Sterlin Dolar Yorumları

QNB Finansinvest FX Uzman Forex Analistlerinin hazırladığı Sterlin Dolar yorumlarına aşağıdan erişebilirsiniz. Değerli yatırımcılarımıza piyasa hakkında bilgi vermek için Sterlin Dolar yorumları günlük ve ücretsiz olarak hazırlanmaktadır.

28 Nisan Cuma
Sterlin / Dolar •
Sterlin düşmeden alınmaz
Bugün İngiltere’den açıklanacak büyüme verileri önemli olmaya devam ederken İngiltere’de yaşanan siyasi gelişmelerin Sterlinin güçlü kalmasına neden olabileceğini düşünüyorum. Hisse senedi piyasalarının alıcılı seanslar eşliğinde yükseliyor olması şu aşamada Sterlin olumluyken ABD’den bugün açıklanacak tüm verilerin nihayetinde Dolar’ın ilk etapta yükselmesi beklenebilir. Bu durumda Euro/sterlin paritesinin çok fazla yükselmeyeceğinden hareket edecek olursak, o zaman Sterlin/dolar paritesinin seans içinde Dolar’daki yükselişe bağlı olarak gerilemesi mümkün. Bu noktada da 1,2810 civarı ulaşılmadan yapılacak alımların risk içereceğini düşünüyorum. Düşmeden Sterlin almayınız.
27 Nisan Perşembe
Sterlin / Dolar •
Sterlin de kısa ve orta vadede destek bulur
Dün ABD’den açıklanan vergi reformu bildirgesi hisse senedi piyasalarının güçlü duruşuna işaret ederken, hisselerin yükselişinden olumlu etkilenen Sterlin/dolar paritesinde kısa vadeli yükselişlerin olduğunu gözlemledik. Bunun yanında Brexit konusunda Avrupa ve İngiltere’nin yapıcı bir sürece girmiş olması ve bu süreçte yeni bir hükûmet kurulacak olması Sterlinin sadece Dolar değil aynı zamanda Euro karşısında da güçlenmesi için birer neden olarak karşımızda. Peki “İngiltere bu aşamada Sterlinin yükselmesini ister mi?” diye soracak olursanız, Brexit’in gerçekleşmesine daha iki sene varken bu aralıkta Sterlinin çok fazla yükselmesi dışında Sterlinin yükselişleri çok sorun olmaz. Bu nedenle kısa vadede her ne kadar belirsizlik hakim olduğundan geri çekilmeler yaşanabilecek olsa da öyle görülüyor ki ABD’nin yeni vergi reformu ve dış ticaret politikası, Dolar’ın düşüşüne yol açacağı için orta vadede Sterlinin de tıpkı Euro gibi bir miktar yükselmesini bekleyebiliriz. Bu arada kısa vadede yaşanabilecek geri çekilmeler artan volatiliteyle birlikte oluşacağı için düşüşlerin belirgin olması durumunda alım için güzel fırsatların oluşacağını söylemek mümkün.
26 Nisan Çarşamba
Sterlin / Dolar •
Sterlin 1,29 üzerinde satışlarla karşılaşır
Sterlin/dolar paritesi Dolar endeksi ve Euro/sterlin paritesinin güdümünde dalgalanırken, İngiltere’den açıklanan ekonomik verilerin de etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bir süredir İngiltere’den açıklanan Sterlin olumlu verilerin yerini şimdilik daha karmaşık bir görüntü çizen verilere bırakmış olması dün açıklanan devlet iç borçlanma ihtiyacı verilerinde gözlemlendi. Öte yandan hisse senedi piyasalarındaki yükselişlerin Sterlin olumlu düşünüldüğü bir ortamdayken hisse sentlerinin yeni rekorlar civarında dolanıyor olması Sterlindeki düşüşlerin sınırlanmasın neden olmakla birlikte yükselişini dahi beraberinde getirmekte. Bu aşamada Dolar’ın olası yükselişinin kısa vadede biraz belirgin hale geleceğini düşünecek olursak, Sterlinin seans içindeki yükselişinin sınırlanmasını bekliyorum. Bu noktada daha önceden gördüğü 1,29’lu seviyelere ulaşması durumunda satış denemeleri yapmanın uygun olduğunu düşünüyorum.
25 Nisan Salı
Sterlin / Dolar •
Sterlin/dolar stratejisi ABD verileriyle nasıl uygulanmalı?
Sterlin/dolar paritesi İngiltere’nin erken seçim kararı almasının ardından yaptığı yükselişten sonra ne kendi dinamiklerine bağlı gelişmelere tepki verdi, ne de dış gelişmelere tepki verdi. Normalde yükselen hisseler ve düşen Dolar Sterlin için olumluyken, Fransa’daki seçimlerde Avrupa Birliği yanlısı Macron’un ilk turun kazananı olması Euro’nun Sterlin karşısında yükselmesine neden oldu. Bu durum Sterlin’i baskılarken Sterlinin henüz Dolar’daki düşüşe yükselişle cevap vermediğini düşünüyorum. Bugün İngiltere’den kamu sektörü borçlanma ihtiyacı verisi açıklanacak. ABD’dense tüketici güven verisi gelecek. Sterlin/dolar’ın yükselmesi için bu verinin Dolar faizlerinin hızlı düşmesine neden olacak şekilde çok düşük gelmesi gerekir. ABD verisi olmasına rağmen bu verinin Sterlin olumlu etkisi gecikmeli olarak kendisini göstereceğinden verisinin olumlu gelmesi durumunda parite ilk etapta düşer ancak ilerleyen günlerde İngiltere’den olumsuz bir veri açıklanmazsa sonradan yeniden yükselir. Bu durumda yapılacak en iyi şeyin düşüşleri bekleyip kısa metrajlı alım yapmak olduğunu söyleyebilirim. Bunun için şimdilik 12680 seviyesi uygun ve izlenmesi gereken bir seviye olarak gözükmektedir.
24 Nisan Pazartesi
Sterlin / Dolar •
Sterlinde düşüşler görülebilir
İngiltere’den açıklanan ekonomik veriler Sterlin olumlu gelmeye devam ederken Avrupa’da önemli bir siyasi belirsizliğin nispeten ortadan kalkması Sterlini hem Dolar hem de Euro cephesinden baskı altına alabilir. Geçen hafta İngiltere’den erken seçim kararı çıkmasıyla yükselmiş Sterlinin Fransa’daki seçim nedeniyle yükselen Euro’ya karşı şu ana kadar direnmiş olması ilerleyen saatlerde de aynı şeyin olabileceğine dair beklentilerin devam edeceğine işaret ediyor denemez. Bu nedenle ABD’den açıklanan ekonomik veriler ve hisse senedi piyasaları yükselişe işaret edecek olursa, bu durumda Sterlin/dolar paritesi kısa metrajlı ancak hızlı bir düşüş yapmaktan kaçınmaz. Bu noktada 1,28802e kadar devam edebilecek yükselişlerde Sterlin satmanın faydalı olabileceğini düşünüyorum.
21 Nisan Cuma
20 Nisan Perşembe
Sterlin / Dolar •
Sterlin uzun vadede yatay kısa vadede yukarı
Bu hafta içinde İngiltere’den çok belirgin öneme sahip ekonomik veri açıklamaları gelmedi ancak bugün İngiltere Merkez Bankası başkanı Carney’in ABD’den yapacağı açıklamalar piyasanın odağında olacak çok önemli bir gelişme olarak görülmelidir. Bir süredir Sterlin olumlu verilerin gelmeye devam etmesi ve bunun yanında İngiltere’de yapılması onaylanan erken seçimin ilerleyen süreçte millî bütünlük sağlayacak olması Sterlinin güçlü kalmasına neden oluyor. Ne var ki herkes biliyor ki İngiltere şu aşamada Sterinin yükselmesinden çok memnun değil. Bu noktada ABD’den gelecek açıklamalarda ilerleyen dönemde düşecek Sterlin ve Dolar’ın bir arada nasıl hareket edeceği tartışılacak. Yani hem Dolar hem de Sterlin diğer para birimlerine karşı düşerken Sterlin/dolar’ın ne olacağı önemli bir nokta olarak durmakta. Şu aşamada görünen o ki Sterlin/dolar paritesi ilerleyen süreçte uzun bir süre yatay kalabilir. Kısa vadedeyse yükseliş beklemek mümkün.
19 Nisan Çarşamba
18 Nisan Salı
Sterlin / Dolar •
Sterlinin geri çekilmeleri alım fırsatı olarak değerlendirilir
Bir bacağı Sterlin olan kur çiftlerinin bugünlerde volatilitesini iyice azaltmış olması Sterlin/dolar ve Euro/sterlin paritelerinin de sınırlı hareket etmesine neden oldu. Çok dar alanda yaşanan dünkü yükselişte Sterlin/dolar paritesinin desteklendiği söylenebilir. Bugünlerde Euro/sterlin paritesinde yukarı yönlü kısa vadeli teknik bir hareket olabileceğinden Sterlin/dolar paritesinin düşüşlerinde alım denemeleri yapmak uygun olabilir. Aynen Euro/dolar paritesi için geçerli olduğu gibi bugün ABD’den açıklanacak ekonomik verilerin orta karar gelmesi durumunda hisselerde yaşanabilecek geri çekilmeler çok belirgin olmadıkça Sterlin/dolar paritesinin de düşüşleri kısa metrajlı alım için uygun olur.
17 Nisan Pazartesi
Sterlin / Dolar •
Sterlin oldukça sınırlı yükselir
İngiltere’den açıklanan ekonomik verilerin orta karar gelmeye devam etmesi ancak bu süreçte olumsuz denilebilecek gelişmelerin olmayışı Sterlinin Dolar karşısında olduğu gibi Euro karısında da güçlü seyrine devam etmesine neden oldu. Bugünlerde Çin’den açıklanan ekonomik verilerin etkisiyle Euro/sterlin paritesinde yükselişler görülebilir. Bu olursa ki oldukça mümkün, o zaman Sterilinin dolar karşısındaki yükselişleri sınırlı kalabilir. Bu noktada Sterlinin daha çok yükselebilecek olması için hisse senedi ve emtia fiyatlarını hızla yükselmesi ve bunun ikincil etkisiyle Dolar’ın düşmesi gerekir. Şu aşamada bunun hemen olmayabileceğinden Sterlinin yükselişinden çok bir beklenti içinde olmamakta fayda var.
14 Nisan Cuma
Sterlin / Dolar •
Sterlinin düşüşü sınırlı olur
Dün ve bugün İngiltere’den herhangi bir ekonomik veri açıklanmaması, bugün Sterlin/dolar’ın Dolar ve hisse senedi piyasaları güdümünde hareketlenebileceğini gösteriyor. Hisse senetlerinin satış baskısı altında kalmaya devam etmesi Dolar faizlerinin yükselebileceğine dair haberlerle gelişirken aynı zamanda bankacılık sektöründeki yaşanan satışların da Sterlin üzerinde baskı yaratması beklenebilir. Bu durumda Euro/sterlin paritesinde yukarı yönlü bir hareket olabileceği gibi bu durum Sterlin/dolar’ın düşüşlerini kolaylaştıran bir unsur olarak karşımızda. Bu noktada düşüşleri beklemek doğru olabilir ancak Dolar üzerinde küresel baskı varken olası düşüşün sınırlı kalacağını da söylemekte fayda var.
13 Nisan Perşembe
12 Nisan Çarşamba
11 Nisan Salı
10 Nisan Pazartesi
Sterlin / Dolar •
Sterlin ancak düşüşleri takiben alınır
Geçen hafta boyunca İngiltere’den açıklanan ekonomik verilerin beklentilere yakın ancak biraz Sterlin olumsuz geldiğini gördük. Cuma günü açıklanan sanayi, inşaat ve imalat sektörü üretimlerinin düşük, dış ticaret dengesinin olumsuz gelmesi Dolar’ın yükseldiği bir ortama denk gelince Sterlin/dolar paritesinin düşüşü ön gördüğümden fazla oldu. 1,2540 civarında alıcıların gelmesi beklerken paritenin 1,24’ün altına kayması bugün Sterlin olumsuz bir gelişme olarak görülecektir. Dolar endeksinin yüksek olduğu bir dönemde hisse senedi piyasalarını kısa süreli olarak yükselebilecek olması bir miktar paritenin de yükselişini tetikler ama bu süreç çok kısıtlı kalır. Bu noktada gerilemelerde Sterlin almak mantıklı ancak alım pozisyonlarını paritenin 1,2330 civarına kadar düşmesini bekledikten sonra ve çok kısa metrajlı karlardan sonra kapatmakta fayda var.
7 Nisan Cuma
Sterlin / Dolar •
Sterlin/dolar 1,2450’de alıcı bulur
İngiltere’den bugün açıklanacak inşaat üretimi ve dış ticaret verileri dışında İngiltere Merkez Bankası başkanı Carney’in Brexit’in resmen başlamasının ardından yapacağı açıklamalar önemli. Açıklanacak ekonomik verilerinin Sterlin olumlu gelmesi olasılığı yüksekken Carney’in yapacağı açıklamalar Sterlin olumsuz bir havanın esmesine neden olabilir. Bu nedenle İngiltere tarafından gelişmeler sterlin olumsuz olabilir. Öte yandan ABD’den açıklanacak istihdam verilerinin de çok fazla Dolar olumlu gelmesi kolay olmayabilir. Bu gelişmeler ışığı altında Sterlin/dolar paritesi kendi dinamiklerinde biraz baskı altında kalasa da Avrupa’daki gelişmeler ve Euro/sterlin paritesinin baskı altında kalabilecek olması sterlinin düşüşlere karşı dirençli olmasına ve Sterlin/dolar paritesinin 1,2450 civarında alıcı bulmasına neden olabilir.
6 Nisan Perşembe
5 Nisan Çarşamba
Sterlin / Dolar •
Sterlin düşüşlere dirençli kalabilir
Bugün İngiltere’den açıklanacak işçi birim maliyetleri ve Fed’in toplantı tutanakları belirleyici olacak. Son günlerde İngiltere’den beklentiler dahilinde ya da genellikle beklentilerden daha iyi ekonomik verilerin gelişi işçi birim maliyetlerine yükselişle yansıyabilir. Eğer böyle olursa yüzde 2 artacağı beklenen verinin daha fazla artışı beklenebilir. Böyle olursa Sterlinin Dolar karşısında dirençli olması muhtemel. Hisse senedi ve emtia fiyatlarının kısa vadeli yükseliş trendini yakalamış olması Sterlinin sadece Dolar karşısında değil aynı zamanda Euro karşısında da artmasına neden olacaktır. Bu nedenle Fed’in açıklanacak tutanakları ekseninde Dolar’ın yükselme olasılığı sterlin/dolar paritesinin düşme olasılığını artırmıyor.
4 Nisan Salı
Sterlin / Dolar •
Sterlin belirsizlik içinde
Teknik olarak bakmak gerekirse 1,2450’nin altında oluşacak dört saatlik bir kapanış Sterlin/dolar paritesi açısından bir düşüşü işaret eder nitelikte. Öncelikle Bu seviyenin altıda kapanış olmaması önemli. Şayet böyle olursa paritenin 1,22’li seviyelere kadar gerilemesi söz konusu olabilir. Brexit’le ilgili konular zaten Sterlin üzerinde bir ağırlık oluşturuyorken teknik gelişmelerin Sterlin aleyhine gelişmesi alıcıları tedirgin edebilir. Bu aşamada Dolar faizlerinin düşük olması Sterlinin yükselişi için bir fırsatken, hisselerin düşüşü Sterlin olumsuz bir duruma işaret etmekte. Bu nedenle yükseliş için de çok fazla bir şans olmadığı bir ortamda İngiltere’den bugün açıklanacak inşaat sektörü PMI verilerinin Sterlin olumlu gelmesini görmek gerekiyor. Kısacası Sterlin şu an bir muamma içinde ancak yapılması gereken en iyisinin düşüşleri bekleyip kısa vadeli kırılmalara izin verdikten sonra 1,22’li seviyelerden itibaren alım yapılması uygun olur. Yoksa bekleyip görmek daha iyi bir strateji.
3 Nisan Pazartesi
31 Mart Cuma
30 Mart Perşembe
Sterlin / Dolar •
Sterlin yükselmeden önce biraz daha baskı altında kalabilir
Brexit sürecinin başlamış olması Sterlin üzerindeki siyasi baskıların azalmasına neden olacak bir unsurken İskoçya’nın yeniden bağımsızlık referandumu yapacağını açıklaması Sterlinin düşüşünü tetikledi. Bu süreç devamında Dolar’ın da yükselme ihtimalinin belirginleşmesiyle birlikte düşen paritenin ilerleyen seanslarda biraz baskı altında kalması mümkün. Şayet genel olarak hisse senedi piyasalarında alıcılı seansların yakın olmasından dolayı bu Sterlindeki düşüş sürecinin yavaşlaması ve sonradan yeniden yükselmesi mümkün. Buradan yola çıkarak paritenin 1,24’ün altındaki seviyelerde alıcı bulacağına inanıyorum. Bunun için ilk etapta 1,2330 beklemek makul.
29 Mart Çarşamba
28 Mart Salı
27 Mart Pazartesi
24 Mart Cuma
23 Mart Perşembe
22 Mart Çarşamba
Sterlin / Dolar •
Sterlin daha da yükselirse kısa metrajlı satılabilir
İngiltere’den dün açıklanan enflasyon verilerinin beklentilerin çok üzerinde gelmesi Sterlinin değerlenmesine neden oldu. Brexit kararı sonrasında İngiltere ekonomisinin baskı altında kalmadığı ve adeta bir gelişmekte olan ülkeymiş gibi daha dinamik bir yapıya sahip olduğu görüntüsü şu aşamada bir tesadüf olabilir ancak gerçek şu ki İngiltere’nin Brexit kararıyla daha dinamik bir yapışa sahip olacağı beklentisinin neden olduğu gelişmeler şu aşamada Sterlinin volatilitesini artırır. Bunun da anlamı yükselişleri takiben düşüşlerin gecikmeyeceği olarak düşünülebilir. Dünkü yükselişin ardından bugün daha da yükselişlerin görülmesi durumunda bir noktadan sonra kar realizasyonlarıyla oluşacak satışlara takılarak para kazanılabileceğini düşünüyorum.
21 Mart Salı
20 Mart Pazartesi
Sterlin / Dolar •
Sterlin karşı rüzgara rağmen kısa vadede hafif yükselir
İngiltere’den açıklanan ekonomik veriler Sterlin olumlu gelmeye devam etse de Euro’nun göreceli olarak Sterlin’e oranla daha belirgin yükselmeye devam etmesi, Dolar faizlerinin artırılması ve daha da önemlisi Brexit sürecinde İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan ayrılabilecek olmasıyla ilgili tartışmalar şimdilik Sterlin üzerinde baskıların belirginleşmesine neden oluyor. Bugünlerde Yuan’ın değer kaybetmesi nasıl Dolar’ın düşüşünü tetikleyen bir unsursa, bu durum artık Sterlin için de söz konusu olabilir. Bu da Sterlinin yükselişlerine engel olabilecek bir durum. Bu sebeple Dolar’ın baskı altında kaldığı dönemlerde bile Sterlinin yatay hareketine devam etmesi söz konusu olabilir. Bugün için Sterlin’de teknik bir yükseliş olmasını bekliyor olsam da olası yükselişin sınırlı kalmasının bekliyorum.
17 Mart Cuma
16 Mart Perşembe
Sterlin / Dolar •
Sterlin/dolar bugün kolay yükselmez
Dün İngiltere’den açıklanan işsizlik rakamları İngiltere’de son 41 yılın en düşük işsizlik seviyesine gelindiği görüldü. Elbette bu son derece Sterlin olumlu bir gelişmeydi. Ne var ki Dolar’da düşüş varken Euro’nun Sterlin karşısında güçlü kalmaya devam etmesi, İngiltere’den açıklanan işsizlik verisindeki olumlu görünüme rağmen Sterlin/dolar paritesinde görülen yükselişlerinin sınırlı kalmasına neden oldu. Bugün İngiltere’den faiz kararı açıklanacak. Kararın beklentiler dahilinde gelerek yüzde 0,25 seviyesinde tutulması beklenirken İngiltere Merkez Bankası yetkililerinin yapacağı açıklamalar daha önemli olacak. Brexit’in riskleri eğer belirginleşecek olursa o zaman Euro’nun Sterlin karşısındaki değer artışı devam eder ve bu da Dolar’ın baskı altında kalabileceği bir gün olmasından dolayı Sterlin/dolar paritesinin yatay kalmasıyla sonuçlanabilir.
15 Mart Çarşamba
14 Mart Salı
13 Mart Pazartesi
10 Mart Cuma
Sterlin / Dolar •
Sterlin’de alım dalgası oluşabilir
Sterlin/dolar paritesinde yavaşlayan bir hızla gerileme yaşanırken Euro’nun Sterlin karşısında değer kazanmaya devam etmesi Dolar’ın zayıf kaldığı günlerde dahi Sterlinin yükselmemesini açıklıyor. Bugün İngiltere’den açıklanacak sanayi, imalat ve inşaat üretimi verileri gelecek. Bu verilerin yükselişinde bir sınırlanma söz konusu olabilir. Öte yandan ABD’den açıklanacak istihdam ve üretkenlik verileri de belirleyici unsur olarak karşımızda. Bu gelişmelerle ilgili beklentilerime göre Sterlin cephesinden gelecek verilerin sterlin olumsuz olmayıp ancak Sterlin olumlu da algılanacak şekilde gelmeyeceğini söyleyebilirim ABD tarafındaysa işsizlik ve üretkenlik verilerinin bir arada vereceği etki Dolar olumsuz olabilir. Bu durumda paritenin düşüşlerde alınması için teknik ve temel şartların oluşabileceğini düşünüyorum.
9 Mart Perşembe
Sterlin / Dolar •
Sterlin 1,2130 civarında toparlanabilir
Avrupa’da yaklaşan seçimlerin etkisiyle Sterlin üzerindeki yükün Euro üzerine kayacak olması Euro/sterlin paritesinin düşmesine neden olabilir. Şayet böyle bir şey olursa ki bu mümkün, o zaman sterlin/dolar paritesinin düşüşleri sınırlı olabilir. Yarına kadar İngiltere’den gelecek bir ekonomik veri açıklaması yok. Ancak yarın açıklanacak dış ticaret dengesi ve sanayi üretimi verileri Sterlinin etkilenmesine neden olabilecek öneme sahip verilerdir. Bu aşamada yarına kadar bu verilerin açıklanmasına dek sterlin/dolar paritesinin daha çok euro/sterlin ve Dolar endeksi güdümünde hareket etmesi beklenir. Hisse senedi piyasalarını düşüşlere dirençli olması ve Avrupa’daki gelişmeler göreceli olarak Sterlin’in yükselişine neden olabilir. Bu nedenle 1,2130 civarına kadar devam edecek düşüşler sonrasında paritenin yeniden yükseliş çabasına gireceğini düşünüyorum.
8 Mart Çarşamba
7 Mart Salı
6 Mart Pazartesi
Sterlin / Dolar •
Sterlin’in düşüşü yerini yükselişe bırakabilir
Hisse senedi piyasaları baskı altında kalması ancak buna karşın VIX endeksinde bir yükseliş olmaması gene olarak ekonomik gelişmelerin gelişmekte olan ülkeler bazında olumlu seyrine işaret ediyor. Bu durum Sterlin açısından genel bakışta olumlu görülüyor. Öte yandan Dolar alış pozisyonlarının kısmen azaltıldığı bir dönemdeyken emtia fiyatlarında görülebilecek olası yükselişlerin Dolar üzerinde baskı yapabilecek olması geçen hafta gelişmiş ülkeler içinde Dolar’a karşı en çok düşen para birimlerinden olan Sterlinin toparlanmasında ön ayak olabilir. Bugün İngiltere Merkez Bankasından yetkililerin, Henry Halden ve Charlotte Hogg’un açıklamaları takip edilecek. Eğer bu konuşmalarda Brexit’in olası olumsuz tarafları değerlendirilmezse, o zaman Sterlinin değer kazanması mümkün. Öte yandan Avrupa’da seçimlerin yaklaşması o tarafta siyasi risklerin oluşmasına neden olursa o zaman Euro/sterlin paritesinde görülecek satış baskısı Sterlin/dolar’ın göreceli olarak yükselmesinde de rol oynayabilir. Bu nedenle düşüşlerde Sterlin/dolar almanın faydalı olabileceğini düşünüyorum.
3 Mart Cuma
2 Mart Perşembe
1 Mart Çarşamba
28 Şubat Salı
27 Şubat Pazartesi
24 Şubat Cuma
23 Şubat Perşembe
22 Şubat Çarşamba
21 Şubat Salı
20 Şubat Pazartesi
Sterlin / Dolar •
Sterlin göreceli olarak güçlenebilir
Yeni haftada her gün İngiltere’den Sterlini etkileyebilecek önemli veriler açıklanacak. ABD verilerinin ortalama olarak olumlu geldiği bir süreçten geçerken İngiltere’den açıklanan verilerin de genel olarak orta karar geldiğini görmekteyiz. Bu dönemde İngiltere’den açıklanacak konut fiyatları, kamu sektörü borçlanma ihtiyacı ve ekonomik büyüme verilerinin Sterlin olumlu gelme ihtimali bana göre düşük. Bu açıdan değerlendirildiğinde Sterlinin en azından diğer para birimlerine karşı düşmesi kolay olmayabilir. Bu hafta Sterlin/dolar paritesini etkileyecek asıl unsurun Fed’in faiz tutanakları olduğunu düşünüyorum. Eğer faiz tutanakları faiz artışının ötelenmesini öngörürse o zaman Sterlinin düşüşlerini bekleyip alım yapmak olumlu olabilir ancak burada önemli olan sabırlı olup alım için beklemede olmaktır.
Back to Top Back to Top