29 Temmuz 2020 Dünya Borsaları Bülteni

ABD endeksleri, COVID-19 vaka sayılarında yaşanan artış ve 1 Trilyon dolarlık yeni teşvik paketi tartışmalarının gölgesinde günü negatif bir şekilde kapattı. S&P500, Nasdaq, DOW30 sırası ile 0.65%, 1.27% ve 0,77% eksi ile günü tamamladı.

McDonald’s (MCD) hisse başına çeyreklik kârını konsensüs beklenti olan 0.74 doların altında, 0.66 dolar olarak açıkladı ve şirket geliri Wall Street beklentilerinin üzerinde geldi. Restoran satışları ise dünya genelinde %22.8 olan piyasa beklentisinin üzerinde, %23.9 oranında azaldı.

Endüstriyel ve sağlık ürünleri üreticisi 3M (MMM) hisse başına çeyreklik kazancını beklentilerin 0.02 dolar altında, 1.78 dolar olarak açıkladı. Geliri de beklentileri karşılayamayan şirket Kovid-19 pandemisinden önemli ölçüde etkilendiğini söyledi.

Savunma yüklenicisi Raytheon Technologies (RTX) ikinci çeyrekte konsensüs beklentinin 0.12 dolar üzerinde, hisse başına 0.40 dolar kâr açıkladı. Gelir ise analistlerin tahminlerini geçti. Şirket, performansının ticari havacılık alanındaki zorluklardan etkilendiğini söyledi.

İlaç üreticisi Pfizer (PFE) hisse başına çeyreklik kazancını beklentilerin 0.12 dolar üzerinde, 0.78 dolar açıkladı ve geliri de tahminleri geçti.   Pfizer (PFE) ve ortağı BioNTech (BNTX) Kovid-19 aşı adayları için geç dönem bir çalışma başlattı. Çalışma başarılı olursa, aşı Ekim ayı başlarında FDA onayına sunulabilir.

Araç üreticisi Polaris (PII) 0.63 olan konsensüs tahminini ikiye katlayarak, hisse başına çeyreklik kazancını 1.30 dolar olarak açıkladı. Gelir ise Kuzey Amerika perakende satışlarındaki %57'lik artışla birlikte öngörülerin üzerinde gerçekleşti.

Ev inşaat şirketi DR Horton (DHI) hisse başına çeyreklik kârını piyasa beklentisinin 0.42 dolar üzerinde, 1.72 dolar olarak açıkladı. Gelir ise düşük mortgage oranları, sınırlı arz ve “artan alıcı aciliyeti” nedeniyle Wall Street tahminlerinin üzerinde geldi.

Motosiklet üreticisi Harley-Davidson (HOG) hisse başına 0.04 dolar kâr beklentisinin aksine, 0.60 dolar zarar açıkladı. Gelir ise analistlerin tahminlerinin çok altındaydı.

Tıbbi laboratuvar operatörü LabCorp (LH) son çeyrekte beklentilerin 1 dolar üzerinde, hisse başına 2.57 dolar kazanç açıkladı. Gelir ise Kovid-19 test miktarındaki artışla birlikte tahminlerin de üzerindeydi. Şirket, salgını çevreleyen belirsizlikler nedeniyle 2020 tam yıl beklentisini açıklamadı.

Boya ve kaplama üreticisi Sherwin-Williams (SHW) ikinci çeyrek hisse başı kazancını konsensüs beklenti olan 5.85 doların üzerinde, 7.10 dolar olarak açıkladı. Gelir ise tahminlerin biraz üzerindeydi. Şirketin pazarlarından bazıları pandemiden etkilenirken, tüketiciler Kovid-19 nedeniyle evde kaldıkça boya satışlarında bir artış görüldü.

Intel (INTC), baş mühendislik sorumlusu Murthy Renduchintala'nın şirketin yeni nesil 7 nanometre çipindeki gecikmeleri açıklamasından sadece birkaç gün sonra şirketten ayrıldığını bildirdi.

Quest Diagnostics (DGX) Kovid-19 test miktarının arttığını ve test geri dönüş sürelerini etkilediğini söyledi. Tıbbi laboratuvar operatörü, ortalama sonuç sürelerinin artık en öncelikli hastalar için iki gün ve diğerleri için yedi gün olduğunu belirterek, tedarikçilerin yeterli miktarda kimyasal reaktif ve test platformu sağlamak için ellerinden geleni yaptığını da açıklamalarına ekledi.

SEC raporuna göre Glenview Capital Management, sağlık ürünleri üreticisi Bausch Health (BHC) operasyonları ve stratejisi ile ilgili tekliflerde bulunmayı amaçlamakta.

Bernstein, Tesla’nın (TSLA) hisse görünümünü “piyasa getirisi”nden “piyasa altı getiri”ye düşürdü. Araç üreticisinin dünkü hisse kapanış fiyatı 1,539.60 dolar olmasına rağmen, Bernstein hisse için 900 dolarlık hedef fiyatını korudu.

Garmin (GRMN) geçen hafta gerçekleşen siber saldırıyı takiben sistemlerinin birkaç gün içinde geri yüklenmesi gerektiğini söyledi. Fitness ve GPS cihaz üreticisinin bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı olduğu bildirildi.

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, COVID-19 pandemisi ile ilgili 2.dalga beklentileri ve FED’in yeni teşvik paketi beklentileri ile birlikte günü karışık bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 günü 0.40% artı DAX30 0.03% ve CAC40 0.22% eksi ile kapattı.

Almanya merkezli Deutsche Bank (DBK) ve İngiltere merkezli Barclays (BARC) Covid-19 pandemisi sonrası verilen kredilerin geri dönmemesine karşılık zorunlu karşılıklar için daha fazla fon ayırdığını duyurdu. Açıklama sonrası Deutsche Bank (DBK) hisseleri %1.3 ve Barclays (BARC) hisseleri %1.6 değer kaybetti.

Kimya endüstrisi devi BASF SE (BASF) yetkilileri tarafından yapılan açıklamada Covid-19 pandemisi ile belirsizliklerin artmasına bağlı olarak tüm yıl satış ve kazanç beklentilerinin geri çekildiğini açıkladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri %4.2 değer kaybetti.

Lüks ürün üreticisi Kering (KER) beklentilerin aksine daha iyi satış rakamları bildirmesinin ardından şirket hisseleri haber sonrası %5.3 artış gösterdi.

Schneider Electric (SU) ilk yarı net karında %4.44 düşüş açıklamasına rağmen tüm yıl hedeflerini ve hisse geri alım programını tekrardan revize etmesiyle birlikte şirket hisseleri %3’ün üzerinde değer kazandı.

İngiltere merkezli petrol üreticisi Tullow Oil (TLW) 1.4 – 1.7 Milyar dolar aralığında daha düşük gelir açıklamalarının olası bir sonuç olduğunu duyurmasının ardından şirket hisseleri yaklaşık olarak %5 değer kaybetti.

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

NIO  (NIO)

12.27

4.96%

Advanced Micro (AMD)

67.61

-1.97%

General Electric Company (GE)

6.89

2.68%

Intel Corporation (INTC)

49.24

-0.67%

American Airlines (AAL)

11.77

3.34%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Oi S.A. (OIBR-C)

1.91

16.46%

Aerojet Rocketdyne (AJRD)

42.7

16.00%

Canopy Growth (CGC)

19.48

14.86%

Cogna Educacao S.A. (COGNY)

1.78

13.38%

OneMain Holdings (OMF)

28.45

11.74%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Armstrong World (AWI)

72.01

-11.73%

Lamb Weston Holdings (LW)

62.42

-11.46%

National Oilwell Varco (NOV)

11.56

-11.01%

Proto Labs (PRLB)

124.75

-9.56%

Redfin Corporation (RDFN)

39.49

-9.20%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz 
Back to Top