Sanal para ile risk almadan gerçek piyasa koşullarında hemen işlem yapmaya başlamak için

İngiltere Avrupa Birliği İlişkisi

Yapılan anketlerde evet/hayır oylarının büyük ölçüde yakın gittiğini görmekteyiz. Gençlerin İngiltere’nin AB içinde kalması yönünde oy kullanmaya eğilimli oldukları, daha yaşlı nüfusun ise yeniden bağımsız bir İngiltere idealiyle çıkış yönünde oy kullanacakları belirtiliyor.

Başbakan David Cameron ve iktidar partisi gerekli imtiyazları alarak AB içinde kalmaktan yana. Ancak muhalefetin de AB yasalarının İngiltere için fazlasıyla bağlayıcı olduğu ve dünyanın başlıca finans merkezlerinden biri olan Londra’nın potansiyelini sınırladığı yönünde eleştirileri var. Tabii İngiltere’nin Schengen’e dahil olmayarak ve kendi para birimini kullanmakta ısrarcı olarak asla tam anlamıyla bir AB üyesi olmadığını da belirtmek gerekiyor.

AB ile İngiltere arasında yabancı işçilerin çalışma koşulları, mülteciler, sıkı finansal regülasyonlar gibi uzun süreden beri devam eden anlaşmazlıklar var. Ayrıca İngiltere, Almanya ve Fransa’dan sonra birliğin bütçesine en fazla katkıyı yapan ülke. Polonya, Macaristan ve Yunanistan gibi bütçeye verdiği katkıdan çok daha fazlasını uzun yıllardır almaya devam eden ülkeleri finanse etmekten şikayetçi konumda. Şunu da unutmamak gerekiyor ki İngiltere birlikte çıkma kararı alsa bile bu iki yıl alacak bir süreç, bu süre zarfında ülke karar alma sürecine katılım haricinde birliğin yükümlülüklerine uymak durumunda. Finansal piyasalarda son bir ayda GBP/USD 1.44-1.47 bandında, ülkenin birlikten çıkması ihtimalinin artması pariteyi daha da aşağı çekecektir, finansal piyasalarda türbülans yaratmayacak en iyi sonuç ülkenin birlikte kalması olacaktır.

Referandumun kapanış saati Türkiye saati ile 24 Haziran saat 01.00’de olacaktır. Sonuçlar kademeli olarak açıklanacak olup, 24 Haziran sabahı 07.00—08.00 sularında kesin sonuçların açıklanması tahmin edilmektedir. Asya seansı içerisinde referandum sonuçlarının kademeli olarak açıklanacak olması forex piyasalarında dalga boylarının oldukça yüksek olmasına neden olacaktır. Volatilitenin oldukça yüksek olması beklenmektedir.

Back to Top