QNB Finansinvest Blog

16.04.2021
Gündem/Beklentiler:Haftanın kapanışında görünüm olumlu…

ABD endekslerinde yeni tarihi zirveler test edilirken, Asya’da da Çin verileri sonrası yataya yakın bir seyir var, kar satışları oldukça sınırlı, Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi 411 düzeyinde, TL varlıklarda kısmi toparlanma devam edebilir.

 

  • BIST 100: Endekste hafif alıcılı bir açılış görmeyi bekliyoruz, 1400 destek seviyesi üzerinde 1435 seviyesi yine direnç olarak takip edilecektir…
  • TL Bonolar: PPK faiz kararı sonrasında hareketler sınırlı, 2-10 yıl vadeli tahviller %18 bileşik faiz seviyesi civarına gelmiş durumda…
  • USD/TL: Global tarafta artan iyimserlik ile beraber kısa vadeli tepki alımı geri verilirken, 8,00 seviyesi destek konumunda izlenecektir…
  • EUR/USD: 1,1950-1,20 bandı dahilinde konsolidasyon devam ediyor, risk iştahı global olarak yüksek seyrediyor ancak 1,20 direnci aşılabilmiş değil…

 

 

Devamı için tıklayınız.  

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
15.04.2021
Bist Kapanış: Endeks 1400 desteğinin altını test etti

BIST 100 Endeksi TCMB’nin toplantı kararlarının ardından 1400 desteğinin altını test etti. Endeks devam eden işlemlerde bu seviyenin üzerine tepki gösterdi. Endekste 1400 seviyesinin üzeri kısa vadeli görünüm açısından önemli. 1381 ise ikincil destek olarak izlenebilir.

 

EUR/USD 1,1950 desteğinin üzerindeki seyrine devam ediyor. Paritede 1,20 kısa vadeli direnç olarak önemli. Toplantı kararları sonrasında 8,10’un üzerine yönelen dolar kuru yeniden bu seviyenin altına yöneldi. Dolar kurunda 8,00 destek, 8,10 ise direnç olarak takip edilebilir.

 


BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-1001.407,76-%0,1
BIST-301.465,73%0,66
Bankacılık Endeksi1.133,56%2,36
Sınai Endeksi2.614,11-%0,61
En Çok İşlem GörenlerGARAN 5830 mn TL EREGL 1754 mn TL KRDMD 1397 mn TL
En çok artanlarTRGYO %10 NTHOL %5,69 FENER %4,72
En çok azalanlarJANTS %-5,5 FROTO %-5,17 ESEN %-4,96
BIST-100 İşlem Hacmi25,88 mlr TL
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,1974 -%0,05
USD/TL8,0668 -%0,16
EUR/TL9,6729 -%0,06
Gösterge bileşik faiz (%)18,24 %0
Altın (Dolar/Ons)1.767,31 %1,78
Brent Petrol66,4205 %0,6
DAX15190 -%0,48
FTSE-1006939,58 %0,71

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


İkon-ok
15.04.2021
TCMB PPK Kararı Değerlendirmemiz

TCMB PPK  piyasa beklentisine paralel şekilde %19 olan politika faizini değiştirmedi. Aynı zamanda bugün gerçekleşen PPK toplantısı ise TCMB başkanı Şahap Kavcıoğlu döneminin ilki oldu. Hatırlanacağı üzere 18 Mart’ta gerçekleşen bir önceki toplantıda, TCMB PPK politika faizini beklentiler 100 baz puan iken, 200 baz puan arttırarak %17’den %19’a yükseltmişti. Öte yandan, bugün yayınlanan PPK karar metni en faiz kararı kadar önem ihtiva ediyor.


Metinde TCMB’nin riskler konusunda daha az endişeli olduğunu belirten unsurların mevcut olduğunu gözlemliyoruz. Daha önceki metinde yer alan “son dönemde kredi büyümesindeki yükseliş eğilimi ile ithal maliyetlerdeki artış, talep ve maliyet unsurlarında öngörülen kademeli iyileşmeyi geciktirmektedir.” ifadesinin yerine ise “mevcut parasal duruşun krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin önümüzdeki dönemde belirginleşeceği öngörülmektedir” ifadesi eklenmiş.  Bu ifadelerden anlıyoruz ki önceki PPK toplantısına kıyasla enflasyon konusunda TCMB’nin risk algısı bir miktar azalmış.


Belki de metinde yapılan en büyük değişiklik karar metninde daha önce yer alan ancak bugünkü metinde yer almayan ifadeler. Önceki karar metinlerinde de yer alan  “gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır.” ve “sıkı para politikası duruşu kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülecektir” ifadeleri karar metninde yer almamış. Bu ifadelerin korunmaması durumunda ise yakın dönemde faiz indirimi geleceği beklentilerini desteklenebilir.


Öte yandan, “kalıcı fiyat istikrarı ve yüzde 5 hedefine varıncaya kadar, para politikası faizi ile gerçekleşen/beklenen enflasyon arasındaki denge, güçlü dezenflasyonist etkiyi koruyacak şekilde kararlılıkla sürdürülecektir.” ifadesinin ise korunduğunu gözlemliyoruz. Bu ifade, TCMB’nın, enflasyon beklentilerini olumlu yönde etkileyecek nitelikte ve nicelikte “reel faiz” sağlayacağı taahhüttü anlamına geliyor.

Önümüzdeki günlerde, Nisan ayı sonunda yayınlanacak olan yılın 2. Enflasyon Raporu olacak. Bu raporda TCMB’nin yılın 2. yarısına dair enflasyon patika beklentisini 200-300 baz yukarı yönlü revize etmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Bir önceki raporda 2021 sonunda enflasyonun %9,4’e kadar gerileyeceği projeksiyonu yapılıyordu. Daha sonra ise 3 Mayıs’ta Nisan ayı enflasyon verileri yakından izlenecektir.


Mevsimsellikten arındırılmış çekirdek enflasyon trendin Şubat’ta olduğu gibi bir miktar gerilediğini, ancak yıllıklandırılmış %20’ler seviyesinde seyrettiğini hesaplıyoruz. Öte yandan, önümüzdeki aylarda Mart ve Nisan ayında yaşanan kur hareketi ve mevsimsel etkilerden dolayı çekirdek enflasyon trendinde yeniden artış görebiliriz. Hizmet enflasyonu trendinin ise yıllıklandırılmış %15 seviyesine yükseldiğini hesaplıyoruz. Beklentiler ve çekirdek enflasyon göstergelerindeki bozulma riski şimdilik piyasaların gündeminde kalmaya devam ediyor.


Grafik 1 – Yıllık TÜFE & TCMB Ort. Fonlama Faizi


 

İkon-ok
15.04.2021
15 Nisan 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• ABD endeksleri, Fed Başkanı Jerome Powell Fed’in faizleri artırmayı düşünmeden önce tahvil alımlarını azaltacağı şeklinde yapmış olduğu açıklamalar ile günü karışık bir seyirle kapattı. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile 0.41%, 0.99% eksi ve 0,16% artı ile günü tamamladı.

• Snap (SNAP) hisseleri için Wedbush, "satın al" şeklindeki tavsiyesi sonrası sosyal medya şirketinin hisseleri %0.69 fazla arttı. Firma, Şirket, Snap (SANP)'in video merkezli bir platform olarak "benzersiz bir şekilde konumlandırıldığını" belirtti.

• Motosiklet şirketi Harley-Davidson (HOG) hisseleri için Bank of America satın alma” tavsiyesinde bulundu. Açıklama sonrası şirket hisseleri  %0.68 değer kazandı. Firma, şirketin yeni stratejisinin "ikonik bir küresel markaya yükseltmek" olduğunu söyledi.

• Medya şirketi Discovery (DISCA) A Sınıfı hisseleri, CNBC'nin Credit Suisse'in Archegos Capital Management'ın patlamasının ile pozisyonunu kapattığını bildirmesinin ardından şirket hisseleri %4'ten fazla düşüş gösterdi. Konuya aşina olan kişilere göre banka Salı günü Discovery’nin A sınıfı hisselerinin 19 milyon hissesini satıyordu.

• Enerji şirketi Occidental (OXY) hisseleri, MKM Partners'ın hisse senedi tavsiyesini “satın al”   seviyesine yükselttiğini açıkladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri %5.19 üzerinde artış kaydetti.

• Goldman Sachs (GS), ilk çeyrek sonuçları Wall Street’in beklentilerinin üzerinde açıkladı. Banka, Refinitiv analistlerin beklediği hisse başına 10.22 dolara kıyasla 18.60 dolar kazanç dildirdi. Gelir ise tahmin edilen 12.6 milyar doların üzerinde 17.7 milyar dolar geldi.

• Perakendeci Bed Bath & Beyond (BBBY), dördüncü çeyrekte net satışlarının yaklaşık %16 düştüğünü açıkladı. Dönem boyunca şirket hisse başına 0.40 dolar kazanç ve 2.62 milyar dolar gelir bildirdi. Refinitiv analistleri hisse başına 0.31 dolar kazanç ve 2.63 milyar dolar gelir bekliyorlardı.

• JPMorgan, JetBlue Airways (JBLU) hisselerinin görünümünü "ağırlığı azalt" seviyesinden "ağırlığı artır" seviyesine yükseltti. Firma, pandeminin ardından havayolunun maliyet kontrollerine odaklanmaya devam etmesini bekliyor ve mevcut değerlemenin cazip olduğunu kaydetti. JPMorgan ayrıca Spirit Airlines (SAVE) hisselerinin görünümünü de "ağırlığı azalt" seviyesinden "ağırlığı artır” seviyesine yükseltirken, Southwest (LUV) derecelendirmesini "nötr" seviyesine yükseltti.

• Moderna’nın (MRNA) yeni verilerin Covid aşısının ikinci atıştan altı ay sonra %90'dan fazla etkili olduğunu göstermesinin ardından, şirket hisseleri %6.89 değer kazandı. Veriler 900'den fazla virüs vakasına dayanıyordu.

Avrupa Piyasaları

• Avrupa borsaları, şirketlerden gelen olumlu kazanç rakamlarının yanı sıra 2021 Almanya GSYİH tahmininin düşürülmesi ile birlikte günü karışık bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 0.71%, CAC40 0.40% artı DAX30 0.17% eksi ile günü tamamladı.

• SAP SE (SAPG), satışlarında kazançlar gösteren ilk çeyrek sonuçlarını bildirdikten sonra 2021 gelir görünümünü de yükselttiğini açıkladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri %1,11 değer kazandı.

• LVMH (LVMH), Çinli ve ABD'li müşterilerin COVID-19 kısıtlamalarının hafifletilmesinden kaynaklı olarak şirket satışlarının 2021'in başlarında beklenenden çok daha hızlı bir şekilde toparlandığını açıklaması sonrası şirket hisseleri % 2,86 değer kazandı.

• İngiltere'nin en büyük perakendecisi Tesco PLC (TSCO), tüm yıl vergi öncesi karında %20 düşüş bildirdikten sonra şirket hisseleri %3 değer kaybetti.

• İsviçreli mühendislik şirketi ABB (ABBN), tüm yıl satış görünümünü yükselttiğini açıkladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri değer kazandı.


 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Palantir Technologies (PLTR)

23.70

-6.77%

NIO Inc. (NIO)

37.02

-3.79%

Apple Inc. (AAPL)

132.03

-1.79%

General Electric (GE)

13.68

1.79%

Wells Fargo & Company (WFC)

41.99

5.53%

 

 

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Grupo Televisa (TV)

12.50

23.52%

Transocean Ltd. (RIG)

3.56

13.02%

Freeport-McMoRan (FCX)

36.31

7.89%

AMC Entertainment (AMC)

9.35

5.77%

Wells Fargo & Company (WFC)

41.99

5.53%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Riot Blockchain (RIOT)

50.16

-15.36%

iQIYI, Inc. (IQ)

15.35

-7.86%

Palantir Technologies (PLTR)

23.70

-6.77%

Tesla, Inc. (TSLA)

732.23

-3.95%

NIO Inc. (NIO)

37.02

-3.79%Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
15.04.2021
Güniçi: Endeks banka hisseleri öncülüğünde yükselişte

Güne yataya yakın başlangıç yapan BIST 100 Endeksi devam eden işlemlerde yukarı yönlü seyir izledi. Endeks banka hisselerine gelen alımların öncülüğünde yükseliş gösteriyor. TCMB toplantı kararları (TSİ: 14:00) hareketlilik yaracaktır. Endeksin 1400 desteğinin üzerinde kalması kısa vadeli görünümü açısından önemli. 1435 ise direnç olarak izlenebilir.

 

Dolar güç kaybederken, EUR/USD 1,1950 desteğinin üzerinde yukarı tepki gösteriyor. Paritede 1,20 kısa vadeli direnç olarak önemli. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında karışık bir seyir izlerken, TL değer kazanma eğiliminde. Dolar kurunda 8,00 desteğine doğru hareket devam ediyor. 8,10 ise direnç olarak takip edilebilir.

 

 

İkon-ok
15.04.2021
Gündem/Beklentiler:PPK faiz kararı bekleniyor…

ABD’de coinbase şirketinin halka arzı ve beklentileri karşılayan banka bilançolarına karşın risk iştahı sınırlı. ABD vadeli endekslerinde de yataya yakın bir seyir hakim, TL varlıklarda PPK kararı ve devamında gelecek açıklamalar öncesi bekleme modu hakim olabilir.

 

  • BIST 100: Endekste yataya yakın bir açılış görmeyi bekliyoruz, 1400 destek seviyesi üzerinde 1435 seviyesi ilk planda direnç olarak takip edilecektir…
  • TL Bonolar: PPK faiz kararı sonrası gelecek olan açıklamalar belirleyici olacaktır, 10 yıllık tahvilde %18 direnç konumunda…
  • USD/TL: Dolar kurunda sınırlı geri çekilme devam ediyor, ilk planda dolar kuru için 8,00 destek olarak izlenecektir…
  • EUR/USD: 1,1950 seviyesi üzerine yerleşen paritede 1,20 direnci geçerli, Fed ve ECB tarafından gelen açıklamalar sonrası belirgin bir değişiklik yok…

 

 

Devamı için tıklayınız.  

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

İkon-ok
14.04.2021
Bist Kapanış: Endeks banka hisseleri öncülüğünde yükseldi

Güne yukarı yönlü başlayan BIST 100 Endeksi devam eden işlemlerde 1400 direncinin üzerine yöneldi. .Endekste bu seviyenin üzerinde kalıcı olunması kısa vadeli görünüm açısından önemli. 1400’ün üzerinde 1435 direnç seviyesi olarak takip edilebilir. 1381 ise destek seviyesi olarak izlenebilir.

 

1,1950 civarında hareket eden EUR/USD’de bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 1,20 kısa vadeli direnç olarak takip edilebilir. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında toparlanma eğilimi gösterdi. Dolar kurunda  8,00 seviyesi orta vadeli destek olarak geçerli. 8,10 ise direnç seviyesidir.BIST’te İlk Seans:
BIST’te Günün Özeti:
BIST-1001.407,13%2,09
BIST-301.453,80%2,22
Bankacılık Endeksi1.105,48%3,39
Sınai Endeksi2.627,27%2,11
En Çok İşlem GörenlerGARAN 1452 mn TL EREGL 1447 mn TL KRDMD 751 mn TL
En çok artanlarSASA %9,97 TRGYO %9,72 ISGYO %9,5
En çok azalanlarFENER %-8,39 SOKM %-1,81 KERVT %-1,04
BIST-100 İşlem Hacmi16,15 mlr TL
* BIST-100 hisse senetlerini içermektedir.
Kur/Faiz/Emtia/Dış Piyasalar:
EUR/USD1,1968 %0,17
USD/TL8,102 -%0,22
EUR/TL9,6968 -%0,05
Gösterge bileşik faiz (%)18,42 %0
Altın (Dolar/Ons)1.737,82 -%0,43
Brent Petrol66,0125 %3,52
DAX15263 %0
FTSE-1006890,49 %0,02

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.


İkon-ok
14.04.2021
14 Nisan 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• ABD endeksleri, beklentilerin üzerinde açıklanan enflasyon verisinin yanı sıra aşılama çalışmaları ile ilgili yapılan açıklamalar ile birlikte günü karışık bir seyirle kapattı. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile 0.33%, 1.05% artı ve 0,20% eksi ile günü tamamladı.

• Bristol-Myers Squibb (BMY) hisseleri için Truist'in hisse başına 74 dolarlık bir fiyat hedefi ile beklentisini “nötr” den “satın al” seviyesine yükselttiğini açıkladı. Açıklama sonrası ilaç şirketinin hisseleri değer kazandı.

• Honeywell (HON), Deutsche Bank şirket hisseleri için tavsiyesini “satın al” olarak olumlu bir şekilde revize ettiğini açıkladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri %0.17 oranında değer kazandı. Şirket yetkilileri toparlanmanın sürmesine rağmen yatırımcıların şirket hisseleri konusunda isteksiz olduğunu belirtti.

• Güvenlik şirketi NortonLifeLock (NLOK) hisseleri için Bank of America'nın hisse senedini “düşük performans” derecesi ve hisse başına 19 dolar hedef fiyatıyla belirlemesinin ardından, şirket hisseleri piyasa öncesi düşüş yaşadı. Firma, "Geçen yılki COVID ile ilgili talepteki artış önümüzdeki birkaç çeyrekte gevşeyebileceğini ve yeni abone sayısında yaşanabilecek düşüş ile gelirlerde düşüş yaşanabilir’’ şeklinde açıklama yapıldı.

• İmalat devi 3M (MMM) hisseleri için Deutsche Bank'ın beklentisini düşürdüğünü açıklamasının ardından şirket hisseleri %0.69 oranında değer kaybetti.

• Güneydoğu Asya’nın araç çağırma devi Grab, yaklaşık 40 milyar dolar değerinde Altimeter Growth (AGC) ile bir SPAC birleşmesi yoluyla halka açılıyor. Grab, anlaşmanın tamamlanmasının ardından Nasdaq'da "GRAB" borsa kodu altında kote olacak.

• İlaç üreticisi Johnson & Johnson (JNJ) hisseleri, ABD'deki altı kişide kan pıhtıları içeren nadir bir hastalık geliştirmesi üzerine, Gıda ve İlaç İdaresi eyaletlerden J & J’nin Covid-19 aşısını uygulamasını duraklatmalarını istediğini söylemesinin ardından şirket hisseleri %1,34 değer kaybetti. FDA, tavsiyenin "çok fazla ihtiyat nedeniyle" olduğunu söyledi.

• KeyBanc Capital Markets, FedEx (FDX) hisselerinin görünümünü "ağırlığı arttır" olarak yükseltti ve FedEx'te hisse başına 350 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi. KeyBanc, FedEx'in yüz yüze alışverişe dönüş olsa bile iş hacmini büyütebileceğini söyledi.

• Susquehanna Financial Group'un JetBlue (JBLU) ve Spirit Airlines (SAVE) hisselerinin görünümünü “pozitif” e yükseltmesinin ardından, havayollarının hisseleri büyük artış gösterdi. Firmanın analisti müşterilere, "ABD yurt içi hava yolculuğunda iyileşme süreci devam ederken, düşük maliyetli taşımacılığa odaklanıldığını" söyledi.

• Jefferies, seyahat şirketi Booking Holdings (BKNG) hisselerinin görünümünü “tut” seviyesinden “al” seviyesine yükseltti. Ayrıca 12 aylık fiyat hedefi ise hisse başına 2,300 dolardan 2,800 dolara çıkarıldı.

• Geçen hafta Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan onay alan ABD merkezli Coinbase Global, bu yıl piyasaya çıkacak en yüksek profilli halka arzlardan biri olacak. 14 Nisan Çarşamba (bugün) Nasdaq borsasında işlem kodu COIN olarak işlem görmeye başlayacak. Şirket 114,850,769 hisse listeledi ancak henüz ne kadarının halka arz edileceği ve bu hisselerin hangi fiyattan sunulacağı duyurulmadı. Doğrudan tahtadan halka arz planlayan Coinbase, değerleme olarak kabaca 68 milyar dolar değerinde ancak tüm hisseler hesaba katıldığında bu tutar 100 milyar doların üzerine çıkıyor. Şirketin hisse fiyatı, borsaya iletilen emirlerle belirlenecek.

Avrupa Piyasaları

• Avrupa borsaları, Çin'den gelen güçlü ihracat verilerinin hızlı bir küresel ekonomik toparlanma ile ilgili iyimserliği artırması ve pozitif açıklanan ABD enflasyon verisi ile birlikte günü pozitif bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 0.02%, DAX30 0.13% ve CAC40 0.36% artı ile günü tamamladı.

• İtalyan teşhis grubu DiaSorin SpA (DIA), ABD merkezli Luminex Corp'u tamamı nakit olacak şekilde yapılan bir anlaşma ile 1,8 milyar dolara satın alacağını açıkladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri değer kazandı.

• Johnson & Johnson (JNJ), Salı günü yaptığı açıklamada COVID-19 aşısının Avrupa'da piyasaya sürülmesinin gecikebileceğini ve aşıyı aldıktan sonra insanlarda çok nadir görülen kan pıhtısı vakalarını incelediğini söyledi.

• İngiltere'nin en büyük spor giyim perakendecisi JD Sports (JD), bu yıl için kar artışı öngördüğünü açıkladı ve şirket hisseleri açıklama sonrası %3 değer kazandı. Şirket, online siparişleri yerine getirmek ve Brexit kaynaklı kesintileri en aza indirmek için depo kapasitesini artırma planlarını duyurdu.

• İsveçli BT çözümleri sağlayıcısı Dustin (DUST), Benelüks bölgesinde bir donanım ve yazılım satıcısı olan Centralpoint'i 425 milyon euro (505,6 milyon dolar) karşılığında satın alacağını duyurdu. Açıklama sonrası şirket hisseleri %17,4 oranında değer kazandı.


 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Apple Inc. (AAPL)

134.43

2.43%

Palantir Technologies (PLTR)

25.50

9.25%

NIO Inc. (NIO)

38.49

3.63%

Ford Motor Company (F)

12.20

-1.45%

General Electric (GE)

13.44

-1.10%

 

 

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Riot Blockchain (RIOT)

59.26

15.00%

Canaan Inc. (CAN)

14.61

11.19%

Palantir Technologies (PLTR)

25.50

9.25%

Tesla, Inc. (TSLA)

762.32

8.60%

NIO Inc. (NIO)

38.49

3.63%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Rolls-Royce Holdings (RLLCF)

0.0181

-9.05%

Yandex N.V. (YNDX)

59.83

-4.81%

Infosys Limited (ONFY)

18.41

-3.71%

Micron Technology (MU)

92.15

-3.60%

Macy's, Inc. (M)

16.63

-2.52%Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

 

 
İkon-ok
14.04.2021
Gündem/Beklentiler:Endekste 1360 destek konumunda…

Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi 450 seviyesinin altında, ABD’de enflasyon verisi ve hazine ihaleleri sonrasında global risk iştahı yüksek. İçeride alınan kısmi kapatma tedbirlerinin piyasa etkisi sınırlı kalacaktır, TL varlıklarda kısmi toparlanma yaşanabilir.

 

BIST 100: Güne kısmi alıcılı bir seyirle başlanmasını bekliyoruz, 1400 seviyesi kısa vadeli direnç olarak takip edilecektir…

TL Bonolar: Tahvil faizlerinde sınırlı geri çekilme var, 2-10 yıl vadeli tahviller için %18 bileşik direnç konumunda izlenecektir…

USD/TL: Dolar gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında zayıflama eğiliminde, 8,20 dolar kurunda direnç olarak geçerli…

EUR/USD: 1,1950 direncini aşan paritede 1,20 seviyesi kısa vadeli direnç olarak önemli, dolar ABD tahvil ihalesi sonrası zayıf…

 

Devamı için tıklayınız.  

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

 

 

İkon-ok
Back to Top