Borsa Yatırım Fonu İşlemleri

Baz aldığı endeksin performansını müşterilere yansıtmayı amaçlayan ve payları hisse senedi gibi borsada işlem gören Borsa Yatırım Fonları’nı QNB Finansinvest aracılığıyla alıp satılabilir.

Hisse senedi ve yatırım fonlarının avantajlarını bir araya getiren, hisse senedi gibi yüksek likiditesi olan ve kolaylıkla alınıp satılabilen, aynı zamanda yatırım fonları gibi riskin dağıtılmasında fayda sağlayan borsa yatırım fonları ile müşteriler BİST’de altın veya gümüş alıp satabilir, Türkiye’nin büyük şirketlerine aynı anda yatırım yapabilir veya reel sektörün performansına ortak olabilirler.

Borsa yatırım fonlarının bazılarında gelir elde edilmesi durumunda stopaj doğacaktır. Stopaj oranı USDTR, GMSTR ve GOLDIST için %10 iken DJIST borsa yatırım fonunda bir stopaj bulunmamaktadır.

23/12/2020-30/09/2021 tarihlerinde alınan (Değişken, karma, eurobond, dış borçlanma, yabancı, serbest fonlar ile unvanında “döviz” ifadesi geçen yatırım fonları hariç) yatırım fonlarında stopaj oranı %0 olarak belirlenmiştir. 


Avantajları

  • Düşük Maliyet : Müşterilere, yatırım fonlarına göre daha düşük maliyetle yatırım imkanı sağlar.
  • Şeffaflık : Müşteriler, sahip oldukları borsa yatırım fonlarının portföy dağılımlarını günlük olarak takip edebilirler.
  • İşlem Kolaylığı : Müşteriler, borsa yatırım fonlarını BIST seans saatleri süresince kolayca alınıp satabilirler.
  • Sürekli İzleyebilme : Müşteriler, BIST seans saatleri içerisinde 15 saniyede bir gösterge niteliğinde açıklanan fiyatları ile borsa yatırım fonlarının performanslarını sürekli olarak izleyebilirler.

Back to Top