Yurt Dışı Yatırım İşlemleri

QNB Finansinvest güvencesi ile uygun komisyon oranlarıyla yurt dışı borsalarda hisse senetleri ve vadeli işlemler yapabilirsiniz. İşlem platformumuz ile demo hesap üzerinden pratik yapabilir, dünya borsaları hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Ürün ve işlem platformu hakkında detaylı bilgi almak için 0212 336 72 72 nolu telefondan bizlere ulaşabilir ya da aşağıdaki linkler üzerinden kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.
1- QNB Finansinvest/QNB Finansbank hesabım üzerinden Yurt Dışı Yatırım İşlemleri Yapabilir miyim?

QNB Finansinvest bünyesinde yatırım hesabı olan yatırımcılar "Yurtdışı Piyasalarda Alım-Satım İşlemlerine Aracılık Sözleşmesi" ve "Yurt dışı piyasalar Risk Bildirim Formu"nu imzalayarak yurt dışı borsalarda işlem yapabilirler.

QNB Finansbank hesabı olan yatırımcıların ayrıca "Sermaye Piyasası İşlemleri Alım-Satım Aracılık Çerçeve Sözleşmesi", "Yurtdışı Piyasalarda Alım-Satım İşlemlerine Aracılık Sözleşmesi" ve "Yurt dışı piyasalar Risk Bildirim Formu"nu imzalaması gerekmektedir.

2- QNB Finansinvest ile hangi sermaye piyasası araçlarında işlem yapabilirim? 

Yurt dışı hisse senetleri, borsa yatırım fonları, eurobond, sukuk, vadeli emtialar, finansallar, endeks ve döviz çiftlerinde işlem yapabilirsiniz.

3- Yurt dışı yatırım işlemleri için para transferi için hangi banka hesap numaralarını kullanabilirim? 

Banka : QNB Finansbank A.Ş. 
Hesap Sahibi veya Alıcı Adı : QNB Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 

USD HESABIMIZ 5959029 
IBAN : TR59 0011 1000 0000 0005 9590 29 

EURO HESABIMIZ 31783197 
IBAN : TR13 0011 1000 0000 0031 7831 97 

TRL HESABIMIZ 1944792 
IBAN: TR53 0011 1000 0000 0001 9447 92 

GBP HESABIMIZ 59264766

IBAN: TR23 0011 1000 0000 0059 2647 66

Açıklama : QNB Finans Yatırım Hesap No-İsim Soyisim 

Açıklama bilgisinde mutlaka QNB Finansinvest hesap no ve hesap sahibinin isim soyisim bilgisi yer almalıdır.

4- Yurt dışı yatırım işlemlerinde bağlı döviz hesabımdan para çıkışı hangi saatler arası yapılabilir? 

Giriş 9:00-16:40 saatler arasında, 
Çıkış 9:00-14:00 saatler arasında yapılabilir. 

** Çıkış talimatının saat 14:00’e kadar verilmesi halinde döviz tutarı aynı gün, saat 14:00’ten sonra verilmesi halinde ertesi gün hesaplara geçecektir.

5- Vadeli İşlemlerde Teminat tamamlama süreci nasıl işlemektedir? 

Teminat Tamamlama Çağrısı ve Otomatik Pozisyon Kapama süreci aşağıdaki şekilde yapılmaktadır:

İlk Teminat Tamamlama Çağrısı (Marjin Call) Oranı: %80 seviyesine geldiği zaman, pozisyonunuzu sürdürmek için size ilk Teminat Tamamlama Çağrısı (Margin Call) gider.

İkinci Teminat Tamamlama Çağrısı (Marjin Call) Oranı: %100 seviyesine gelmesi halinde ise pozisyonunuzu sürdürmek için Size ikinci Teminat Tamamlama Çağrısı (Marjin Call) gider.

Otomatik Pozisyon Kapama (Stop-Out) Seviyesi: İkinci Teminat Tamamlama Çağrısı’nın (%100) Size bildirildiği anda hesabınızdaki pozisyonunuzu sürdürmek için hesabınıza para (Teminat) göndermek veya açık olan pozisyonlarınızı azaltmak için Size 47 saat süre tanınmaktadır. Size tanınan 47 saat içerisinde hesabınızdaki pozisyonlarınızı sürdürmek için para (Teminat) göndermemeniz veya hesabınızda bulunan açık pozisyonları azaltmamanız halinde 47 saat bitiminde bütün pozisyonlarınız Sistem tarafından Otomatik Pozisyon Kapama (Stop-Out) işlemi ile otomatik olarak kapanır. Bununla birlikte, İkinci Teminat Tamamlama Çağrısı’nın (Margin Call) yapıldığı andan itibaren Teminat seviyenizin %100’ün altına düşmesi halinde 47 saat uygulaması kendiliğinden geçerliliğini yitirecektir. Teminat seviyesi %100’ün üzerine çıktığı durumda ise 47 saat uygulaması yeniden başlayacaktır.
Size tanınan 47 saat içerisinde hesabınızdaki pozisyonlarınızı sürdürmek için para (Teminat) göndermemeniz veya açık pozisyonlarınızı azaltmamanız halinde, hesabınızdaki Teminat (Margin) kullanım oranınız 47 saat içerisinde herhangi bir zamanda %150’ye ulaştığı anda 47 saatin bitimi beklenmeden bütün pozisyonlarınız Sistem tarafından Otomatik Pozisyon Kapama (Stop-Out) işlemi ile otomatik olarak kapanacaktır.

6- Yurt Dışı Yatırım İşlemlerinde Vergilendirme Nasıl Olmaktadır?

Yurt dışı borsalarda gerçekleşen işlemlerde borsadan borsaya değişiklik gösterebilecek bir şekilde "Alış ve/veya Satış" işlemlerinde tamamen ilgili borsalar nezdinde belirlenen ve değişiklik gösterebilen oranlarda vergi kesintileri doğabilmektedir. Bununla birlikte tüm yatırımcıların, yurt dışı işlemler üzerinden gerçekleştirdiği işlemlerden dolayı elde ettiği kazançlar üzerinden, ödemekle yükümlü oldukları verginin beyanı ve mevzuata uygunluğu kendisine aitttir. Türkiye içinde ve/veya işlem yaptığı Borsa’nın tabi olduğu mevzuat kapsamında doğabilecek vergi ödemeleri, belge ve vesika teminininden QNB Finansinvest sorumlu değildir.

7- Yurt Dışı Yatırım İşlemlerinin Güvencesi Nedir?

Yurt dışı yatırım işlemlerine ait hesaplar, QNB Finansinvest hesabına bağlı bir alt hesapta ayrı olarak tutulmaktadır. Yurtdışı hisse senedi veya vadeli işlem sözleşmesinin saklaması ve takası işlem yapılan borsanın yerleşik olduğu ülkede yapılmaktadır. Pozisyonlar için ayrılan teminatlar ve Menkul kıymetler ilgili takas kurumu güvencesindedir. Yurt dışı yatırım işlemlerinde saklamacı kuruluş ülkeden ülkeye değişmekle birlikte sıklıkla Euroclear ve Citibank NY kullanılmaktadır.

8- Yurt Dışı Vadeli İşlemlerde Kaldıraç Oranları Nasıldır? 

Tüm uluslararası organize piyasalarda olduğu gibi QNB Finansinvest üzerinden işlem yapabilinen piyasalarda da kaldıraç oranları ilgili borsalar tarafından belirlenmektedir. Maksimum kaldıraç oranı hesabını basit bir bölme işlemiyle bulmak mümkündür; kontrat büyüklüğü / teminat tutarı. Teminat tutarları piyasa fiyatı, volatilite ve hacim/kotasyon gibi faktörlere bağlı olarak ilgili borsa yönetimi tarafından değiştirilebilidiğinden, bu durum kaldıraç oranlarını da etkileyebilmektedir. Aşağıda bazı örnekleri bulabilirsiniz:


EURUSD Vadeli İşlemleri Kaldıraç Oranı: 1:70

Altın Vadeli İşlemleri Kaldıraç Oranı: 1:24

Petrol Vadeli İşlemleri Kaldıraç Oranı: 1:22

Dow Jones Vadeli İşlemleri Kaldıraç Oranı: 1:35

S&P500 Vadeli İşlemleri Kaldıraç Oranı: 1:29

ABD 10 Yıllık Tahvilleri Kaldıraç Oranı: 1:100

9- Yurt Dışı İşlemler platformunu nasıl kullanabilirim? Kullanım kılavuzu var mı?

Yurt dışı borsalar platform kullanım kılavuzu

10- VADELİ PİYASADA İŞLEM GÖREN KONTRATLARIN VADE SONU KAPANIŞ TARİHLERİNİ NASIL TAKİP EDEBİLİRİM?

Platform üzerinde vadeli kontratlar için emir penceresini açtığınızda vade sonu ve uyarı tarihlerini görebilirsiniz. Uyarı tarihi, vade sonu tarihinden önce ise kontrat uyarı tarihinden 1 gün önce, eğer vade sonu tarihi uyarı tarihinden önce ise kontrat vade sonu tarihinde kapanacaktır.

11- YURT DIŞI Hisse senetleri ve vadeli işlemler komisyon oranları nedir?

Yurt Dışı piyasalarda Hisse Senedi ve Borsa Yatırım Fonları Alım Satımına dair ücret ve komisyonlar aşağıdaki gibidir:

Yurt Dışı Borsalar Komisyon oranı (Para birimi USD) Asgari Komisyon ücreti (USD)**
NASDAQ Amerika 0.2% 25
NASDAQ (Small cap) Amerika 0.2% 25
New York Stock Exchange Amerika 0.2% 25
New York Stock Exchange (ARCA) Amerika 0.2% 25
NYSE MKT (American Stock Exchange) Amerika 0.2% 25
OTC Bulletin Board Amerika 0.2% 25
OTC Markets Group (Pink Sheets) Amerika 0.2% 25
BME Spanish Exchanges Avrupa 0.2% 25
Borsa Italiana/Milan Stock Exchange Avrupa 0.2% 25
Deutsche Börse (XETRA) Avrupa 0.2% 25
Euronext Amsterdam Avrupa 0.2% 25
Euronext Brussels Avrupa 0.2% 25
Euronext Lisbon Avrupa 0.2% 25
Euronext Paris Avrupa 0.2% 25
Irish Stock Exchange Avrupa 0.2% 25
London Stock Exchange Avrupa 0.2% 25
London Stock Exchange (IOB) Avrupa 0.2% 25
NASDAQ OMX Copenhagen Avrupa 0.2% 25
NASDAQ OMX Helsinki Avrupa 0.2% 25
NASDAQ OMX Stockholm Avrupa 0.2% 25
Oslo Bors/Oslo Stock Exchange Avrupa 0.2% 25
SIX Swiss Exchange Avrupa 0.2% 25
Wiener Börse/Vienna Stock Exchange Avrupa 0.2% 25

*Tabloda belirtilen borsalardaki bazı hisse senetlerinin işleme açık olmama ihtimaline karşın, yatırımcılarımız işlem yapmak istedikleri hisse senetlerinin teyidini 0212 336 72 72 no’ lu telefondan Uluslararası Piyasalar’a ulaşarak almaları gerektiğini belirtmek isteriz.

**Asgari komisyon ücreti 12.500 USD veya karşılığı ilgili döviz cinsi büyüklüğünün altındaki her işlem için geçerlidir.

Yurt Dışı Vadeli İşlemler Ücret ve Komisyonları

Vadeli Piyasa

Birden fazla kontrat başına komisyon tutarı (Para birimi USD)

Tek kontrat komisyon ücreti (USD)

EUR Para birimli kontratlar

8 + Borsa ücreti

10 + Borsa ücreti

USD Para birimli kontratlar

8 + Borsa ücreti

10 + Borsa ücreti


Yatırdığınız teminatın para birimi dışında bir para birimiyle işlem yaptığınız takdirde %0,5 dönüşüm ücreti (conversion fee) hesabınıza yansıtılacaktır. Örneğin; USD teminat yatırarak Avrupa Borsaları’nda EUR bazlı işlem yaptığınızda bu ücret hesabınıza yansıyacaktır.

*Yurt dışı bono işlemlerinde uygulanan komisyon oranı alışta ve satışta ayrı ayrı olmak üzere, nominal tutar üzerinden 200 bps (%2, 0.02) olup, 150 Euro asgari komisyon uygulanmaktadır. Ayrıca, nominal tutar üzerinden 5 bps (%0.05, 0.0005) yıllık saklama masrafı, günlük olarak hesaplanmakta ve aylık olarak müşteri hesaplarına yansıtılmaktadır.

** Farklı bono türlerine göre farklı minimum nominal tutarlar uygulanmakta olup, 10.000 nominal altında hiçbir bono türünde işlem yapılamamaktadır.

**Hisse senedi işlemlerinde, hisse senedinin parasal değerinin üzerinden 5 bps (%0.05, 0.0005) yıllık saklama masrafı, günlük olarak hesaplanmakta ve aylık olarak müşteri hesaplarına yansıtılmaktadır.

** Bonolar, Hisse senetleri ve Borsa Yatırım Fonları (ETF) için aylık Minimum Saklama masrafı 5 euro'dur.

Back to Top