9 Ağustos 2019 Dünya Borsaları Bülteni

• ABD Merkez Bankası FED’in beklenildiği gibi faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmemesi fakat yılın geri kalan bölümü için olası bir faiz indirimine açık kapı bırakmasından dolayı ABD endeksleri günü yükselişlerle tamamladı. Dow jones 38 puan, S&P500 8 puan ve Nasdaq 33 puan yükselerek günü noktaladı.

• Southwest Airlines (LUV) sağlam talep sayesinde koltuk başına mil getirisini artırarak, yıllık cirosunda yukarlara taşımıştır. Yakıt etkisi düşse de 737 Max jetlerinin hangara çekilmesi bazı uçuşlarını iptal etmesine neden oldu.

• Winnebago (WGO) çeyreklik piyasa beklentisinin üzerinde hisse başına 1.14 dolar kar elde etti. Cirosu beklentileri karşılamasa da kar oranları hisselerin olumlu etkilenmesini sağladı.

• Adobe (ADBE) çeyreklik piyasa beklentisinin 5 cent üzerinde hisse başına 1.83 dolar kar açıkladı. Digital medya hizmetiyle şirketin “Creative Suite” iş kolu karını ve cirosunu arıtmasında etkili oldu.

• US. Steel (X) yaptığı açıklamada düşük talep ve fiyatlardan dolayı ikinci çeyrek gelirlerinin Wall Street beklentisinin aşağısında kalacağını belirtti.

• Wall Street’in haberine göre CBS (CBS), Viacom (VIAB)’a alım teklifi yapmaya hazırlanıyor.  Teklifin önümüzdeki haftalarda açıklanması bekleniyor.

• Müşteri sayısındaki ve kart ücretlerindeki artışa istinaden Bank of America yaptığı değerlendirmede American Express (AXP)’in görünümünü “AL” olarak belirledi.

• Apple (AAPL) Çin’deki fabrika üretiminin 30%’una kadarına başka ülkelere taşımayı düşünüyor. Japon Nikkei haberine göre Çin ile ABD anlaşma sağlasa dahi planından vazgeçmeyi düşünmediğini belirtti.

• La-Z-boy (LZB) son çeyrekte piyasa beklentisine paralel hisse başına 64 cent kar açıkladı. Ticaret savaşları ve düşük talep cirosunun ise biraz beklentilerin altında kalmasına neden oldu.

• Jabil (JBL) çeyreklik piyasa beklentisine paralel hisse başına 57 cent kar açıkladı. Cirosu beklentilerin üzerinde açıklandı. Ayrıca Jabil’in en büyük müşterisi Apple.

• New York Post’un haberine göre ATM ve barkod tarayıcısı NCR (NCR) ile özel sermaye fonlarının satın almak için yakın temasta olduğunu belirtti.

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları İtalya’dan kaynaklı satışlar yaşa da sağlık sektöründeki güçlü bilançolarla hafif toparlandı. Euro Stoxx 600 0.2% düşüşle Perşembe gününü tamamladı.

• Hella (HLE) düşük bilanço rakamları sonrası 4% düştü. Alman otomotiv endeksi SXAP düşük taleplerden ve gelir oranlarındaki düşüşten kaynaklı düşüş trendini sürdürdü.

• Bayer AG (BAYN) ABD’deki “glyphosate” kaynaklı devam eden davada 18.000 davalı için 8 milyar dolar ödemeyi kabul etmesi sonucu 11% yükseldi.

• Novo Nordisk (NOVOb) yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin üzerinde kar açıkladı ve 2019 yılı gelir beklentisini yukarı yönde revize etti. Şirket Perşembe günü 1% yükseldi.

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Advanced Micro Devices (AMD)

30.50

+0.16

General Electric Co. (GE)

10.34

-0.77

Bank of America Corp. (BAC)

28.32

-1.05

NIO Inc. (NIO)

2.74

+8.30

Chesapeake Energy (CHK)

1.83

-3.68


En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Axalta Coating Systems(AXTA)

29.33

+13.59

NIO Inc.(NIO)

2.74

+8.30

PG&E Corporation(PCG)

20.53

+7.26

Allergan plc(AGN)

128.16

+6.23

United States Steel Corp.(X)

15.17

+4.05


En Çok Düşen Hisse Senetleri (↓)

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

YY Inc.(YY)

71.04

-7.96

Energizer Holdings Inc.(ENR)

39.20

-6.26

Olin Corp.(ECA)

20.59

-5.77

Chart Industries Inc.(PBF)

71.02

-5.42

Mattel Inc.(MAT)

11.41

-5.39

  

Not: Tabloyu mobil cihazınızda daha iyi görüntüleyebilmek için ekranınızı yatay çeviriniz.


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

 

 

Back to Top