Altın

Altın Yorumları sayfamız Finansonline FX Uzman Analistleri tarafından forex yatırımcılarının piyasayı takip edebilmesi ve Altın Yorumlarına günlük, ücretsiz bir şekilde erişebilmesi için hazırlanmıştır.

21 Nisan Cuma
20 Nisan Perşembe
Altın •
1268’de ayı tuzağı olabilir
Dünkü seansta 1272 Dolar seviyesine kadar gerileyen ve bu seviyede destek bulan altın fiyatları düşüşünün teknik nedenlerden dolayı yerini bir süre yükselişe bırakacak Dolar’a bağlı olarak gerilemesini devam ettirmek isteyebilir. Ne var ki altında oluşabilecek bu düşüş sürecinin çok uzun sürmeyip teknik desteklerin çalışması beklenmeli. Zira hem emtia fiyatları yeniden yükselmek isteyebilir hem de VIX endeksinin düşüşü çok sınırlı olmayabilir. Bu gelişmelere bağlı olarak altındaki düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirmek faydalı olabilir. Bu noktada 1268 Dolar ayı tuzağı yaratacak seviye olarak düşünülebilir. Yani 1268 Dolar’ın ulaşılmasının hemen ardından ani yükselişler görülebilir.
19 Nisan Çarşamba
18 Nisan Salı
17 Nisan Pazartesi
Altın •
Altın alım fırsatı vermeden ve yükselmeden önce biraz geri çekilebilir
Dolar faizlerinin düşmesinin yanında Çin ekonomisiyle ilgili açıklanan ekonomik verilerin ekonomik büyümedeki yavaşlamanın durulduğunu göstermiş olması emtia talebinde artışa neden olabileceğinden enflasyon beklentilerini de bir arada tutuyor. Bu gelişmeler olurken hisselerde yükselişlerin görülebilecek olması Dolar’daki olası düşüşe de işaret ettiğinden altın fiyatlarının bu gidişte 1310 Dolar hatta belki de sonrasında 1330 Dolar’a kadar yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle hafta ve seans içinde düşüşlerde alım yapmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Alım denemeleri daha çok 1278 Dolar civarında oldukça güçlü olabileceğinden daha erken davranıp 1281 Dolar civarında da yakalamak olumlu sonuçlar verebilir.
14 Nisan Cuma
13 Nisan Perşembe
12 Nisan Çarşamba
11 Nisan Salı
10 Nisan Pazartesi
Altın •
Altın almak yine gerekli olacak
Geçtiğimiz hafta sonuna girerken bir ara çok belirgin bir yükseliş yapan altının ilerleyen günlerde çok hafif geri çekilmesinin ardından yeniden yükselmeye devam etmesini bekliyorum. Geçen hafta gördüğü 1271 Dolar seviyesinin yeniden ziyaret edilmesi amacıyla önce geri çekilip sonradan yükselecek altının bunu yapabilmesi için gerekli unsurlar Dolar faizlerinin artan enflasyonist baskıya rağmen düşük kalmaya devam etmesi ve Dolar’ı yükselten nedenlerin VIX endeksini de yükseltecek olmasıdır. Bugün Fed’den Yellen’in yapacağı açıklamalar bu süreci tetikleyebilir. Yani eğer Yellen bugünkü konuşmasında ekonomik faaliyetlerde oluşan artışa bağlı olarak gelişen enflasyonist baskılara rağmen yakın gelecekte ekonomik büyümeye sürdürülemez kılan risklerin de arttığına işaret ederse o zaman altının düşüşü sonrasında yeniden alımlar gelecektir. Bu aşamada altın almak için 1248 Dolar seviyesini beklemek ve alım durumunda 1265 Dolar’ı hedeflemek gerekir.
7 Nisan Cuma
6 Nisan Perşembe
5 Nisan Çarşamba
4 Nisan Salı
3 Nisan Pazartesi
31 Mart Cuma
30 Mart Perşembe
29 Mart Çarşamba
28 Mart Salı
27 Mart Pazartesi
24 Mart Cuma
23 Mart Perşembe
22 Mart Çarşamba
21 Mart Salı
20 Mart Pazartesi
17 Mart Cuma
16 Mart Perşembe
Altın •
Enflasyon beklentileri yükselirken, faizlerin düşüşü altını yükseltir
Dolar’ın dünkü düşüşü ve faizlerde yaşanan belirgin geri çekilme bir yana Yellen’in Fed Fund’lardaaki dalgalanmalardan bahsetmesi ve faiz politikalarının ekonomik verilere bağlı olarak değiştirebileceğini belirtmiş olması önümüzdeki dönemde faiz artırışı beklenirken kimi zaman piyasanın şaşıracağını göstermiş olması altını yükselmesini tetikledi. Bunun anlamı ABD’de enflasyon riski artmışken Fed’in faizleri artırmayabilecek olması altının yükselmesi için çok geçerli bir neden olarak karşımızda. Bu süreçte bir yıllık Sıfır Kuponlu Enflasyon Swap verilerine aktığımızda enflasyon beklentileri artarken faizlerin gerilemiş olması altın fiyatındaki düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini gösteriyor.
15 Mart Çarşamba
14 Mart Salı
13 Mart Pazartesi
10 Mart Cuma
Altın •
Altının yükselişi gecikebilir
Dolar faizlerinin belirgin şekilde yükselişine devam etmesi ancak aynı zamanda hisse senedi piyasalarının durgun kalıp VIX endeksinin de sınırlı artmış olması altının düşmesini tetikleyen ana unsurlar olarak karşımızda. Ne var ki bu unsurların geri dönüşü çabuk olabilir ve aynı zamanda emtia fiyatlarında da belirgin yükselişlerin oluşması için ortamın olgunlaştığı bir ortamda altının konsolide olması beklenebilir. Bugünlerde yukarı yönlü hareketleri takiben düşüler olacaktır. Ancak altını konsolidasyon sürecinde yatay dalgalanmanın biraz sürmesini bekliyorum. Bu durum bir hafta kadar sürebilir ve sonrasında altında daha belirgin yükselişler olabilir. Şu aşamada daha yatay bir ortamda hafif de aşağı meyilli bir piyasa görebiliriz.
9 Mart Perşembe
Altın •
Emtia piyasaları altına destek verebilir
Dolar faizlerinin yükselmeye devam etmesi şu aşamada Dolar üzerinde çok etkili olmadı ama altın üzerinde bir satış baskısı yarattı. Aslında Dolar faizlerinin yükselişi Dolar’ı yükseltmeyişi yakın bir zamanda piyasanın kağıt varlıklardan kaçabileceğinin bir ifadesi olarak algılanabilir. Bunu Standard and Poors’un küresel ekonomik büyümeyle ilgili olan kaygılarını dile getirmesinden de görebiliriz. Diğer taraftan emtia piyasaları yeniden gündemde ve bir yükseliş sürecinin başındayız. Bu durum 2013’ten önceki dönemde olduğu gibi emtiaları ve buna paralel olarak altının yükselmesine neden olabilir. Bu noktada kritik seviyelere yakınken piyasanın altını düşüşlerini takiben alım için hazır bekleyeceğini düşünüyorum. Bu aşamada 1200 Dolar’ın hemen altındaki seviyeler kısa vadeli alım için uygun olabilir.
8 Mart Çarşamba
7 Mart Salı
6 Mart Pazartesi
Altın •
Altın bir daha düşerse alım için değerlendirebilir
Geçen hafta 1223 Dolar’ın biraz altına kadar yaşanan düşüşten sonra altının yeniden yükselerek 1233 Dolar’a kadar yükseldiğini gördük. Bu gelişmeyi tetikleyen nedenler arasında Dolar’ın olası düşüşü, emtialardaki yükselişler var. Ne var ki aynı zamanda VIX endeksinin yükselmekten uzak hareket ediyor olması altının daha da yukarılara gitmesine engel oluştururken Dolar’ın satış baskısı altında kalmaya devam edebilecek olması altın bir miktar daha yükselme potansiyelinin var olduğunu göstermekte. Bu açıdan değerlendirildiğinde VIX’in düşük olmasıyla birlikte bugün ve hafta içinde altında yeniden düşüşler olabilir. Şayet bunlar olur da eğer emtialarda bir gerileme yaşanmazsa altının düşüşleri yenir alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Bunun için 1225 Dolar seviyesi yine bir alım için fırsat olabilir.
3 Mart Cuma
2 Mart Perşembe
1 Mart Çarşamba
28 Şubat Salı
27 Şubat Pazartesi
24 Şubat Cuma
23 Şubat Perşembe
22 Şubat Çarşamba
21 Şubat Salı
20 Şubat Pazartesi
Altın •
Altında kısa vadeli satış baskısı oluşabilir
Emtia fiyatlarının genel olarak satıcılı olduğu ancak Dolar’ın da aynı dönemde düşme eğiliminde olduğu bir zamanda altının çok fazla düşmesi kolay olmaz. Altın piyasasında alım pozisyonlarını belirgin şekilde yüksek olması altının yükselişine ışık tutarken öte yandan enflasyon beklentilerinin kısa vadede zayıflamış olması ve faizlerin düştüğü yerden teknik toparlanma yapabilecek olması altının kısa vadedeki yükselişlerini sınırlandırabilir. Bu nedenle bugünlerde alın almak yerine yükselişlerde satış yapmak daha uygun olabilir. Ne var ki orta ve uzun vadede yükseliş beklediğimden kısa vadedeki yapılacak satışların kısa metrajlı ve stoplu olmasında fayda var.
17 Şubat Cuma
16 Şubat Perşembe
15 Şubat Çarşamba
14 Şubat Salı
13 Şubat Pazartesi
Back to Top Back to Top