Sanal para ile risk almadan gerçek piyasa koşullarında hemen işlem yapmaya başlamak için

Altın Yorumları

Altın Yorumları sayfamız QNB Finansinvest FX Uzman Analistleri tarafından forex yatırımcılarının piyasayı takip edebilmesi ve Altın Yorumlarına günlük, ücretsiz bir şekilde erişebilmesi için hazırlanmıştır.

16 Ocak 2018 Salı
15 Ocak 2018 Pazartesi
Altın •
Altın yükselişleri takiben kısa vadeli ve kısa metrajlı satılabilir
Altın fiyatları yükselmeye devam ediyor. Faizlerin yükseleme eğilimine girmiş olması altını düşmesini gerektirirken bu arada emtia fiyatlarında yaşanan yükselişlerin Çin ve jeopolitik kaynaklı devamlılık gösteriyor olması beraberinde maliyet enflasyonun da dünyada belirmesi bekleneceğinden altın bugünlerde alıcı bulmaya devam ediyor. Öte yandan hisseler yükselirken korunma amacıyla alınan altının yakın vadede hisselerde bir miktar gerileme görülmesi durumunda satılma ihtimali mümkün ancak olası satış dalgasını çok uzun soluklu olmayacağı kanısındayım. Bu nedenle 1322 Dolar seviyelerine kadar gerileyebilecek olsa bile bu seviyelerde alıcılar güçlü bir destek oluşturmak ister. Bu durumda yapılması gereke 1346 Dolar seviyesine kısa metrajlı açığa satış denemeleri yaparak en azından 1332 Dolar seviyesine kadar bu pozisyon tutulabilir.
İkon-ok
12 Ocak 2018 Cuma
11 Ocak 2018 Perşembe
Altın •
Altın yükselmeyi bekliyor
Çin’in Dolar tahvilleri almayı azaltacağı ve İran’ın yeniden nükleer çalışmalarına devam edeceği haberleri altın fiyatlarını yükselmesine neden olabilir. Bu yükseliş süreci öncesinde Dolar endeksinin yapması beklenen olası düzeltmenin henüz tamamlanmammış olması altında sınırlı miktarda geri çekilmenin de habercisi olacaktır. Bu durumda altındaki geri çekilmeleri bekledikten sonra alım yapmak uygun strateji olarak göze çarpmakta. Kısa vadede Dolar’ın yükselmesi durumundaysa altının yükselişi geri çekilmeksizin devam eder. Bu nedenle bu akşamüstü ABD’den açıklanacak istihdam verilerini ve ABD’nin iç ve dış siyasetinin neden olduğu haberleri izlemek gerek. Zira Dolar olumsuz en küçük bir veri altının yükselmesi için yeterli zemini zaten hazırlamış olur.
İkon-ok
10 Ocak 2018 Çarşamba
Altın •
Altında aşağı yönlü baskılar devam eder
Dolar endeksinin yükselişi, Çin’de üretici fiyat endeksinin düşüşü ve Dolar faizlerinde görülen yükselişle birlikte diğer para birimlerinin de faizlerinde görülen artışlar altın üzerinde baskı yapabilir. Bu noktada altının ilerleyen günlerde yeniden 1300 Dolar’ın altına gerilemesine neden olabilir. Öte yandan VIX endeksinin yatay kalmaya devam etmesi şu an gündemdeyken bu sürecin daha ne kadar devam edecek olduğunu bilinmeyişi altının olası düşüşü karşısında bir risk oluşturuyor. Ancak şimdilik bakıldığında altının aşağı yönlü risklerinin yukarı yönlü risklerden daha belirgin olduğu açık. Bu nedenle yükselişlerde açığa satış pozisyonları para kazandırabilir.
İkon-ok
9 Ocak 2018 Salı
Altın •
Altın baskı altında kalabilir
Altın fiyatları yükselmeyi durduran emtia fiyatları ve düşmeyi yavaşlatan faizler nedeniyle bugünlerde bir miktar satış baskısı görmekte. Dolar endeksinin olası yükselişinin de etkili olduğu bu süreçte altının yükselişleri satış fırsatı olarak kalmaya devam edebilir. Öte yandan VIX endeksinin çok belirgin bir şekilde düşük kalmaya devam etmesi ve ABD’nin jeopolitik risklerinin Kuzey Kore-Güney Kore arasında başlatılacak görüşmeler sayesine azalması altının düşmesi için birer neden olarak gösterilebilir. Bu noktada belirsizlik hakim olacağından alım yapmak yerine yükselişlerde stoplu ve çok kısa metrajlı saçığa satış pozisyonları alarak para kazanmaya çalışmaya devam etmekte fayda var.
İkon-ok
Back to Top Back to Top