Ham Petrol

Forex Ham Petrol Yorumları Uzman Finansonline FX Analistleri tarafından hazırlanmaktadır. Günlük ve ücretsiz olarak Ham Petrol yorumlarımızı takip edebilirsiniz.

21 Nisan Cuma
20 Nisan Perşembe
Ham Petrol •
Benzin stokları, hisse senetleri ve petrol ilişkisi
Son iki haftadan beri açıklanan petrol stoklarındaki düşüş petrolün yükselişini destekleyen bir unsur olsa da, ekonomik faaliyetlerin yavaşlama riskinin belirmeye başlamış olması petrol üzerinde satış baskısı yaratıyor. Ekonomik faaliyetlerin yavaşlama beklentisi aynı zamanda beklentilerin çok üzerinde artan benzin stoklarından da görülmekte. Zira piyasadaki haberlere bakıldığında benzin stoklarındaki belirgin yükseliş nedeniyle petrol fiyatında düşüş olduğu gözlemlendi. Bu durum petrol işleyicileri açısından olumsuz bir durumken hisse senedi piyasalarında da baskı yaratabilir. Ancak hisselerde şu aşamada böyle bir baskının oluşmayışı petrolün bugün özelinde düşüşlerde alınmasını gerektiren bir unsurdur.
19 Nisan Çarşamba
18 Nisan Salı
17 Nisan Pazartesi
14 Nisan Cuma
13 Nisan Perşembe
12 Nisan Çarşamba
11 Nisan Salı
10 Nisan Pazartesi
7 Nisan Cuma
6 Nisan Perşembe
5 Nisan Çarşamba
Ham Petrol •
Petrol aşağıda da yukarı da fırsatlar sunuyor
Petrolün elde tutma getirisinin yükselme eğiliminde olması petrolün son iki hafta içindeki yükselişi açıklayan en önemli unsur olsa da görünüşte OPEC’in petrol üretiminde kesinti yapıp yapmayacağı önemliymiş gibi görünüyor. Oysa petrolün yükselişindeki kararlı görüntü ele alındığında OPEC’in kararsız tutumunun fiyatlara yansımadığı açık bir şekilde görülebilir. Bu aşamada petroldeki yükseliş daha çok ekonomik unsurlara göre belirleniyor olması bugün Fed’in tutanaklarının petrol fiyatını da etkileyeceğini söylemek mümkün. Fed tutanakları ekonomi olumlu bir sürece işaret edebilecek olduğundan yakın vadede oluşabilecek düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir ancak son dönemde yaşanan yükselişin süreklilik arz etmesi kısa vadede yükselişleri takiben satışların da oluşması için gerekli teknik ortamı hazırlamış görünüyor. Bu nedenle yükselişleri takiben yapılacak satış denemelerinin de para kazandırması oldukça mümkün. Bunun için aşağıda 50,50, yukarıda 52,10 seviyeleri sırasıyla alış ve satış yapmak için iyi seviyelerdir.
4 Nisan Salı
3 Nisan Pazartesi
31 Mart Cuma
30 Mart Perşembe
29 Mart Çarşamba
28 Mart Salı
27 Mart Pazartesi
24 Mart Cuma
23 Mart Perşembe
22 Mart Çarşamba
21 Mart Salı
20 Mart Pazartesi
17 Mart Cuma
16 Mart Perşembe
15 Mart Çarşamba
Ham Petrol •
Petrol düşüşlerde talep görür
Petrol stokları yükselmeye devam ederken petrolün elde tutma getirisindeki düşüşün yavaşlamış olması petrol fiyatlarının bugün bir miktar yükselmesine izin verebilir. Bu noktada Dolar’ın ne yapacağını da ön görmek gerekiyor. Eğer Dolar Fed’in alçılayacağı faiz kararı ve diğer ekonomik verilere bağlı olarak gerilerse bu durum petrolün yükselişini sadece kolaylaştırır. Bugün ABD’den açıklanacak diğer bir önemli unsursa petrol stokları olacak. Petrol stoklarında görülebilecek olası bir düşüş de petrolün yükseliş nedenlerini artırabileceğinden, böyle bir verinin açıklanması durumunda düşüşlerde alım yapmak faydalı olacaktır. Bunun için 47,30 Dolar seviyesini uygun olabilir.
14 Mart Salı
13 Mart Pazartesi
10 Mart Cuma
9 Mart Perşembe
8 Mart Çarşamba
7 Mart Salı
6 Mart Pazartesi
3 Mart Cuma
2 Mart Perşembe
1 Mart Çarşamba
28 Şubat Salı
27 Şubat Pazartesi
24 Şubat Cuma
23 Şubat Perşembe
Ham Petrol •
Petrol 55,30 civarında satılabilir
Petrol fiyatlarının bir adım geri iki adım ileriye gittiği bir süreçteyken dün yaşanan gerilemenin ardından bugün yeniden yükseliyor olması muhtemelen bugün açıklanacak petrol stoklarının gerileyebilecek olmasından kaynaklı. Petrol stoklarının son haftalarda oldukça yüksek seviyelere gelmiş olması petrolün düşüşünü tetiklemesi gerekirken küresel ekonomide yaşanan hareketlenme petrol talebinin de artmasına neden olabilir. Bu dengeleyici unsur ve petrol elde tutma getirisi ele alındığında petrolün önü açık görünüyor. Ne var ki eğer petrol stoklarında bugün de yükseliş olduğu tespit edilirse o zaman piyasa petrolü daha aşağıdan almak üzere 55,30 civarında yeniden satmak isteyecektir.
22 Şubat Çarşamba
21 Şubat Salı
20 Şubat Pazartesi
Ham Petrol •
Petrol yükselmeden önce bir miktar gerileyebilir
Petrol stoklarının ardı ardına yükselmeye devam ettiği bir dönemde OEC’in petrol üretimini ön gördüğünden bile fazla kısabildiğinin görülmesi petrol fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Öte yandan aynı gelişmelere bağlı olarak petrolün elde tutma getirisi yükselmeye devam ederken Dolar’ın düşme eğiliminde olması da bu süreci destekleyen unsurlar arasında. Bu gelişimlerin terse dönme ihtimalinin arttığı bir döneme yaklaşırken petrolün de gerilemesi mümkün olabilir. Bu durumda oluşabilecek düşüşün yine de çok belirgin olacağını sanmıyorum ancak alım için güzel bir fırsat oluşturacak bir düşüş olacağını söylemek mümkün. Olası düşüşün 52,30 civarında son bulmasın beliyorum.
17 Şubat Cuma
16 Şubat Perşembe
15 Şubat Çarşamba
14 Şubat Salı
13 Şubat Pazartesi
Back to Top Back to Top