VIOP - Vadeli İşlemler ve Opsiyon

QNB Finansinvest uzmanlığıyla Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nda işlem gören çeşitli dayanak varlıklar üzerine düzenlenmiş olan vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerine kolayca ulaşabilir, yönetmeyi hedeflediğiniz risklerinize ve yatırım tercihlerinize uygun olan ürünlere yatırım yapabilirsiniz...

VIOP ile müşteriler beklentileri doğrultusunda korunma, yatırım ve arbitraj amacıyla, belirli bir teminat/prim karşılığında hisse senedi, hisse endeksi (BİST-30), döviz kurları (TL/Dolar, TL/Euro, Euro/Dolar), altın, emtia ve elektrik üzerine düzenlenmiş sözleşmeleri alıp satabilirler.

Vadeli İşlem Sözleşmeleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız
Opsiyon Sözleşmeleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye  ulaşmak için tıklayınız.

Avantajları

Kaldıraç
Alınan pozisyon değerinin düşük bir oranında başlangıç teminatının yatırılması yeterlidir. Müşteriler gerek fiyat artışlarından gerekse fiyat düşüşlerinden kaldıraçlı olarak getiri elde etme imkanına sahiptirler. Kaldıraç etkisi müşteriler için spot piyasaya göre çok daha hızlı ve büyük miktarda zarar etme riskini de içinde barındırır.

Açığa Satış
Vadeli piyasalar açığa satış imkanı verir. Bu sayede müşteriler kısa pozisyon alarak fiyat düşüşlerinden de faydalanabilir.

Vergi Avantajı
Hisse senedi veya hisse senedi endekslerine dayalı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinden elde edilen kazançlar %0 stopaja tabi olup, beyan edilmez.

Çeşitlendirme
Yatırımcılar, Vadeli piyasalara yatırım yaparak portföylerini çeşitlendirebilir. Bu durum riskin yayılması açısından önemlidir.

Karşı Taraf Riski
VİOP'ta işlemler Takasbank garantisi altındadır.

Riskten Korunma (Hedging)
Yatırımcılar vadeli piyasalara yatırım yaparak, sözleşmeye konu olan dayanak varlığın işlem gördüğü spot piyasalarda ortaya çıkabilecek fiyat değişimlerine karşı korunurlar.

Türev Araçlar Risk Bildirim Formuna ulaşmak için tıklayınız.Back to Top