Sanal para ile risk almadan gerçek piyasa koşullarında hemen işlem yapmaya başlamak için

Dolar / Türk Lirası Yorumları

QNB Finansinvest Uzman Analistleri tarafından Dolar Türk Lirası yorumları siz değerli yatırımcılarımızın ücretsiz ve günlük olarak takip edebilmesi için hazırlanmaktadır.Forex piyasalarını takip edip, Dolar Türk Lirası yorumlarından ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

15 Aralık 2017 Cuma
Dolar / Türk Lirası •
Dolar kuru işsizlik verilerine göre yön bulacak
Dün TCMB’nin faiz artışı oldu ancak beklentilerin altında olunca TL’nin değer kaybı kurun 3,82’lerden 3,88’lere kadar yükselmesine neden oldu. Bugünlerde emtia fiyatları bakı altında ve gelişmekte olan ülkelere olan para girişinin azaldığı bir süreçte sadece beklentilere göre hareket etmek TL’nin çok fazla değer kazanmasını sağlamaz. Öte yandan Dolar’ın mevsimsel olarak yükselişin kolay düşüşünün zor olduğu bir dönmede Dolar kurundaki düşüşler alım fırsatı olarak düşünülebilir. Bugün Türkiye’den açıklanacak işsizlik verileri gelecek. Hafta içinde enflasyonun yükseldiği bir dönemde Türkiye’de faizlerin artmış olması TL’nin korunmasına neden oldu. Bugün açıklanacak olan işsizlik verileri düşük gelirse TL’nin değer kazanması mümkün. Aksi durumunda kurdaki yükseliş yavaşlayarak da olsa devam eder.
İkon-ok
14 Aralık 2017 Perşembe
Dolar / Türk Lirası •
TCMB faiz artırmazsa kur bir miktar yükselebilir
FED’in dünkü 25 baz puanlık faiz artırım kararından sonra Dolar endeksinin gerilemesi Dolar kurundaki düşüşün çok belirgin olmasını sağlayamadı. Türkiye öncülüğünde Kudüs’ün Filistin’in başkenti olarak kabul edileceğinin ilan edilmesi TL üzerinde bir baskı unsuruyken bugün TL faizlerinin yükselme eğiliminde olması kurdaki düşüşleri sıklaştırabilir. Ne var ki bugün TCMB’nin nasıl bir faiz kararı vereceği de önemli. Son dönemde faizler yükselirken siyasi baskıların faizlerin çok fazla yükselmemesi gerektiğini ortaya koyduğundan bugün TCMB faiz artırmaz. Şayet faiz artıracak olursa bu durum TL olumlu bir sürpriz olur ve paritede aşağı yönlü hareket hızlanır. Eğer TCMB faiz artırmazsa bunun dışındaki tüm gelişmelerde kurdaki hareketin yatay olacağı kanaatindeyim. Kısa süreli yükselişlerden faydalanmak için düşüşlerde alım denemeleri yapılabilir.
İkon-ok
13 Aralık 2017 Çarşamba
12 Aralık 2017 Salı
Dolar / Türk Lirası •
Açıklanacak diğer TL odaklı veriler kurdaki asıl resmi çizecek
Dün açıklanan ve beklentinin üzerinde gelen büyüme rakamlarına karşın, beklentinin altında açıklanan dış ticaret açığı TL olumlu bir gelişmeydi. Öte yandan açıklanan enflasyon beklentisi verisinin yükseldiğinin anlaşılmasıyla TL olumlu hava biraz azaldı. Dolar kurunun aynı zamanda ABD’de Trump odaklı devam eden siyasi gelişmeler ve New York’ta yapılan terör eylemiyle de gerilediğini belirtmekte fayda var. Bu durumda aslında kurda yaşanan gerileme çok fazla TL odaklı olmadı. Bu hafta açıklanacak TCMB faiz kararı ve işsizlik verileri var. Genel beklenti bir değişim olmayacağı yönünde ancak bu süreçte TL’nin değerlenmesini devamlı hale getirmek için TCMB’nin 50 baz puan artırması beklenir. Ne de olsa vadeli Dolar kuru ihalelerinden çıkan sonuç faizlerin biraz daha artması gerektiğini ortaya koyuyordu. Bugün TL’nin teknik bir geri çekilme süreci olabilir. Bu nedenle paritenin düşüşlerde kısa metrajlı alımlar için uygun fırsat vereceğini tahmin ediyorum.
İkon-ok
11 Aralık 2017 Pazartesi
Dolar / Türk Lirası •
Bu hafta TL olumlu senaryolar nasıl oluşur?
TCMB’nin Perşembe günkü faiz kararı öncesinde Türkiye’nin büyümesi, enflasyonu ve dış ticaret açığıyla ilgili veriler açıklanacak. Bugün Türkiye’nin açıklayacağı dış ticaret açığı verileri ve ekonomik büyüme verileri birbirinden ayrışırsa yani dış ticaret açığı beklenenden az, büyüme verisi beklenenden fazla olursa o zaman TL’nin daha fazla değer kazanması için imkân oluşur. Daha sonra hafta içinde Türkiye’den açıklanacak olan enflasyon verilerine bakılmalı. Enflasyon verilerinin düşük olması durumundaysa TL daha da güçlenir. Bu arada TCMB’nin sıkı para politikasına devam edeceği yönündeki söylemlerin TL’nin güçlü olmasın sağlayacak bir diğer unsur olur. Bu olumlu baz senaryodan yola çıkarak yukarıda açıkladığım ekonomik ve finansal verilerle ilgili farklı bir durum ortaya çıkacak olursa o değişimlere göre piyasa kurun fiyatlanmasını sağlayacaktır. Öte yandan Dolar’ı uluslararası piyasalardaki hareketi de çok önemli. Bu nedenle Avrupa ve ABD’den açıklanacak ekonomik verilere de dikkat etmeli. Özellikle Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankasının vereceği faiz kararları Dolar TL paritesi üzerinde de etkili olacaktır.
İkon-ok
8 Aralık 2017 Cuma
Dolar / Türk Lirası •
Kurdaki yükseliş belirginleşebilir
Reza Zarrab davasıyla ortaya atılan iddiaların TL olumlu gelmeye devam etmesi kolay olmadığından bugünden itibaren Dolar’ın yukarı yönlü hareket etmesi muhtemel. Dolar’ın uluslararası piyasalarda yükselebileceği bir dönemdeyken TL olumlu gelişmelerin olmayışı yakın zamanda Dolar kurunun düşmeye devam etmesi için çok fazla bir nedenin kalmadığını gösteriyor. Bugün Türkiye’den açıklanacak sanayi üretimi verileri beklentilerin üzerinde gelecek olursa, bunun TL üzerindeki etkisi olumsuz olur yani kur yükselir. Zira sanayi üretiminin artışı ithalatın arttığı olarak algılanacağından kurun yükseldiği bir dönemde artacak maliyetler düşünüldüğünde kurun neden yükselemeyecek olduğu görülür. Sanayi üretimi düşük gelirse, o zaman kurda yükselişler çok sınırlı kalacaktır.
İkon-ok
Back to Top Back to Top