine, yaklaşık %5 düştükten sonra toparlayarak günü yatay kapattı.

• MongoDB (MDB) hisseleri, UBS'in şirket notunu “satın al” seviyesine yükseltmesinin ardından yaklaşık %7 arttı. Yatırım firması, müşterilerine verdiği bir notta, şirketin müşterilerle daha fazla çekişme kazandığını söyledi.


Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

• Interroll (INR) hisseleri, İsviçreli lojistik şirketinin kazanç raporunun beklentilerin altında klamsına paralel %9 değer kaybetti.

• Rheinmetall, UBS, Deutsche Bank ve HSBC'nin Alman silah üreticisinin hedef fiyatlarını artırmasının ardından %4,7 değer kazandı.

• Softcat (SCT) hisseleri, İngiliz BT şirketinin notunu Berenberg'in “tut” seviyesinden “satın al” seviyesine yükseltmesinin ardından %6 yükseldi.Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.
İkon-ok
21/03/2022
Gündem/Beklentiler:Endekste olumlu görünüm korunuyor; 2150’nin aşılması önemli…

Rusya ile Ukrayna arasında ateşkes sağlanması için başlatılan müzakereler bugün de devam edecek. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, barışın sağlanması için Rusya Devlet Başkanı Putin ile diyalog kurmanın gerekliliğine dikkati çekti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, dün Rusya ve Ukrayna’nın kritik konularda anlaşma sağlamaya yaklaştığını ve ateşkes gerçekleşeceğine dair umutlu olduğunu açıkladı. Ukrayna-Rusya konusunun piyasalar üzerindeki etkisi dalgalı bir şekilde devam ediyor. Yeni haftada emtia fiyatları yukarı tepki eğiliminde. Yurt içi piyasalara bakıldığında ise; endeks yurt dışı borsalara görece olumlu performans gösteriyor. Endekste 2150 ana direncinin aşılması yükselişin devamı için önemli.

  • BIST 100: Endekste yataya yakın bir başlangıç bekliyoruz. Endekste 2150 ana direncinin aşılması ile 2176 ve 2195 dirençlerine doğru yükselişin devamını görebiliriz. 2103 desteğinin üzerinde kısa vadeli yön yukarı görünüyor. 2078 desteğinin üzerinde kısa vadeli görünüm olumlu; mevcut trade pozisyonları korunabilir ve trade fırsatları değerlendirilebilir…
  • TL Bonolar: İçeride tahvil-bono faizleri Cuma günü hafif yükseliş gösterdi. Fed’in faiz kararı sonrasında yukarı tepki veren ABD 10 yıllık tahvil faizi %2,15 civarında dengelenme eğilimi gösteriyor. Gösterge tahvilde %25,50, 10 yıllık tahvilde ise %26,80 destek seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün ve yarın Hazine ihaleleri takip edilecek…
  • USD/TL: Gelişmekte olan ülke para birimleri bu sabah dolar karşısında karışık bir seyir izliyor. Dolar kuru 15,00 olan psikolojik seviyeye doğru yönelim gösteriyor. 15,00 önemli direnç olduğundan kurun yeniden bu seviyede güç kaybettiğini görebiliriz. 14,66 ve 14,58 destekler olarak belirtilebilir…
  • EUR/USD: 1,1140 ana direncine yönelen parite güç kaybına uğradı. ABD tahvil faizlerinde rahatlama görülmesi yükseliş için takip edilebilir; 1,1140 ana direnç olarak korunuyor. 1,10 desteğinin üzerinde kalması ilk aşamada önemli...


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.
İkon-ok
18/03/2022
Bist Kapanış:Endekste olumlu görünüm korunuyor…

Güne hafif alıcılı başlangıç yapan BIST 100 Endeksi 2150 olan ana direnç seviyesine yöneldi. Endeks devam eden işlemlerde kâr satışları ile karşılaştı. Teknik olarak; endeks kısa vadeli yükselen trendde hareket ediyor. 2150 ilk aşamada direnç konumunda; aşılması ile birlikte  2176 ve 2195 dirençlerine doğru yükselişin devamını görebiliriz. 2103 desteğinin üzerinde ise kısa vadeli yön yukarı görünüyor.

Fed’in kararlarının ardından 1,11 seviyesine yönelen EUR/USD direnç ile karşılaştı. Paritede 1,11 ve 1,1140 direnç seviyeleri olarak öne çıkıyor. 1,10 ise ilk planda destek olarak izlenebilir. Dolar kurunda 14,58 destek olarak geçerli iken, 15 seviyesi psikolojik direnç olarak korunuyor.

BIST’te İlk Seans:

 

BIST’te Günün Özeti:

 

BIST-100

 

BIST-30

 

Bankacılık Endeksi

 

Sınai Endeksi

 

En Çok İşlem Görenler

THYAO 2886 mn TL EREGL 2364 mn TL KRDMD 1870 mn TL

En çok artanlar

ALARK %100 AKSA %100 AKBNK %100

En çok azalanlar

DOAS %-2,14 ARCLK %-2,1 CEMAS %-1,75

BIST-100 İşlem Hacmi

 

* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.

 

 

Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:

EUR/USD

1,1036 -%0,5

USD/TL

14,7934 %0,62

EUR/TL

16,3251 %0,11

Gösterge bileşik faiz (%)

25,2 %0,52

Altın (Dolar/Ons)

1.934,08 -%0,45

Brent Petrol

104,521 -%0,21

DAX

14403 -%0,5

FTSE-100

7385,34 %0

 


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
18/03/2022
18 Mart 2022 Dünya Borsaları Bülteni

Dolar Genel (DG) hisseleri, beklenenden daha zayıf bir dördüncü çeyrek raporuna rağmen %4,5 arttı. Refinitiv'e göre, Dollar General, analistlerin beklediği 8,7 milyar doların altında, çeyrek için 8,65 milyar dolarlık satış bildirdi. Şirketin hisse başına 2,57 dolarlık kazancı beklentileri karşıladı. Şirket %31'lik bir temettü artışı açıkladı ve bazı analistler Dollar General'in görünümünü olumlu olarak nitelendirdi.

• Signet Jewelers (SIG) hisseleri, aynı mağaza satışlarının fikir birliği tahminlerinin üzerinde olduğunu bildirdikten sonra %7 arttı. Refinitiv'e göre, hisse başına kazanç beklentilerle uyumluydu ve üç aylık gelir Wall Street'in tahminlerini aştı.

• PagerDuty (PD) hisseleri, PagerDuty'nin beklenenden daha iyi bir üç aylık rapor yayınlamasının ardından %20,9 yükseldi. Şirket, son çeyreği için hisse başına düzeltilmiş 4 sent kaybederek Refinitiv konsensüs tahminini 2 sent geride bıraktı. Dijital operasyon platformu sağlayıcısının geliri de Wall Street tahminlerine meydan okudu ve PagerDuty iyimser bir gelir tahmini yayınladı.

• Occidental Petroleum (OXY) hisseleri, Warren Buffett'in Berkshire Hathaway'inin Occidental'ın 18,1 milyon hissesini daha satın almasının ardından %9,5 arttı. Çarşamba günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na yapılan bir dosyalama Buffett’ın, hisse başına ağırlıklı ortalama 54,41 dolar, yeni hisseler için toplam 985 milyon dolar ödediğini gösteriyor.

• Guess (GES) hisseleri, şirketin üç aylık raporunun ardından %9,3 arttı. Tahmin, Refinitiv konsensüsünün bir sent altında hisse başına 1,14 dolarlık düzeltilmiş üç aylık kazanç açıklarken, gelir de tahminlerin altında kaldı. Ancak, kar marjları beklenenden daha iyiydi.

• Revolve (RVLV) hisseleri, Needham'ın şirketi bir satın alma notu ile kapsamaya başlamasının ardından %6,5 arttı. Analistler, tüketiciler yüz yüze etkinliklere döndükçe, Revolve'un pazar payını yakalamak için verilerden yararlanmaya devam edecek bir "nihai yeniden açılış oyunu" olduğunu yazdı.

• Ralph Lauren (RL) hissesi, JPMorgan'ın Ralph Lauren'i “nötr” seviyesinden “ağırlığı artır” seviyesine yükseltmesinin ardından %4,6 arttı. Firma, müşteriler ofise döndükçe Ralph Lauren'in "yükseltilmiş gündelik" giyim trendinden yararlanabileceğini söyledi.

• McDonald's (MCD) hisseleri, Morgan Stanley’nin, Rusya ve Ukrayna'daki mağaza kapanışlarının ortasında fast-food devi üzerindeki fiyat hedefini hisse başına 294 dolardan 287 dolara düşürdüğü için McDonald's hisseleri marjinal bir şekilde düştü. Şirket, kapanışların ayda 50 milyon dolara mal olabileceğini söyledi.

• SolarEdge Technologies (SEDG) hisseleri, şirketin adi hisse senetlerinin 2 milyon hissesini halka arz teklif ettiğini açıklamasının ardından %5,9 düştü.Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

• Deliveroo (ROO) hisseleri, finansal sonuçların beklenenden iyi gelmesi üzerine %6,3 değer kazandı.

• Thyssenkrupp (TKA) hisseleri, şirket CEO'sunun Ukrayna'daki savaşın şirketi harcamalarını ve çelik bölümünün potansiyel bölünmesini yeniden değerlendirmeye zorladığını söylemesinin ardından %9,4 düştü.Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

İkon-ok
18/03/2022
Gündem/Beklentiler:Endekste güçlü seyir devam ediyor

Fed’in geçtiğimiz aylarda mesajını verdiği faiz artırım döngüsüne başlaması belirsizliği azaltırken, bu durum ABD borsalarında rahatlamaya neden oldu. Genel olarak piyasalar Fed’in faiz kararına olumlu tepki verdi. Rusya-Ukrayna konusunda görüşmeler devam etse de, müzakerelerde henüz bir ateşkes sağlanmış değil. Dolayısıyla da jeopolitik riskler genel olarak küresel risk iştahını sınırlayan faktör olarak varlığını sürdürüyor. Ancak Rusya-Ukrayna konusu ile ilgili yeni ilave olumsuz haber akışı olmadığı sürece piyasalar kısa vadede Fed’in kararlarının ardından toparlanma çabası gösterebilir. Geçtiğimiz haftalarda gelişmiş ve gelişmekte olan ülke borsalarından pozitif ayrışan BIST’te ise olumlu görüşümüzü koruyor ve endekste teknik olarak yukarı yönlü potansiyelin devamını görüyoruz.

  • BIST 100: Endekste yataya yakın bir başlangıç bekliyoruz. Sıkışmasını yukarı tamamlayan endekste görünüm güçlendi. 2103 destek haline gelirken, bu seviyenin üzerinde 2150 ve 2176 dirençlerine doğru yükselişin devamını görebiliriz. 2060 desteğinin üzerinde kısa vadeli yön yukarı görünüyor; mevcut trade pozisyonları korunabilir ve trade fırsatları değerlendirilebilir…
  • TL Bonolar: İçeride tahvil-bono faizleri dün yükseliş gösterdi. TR 50 yıllık CDS risk primi ise 570 seviyesine geriledi. Fed’in faiz kararı sonrasında yukarı tepki veren ABD 10 yıllık tahvil faizi %2,17 civarında dengelenme eğilimi gösteriyor. Gösterge tahvilde %25,50, 10 yıllık tahvilde ise %26,80 destek seviyeleri olarak izlenebilir…
  • USD/TL: Gelişmekte olan ülke para birimleri bu sabah dolar karşısında hafif değer kaybetme eğiliminde. 14,58 desteğine doğru geri çekilen dolar kuru bu seviyeden yukarı tepki verdi. Kurda 14,58 destek olarak geçerli iken, 15 seviyesi psikolojik direnç olarak korunuyor…
  • EUR/USD: Fed’in toplantısı öncesinde baskı altında kalan parite kararların ardından 1,11 seviyesine yukarı tepki gösterdi. 1,1140 ana direnç olarak öne çıkıyor; ABD tahvil faizlerinde rahatlama görülmesi yükselişin devamı için önemli. 1,10 ise destek olarak izlenebilir…

 Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


 

İkon-ok
17/03/2022
Bist Kapanış: Endeks %2’nin üzerinde yükseldi…

BIST 100 Endeksi Fed’in toplantı kararlarının ardından güne alıcılı başlangıç yaptı. TCMB beklentiler dahilinde politika faiz oranını %14 seviyesinde sabit bıraktı. TCMB’nin kararlarının sonrasında BIST’te alımlar arttı. Endeks buna paralel 2136 seviyesine kadar yükseldi. Endekste kısa vadeli görünüm güçlü. 2103 desteğinin üzerinde yön yukarı görünüyor.

 

Fed’in toplantı öncesinde 1,10 civarında hareket eden EUR/USD, kararların ardından bu seviyenin üzerine tepki gösterdi. 1,10 ilk planda destek konumunda iken, 1,11-1,1120 ise ana direnç bölgesi olarak izlenebilir. USD/TL ise 14,58-15,00 bandında hareket ediyor.


BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-1002.132,66%2,1
BIST-302.398,43%2,51
Bankacılık Endeksi1.712,45%1,44
Sınai Endeksi3.839,37%2,52
En Çok İşlem GörenlerKRDMD 3381 mn TL EREGL 3089 mn TL GARAN 2870 mn TL
En çok artanlarTURSG %100 NTHOL %100 CCOLA %100
En çok azalanlarECILC %-2,15 DOAS %-1,78 KRVGD %-0,63
BIST-100 İşlem Hacmi32,13 mlr TL
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,1083 %0,42
USD/TL14,7188 %0,56
EUR/TL16,3091 %1
Gösterge bileşik faiz (%)25,04 %0,24
Altın (Dolar/Ons)1.949,69 %1,21
Brent Petrol104,0845 %7,7
DAX14448 %3,49
FTSE-1007291,68 %0

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.İkon-ok
17/03/2022
17 Mart 2022 Dünya Borsaları Bülteni

• Alibaba (BABA), JD.com (JD) ve Pinduoduo (PDD) hisseleri, Pekin'in hisse senetlerine destek sinyali vermesiyle sırasıyla %36,7, 39,4 ve %56,0 yükseldi. Çin devlet medyasına göre Çin hükümeti, denizaşırı işletmelerin listelenmesini desteklediğini ve teknoloji şirketlerine yönelik baskılarının yakında sona ermesi gerektiğini söyledi.

• AeroVironment (AVAV) hisseleri, NBC News'in Beyaz Saray'ın Rus güçlerini savuşturmak için Ukrayna hükümetine AeroVironment tarafından yapılan insansız hava araçları tedarik etmeyi düşündüğünü bildirmesinin ardından %9,8 arttı.

• Lockheed Martin (LMT) hisseleri, Bloomberg News'in Pentagon'un yeni mali bütçe teklifinde F-35 savaş uçağı talebini keseceğini bildirmesinin ardından savunma yüklenicisinin hisseleri %6,1 düştü.

• Boeing (BA) hisseleri, Baird'in havacılık şirketini yeni yükseliş listesine eklemesinin ardından %5,1 yükseldi. Analistler, şirketin hisseleri yıldan yıla düşerken, 737-Max teslimatlarının Çin'de Covid-19 vakalarındaki son artışa rağmen devam etmesi beklendiğinden yatırımcıların düşüşü satın almaları gerektiğini yazdı.

• Micron Technology (MU) hisseleri %9 arttı. Bernstein analistleri, Micron'u daha iyi performans gösterecek şekilde yükseltti ve firmanın tedarik sorunları bu yıl içinde çözüldükten sonra büyük kazançlar göreceğini söyledi.

• Spotify (SPOT) hisseleri %6'dan fazla arttı. Spotify, Salı günü İspanyol futbol takımı FC Barcelona ile stadyum ve forma sponsorluğu anlaşması imzaladı. Ekip üyeleri, önümüzdeki dört yıl boyunca formalarında Spotify logosunu taşıyacak.

• Starbucks (SBUX) hisseleri, kahve devi CEO Kevin Johnson'ın beş yıl çalıştıktan sonra emekli olduğunu ve Howard Schultz'un geçici CEO olarak geri döneceğini açıklamasının ardından %7,9 arttı. JPMorgan analistleri ayrıca Starbucks'ı ağırlığı artır seviyesine yükseltti ve hisselerinin son Çin kısıtlamalarına rağmen %22 artabileceğini söyledi.

• Nvidia (NVDA) hisseleri %6,6 arttı. Wells Fargo'daki analistler, hisse senedindeki son düşüşün çekici bir risk/ödül profili oluşturduğunu söyleyerek Nvidia'yı "imza seçimleri" listesine ekledi. Wells Fargo ayrıca Nvidia'nın yaklaşan yatırımcı gününde iyimser duyurular bekliyor.

• Nike (NKE) hisseleri %4,9 arttı. Bernstein Salı günü, tedarik zinciri sorunlarının Nike'da bir satın alma fırsatı yarattığını ve analistlerin Çin'deki en üst sıradaki konumunu korumasını beklediğini söyledi.

• NortonLifeLock (NLOK) hiseleri, İngiltere'nin siber güvenlik şirketinin rakip Avast'ı satın almak için yaptığı 8,6 milyar dolarlık anlaşmanın antitröst düzenleyicileri tarafından "derinlemesine" bir soruşturma alabileceğini belirtmesinin ardından %13,3 düştü.

Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

• Alman otomobil devinin Avrupa'daki jeopolitik belirsizlik ortamında doğru bir rehberlik sağlayamayacağı ve Rusya'nın ışığında üretim kesintilerinin beklenmeye devam etmesi gerektiği yönündeki uyarısına rağmen, BMW (BMW) hisseleri %4,3 arttı.

• E.On (EOAN) hisseleri, şirketin nükleer enerjinin aşamalı olarak durdurulması nedeniyle bu yıl çekirdek karının düşmesini beklediğini ve Ukrayna'daki savaşın hissesinin değerini azaltabileceğini söylemesinin ardından %0,5 düştü.

hisseler grafik

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


İkon-ok
17/03/2022
Güniçi:Endekste kısa vadeli görünüm güçlendi…

Fed, ekonomik faaliyetlerin ve istihdam göstergelerinin güçlü gelmeye devam ettiğine vurgu yaparak; 2018’den bu yana ilk kez faiz artırımı gerçekleştirdi ve politika faizini 25 baz puan artışla %0,25-0,50 aralığına yükseltti. Fed’in uzun süredir planladığı ve mesajını verdiği  parasal sıkılaştırmaya başlaması ile birlikte belirsizlik azalırken, küresel piyasalar bu duruma olumlu tepki verdi. BIST 100 Endeksi buna paralel yukarı yönlü başlangıç yaptı ve devam eden işlemlerde 2128 seviyesine kadar yükseldi. Endekste 2103 direncinin aşılması ile kısa vadeli görünüm güçlendi; bu seviye destek haline geldi. TCMB PPK faiz kararını saat 14:00’da açıklıyor olacak. Piyasa beklentisi bizim beklentimize paralel olarak, TCMB’nin bir önceki toplantıda olduğu gibi politika faizini %14’te sabit tutacağı yönünde.

 

Fed’in toplantı öncesinde 1,10 civarında hareket eden EUR/USD, kararların ardından bu seviyenin üzerine tepki gösterdi. 1,10 ilk planda destek konumunda iken, 1,09 desteğinin üzerinde kalınması kısa vadeli görünüm açısından önemli. 1,11-1,1120 ise ana direnç bölgesi olarak izlenebilir. TL’nin seyrinde ise TCMB’nin toplantı kararları etkili olacak.


 Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


İkon-ok
Back to Top