Sanal para ile risk almadan gerçek piyasa koşullarında hemen işlem yapmaya başlamak için

Dolar / Türk Lirası Yorumları

QNB Finansinvest Uzman Analistleri tarafından Dolar Türk Lirası yorumları siz değerli yatırımcılarımızın ücretsiz ve günlük olarak takip edebilmesi için hazırlanmaktadır.Forex piyasalarını takip edip, Dolar Türk Lirası yorumlarından ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

24 Nisan 2018 Salı
Dolar / Türk Lirası •
Dolar kuru düşüşlerde alınır
Yeni haftaya Dolar güdümünde başlayan Dolar kuru dünkü seansta Dolar endeksinin yükselişiyle birlikte yükseldi. Bugün ABD’den açıklanacak ekonomik verilerin Türkiye’den açıklanacak verilerden daha etkili olacağını ve bu bağlamda Dolar’ın düşüşlerinin zor yükselişlerinin kolay olacağını tahmin ediyorum. ABD’den açıklanan veriler son günlerde Dolar faizlerinin yükselirken verim eğrisinin yataylaşması Dolar olumlu surecin korunmasına neden olabilir. Bu da düşüşlerde Dolar alımı yapmayı uygun kılıyor. Türkiye’nin içinde bulunduğu seçim süresinin TL’ye pek yardımcı olacağını söylemek güç. Açığa satmak içince beklemek gerek. En azından 4,14 seviyesini bekleyiniz.
İkon-ok
23 Nisan 2018 Pazartesi
Dolar / Türk Lirası •
TCMB piyasayı takip edecek mi?
Geçen hafta açıklanan erken seçim önerisini TBMM’ye oylatma kararı sonrasında Türkiye’de kısa bir zaman içinde belirsizliklerin azalacak olması TL’nin değer kazanmasına neden olmuştu. Bu hafta gözler yine bu konuyla ilgili gelişmeler üzerinde olacak ancak aynı zamanda TCMB’nin açıklayacağı faiz kararının piyasayı asıl etkileyecek unsur olduğunu düşünüyorum. Bir süredir TL’nin değer kaybetmiş olması itibarıyla yükselen enflasyon ve Türkiye’nin artan riskleri düşünüldüğünde faizlerin artması beklenir. Ancak son dönemde olduğu gibi politika faizini değil gecelik geç borçlanma faizinin 100 baz puan artması gündemde. TL faizleri TCMB’nin kontrolü dışında zaten bir süredir belirgin bir şekilde piyasa tarafından yükselmiş ancak buna paralel bir karar alınmamıştı. Bu hafta TCMB’nin faiz artırması bu nedenle beklense de burada asıl olan piyasanın TCMB’yi değil, TCMB’nin piyasayı takip ettiği olgusudur. Bu nedenle TCMB’nin sırf bu yüzden 100 baz puan değil 50 baz puan faiz artırması gündemde olabilir ki bu da kurun yükseliş anlamına gelecektir. Dolayısıyla faiz kararını bekleyip görmeli ve sonradan ona göre hareket etmeli.
İkon-ok
20 Nisan 2018 Cuma
Dolar / Türk Lirası •
Dolar kuru seans içi yükselişleri takiben gerileyebilir
Son iki günden beri Dolar endeksinin yükselişi ve TL’nin değer kazanmasına neden olan faktörlerin etkisinin azalmış olması Dolar kurunun yükselmemesine neden oluyor. Bu sürecin hafta sonuna girerken devam etmesi gündemde olabilir zira Dolar endeksinin yükselmeye devam etmesi ve erken seçimin neden olduğu belirsizlik durumu kendisini göstermeye devam edecek. Bu bağlamda kurda yükselişler olur ancak şunu da belirtmekte fayda var ki kurun yükselişleri takiben açığa satışların yapılması da gündemde olabilir çünkü önceki gün oluşan aşağı yönlü momentumu besleyecek yeni faktörler gündeme gelebilir. Bu noktada 4,06 ve üzerindeki seviyelerde yapılacak açığa satışların para kazandıracağını tahmin ediyorum.
İkon-ok
19 Nisan 2018 Perşembe
Dolar / Türk Lirası •
Erken seçim kararı sonrası kurda ne olur?
Dün gelen haberlere göre 24 Haziran 2018’de erken genel seçimlerin yapılacak olması TL üzenindeki baskıların azalmasına neden oldu. Yakın bir zamanda seçim yapılacak olması ilerleyen dönemde belirsizliklerin daha kısa bir zaman dilimine sıkışacağını gösterdi. Oysa seçim sonrası Türkiye çok daha radikal adımlar atmak üzere taban bulabilir ki bu da Türkiye’nin uluslararası siyasete çok daha olumsuz bir noktada olmasıyla sonuçlanabilir. Bunu bilen piyasa TL almaya devam etmekte imtina eder ancak bunun olması için daha erken. Yani dün oluşan momentumla kurda bugün de geri çekilmeleri görmek ve belki de Pazartesi güne kadar 3,95 civarına kadar gerilemeler görmek mümkün. Şu aşamada yükselişlerde açığa satış denemeleri yapılabilir ancak pozisyonları kısa metrajlı taşımakta ve muhakkak stop mekanizmasını kullanmak gerekir.
İkon-ok
18 Nisan 2018 Çarşamba
Dolar / Türk Lirası •
Dolar kurunun seyri nasıl gelişir?
Türkiye’de son günlerde yaşanan para çıkışı Dolar kurunun düşünü engelledi. Dolar Dolar endeksinin yatay kalmasına rağmen kurun düşmemesini açıklayan tek unsur bu olarak gözüküyor. Türkiye’nin kredi notunun bir kere daha sorgulandığı ve Türkiye’nin artan jeopolitik risklerinin olduğu bir sürece girmişken elbette TL’nin değer kazanma dönemleri zor olacaktır. Şu aşamada bunu yaşamaktayız. Hafta içinde Türkiye’den açıklanan ekonomik veriler TL’nin güçlenmesini neden olacak şekilde geldi. Şayet Dolar endeksi bugün de yükselmezse o zaman TL’nin değerlenerek kurun bir miktar gerilemesi ve belki de 4,07’nin altına gelmesi bile mümkün olabilir. Ne var ki dün ABD’den açıklanan konut sektörüne dair veriler olumlu açıklanmış ve Dolar faizleri bu bağlamda yükselmişti. Emtia ve hisse senedi fiyatlarınınsa yükseldiğine şahit oluyoruz. Eğer bugün Fed yetilileri geçen günlerde olduğu gibi ekonominin olumsuz bir sürece ilerlediğine dair ipuçları vermezse o zaman kurun 4,07’nin altındaki seviyelerde alınması icap eder.
İkon-ok
17 Nisan 2018 Salı
Dolar / Türk Lirası •
Dolar kurunda dikkatli açığa satış pozisyonu alınabilir
Dün Türkiye’den açıklanan sanayi üretimini ve istihdamın düşük olması kurun yükselişini yavaşlattı. Ne var ki Türkiye’nin AB ile olan ilişkisinin Yunanistan ve Fransa ekseninde olumsuz etkilenmesi ve TL’nin çok zayıf olması itibarıyla Moody’s’in Türkiye’nin kredi notu konusunda uyarıda bulunmuş olması TL’nin değer kazanma şansını engelleyebilir. Ne var ki Dolar’ın uluslararası piyasalarda baskı altında olması şimdilik kurun bir miktar gerilemesine neden oluyor. Ancak ABD ‘den açıklanacak veriler Dolar endeksinin yükselmesine neden olursa kur yeniden yükselebilir. Bu nedenle her ne kadar kurun yükselme riski olsa da teknik olarak bir miktar geri çekilme söz konusu olabilir. Bu nedenle yükseliş risklerin de göze alarak kısa metrajlı stoplu açığa satış pozisyonu almak uygun strateji olabilir.
İkon-ok
Back to Top Back to Top