Euro / Dolar

Finansonline FX Uzman Analistleri tarafından sizler için hazırlanan Euro Dolar Yorumlarına bu sayfadan erişebilirsiniz. Değerli yatırımcılarımıza ücretsiz olarak sunduğumuz Euro Dolar Yorumları günlük olarak ve ücretsiz yayınlanmaktadır.

20 Nisan Perşembe
19 Nisan Çarşamba
Euro / Dolar •
Euro/dolar’da alım için 1,0670’in altı beklenmeli
Avrupa’da devam eden tatil dönemi nedeniyle Euro cephesinde siyasi belirsizlikler ve seçimler dışında başka bir gelişme yokken bugün gelecek veriler piyasa tarafından hassasiyetle fiyatlanabilir. Avrupa’nın bugün açıklanacak enflasyon verileri, ABD’den açıklanacak emlak kredisi başvuruları verisi bugün paritenin yükselmeye devam edip etmeyeceğine karar verecek. Dolar faizlerinin gerilemesiyle birlikte emtia fiyatlarının geriliyor olması kısa vadede paritenin sıkışmasını gerektiren piyasalar arası dengeyi oluştursa da dün yaşanan yükselişin momentumunun bugün korunması durumunda ilerleyen günlerde 1,0820’nin dahi üzerinin görülmesi mümkün olabilir. Bugün için düşüşlerde alım denemeleri yapmak faydalı olabilir. Bunun içinse 1,0670’nin altını beklemekte fayda var.
18 Nisan Salı
Euro / Dolar •
Euro/dolar 1,07 üzerini hedefliyor
Avrupa’da tatil olması nedeniyle Euro/dolar paritesindeki dalgalanmaların daha çok Çin ve ABD’den açıklanan verilerle gerçekleştiğini gördük. Çin’in ekonomik büyümesindeki yavaşlamanın artık durulmuş olması ve ilerleyen dönemde yeniden daha hızlı büyüyebilecek olduğu beklentisi hem emtia fiyatlarını yukarı yönlü etkiliyor, hem de bu durum Dolar üzerinde baskı yaratıyor. Hal böyle olunca Avrupa’dan Euro’yu destekleyecek bir veri akışı olmasa da Dolar endeksinin bir miktar yükseldiği bir günde Euro/dolar paritesi yükselebiliyor. Bu sürecin 1,07’nin üzerindeki seviyelere kadar devam etmesi beklenebilir ancak ABD’den açıklanacak sanayi üretimi ve inşaat izinleri verisinin yükselişe işaret etmesi gerek. Bu durumda ABD’den açıklanacak ekonomik veriler genel olarak orta karar gelecek olursa, o zaman paritedeki yükseliş 1,07 üzerine kadar uzayabilir. Bu beklentiyle seans içinde oluşacak düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirebilir.
14 Nisan Cuma
Euro / Dolar •
Euro/dolar çok gerilemez
Jeopolitik unsurlar Dolar’ın gerilemesine neden olurken ABD’den dün açıklanan tüketici güven verileri Dolar’ın yükselmesine neden oldu. Bugün Avrupa tatil olduğu için o taraftan kaynaklı volatilite ancak hacim daralmasından kaynaklanır. Ancak ABD’den açıklanacak enflasyon verilerinin oldukça önemli olduğu bir süreçten geçerken bu verilerin beklentilerin altında gelmesi paritenin yeniden yükselmesine neden olabilir. ABD’nin jeopolitik risklerindeki artışın etkisiyle yükselen emtia fiyatlarının Dolar cephesinden gelebilecek olumlu verilerin göz ardı edilmesine neden olabileceği için Euro/dolar’da satış yapmak yerine düşüşleri bekleyip alım yapmak daha faydalı olabilir. Bunun için 1,0550 civarı iyi bir alım bölgesi olarak düşünülebilir.
13 Nisan Perşembe
12 Nisan Çarşamba
11 Nisan Salı
5 Nisan Çarşamba
Euro / Dolar •
Euro, Dolar’ın yükselişi sonrasında yükselebilir
Bugün ABD’den gelecek Fed tutanakları Dolar’ın yön bulmasına ve dolayısıyla da Euro/dolar paritesinin belirgin bir hareket yapmasına neden olacak. Dün Fransa’da başkan adaylarının televizyonda yaptıkları açık tartışma oturumunda genel olarak Fransa’nın Avrupa Birliğinden çıkmasına yönelecek bir yola girmeyeceği anlaşılması paritenin düşüşlerini sınırlandırabilir. Öte yandan Avrupa’dan açıklanan ekonomik verilerin son günlerde Euro olumlu gelmeye devam etmesi eğer bugünkü PMI verilerine de yansıyacak olursa paritenin düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Avrupa verilerinin Fed tutanaklarından önce açıklanacak olması bu oluşuma engel olmaz. Bu nedenle Avrupa verilerinin Euro olumlu gelmesi durumunda seans içinde Dolar’ın yükselişlerini bekledikten sonra Euro’nun yükselişlerini bekleyebilirsiniz.
4 Nisan Salı
3 Nisan Pazartesi
Euro / Dolar •
Açılıştan kapanışa sınırlı değişim olur
Bugün Avrupa’dan açıklanacak enflasyon verilerinde gerçekleşmesi beklenen yükselişin gerçekleşmemesi durumunda paritenin baskı altında kalması muhtemel olur. Öte yandan Avrupa’daki siyasi gelişmelerin belirsizliğini koruyor olması da Euro üzerinde baskı yaparken AB’den açıklanan ekonomik verilerin de son zamanlarda karmaşık bir görüntü sergiliyor olması Dolar’ın belirgin şekilde yükselişini engeller nitelikte. Trump’ın ABD’de popülerliğini yitirmeye devam etmesinin sonucu olarak Dolar’da yaşanabilecek düşüşlerin de etkisiyle paritenin genel itibarıyla önce bir miktar gerilemeye devan edip ardından seans içinde yükseleceğini bekliyorum. Bu olası düşüş ve yükselişin çok belirgin bir hareket alanını kapsamayacağını tahmin ettiğimden, genel itibarıyla açılıştan kapanışa sınırlı bir değişimin olacağını düşünüyorum.
31 Mart Cuma
Euro / Dolar •
Euro/dolar 1,0650-10760 aralığında kalır
Dün Almanya’dan açıklanan enflasyon verileri Euro olumsuz, ABD’den açıklanan büyüme verileriyse oldukça Dolar olumlu açıklanınca Euro/dolar paritesi 1,07’nin altındaki seviyelere kadar geriledi. Son dört seanstan beri sürekli gerileme yaşayan Euro/dolar paritesinin bugün teknik bir düzeltme yapması mümkün. Bu aşamada Almanya’nın işsizlik, Avrupa’nın enflasyon ve ABD’nin fiyat verilerini ve emtia fiyatlarını yakından izlemek gerekecek. Eğer Almanya ve Avrupa verileri dünkü gibi Euro olumsuz gelmez ve ABD verileri yerinde sayarsa, emtia fiyatlarının yükselmiş olduğu gerçeği paritenin düşüşlerde alınmasını tetikler. Bu arada gelişmekte olan para birimlerinin hafta sonuna girerken baskı altında kalması daha çok Dolar’a yarayacağından paritenin yükselişleri en fazla 1,0760 civarında kalır. Yani 1,0650-1,0760 aralığında bir dalgalanma olur.
30 Mart Perşembe
29 Mart Çarşamba
28 Mart Salı
Euro / Dolar •
Euro/dolar seans içinde gerilese bile devamı kolay olmaz
Dün Avrupa’dan gelen IFO verilerinin Euro olumlu görüntüsü ve ABD’den gelen imalat sektörü büyüme verisinin düşük olması Euro/dolar paritesinin seans içinde 1,0907’ye kadar tırmanmasına neden oldu. Bu seviyeden itibaren gelen satışlarla gerileyen paritenin bugün ABD’den açıklanacak konut fiyat verileri ve Fed yetkililerinin ki buna Yellen de dahil yapacakları konuşmalar paritede yön belirleyecek. Şu aşamada emtia fiyatlarının yükselmeye hazır olduğu bir süreçteyken Dolar olumlu gelişmelerin ağırlığı çok belirgin olmayabilir. Bu arada Obama’nın sağlık reformunun ortadan kaldıramamış olmasının Trump üzerinde yarattığı siyasi baskı seans sonunda Dolar’a da yansıyabilir.
16 Mart Perşembe
Euro / Dolar •
Euro ancak sınırlı miktarda yükselir
Avrupa’dan açıklanan iştiham verilerinin aylık bazda beklendiği gibi yükselmiş olduğu, yani Euro olumlu açıklanmış olması ve Fed’in faiz artırmasına rağmen bir sonraki dönemde bu faiz artışının devamlı olmayabileceğini açıklamış olması Euro/dolar paritesinin yükselmesine neden oldu. Bu yükselişin devam etmesi mümkün ancak bu oldukça sınırlı olur zira Avrupa Birliğinde seçim üstüne seçim yapılırken dünyanın bu tarafındaki siyasi belirsizlikler ve Türkiye’yle olan ilişkilerinde yaşanan bozulmalar ister istemez Euro’nun riskini artırır. Bu nedenle Dolar’ın düşüşüne bağlı olarak parite yükselebilecek olsa da Avrupa’nın kendi dinamikleri yükselişi sınırlandırır. Bu nedenle paritenin yükselişlerini bekledikten sonra kışa metrajlı satış denemeleri yapmak faydalı olabilir.
15 Mart Çarşamba
Euro / Dolar •
Euro/dolar dünkü verilere rağmen yükselebilir
Bugünkü seansta Euro/dolar paritesi daha çok ABD’den açıklanacak faiz kararı, enflasyon ve perakende satışlar verilerine göre yön belirleyecek. Dün Almanya’dan açıklanan enflasyon verilerinin düşük olması ve Avrupa’da yaklaşan seçim dalgasının yarattığı siyasi belirsizlik Euro üzerinde baskıların artmasına neden oluyor. Bu noktada ilk etapta Euro aşağı yönlü hareket edeceği beklense de ABD’den açıklanacak veriler ve Fed faiz kararı çok önemli. Eğer Fed faiz artırmaz ya da ilerleyen süreçte gelecek faiz artırımlarına ışık tutmazsa parite bir miktar yükselebilir. Bunun dışındaki diğer durumlarda paritenin yükselişi ABD’den açıklanacak diğer verilerle de gerçekleşebilir. Özellikle ABD’nin bugün açıklanacak olan enflasyon verileri Almanya’nın dünkü enflasyon verisi beklenenden az gelirse o zaman paritenin yükselişi yine gündeme gelebilir. Bu aşamada emtia fiyatlarına bakıldığında emtialarda yaşanan düşüşler Dolar’ı desteklerken Dolar’ın düşmesine neden olabilecek gelişmeler var olması durumunda bu sürecin çok belirgin olmayacağını tahmin ediyorum. Bunun anlamı bugün Euro/dolar paritesi yükselse de olası yükselişlerin 1,0780 civarında sınırlanması beklenir. Bu sınırı aşmasına neden olabilecek tek unsur Fed’in faiz artırmaması olur.
6 Mart Pazartesi
Euro / Dolar •
Euro/dolar’ın düşüşleri sürdürülebilir olmuyor
Geçen hafta Avrupa ve Almanya’dan açıklanan büyüme, enflasyon ve istihdam verilerin Euro olumlu denilebilecek şekilde açıklanmasının ardından Dolar cephesindeki bazı ekonomik verilerin Dolar olumsuz gelmesi Fed’in Mart ayındaki faiz artış olasılığının yükselmesine rağmen Dolar’ın Euro karşısında değer kazanamadığını gördük. Bu itibarla, geçen hafta paritede yaşanan düşüşlerin hemen akabinde belirgin alımların gelmesiyle Euro/dolar paritesinde yukarı yönlü toparlanmalar görüldü. Bu hafta Avrupa ve ABD’den açıklanacak ekonomik verilerin yanında Avrupa Merkez Bankası faiz kararını izleyeceğiz. Genel olarak belirgin bir değişim olmadığı sürece Euro/dolar paritesinin yeni dipler yapmak üzere düşmesi kolay olmaz. Ancak açıklanacak verilerin yaratacağı dalgalanma nedeniyle hafta içinde geri çekilmeler görülebilir. Şayet bu olası geri çekilmeler yaşanırken, eğer bunların ardındaki nedenler çok fazla Euro olumsuz ya da Dolar olumsuz değilse paritedeki düşüşler alım için değerlendirebilir. Bunun için VIX endeksinin düşük, petrolün yüksek ve diğer emtiaların, örneğin bakır ve altın gibi metallerin düşmemesi bile düşüşlerde Euro dolar alımı yapma kararını verebilmek adına yatırımlar için kılavuz olabilir.
3 Mart Cuma
1 Mart Çarşamba
28 Şubat Salı
Euro / Dolar •
Euro/Dolar seans içinde önce yükselir ardından geriler
Bugün Trump’ın vergi reformuyla ilgili yapacağı konuşmanın haricinde ABD’den açıklanacak çok önemli verileri var. Ekonomik büyüme, cari açık, büyüme fiyat endeksi, tüketici güveni izlenmesi gereken çok önemli diğer gelişmeler olacak. Bu verilerin genel itibarıyla Dolar olumlu gelmesi kolay olmayacak. Daha doğrusu bu verilerin hepsinin, özellikle de tüketici güveninin çok fazla yüksek gelmesi beklemiyorum. Bu açıdan bakıldığında veriler tam anlamıyla Dolar’ı desteklemeyebilir. Öte yandan Trump’ın yapacağı konuşmada satır araları incelendiğinde büyük olasılıkla emtiaların yükseleceği ve Dolar’ın uluslararası piyasalarda rekabetçi olması gerektiği düşünülecek. Bu da Dolar’ın yükselmekten çok gerileyebileceğini düşündürtebilir. Bu nedenle seans içinde Euro/Dolar paritesinin düşüşlerinde alım denemeleri yapmak faydalı olabilir.
22 Şubat Çarşamba
21 Şubat Salı
20 Şubat Pazartesi
Euro / Dolar •
EUR/USD’de 1,0550 civarında alıcılar gelebilir
ABD’nin tatil olduğu bir seans sürecinde piyasanın yeni haftaya yatay başlamış olması bu nedenle açıklanabilir. Ne var ki hafta içinde ABD’de önemli gelişmeler var. Özelikle Fed’in faiz toplantısı tutanakları açıklanacak. Bunun dışında Fransa, Almanya ve İtalya’daki siyasi gelişmeler piyasaların yakından takip ettiği unsurlar olacak. Çarşamba günü Avrupa’dan gelecek olan enflasyon verilerinin beklentilerin altında kalması durumundaysa emtiaların düştüğü bir süreçte Euro değer kaybedebilir. ABD’den gelecek konut satışları ve konut fiyat verileri Fed faiz tutanakları dışında piyasanın yakinen takip edeceği veriler olacaktır. Bu gelişmelerin genelini emtia ve hisselerdeki gelişmelerle birleştirdiğimizde genel olarak 1,0550 civarından itibaren alıcıların piyasaya girerek Dolar karşısında Euro alınacağını beliyorum.
17 Şubat Cuma
Euro / Dolar •
Euro/dolar gerileyen hisseler karşısında yükselir
Dün ABD’den açıklanan konut inşaatı başlangıçları geriledi ama konut inşaatı izinlerinin beklentilerin üzerinde gelmiş olması ilerleyen haftalarda inşaat sektörünün yoğun kalmaya devam edeceğini gösterdi. Ne var ki dün şirketlerden gelen haberlerin dünya ekonomisinin daha yavaş bir büyüme sürecine girebileceği şeklindeki beklentileri güçlendirmiş olması Dolar faizleri başta olmak üzere birçok para biriminin faizinde düşüşe neden oldu. Bu durum hisselerin ile etapta yükselmesine neden olurken bunun sonucunda Dolar’ın yükseliş nedenlerinden bir tanesinin sarsılmış olmasıyla bir miktar gerileme olacağını yani paritenin düşüşlerde alınabileceğini düşünüyorum.
Back to Top Back to Top