Sanal para ile risk almadan gerçek piyasa koşullarında hemen işlem yapmaya başlamak için

Faiz artırım beklentileri

İçeride Pazartesi günü açıklanan TÜFE Kasım’da aylık bazda bekletilerin üzerinde %1,49 oranında yükseliş gösterirken, yıllık enflasyon %11,9’dan %12,98 ile son 14 yılın zirvesi seviyesine yükseldi. TL’deki değer kaybı, gıda fiyatlarındaki yüksek seyir ve enerji fiyatlarındaki artış enflasyonun yükselmesinde etkili oldu. Aralık’tan başlamak üzere 2018’in ilk çeyreğinde geçen yılki yüksek enflasyon nedeniyle baz etkisi ve nispeten zayıflayan talep nedeniyle fiyatlar genel düzeyinde yıllık bazda düşüş bekliyoruz. Ancak Eylül’ün ilk haftasından itibaren TL’deki değer kaybı ve petrol fiyatlarındaki artışın maliyet yönlü baskısı, enflasyon beklentilerinde yükselişe neden oluyor. Bu durumda fiyatları artırma yönünde davranış sergilenmesi, yıllık enflasyondaki düşüşün daha sınırlı olmasını sağlayabilir.

 

Enflasyon verisinin ardından 14 Aralık toplantısında TCMB’den hâlihazırda %12,25 olan geç likidite penceresi faiz oranında artırım gerçekleştireceğine yönelik beklentiler artış gösterdi. Bu beklentilerin satın alınması ile beraber hafta başından beri TL ve TL varlıklar toparlanma gösteriyor.

 

USD/TL kuru TCMB’nin fiyat istikrarını sağlamak amacıyla TL likiditesini daha da sıkılaştıracağına yönelik beklentiler ile 3,90 desteğinin altına geriledi. Dolar kuru Eylül ayı ortasından itibaren devam eden yükselen trendinin altına yönelmiş oldu. Böylece USD/TL’de kısa vadeli görünüm zayıflama eğilimi gösteriyor. Kısa vadede 3,85 destek konumunda iken, bu seviyenin aşağı yönde kırılması halinde kur 3,82 desteğine doğru geri çekilme gösterebilir. 3,85 seviyesinden destek bulması halinde ise 3,87 ve 3,90 direnç seviyeleri olarak öne çıkıyor. 3,90 direncinin altında kısa vadeli görünüm zayıf kalmaya devam edecek.


piyasa analizi


ABD’de vergi reformunun yasalaşmasına yönelik engellerin kalkması EUR/USD’de aşağı yönlü hareketlere neden oluyor. 1,1850’nin altına geri çekilen paritede bu seviye direnç haline geldi. Kısa vadede 1,1850’nin altında 1,1735 desteğine doğru geri çekilme gösterebilir.


piyasa analizi

 

Back to Top