S&P - 500

Finansonline FX Uzman Analistleri tarafından günlük olarak hazırlanan ve S&P 500 piyasasının nabzını tutan, S&P 500 yorumları değerli yatırıımcılarımızın ücretsiz olarak faydalanması için yayınlanmaktadır. S&P 500 yorumlarına günlük ve ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

21 Nisan Cuma
20 Nisan Perşembe
19 Nisan Çarşamba
18 Nisan Salı
17 Nisan Pazartesi
14 Nisan Cuma
13 Nisan Perşembe
12 Nisan Çarşamba
11 Nisan Salı
10 Nisan Pazartesi
7 Nisan Cuma
6 Nisan Perşembe
S&P 500 •
SP 500 seans içinde yükselir sonra yine düşer
SP 500 endeksi dünkü seansta yapmış olduğu yükselişin ardından belirgin bir şekilde gerilemiş olması ABD’nin Orta Doğu ve Uzak Doğu siyasetindeki gelişmelere bağlı odluğunu düşünüyorum. Öte yandan Fed’in faiz artırım sürecinin durmaksızın devam edebilecek olması şimdilik varlığını sürdürürken bundan olumsuz etkilenebilecek olan SP 500 endeksinin baskı altında kalmasıyla devamı mümkün. Öte yandan bugün emtia fiyatlarında yaşanabilecek bir miktar toparlanmanın SP 500 endeksine de yansıyabilecek olması endeksi satmak için beklemenin gerekli olduğunu ortaya koyuyor. Buradan hareketle yükselişleri bekleyip kısa metrajlı ve stoplu satış denemeleri yapmanın faydalı olacağını düşünüyorum.
5 Nisan Çarşamba
4 Nisan Salı
3 Nisan Pazartesi
31 Mart Cuma
30 Mart Perşembe
29 Mart Çarşamba
28 Mart Salı
S&P 500 •
SP 500 yükseldikten sonra satılabilir
Dünkü seansta Obama’nın sağlık reformunun Trump yönetimi tarafından kaldırılamamış olması siyasi belirsizlik yaratınca hisse senedi piyasalarında bir ara ağır bir satış baskısı oluştu. Ne var ki ekonomik görünümün hala iyi olduğu düşünüldüğünden piyasada alıcıların devreye girmesiyle ucuzun fiyattan hisseler alındı. Ne var ki bu durumun süreklilik arz edip etmeyecek olması önemli. Eğer bugünkü seanstan sonra hisselerde yukarı yönlü hareket devam ederse, bu büyük oranda Fed yetkililerinin bugün yapacakları konuşmalarda Fed’in faizleri yavaş yükseltici bir tutum takınmalarıyla gerçekleşir ancak bu bile sonradan hisselerin yeniden satılmasına engel olmayabilir. Bu durumda bugün yükselişlerin gerçekleşmesini bekleyip satış denemeleri yapmak faydalı olabilir.
27 Mart Pazartesi
24 Mart Cuma
23 Mart Perşembe
22 Mart Çarşamba
21 Mart Salı
20 Mart Pazartesi
S&P 500 •
SP 500 zayıf görünüyor
Bir yandan Dolar faizlerinin geri çekilmesi, diğer yandan da Fed’in faiz artıracak bir süreçte olması hisselerdeki yükselişe engel olurken aynı zamanda emtia fiyatlarında yaşanan düşüşler de SP 500’ün yükseliş sürecine ara vermesine neden oldu. Bütün bu gelişmelerin çok geniş bir zaman dilimine yayılmış olması ve teknik görünümün de bozulmasına neden olduğundan SP 500 endeksinin yükselmesi için şartların şu aralar biraz zorlandığını düşünüyorum. Bir başka açıdan belirtmek gerekirse hazır fiyatlar yükselmişken, örneğin Deutsche Bank gibi bir bankanın 8 milyar Dolar sermaye artırımına gitmesinin zamanlaması, ilerleyen süreçte küresel çapta hisselerde bir gerileme olacağı beklentisiyle ayarlanmış olabilir.
17 Mart Cuma
16 Mart Perşembe
15 Mart Çarşamba
14 Mart Salı
13 Mart Pazartesi
10 Mart Cuma
S&P 500 •
SP 500’deki yükseliş sürdürülebilir gözükmüyor
SP 500 endeksinin düşen emtialar ve yükselen faizlere karşın yükselme eğilimini bırakmaması, hisse senedi piyasalarındaki vergi odaklı olumlu beklentilerin aşırı derecede artmış olduğuna işaret ediyor. Bu durumun sürdürülebilir olmaması durumunda ya Dolar düşecek ya da SP 500 endeksi yükselmeye devam edecek. Piyasa bunun ikisi içinde hangisinin gerçekleşeceğini bilmediğinden endekste belirsizlik devam etmekte ve bu yüzen yatay hareket sürecini görmekteyiz. Bu sürecin devam etmesi kolay değil. Zira hem faizler yükseliyor hem de emtialar baskı altında kalıyorsa SP 500 endeksinde belirgin bir volatilite oluşması için şartlar uygun halde. Bu nedenle seans içinde yaşanabilecek olası belirgin yükselişleri görmeden satış yapmamakta fayda var. Alım yapılması içi riskli bir ortamdayız.
9 Mart Perşembe
8 Mart Çarşamba
S&P 500 •
SP 500 baskı altında kalmaya devam edebilir
Dolar faizlerinin yükselmeye devam etmesi ve aynı süreçte ABD’de artan petrol ithalatı nedeniyle Dolar’ın baskı altında kalmaysa devam etmesi ABD ekonomisinin gerçek anlamda bir iyileşme sürecinde olduğu meselesinin sorgulanmasına neden oluyor. Dışarıdan bakıldığında düşmesi beklenen vergiler ve ABD’de istihdam piyasasının gelişmekte olması SP 500 açısından olumlu bir durum. Ne var ki bütün bu gelişmeler gerçek anlamda iyileşen bir ekonomiye işaret etmediğinden bugünlerde fonlar SP 500 endeksi ya da hisse senedi alımlarını sorgulamaya başlayabilirler. O zaman SP 500 endeksi ilerleyen günlerde baskı altında kalmaya devam edebilir. Bu nedenle genel olarak yükselişlerde satış denemeleri yapmanın faydalı olabileceğini düşünüyorum.
7 Mart Salı
6 Mart Pazartesi
3 Mart Cuma
2 Mart Perşembe
1 Mart Çarşamba
28 Şubat Salı
S&P 500 •
SP 500 birbirine zıt güçlerlle karşı kaşıya
SP 500 endeksi son birkaç seanstır adeta orta sahada top çevirircesine Trump’ın açıklayacağı vergi reformu verilerini bekliyor. Bu açıklamaların Dolar’ın uluslararası piyasalarda yükseleceğini düşündürtüyor. Bu açıdan bakıldığında SP 500 endeksi satış baskısında olmalı. Öte yandan vergilerin inebilecek olması şirketlerin nakit akışlarını gecikmeli olsa da olumlu etkileyebilecek olması endeksin yükselişini tetikler. Bir baka unsur da Dolar’ın ikinci aşamada gerileyebilecek olması ve emtialardaki yükselişlerin tetiklenmeye devam edecek olması da SP 500 açısından olumlu görülüyor. Bu nedenle genel itibarıyla bugün endekste görülebilecek düşüşler alım için uygun olabilir.
27 Şubat Pazartesi
24 Şubat Cuma
23 Şubat Perşembe
22 Şubat Çarşamba
21 Şubat Salı
20 Şubat Pazartesi
17 Şubat Cuma
16 Şubat Perşembe
15 Şubat Çarşamba
14 Şubat Salı
13 Şubat Pazartesi
Back to Top Back to Top