Dolar / Türk Lirası Yorumları

QNB Finansinvest Uzman Analistleri tarafından Dolar Türk Lirası yorumları siz değerli yatırımcılarımızın ücretsiz ve günlük olarak takip edebilmesi için hazırlanmaktadır.Forex piyasalarını takip edip, Dolar Türk Lirası yorumlarından ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

28 Nisan Cuma
27 Nisan Perşembe
Dolar / Türk Lirası •
TCMB’nin faiz kararı kısa vadede alım fırsatı olarak değerlendirilir
Türkiye’de kabine değişiklikleri ön görülürken, referandum sonrasında yaşanan gelişmelere baktığımızda, piyasalarda azalan belirsizlikler ve TCMB’nin dünkü kararıyla geç likidite penceresini 50 baz puan artırmış olması TL’nin değer kazanmasına neden oluyor. Bu aşamada kurdaki düşüşler devam etse de bu gelişmelerin ikincil etkileri kurun yükselişine neden olabilir. Bir diğer deyişle, TCMB’nin faiz artırımını enflasyon risklerindeki artış olarak değerlendirecek olursak, bir sonra açıklanacak enflasyon verisinin düşünülenden daha da fazla artmış olabileceğini gösteriyor. Bunu destekleyen diğer verilerin bu hafta içinde açıklandığını söyleyebilirim. Örneğin yükselen tüketici güveni ve artan kapasite kullanımı Türkiye’nin ithalat talebini artırdığı gibi aynı zamanda fiyatların da artışına ışık tutan gelişmeler olarak göze çarpıyor. Yakın zamanda Türkiye’nin iç siyasi istikrarı devam etse de dış siyasetindeki istikrarsızlıklar varlığını sürdürmeye devam ederken Türkiye’nin Kuzey Irak ve Suriye’deki operasyonları savaş riskinin varlığını sürdürmesine neden olduğundan TL’nin çok fazla değer kazanması kısa vadede zor gözüküyor. Bu nedenle TCMB’nin faiz artırımı kısa vadede düşüşler yaratırken bana kalırsa bunları sonrası için güzel birer alım fırsatı olarak değerlendirilmelidir. Bu noktada 3,55 altındaki seviyeler kısa metrajlı ve kısa vadeli alım fırsatlar verecektir.
26 Nisan Çarşamba
Dolar / Türk Lirası •
Dolar /TL cephesindeki düşüşler alımı gerektiriyor
Bugünlerde Türkiye siyasetiyle ilgili çok belirgin gelişmeler yokken Dolar kurundaki geri çekilme tamamıyla Dolar’ın uluslararası piyasalarda düşmesinden kaynaklanıyor. Dün ABD’den açıklanan tüketici güven endeksinin beklentilerin altında kalmış olması Dolar’a baskı yapıca TL’nin göreceli olarak değer kazancı olduğu görüldü. Bugün TCMB’nin piyasayı etkileyecek faiz kararı açıklanacak. Büyük olasılıkla bir değişim olmayacağı öngörülüyor. Hal böyle olunca TCMB’nin faiz kararı sonrasındaki açıklamaları izlemekte fayda olacak zira gelecek açıklamalarda ekonomik faaliyetlerdeki artıştan söz edilecek olursa, o zaman TL’nin değer kazancından çok değer kaybı söz konusu olabilir. Bu durumda sepet kur yükselirken Dolar kurundaki olası yükseliş Dolar’ın uluslararası piyasalarda daha fazla gerilemesiyle mümkün olabilir. Şu aşamada Dolar faizlerinin yukarı yönlü bir çaba içinde olması Dolar’ın değer kazanmasını ön görmekte olduğundan TCMB’nin açıklamalarında ekonomik faaliyetlerde artış olduğundan söz edilecek olursa bu durum düşünülenin aksine TL olumlu değil olumsuz olacaktır. Bütün bu gelişmelerin ışığı altında kurun düşüşlerinde alım denemeleri yapmanın faydalı olacağını düşünüyorum.
25 Nisan Salı
Dolar / Türk Lirası •
Kurun düşüşleri alım fırsatı olmaya devam eder
Dün Türkiye’den açıklanan kapasite kullanımı ve imalat sektörü güven endeksinin yüksek gelmiş olması ilk etapta TL olumlu gözükse de bu tür verilerin olumlu gelmesinin ikincil etkisi genellikle tam tersi olabiliyor. Türkiye’de artan kapasite kullanımının ithalat talebini de artırdığı düşünülürse dün açıklanan verilerin çok olumlu algılanması yanlış olabilir. Yarın TCMB’nin açıklayacağı faiz kararı öncesinde piyasa Türkiye’nin birlikte artan işsizliğini ve enflasyonunu düşünüyor olacak. Bu ikilinin TL açısından olumsuz bir süreçte olması şimdilik TL olumsuz algılanabilir. Öte yandan dün açıklanan ve bugün açıklanacak ABD verilerinin Dolar olumlu gelmesi Dolar faizlerinin yükselişinin devamını getirebilir. ABD’den gelecek konut satışları, konut fiyatları ve tüketici güven endeksi beklentilerden olumlu gelirse, bu durum son iki gün içindeki ekonomi olumlu gelişmeleri teyit eder ve Dolar faizleri daha da belirgin şekilde yükselebilir. Bu durum beraberinde düşüşlerde Dolar kurunda alım yapmak anlamına geliyor. Sonuç olarak düşüşleri bekleyip 3,5630 civarında alım yapıp 3,60 üzerine kadar beklemek faydalı olacaktır.
24 Nisan Pazartesi
Dolar / Türk Lirası •
Kurdaki düşüş alım fırsatları yaratıyor
Türkiye’nin jeopolitik durumu ve Avrupa Birliğiyle olan sorunları nedeniyle TL baskı altında kalsa da Dolar’ın uluslararası piyasalarda geriliyor olması Dolar kurunun da gerilemesine neden oluyor. Bu gelişmeler devam ederken gelişmekte olan piyasalara para akışının ilerleyen günlerde hızlanması mümkün olabilir. Eğer böyle bir gelişme olursa Türkiye’ye olan para girişinin diğer rakiplerine oranla daha az olması muhtemel çünkü zaten değerlenmiş bir TL varken yeni yatırımları teşvik eden yeni bir hikâye oluşumu henüz ortada yok. Bu noktada TL’nin Dolar’a karşı değerlenmesi söz konusu olsa da bu durum Türkiye dinamiklerinden değil ABD ve küresel dinamiklere bağlı olarak gerçekleşir. Bugün Türkiye’den açıklanacak kapasite kullanım oranının bir önceki veriden daha yüksek açıklanacağını bekliyorum. Eğer böyle olursa TL üzerindeki baskılar artabilir. Bütün bu gelişmeleri ve Dolar’ın gece yarısındaki gerilemesi ardından teknik düzeltme yapabilecek olmasını dikkate aldığımızda kurun düşüşleri kısa vadede alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Bunun için 3,6070 seviyesini beklemek gerekebilir.
21 Nisan Cuma
20 Nisan Perşembe
Dolar / Türk Lirası •
TL baskı altında kalmaya devam eder
Yüksek Seçim Kurulu’nun referandumun iptaliyle ilgili ret kararı alması sonrasında referandumla ilgili tartışmaların sona ermeyişi TL üzerinde baskı yaparken Dolar cephesindeyse Dolar’ın başka nedenlerle baskı altında kaldığını görüyoruz. Trump’ın ekonomiyle ilgili gidişatın olumsuz olduğunu ima etmesi ve bu durumun ekonomik sürpriz endekslerinde de görülüyor olması Dolar üzerinde baskı yaratıyor. Ne var ki TL’nin üzerindeki baskıların Dolar üzerindeki baskılardan göreceli olarak daha fazla olması bugünlerde Dolar kurunun düşüşlerde alınmasını gerektiriyor. Eğer Türkiye’den bugün açıklanacak tüketici güveni düşük gelmezse kurun yükselmesi gündemde daha fazla belirginleşebilir. Bu durumda olası yükselişi engelleyecek tek unsur ABD’den açıklanacak istihdam ve öncü göstergeler verilerinin beklentilerin altında gelmesi olur ama sonuç itibarıyla düşüşlerde Dolar alınması gereken sürecin devam ettiğini söyleyebilirim.
19 Nisan Çarşamba
Dolar / Türk Lirası •
3,63’ün altı görülmesi durumunda alınabilir
İşsizlik ve enflasyonun aynı anda yükselmeye devam ettiği bir ortamda jeopolitik ve siyasi risklerin artıyor olması TL’ açısından olumlu bir durum değil. Dün Dolar’da yaşanan belirgin denilebilecek düşüş hareketi daha çok Dolar’ın uluslararası piyasalarda gerilemesinden kaynaklandı. Yarın Türkiye’den açıklanacak tüketici güveni ve devlet borç stok verileri kurun yön bulmasında etkili olabilir. Ancak daha çok yurtdışı ilişkilere bağlı olarak fiyatlanan Dolar kurunun aşağı yönlü hareket etmesi için kısa vadede çok bir yeri kalmadı. Bugün geçerli olmak üzere 3,63’ün altının görülmesi durumunda kısa metrajlı kar alımları için alım denemeleri yapılabilir.
18 Nisan Salı
Dolar / Türk Lirası •
TL’nin değer kaybı hız kazandı
Türkiye’nin özellikle Avrupa başta olmak üzere referandum sonrasında Batıyla ilişkilerinin gerilmesi TL’nin değer kaybetmesine ve kurun 3,70’in üzerine çıkmasına neden oldu. Öte yandan işsizlik ve enflasyonun aynı anda yükselmeye devam ediyor olmasının yarattığı olumsuz algının şu an olmasa da ilerleyen dönemde kredi derecelendirme şirketlerinin söylemlerine yansıyabileceğinden TL’yle ilgili artan endişeler ilerleyen günlerde kurun yükselmeye devam etmesine neden olabilir. Bugünlerde Dolar faizlerinin genel olarak düşme eğiliminde olması şimdilik kurun yükselişinin bugünden yarına daha yavaş olmasını bekletebilir. Ancak sonuç olarak kurdaki dün yaşanan yukarı yönlü momentum kurun bir noktada 3,73’e kadar yükselmesini sağlar. Kısa vadeli teknik düzetlmelerden para kazanmak için yükselişlerde kısa metrajlı satış pozisyonu almak üzere bu seviyeleri beklemekte fayda var.
17 Nisan Pazartesi
Dolar / Türk Lirası •
Referandumdan kurda en az hareket yaratacak sonuç geldi
Referandumdan “Evet” kararının çıkması sonrasında TL’nin güçlendiği görülüyor. Kıl payı denilebilecek bir şekilde bu kararın çıkmış olması ilerleyen sürecin tartışmalı ve zor geçeceğine işaret ettiğinden Türkiye’nin batıyla ilgili çekişmelerinde artış görülebilir. Bu da öğle saatlerine kadar TL’nin değerlenmesinin ardından yeniden değer kaybetmesi anlamına geliyor. Yeni haftaya fiyat boşluğuyla açılmış olan kurun ilerleyen saatlerde 3,6350-3,65 arasındaki boşluğu kapatacağını söyleyebilirim ancak sonrasında yani öğleden sonraki saatlerde kurda yine düşüş görülebilir. Bu referandumun TL üzerinde en az etkisi olacak şekilde tamamlanmış olması piyasaların yeniden ortalama fonlama faizi ve dolar endeksine yönelerek bu bilgiler ışığı altında yeni kararlarını vermesini sağlayabilir.
14 Nisan Cuma
Dolar / Türk Lirası •
Referandum hafta sonuna nasıl girmeli?
Dolar’ın küresel ölçekteki değeri birçok farklı etken tarafından belirlenirken Türk Lirası’nın değeri referandum beklentilerine göre belirleniyor. Bu durum TL açısından gelişmeleri riskli kılarken Dolar’ı etkileyen unsurların geniş bir alana yayılmış olması paritedeki olası dalgalanmayı artırabilir. Bu nedenle referandum öncesinde çok yüklü pozisyonla girilmemeli ve hatta hiç pozisyonla girilmemesi daha iyi olacaktır. Eğer mutlaka beklentinizi piyasaya koymak istiyorsanız bence yapılacak en iyi şey ya çok düşük seviyelerde ya da çok yüksek seviyelerde sırasıyla alım ya da satım emirleri çalıştırmak daha iyi olacaktır. Bunun için 500 baz puan kar amacıyla 3,45 civarında alım ya da 3,85 civarında satış çalıştırmak uygun strateji olarak düşünülebilir.
13 Nisan Perşembe
12 Nisan Çarşamba
11 Nisan Salı
10 Nisan Pazartesi
Dolar / Türk Lirası •
Kur referandum, Suriye ve Fed ekseninde yön bulur
Uzun bir süredir gündemde olan Cumhurbaşkanlığı sistemiyle ilgili yapılacak referandum haftasına başlarken Dolar’ın TL karşısında yükseldiği sürece devam ediyoruz. ABD’nin Suriye’de Türkiye tezlerine paralel askeri bir harekât içinde olması Rusya ile ilişkilerin gerilmesine neden olabilecek olsa da Türkiye’nin Suriye konusunda tehlikeli bir oyunu iyi yönettiğini gösteriyor. Dolayısıyla iç siyasi dinamikler TL olumsuzken, dış siyasi dinamikler şu an için TL olumlu. Ekonomik verilere bakıldığında ABD’de düşen işsizlik verisi sonrasında bugün Türkiye’den açıklanacak Şubat ayı sanayi üretimi verisi açıklanacak. Bugün ABD’den istihdam piyasası durum endeksi gibi önemli veri açıklaması olduğu gibi Fed başkanı Yellen’in beklenen konuşması da takip edilecek. Bugün Türkiye’den açıklanacak ve önemsiz olduğunu düşündüğüm sanayi üretimi verisi konusunda görüş belirtmem gerekirse, bu verinin düşük gelmesinin TL olumlu algılanacağı gibi aynı zamanda verinin düşük geleceğini de düşünüyorum. Ancak tekrar ediyorum, bu verinin TL üzerinde bugün çok belirgin bir etkisi olmayıp daha çok referandum, Suriye’ye ve Fed’den Yellen’in yapacağı açıklamalar ekseninde bir dalgalanma olacak. Bu dalgalanma sürecinin ilerleyen saatlerinde Dolar lehine olup, ancak sonrasında piyasanın Dolar’da satış yapmasıyla kurun gerileyerek TL lehine hareket etmesini bekliyorum. Kısacası seans içinde kurda yükseliş olur ve yine aynı seansta geri çekilmeler yaşanır. Bu noktada aşağıda 3,7050 yukarıda 3,7480 önemlidir.
7 Nisan Cuma
6 Nisan Perşembe
Dolar / Türk Lirası •
Referanduma 10 gün kala Dolar kuru
Türkiye’de yapılacak referandum yaklaştıkça strese giren piyasalarda yatırımcılar önlem almak amacıyla çok fazla TL almak tarafında değiller. Bu nedenle son dört günden beri kurun yükselişi Dolar/tl’nin 3,70’in üzerine kadar devam etti. Gelişmekte olan piyasalarında yerel para birimlerinin genel olarak düşük kaldığı bir dönemdeyken ABD’nin Orta Doğu projelerinde Türkiye olumlu gelişmelerin gerçekleşebilecek olması Türkiye’deki referandum sonrasına sarkabilir. Bu da 16 Nisan’dan sonra TL’nin değer kazanabileceği anlamına geliyor. Öncesinde kurun potansiyel olarak 3,77’ye kadar yükselmesi mümkün ancak onun ötesine gitmesi için belirsizliklerin artması gerekiyor. Ayrıca yaklaşan referandumla birlikte Türkiye sınırları içinde yapılan askeri operasyonların da etkisi TL’nin çok kolay değerlenmesini sağlamaz. Eğer kurda düşüş olursa, bu büyük oranda teknik bir geri çekilme olarak algılanmalı. Şimdilik kurun ana hareketi yukarı gözüküyor olsa da referandum sonrasına belirgin geri çekilmeler yaşanabilir.
5 Nisan Çarşamba
Dolar / Türk Lirası •
Kurdaki yükseliş 3,69-3,70 aralığında sınırlanır
Türkiye’nin genel ekonomik durumunun iyi olmayışı, yaklaşan referandum ve gelişmekte olan ülkelere para girişinin azalmış olması TL’nin gerilemesine neden olurken Dolar’ın yeniden yükselme ihtimalinde görülen artış dünkü seansta kurun yükselmesine neden oldu. Bugün ABD’den açıklanacak Fed tutanakları piyasanın odağında olacağı için Türkiye özelindeki gelişmeler çok belirgin olmadıkça kuru etkilemeyecektir. Fed’in söylemleri eğer Dolar olumlu bir gerilemeye işaret edecek olursa ki bu istihdam bacağında mümkün olabilir, o zaman Dolar’ın uluslararası piyasalarda bir miktar daha değer kazanmasıyla birlikte kurun 3,69’a kadar yaklaşacağını ancak emtia fiyatlarının yükselişiyle birlikte Dolar’da görülecek yavaşlamayla birlikte kurun yükselişinin 3,69-3,70 aralığında yavaşlayacağını düşünüyorum.
4 Nisan Salı
3 Nisan Pazartesi
Dolar / Türk Lirası •
Enflasyon yüksek gelirse düşüşleri bekleyip alım yapmak gerekir
Bugün Türkiye’den enflasyon, imalat sektörü büyüme ve ihracat verileri açıklanacak. Uzun bir süredir Dolar güdümünde ve Türkiye’nin jeopolitik meseleleriyle yön bulan kurun ilerleyen günlerde aynı dinamiklere dönmesinden önce bugünkü veriler ve haftanın ilerleyen günlerinde ABD’den açıklanacak onca önemli ekonomik veri kurun da belirlenmesinde öncü olacak. Bugün açıklanacak enflasyon verileri istihdamın azaldığı bir dönemde eğer yüksek açıklanacak olursa, TL açısından hiç olumlu olmaz. Öte yandan büyümenin de enflasyonla birlikte olduğunun teyidi haline gelmiş olur. Buradan yola çıkacak olursak ABD verilerinden bağımsız olarak Türkiye’den açıklanacak enflasyon ve PMI verileri yüksek gelirse, bu durum TL açısından olumlu olmayacak ve kur yükselecektir. Açıklanacak verilerin bu şekilde gelmesi durumunda piyasanın önce ters hareket yapmasını bekleyip düşüşleri takiben alım denemeleri yapmanın uygun strateji olduğunu düşünüyorum. Bu noktada alım için 3,61 TL seviyesi alım gerçekleştirmek için beklenebilir.
31 Mart Cuma
Dolar / Türk Lirası •
Türkiye’nin büyüme senaryolarına göre kur ne yapar?
Yaklaşan referandumla birlikte artan spekülasyonlar kurda dalgalanmalara neden olurken bugün Türkiye’den açıklanacak büyüme verileri ve başta Güney Afrika Cumhuriyeti olmak üzere gelişmekte olan piyasalarda yaşanan gelişmeler TL’nin dalgalanma dinamiklerini etkiliyor. Beklentilere göre Türkiye ekonomisinin yüzde 2,3 büyümesi beklenirken bu rakamın üzerinde gelecek bir açıklama, enflasyonun yükselişinden kaynaklanan bir durum olarak algılanacağı için TL’nin değer kaybetmesine yani kurun yükselmesine neden olur. Beklentilerin altında gelmesi durumunda kurda bir miktar düşüş görülebilir ancak büyümenin çok yavaş olmaması gerekir. Dolayısıyla yüzde 2,1’in altında bir veri gelirse kur yükselir. Yüzde 2,1 – 2,4 arasında bir açıklama gelirse kurda düşüş olur. Ancak yüzde 2,5 ve üzerinde gelecek rakamlar kuru yükseltir.
30 Mart Perşembe
Dolar / Türk Lirası •
Kurda kısa vadeli geri çekilme olabilir
Türkiye’de 16 Nisan referandumu öncesinde gerilemesinin ardından geçen hafta sonu itibarıyla yeniden yükselmeye başlayan kurun ilerleyen günlerde yükselme ihtimali belirginleşiyor. Bu aşamada çok kısa vadede 3,63’lü seviyelere kadar gerileyebilecek kurun daha sonra yeniden 3,70’in üzerine kadar gitmesi mümkün. Düşüş sürecinin devam edebilmesi için haftalık kapanışların 3,59’un altında olması gerekir. Yarın açıklanacak büyüme verileri öncesinde bu kolay olmayabilir. Hatta yarın açıklanacak büyüme verileri beklentilerin altında da kalabilir Şayet büyüme verisi eğer enflasyon kaynaklı değilse, o zaman büyük olasılıkla beklentilerin altında gelebilir ancak beklentilerin üzerinde gelmesi durumunda belli kalemlere bakılarak, örneğin enerji ve gıda fiyatlarındaki değişimler göz önünde bulundurarak büyüme verilerini analiz etmeliyiz. Bunu anlamak için de enerji ve gıda hariç fiyat verilerinin büyüme verisiyle ilişkisiz olduğu izleniminin olup olmadığını görmek gerekecek. Yarına kadar piyasada düşüşler görülebilir. Şu aşamada düşüşler alım fırsatı olmaya aday gözüküyor.
29 Mart Çarşamba
28 Mart Salı
27 Mart Pazartesi
24 Mart Cuma
23 Mart Perşembe
22 Mart Çarşamba
Dolar / Türk Lirası •
Yükselişleri takiben yeniden satış baskısı oluşur
Türkiye’den bu hafta içinde açıklanan az veri olsa da Dolar’ın dalgalanması ve TL bacağındaki gelişmeler kurun volatilitesini yüksek tutuyor. Dünkü seansta bir ara 3,60’lı seviyelere kadar geriledikten sonra çabuk bir şekilde toparlanan kurun bugün yeniden 3,63’lerde tutunduğunu takip ediyoruz. Son zamanlarda dünyanın genelinde enflasyon korkusu varken gelişmekte olan piyasalara para akışının daha kolay olması TL’nin değerlenme sürecinde olmasını gerektirebilir. Bu aşamada Dolar’ın aşağı yönlü hareketini de düşündüğümüzde, bu gelişmelerin kurda satış baskısını yakında artırabileceğini işaret ediyor. Bu nedenle bugün için söylemek gerekirse yükselişleri takiben satış yapmak faydalı olabilir.
21 Mart Salı
Dolar / Türk Lirası •
Kur dar alanda sıkışmaya başlar
Dünkü seansta Moody’s’in yaptığı negatif görünüm revizyonunun neden olduğu olumsuz etki Türkiye’den para çıkışını tetiklemediği için kurda belirgin bir yükseliş olmadı. Bu durumda şu belli oldu ki kur 16 Nisan’a kadar nispeten daha dar bir bant hareket içinde ancak çok düşmeden hareket edecektir. TCMB’nin faizlerin yükselmesine neden olacak girişimlerde bulunması TL’nin korunmasını sağlarken Dolar’ın uluslararası piyasalarda genel olarak gerileme eğiliminde olması kurun yükselişini sınırlı tutar ama 16 Nisan öncesi düşüş de kolay olmaz. Buradan hareketle kısa vadeli yaşanacak düşüşleri takiben teknik düzeltmelerin kolaylaşacağı bir ortamda düşüşlerde alıp kısa hareketleri takiben satmak para kazandırabilir.
20 Mart Pazartesi
Dolar / Türk Lirası •
Kurdaki yükseliş neden sınırlı kalır?
Moody’s Türkiye’nin kredi notunu negatif izlemeye aldı. Bugünün en çok konuşulan konusu bu ancak daha önemli olarak hükumetin enflasyon baskılarını azaltmaya çalışırken istihdamın artırılmasına yönelik de girişimleri var ve bütün bu süreçte TCMB faizlerin artışına izin verir bir politika takip ediyor. Bunun anlamı TCMB Türkiye’nin içinde bulunduğu durumda eğer enflasyon artmaya devam ederse faizleri artırmaktan kaçınmayacak. Bu TL açısından olumlu bir gelişme olduğundan piyasanın baktığı gerçekler ne Moody’s ne de diğer kredi derecelendirme kuruluşlarının yağacağı açıklamalar olacak. TL faizleri enflasyona oranla hızlı artmaya devam ederse TL’nin değer kaybı sınırlanır ve kurdaki yükselişler de sınırlı kalır. Öten yandan Dolar’ın uluslararası piyasalarda gerileme eğiliminde kalacak olması Dolar kurunun hafta içindeki yükselişlerini dar alanda sıkıştırır.
17 Mart Cuma
Dolar / Türk Lirası •
Kurdaki düşüş kalıcı olmayabilir
Dün TCMB’nin yaptığı likidite penceresi faiz artırımı piyasada TL’nin sıkılaştırılarak fonlama maliyetlerinin artması ve bu sayede zaten az olan ithalat talebinin daha da azaltılmasın için atılmış bir adım olarak düşünülebilir. Fed’in faiz artırımı sonrasında TCMB’nin bu hamlesi kurun yükselişlerine engel olmak amacıyla atılmış bir adımken bu aşamada hükûmetin de bu noktada kurun daha fazla yükselmesini istemediğini ortaya koyuyor. Ne var ki Türkiye’nin içinde bulunduğu jeopolitik ve politik durumlar riskin arttığına işaret ederken bu hafta sonuna girerken TL’deki değer kazancının durulacağını göstermekte. Bu nedenle sena isçindeki düşüşlerde kısa metrajlı alım denemeleri yapmak uygun olabilir. İlk alım denemesi 3,58 3,59 aralığında yapılabilir.
16 Mart Perşembe
Dolar / Türk Lirası •
Fed’in faiz artırmasına rağmen Dolar neden düştü?
Fed büyüme beklentilerine, ekonomik güvene ve olası risklere bakıyor. Fed para politikası komisyonu başkanı Yellen Fed Fund’ların temel politika aracı olarak kullanılacağını ve Fed Fund’ların değişimlerini kullanarak politikalarını beklentilere göre yönlendireceğini söyledi. Bunun anlamı, eğer İleride ekonomik büyümede bir yavaşlama olabileceği ön görüsü oluşursa o zaman fed fund’ların yükselişi sürekli olmayabileceği faiz artışının zamana yayılacağıdır. Bu söylemleri Trump’ın vergi indirimleriyle birleştirdiğimizde ABD’de parasal daralma düşünüldüğü gibi olmayacak. Bu da Dolar’ın düşüşü anlamına gelir. Trump’ın askeri harcamalara ağırlık veri sosyal harcamaları azaltacak olması da ABD’nin bütçe riskinin artacağı anlamana gelir. Bütün bu gelişmeler Dolar’ı düşürür, altını yükseltir ve emtia fiyatlarının artmasına neden olur. Buradan Başlayarak bugün TCMB’nin vereceği faiz kararı yerel piyasalarımızda beklenen en önemli gelişme olacak. Hafta boyunca açıklanan ekonomik verilerimize bakıldığında enflasyon beklentileri artarken işsizlik ortalamasının artması TL olumsuzdu. Ancak istihdamla bakılması gereken asıl rakamlar önümüzdeki ayın rakamları olacak. Dolayısıyla bugüne geldiğimizde TCMB’nin faiz artırmayarak bu ayı pas geçmesi TL’nin yine değer kaybetmesine neden olabilir. Bu noktada eğer Türkiye’de durmaya yüz tutmuş iç ekonomiyi canlandırmaksa ama Dolar’ın baskılanması ve faizlerin az da olsa yükselmesi gerekir. Ancak TCMB bunun yükünü ticari bankalara yıkacak. Yani faizleri artırmayacak ancak bankalar arası piyasada faizler yükselecek. Bankalar kredi faizleri yükseltmezken fonlama maliyetleri yükselecek. Bu durumda da TL’nin değer kazanması mümkün olacaktır. Bu senaryoda kurun yükselişleri biraz zorlaşacak olduğundan genel olarak baskı altında kalmasını bekliyorum.
15 Mart Çarşamba
Dolar / Türk Lirası •
Bugün kuru neler yükseltir, neler düşürür?
Hafta boyunca Türkiye’den açıklanan enflasyon beklentisi beklentilerin üzerinde gelmiş olmasından sonra bugün açıklanacak işsizlik verisi daha da önem taşıyor. Enflasyon beklentisine göre normal şartlarda bugün açıklanacak işsizlik verisinin daha önce açıklanan %12,1’den daha düşük gelmesi gerekir. Böyle olmazsa o zaman Türkiye’de enflasyonun istihdam artışına bağlı olarak artabilecek talepten değil, kurun artışından kaynaklanabileceği sonucu ortaya çıkabilir. Bu nedenle bugün gelecek işsizlik verisinin daha önceki verilerden düşük olup olmadığını gördükten sonra hareket etmek gerek. Öte yandan bugün ABD’den gelecek faiz kararı da önemli. Fed’in büyük olasılıkla 25 baz puan artırması beklenebilir ancak bugün Fed’in faiz artırmaması gibi bir sürpriz yapması da bana kalırsa ciddiye alınmalı. Şayet faiz artırılmazsa, bu bana göre sürpriz olmasa da piyasanın genelinde sürpriz olarak algılanır ve Dolar uluslararası piyasalarda belirgin şekilde gerileyebilir. Bu da kura düşüşle yansıyabilir. Sonuç olarak bugün kurda bir düşüş olması için Türkiye’den açıklanacak işsizlik verilerinin daha öncekine göre düşük gelmesi ve Fed’in sonraki faiz artırımı için net bir tavır ortaya koyacak olmaması veya faiz artırmaması gerekir. Bunun dışındaki durumlarda hafif yükselen bir kur izleyebiliriz.
14 Mart Salı
Dolar / Türk Lirası •
ABD’nin enflasyon verisi kurda belirleyici olur, düşüşler sınırlı kalır
Dün Türkiye’den açıklanan cari işlemler dengesinin beklenenden olumlu gelmiş olması Dolar kurunun düşmesini sağlarken aynı zamanda Dolar’ın uluslararası piyasalardaki yatay hareketi kurdaki düşüşün sadece Türkiye dinamiklerinde olduğunu gösterdi. Bugün Türkiye’den bir veri açıklaması yok ancak ABD’den enflasyon verileri gelecek. Bu verilerin yarınki Fed faiz karar öncesinde yüksek gelmesi Dolar açısından olumlu olur ancak verinin düşük gelmesi Dolar kurunun biraz daha baskılanmasına neden olabilir. Açıklanacak verilere göre hareket etmek en doğrusu olacaktır. Ancak Türkiye’nin Avrupa Birliğiyle sorunla yaşıyor olması kurdaki olası düşüşlerin sınırlı kalmasına neden olacaktır.
13 Mart Pazartesi
Dolar / Türk Lirası •
TL’ye Türkiye ve ABD cephesinden bakış
Türkiye’de siyasetçilerin Avrupa’da yapmak istediği miting ve toplantılara engel olunmasıyla ortaya çıkan yeni gerginlikler TL’nin değer kazanmasını engellerken Dolar’ın uluslararası piyasalarda değer kaybettiğini görüyoruz. Geçen hafta sonuna girerken ABD’den gelen istihdam verileri genel itibarıyla Dolar olumlu gözükse de, bir süredir bahsettiğim gibi Dolar’ın yükselmesi çok kolay olmayacak, üstelik bu süreç Dolar’ın düşüş sürecinin de başlangıcı olacaktır. Bunun nedeni daha önce de belirttiğim gibi ABD’de yapılacak faiz artışının yapılacak vergi indirimlerine karşılık bir hamle olması nedeniyle teknik bir artırımdan öteye gitmeyecek olmasından kaynaklı. Küresel ekonomik gelişmelere bakıldığında Çin’in dış ticaret açığı vermiş olması Yuan’ın ve Dolar’ın peşi sıra düşeceğini gösterdiğinden Dolar’ın uluslararası piyasalarda yükselmesi kolay olmayacak. Bu süreçte 16 Nisan referandumuyla birlikte Türkiye’deki belirsizliklerin azalacak olması yakın bir süreçte kurun yükselişlerinin sınırlı olması gerektiğine işaret ediyor. Bugün Türkiye’den gelecek olan cari işlemler dengesi beklentiler dahilinde gerilemiş olabilir. TL’nin kendi dinamiklerinde gerilemesi için bu verinin beklenenden yüksek gelmesi gerekir. Bunun dışındaki dinamiklere bakıldığında hisseler ve mal fiyatlarında görülecek olası yükselişlerin Dolar’ı baskılamaya devam edeceğini düşünüyorum.
10 Mart Cuma
9 Mart Perşembe
Dolar / Türk Lirası •
3,70 civarında alıcılar birikir
Türkiye’nin Almanya ile olan ilişkilerinin bozulması üzerine çıkan haberler, Rusya ve ABD’nin birbirine düşman olsa da Suriye konusunda Türkiye’ye karşı bir politika izlediklerinin görülmesi Türkiye’nin risklerindeki artışı ortaya koyarken dün TL’nin genel olarak değer kaybettiği bir seans geçirdik. Bu gelişmeleri takiben TCMB’nin yakın bir zamanda yeniden faizlerle ilgili bir hamle yapması gerekebilir. Ne de olsa TL değer kaybederken sanayi üretiminde dün görülen yükseliş Türkiye’nin dış ticaret dengesini bozar nitelikteydi. Bugünlerde uluslararası hisse senedi piyasalarının düşmeyişi ancak buna karşın mal fiyatlarının düşmesi yakın bir zamanda hisse senedi piyasalarının gecikmeli olarak düşmesine neden olabilir. Bu durum genel olarak Dolar’ın düşüşüne engel olan bir faktör olduğundan kurdaki düşüşün de biraz zaman alması mümkün. Bu aşamada kurun düşüşü eğer zaman alacaksa o zaman 1-15 Şubat tarihleri arasında yaşanan bir düşüşe benzer düşüş görebiliriz. Ancak şu aşamada kısa vadede geri çekilmeler olur ancak bu geri çekilmeler sınırlı kalır. Kurdaki düşüşleri takiben 3,70 puan civarında yapılabilecek alımla en azından 50-60 puanlık bir kar elde etmenin mümkün olduğunu düşünüyorum.
8 Mart Çarşamba
Dolar / Türk Lirası •
İlerleyen günlerde kurda düşüş olabilirken bugün bir miktar yükseliş olabilir
Dün Türkiye’den açıklanan hazine nakit dengesinin belirgin şekilde hazine bütçesinin olumsuz etkilendiğini gösterdi. Bununla birlikte TL faizlerindeki yukarı yönlü hareketin gerçekleşebileceği beklentisi sayesindeyse TL’nin değer kaybı yerini değer kazancına bırakmış oldu. Geçen hafta TL’nin yaşadığı değer kaybı zaten 3,68’den itibaren biraz fazla reaksiyon olarak algılanabilir. Eğer bugün açıklanacak sanayi üretimi artışı bir önceki ayın altında kalırsa, o zaman bu durum daha önce açıklanan düşük istihdam verilerini teyit eder. O zaman düşen istihdam ortamında yükselen faizler şu aşamada TL açısından kısa ve orta vadede olumlu algılanabilir. Dolar/tl’yi etkileyen unsurlar arasında bir de Dolar endeksi cephesi ve emtia fiyatları var. Dolar endeksinde görülen yükselişler emtialardaki geri çekilmelerle devam edebilir ancak bunu kısa ömürlü bir süreç olmasını bekliyorum. İlerleyen günlerde emtialarda ve Dolar’da beraber gerçekleşebilecek bir gerileme olursa o zaman kurun düşüşü gündeme gelebilir. Benim beklentim biraz gecikmeli de olsa Dolar ve emtiaların birlikte gerileyecek olmasından dolayı ilerleyen günlerde kurdaki düşüş süreci belirginleşebilir. Bugün için söylemek gerekirse çok kısa vadede yukarı yönlü hareketler görülebilir. Örneğin yeniden 3,71’e yaklaşması durumunda seans içinde 3,69 hedefli satış denemeleri yapılabilir.
7 Mart Salı
Dolar / Türk Lirası •
Kurda yaşanabilecek sınırlı geri çekilmeler kısa vadeli alım fırsatı verir
Geçen hafta Trump’ın yaptığı konuşma sonrasında hisse senedi piyasalarında yaşanan yükseliş ve Dolar endeksinin kısmi yükselişi yeniden Trump’ın konuşma öncesindeki seviyelerine geri dönüyor. Bu gelişmeler devam ederken Dolar kurunun henüz gerilememiş olması geçen haftadan bu yana Türkiye’den açıklanan istihdam verilerinin düşüklüğü ve yaşanan jeopolitik gelişmelerden kaynaklı. Bugün Türkiye’den hazine nakit verileri, yarınsa sanayi üretimi verileri açıklanacak. Yaşanan son gelişmelere bakıldığında bugünkü hazine nakit dengesinin çok olumlu gelmeyip asıl olarak yarınki sanayi üretimi verilerinin TL olumlu gelmesi mümkün. Bu nedenle yarınki seansta Dolar faizlerini yükseltecek belirgin öneme sahip bir gelişme olmadığı sürece kurda bir miktar geri çekilme görülebilir. Ancak dün ABD’den açıklanan dayanıklı tüketim mal siparişlerinin beklentilerin üzerinde olumlu gelmiş olması bu hafta içinde açıklanacak diğer ekonomik verilerin de Dolar olumlu gelmesiyle paralellik gösterebilir. Bu da kurun düşüşüne engel olabilecek en önemli unsur olarak göze çarptığından Dolar kurunun bugün ve yarın çok belirgin şekilde gerilemeyip nispeten sınırlı düşüş sürecinde kalması mümkün. Bu nedenle her ne kadar daha sonradan ana yönü aşağı olarak teyit edileceğini düşünsem de çok kısa vadede, düşüşlerde kısa metrajlı alım denemeleri yapılabilir. Bunun için 3,68’li seviyeler uygun gözüküyor.
6 Mart Pazartesi
Dolar / Türk Lirası •
Dolar uluslararası piyasalarda baskı altındayken Dolar kurunda düşüler görülebilir
Trump’ın geçen haftaki konuşması sonrasında Fed’in Mart ayında faiz artırımı yapacağı neredeyse kesin gözüyle bakılmaya başlandığı için Dolar’ın uluslararası piyasalarda değer kazanacağı fikri olgunlaşmıştı. Buna bağlı olarak da Dolar kurunun yükseleceği beklentileri de aynı paralelde olgunlaşırken aslında kurdaki yükseliş dış etkenlerden yani Türkiye’nin iç siyasi gelişmelerinden kaynaklandı. Fed’in olası faiz artırımına rağmen Dolar’ın neden uluslararası piyasalarda yükselmesinin zor olduğunu geçen hafta ve öncesindeki raporlarda açıklamıştım. Yeniden söylemek gerekirse Fed’in yapacağı faiz artırımı vergilerin indirilmesini dengeleyecek bir unsur olmasından ve emtia fiyatlarının yükseleceği beklentisine bağlı olarak Dolar’ın yükselmesinin zor olduğunu açıklamıştım. Zira geçen haftadan beri örneğin Euro/dolar paritesi çok fazla düşemeden yeniden toparlandı. Aynı şekilde Dolar/yen paritesi yükseldiği 114’lü seviyelerden itibaren belirgin bir satış baskısı altında kaldı. Öte yandan hisse senedi piyasalarıyla yükselişine devam etti. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde uluslararası piyasalarda büyük ihtimalle düşme olasılığıyla karşı karşıya bir Dolar varken Dolar kurunun da düşme ihtimali az değil. Geçen haftaki yükseliş sonrasında eğer Türkiye’yi ilgilendiren iç ve dış siyasi gelişmeler olumsuz olmazsa Dolar kurunda geri çekilmeler görülmesi beklenebilir. Bu nedenle gün ve hafta içinde yükselişleri takiben eğer siyasi havada bir olumsuz durum yoksa kısa metrajlı satış denemeleri yaparak piyasaya girilebilir.
3 Mart Cuma
Dolar / Türk Lirası •
Enflasyon verileri düşük gelirse kurda gerileme yaşanır
Hafta içinde Türkiye’den açıklanan ihracat ve PMI verileri beklentilerden daha TL olumlu gelmiş olmasına ve Dolar’ın uluslararası piyasalarda nispeten az yükselmiş olmasına rağmen kurun belirgin şekilde yükseldiğini görüyoruz. Bugün Türkiye’den açıklanacak enflasyon verileri bu hareketin haklı olup olmadığını gösterecek. Eğer enflasyon rakamları beklentilerin altında kalacak olursa o zaman kurda belirgin bir düşüş hareketi görebiliriz. Ancak enflasyon verilerinin beklenenin üzerinde gelmesi kurdaki yükselişi 3,74’e kadar taşıyabilir. Burada enflasyon verilerinin açıklanmasına göre hareket etmekte fayda var. Yani haber çıktıktan sonra ters bir hareketin oluşumunu bekleyip yükselişlerde satış denemeleri yapılabilir. Şu aşamada alım yapmak çok riskli olur.
2 Mart Perşembe
Dolar / Türk Lirası •
Dolar kuru belirgin düşüşünü haftaya erteledi
Dolar kurunun uluslararası piyasalardaki gelişmelerin etkisiyle yükselmeye devam etmesi dünkü seansta da devam etti. 3,66 civarından gelen satışlarla dengelenen yükseliş hareketinin bugün Dolar’ın uluslararası piyasalarda çok az bir miktar daha satılmasıyla kurda az bir miktar daha düşüş olabilir. Ne var ki hafta sonuna girerken tüm hafta boyunca Dolar’da yaşanan yükseliş sürecinin devam edebilecek olması Dolar/TL ’nin düşüşlerinin sınırlı olmasına ve 3,50’ye kadar devam edeceğini beklediğim düşüş hareketinin önümüzdeki haftaya kalmasına neden olabilir. Bugün ABD’den haftalık istihdam verileri dışında bir veri yok. Türkiye’den yarın açıklanacak çok önemi enflasyon verilerinden önce kurun çok fazla gerilemesi bugün için kolay değil. Bu nedenle çok kısa vadede seans içindeki hareketlerden faydalanmak adına düşüşlerde kısa metrajlı alım denemeleri yapmak uygun olabilir. Ancak önümüzdeki hafta tam tersi bir stratejinin para kazandırabileceğini düşünüyorum.
1 Mart Çarşamba
Dolar / Türk Lirası •
Dolar/TL’de 3,66’lardan satış gelebilir
Dün Türkiye’den açıklanan dış ticaret ve turist girişi verisinin beklentilerden daha TL olumlu gelmesine karşın Dolar cephesindeki gelişmeler kurun düşüşünü engelledi. Dün Trump’ın yapmış oluğu konuşmada Fed’in Mart ayı faiz artırım olasılığı yükselince Dolar’ın uluslararası piyasalarda çok belirgin olmasa da bir miktar yükselmiş olması kurun da yükselişini tetiklemiş oldu. Daha önceki raporda da belirttiğim gibi bugünlerde Dolar cephesinde düşüşlerin görülebilecek olması ve bugün Türkiye’den açıklanacak olan OMI verilerinin daha önceki açıklanandan çok farklı olmayabilecek olması kurun dünkü yükselişinin ardından bugün gerilemesine neden olabilir. Bu aşamada 3,66’dan itibaren 3,63’in biraz altına kadar devam edebilecek bir hareket görebiliriz.
28 Şubat Salı
27 Şubat Pazartesi
Dolar / Türk Lirası •
3,6250 civarında satışlar belirginleşebilir
Geçen hafta Türkiye’de yaşanan siyasi gelişmeler ve TCMB’nin örtülü kur müdahalesi Dolar’ın piyasada bollanmasına neden olunca TL gelişmekte olan piyasalar içinde Dolar’a karşı olumlu ayrışan para birimlerinin başında oldu. Bugün ABD’den, haftanın ilerleyen günlerindeyse Türkiye’den açıklanacak ekonomik veriler ve siyasi gelişmeler kurdaki hareketlenmeyi belirleyecek. Özellikle yarın Trump’ın yapacağı açıklamalarda ABD’de yapılacak vergi reformları, bütçe planları ve alt yapı harcamalarıyla ilgili bilgiler ışığında Dolar uluslararası piyasalarda değerlenirken Dolar/TL kurunda da belirgin dalgalanmalara neden olacaktır. İlk etapta bugün ABD’den açıklanacak dayanıklı tüketim mal siparişleri etkisiyle kurda bir miktar gerileme olabilir. Zira ABD’deki ve uluslararası piyasalardaki gelişmeler değerlendirildiğinde emtia talebi artmış olsa da bunun dalgalı bir boyutta gerçekleşiyor olması bugün açıklanacak verinin beklentilerin bir miktar altında gelmesine neden olabilir. Böyle olursa kurun 3,6250 civarına kadar olan olası yükselişlerini takiben satış denemeleri yapmak faydalı olabilir.
24 Şubat Cuma
Dolar / Türk Lirası •
TL’nin değer kazanımları yavaşlar
Türk Lirasının belirgin şekilde değer kazandığı bir haftanın sonuna gelmişken Türkiye’den gelecek herhangi bir veri yok. Ancak ABD’den açıklanacak Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi kurun sınırlı da olsa hareketlenmesine neden olabilir. Bugünlerde ABD’deki hisse senedi piyasalarını yakından takip etmek gerekiyor. Hem borsaların gerileyebilecek olması hem de gelişen ülkelere giden para akışı beraberinde gelişmiş ülkelerdeki hisse düşüşlerini hızlandırabilir. Bu durum kısa vadede Dolar’ın bir miktar yükselişine sebebiyet verebileceğinden bugünkü düşüşlerde alım denemeleri yapmanın kısa vadeli alım pozisyonları açısından olumlu sonuçlar yaratacağını düşünüyorum.
23 Şubat Perşembe
Dolar / Türk Lirası •
Uzun vadeli bakış açısıyla kısa vadede Dolar kuru nasıl hareket edebilir?
Nispeten daha rahat bir iç siyaset, ABD’nin Türkiye’yle yeni bir Orta Doğu politikası izleyebilecek olması gibi unsurlar ülkeye olan para girişi ihtimalini artırırken TL’nin siyasi nedenlerden dolayı değer kazandığını görmek gerekiyor. Zaten TL’nin geçen aylar içinde kaybetmiş olduğu değer nasıl ki siyasi gelişmeler güdümünde olduysa, aynı şekilde siyasi gelişmelerdeki olumlu görünüm ister istemez az da olsa bir miktar TL’nin değer kazanmasını sağlıyor. Aslında TL’nin 3,0000’ın altındaki seviyelere yeniden ulaşması çok güç. Bu noktada olabilecek en düşük seviye 3,23’lerde iken yaşanan son düşüşün 3,58’lere kadar ulaşmış olmasının ardından daha fazla düşüş için potansiyel oldukça az. Belki ilerleyen günlerde 3,52’ye kadar devam eden düşüşler olabilir ancak uluslararası piyasalardaki gelişmeler dikkate alındığında şu aşamada yatırım yapılabilecek ülke sayısı artıyor. Yani Türkiye’nin diğer gelişmekte olan rakiplerinin Türkiye’den bir adım önde olması TL’deki değer kazancının son bulmasına yakın olduğunu gösteriyor. Öte yandan dün açıklanan kapasite kullanım oranında belirgin bir yükselişin olmayışı da TL’deki olası değer kaybı için bir neden oluşuyor. Bu noktada en azından kısa vadede kurdaki düşüşlerin çok fazla devam etmeyeceğini ve gerilemesi durumunda 3,55’li seviyelerden yapılabilecek bir alımın 3,63 civarında satmak üzere bir fırsat oluşacağını tahmin ediyorum.
22 Şubat Çarşamba
21 Şubat Salı
20 Şubat Pazartesi
Dolar / Türk Lirası •
TL’nin yükselişi sonrası ne olur?
TCMB’nin aldığı önlemler, TL faizlerinin yükselme eğiliminde olması ve ABD cephesinde Fed’in faiz artırım sürecini öteleyebilecek olması TL’nin Dolar karşısında güçlenmesine neden oldu. TCMB’nin reeskont uygulamasını daha etkin bir şekle sokması, TL cinsinden ödenmesine izin vermesi gibi unsurlar ihracatın arttığı bir dönemde ihracatçının borçları üzerinden para arzını artırıyor. Bir diğer deyişle para basmaksızın piyasaya sağlanan likidite TL açısından olumlu oldu. Bu sürecin devam etmesi belki bugün de devam edebilir ancak daha da düşük bir kur seviyesi oluşması için yeni olumlu gelişmelere ihtiyaç var. Bu da belki Dolar’ın uluslararası piyasalarda düşmesiyle mümkün olur ama şu aşamada görüntü buna müsait değil. Bu nedenle TL kurunda düşüşler görülebilir ancak olası düşüşlerin devamında alıcıların gelme ihtimali yüksek. Özellikle bugün Türkiye’den açıklanacak tüketici güven endeksinin beklentilerin altında gelebilecek olması bu süreci destekler. Bu aşamada ilk alım seviyesi için 3,59’lu seviyeler önemli.
Back to Top Back to Top