8 Ekim 2020 Dünya Borsaları Bülteni

ABD endeksleri, ABD Başkanı Donald Trump’ın Temsilciler Meclisi ve Senato’nun havayolu şirketleri başta olmak üzere küçük işletmelere yönelik Maaş Koruma Programı için 135 milyar doları onaylaması gerektiği şeklindeki açıklamalarından sonra günü pozitif bir şekilde kapattı. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile 1.74%, 1.88% artı ve 1,91% artı ile günü tamamladı.

Levi Strauss (LEVI) 0.22 dolar olan piyasa beklentisine kıyasla, çeyreklik kazancını hisse başına 0.08 dolar olarak açıkladı. Giyim üreticisinin geliri, çevrimiçi satışlardaki %52'lik bir artış sayesinde Wall Street tahminlerini geçti.

United Airlines (UAL), American Airlines (AAL), Delta Air Lines (DAL) ve Southwest (LUV) hisse senetleri, başkan Trump’ın havayolu endüstrisine bağımsız yardım çağrısıyla olumlu ayrışabilir. Ayrıca J.P. Morgan Securities iyimser uzun vadeli bir tahmine dayalı olarak JetBlue (JBLU), hisselerinin görünümünü çift kademe yükselterek “ağırlığı azalt”dan “ağırlığı arttır”a çıkardı.

Yargı Temsilciliği alt komitesinden gelen yeni bir raporda Alphabet (GOOGL), Facebook (FB) ve Amazon.com’un (AMZN) tümü pazar güçlerini kötüye kullanmakla suçlandığı görüldü. Rapor, önemli bir reform çağrısında bulunmakta.

Federal Havacılık İdaresi, Boeing’in (BA) 737 Max jetinin hizmete geri dönmesinde önemli bir adım olan yeni eğitim prosedürlerini yayınladı. Teklifler, sonuçlandırılmadan önce 2 Kasım'a kadar kamuoyunun görüşüne açık olacak.

Royal Caribbean (RCL), Hong Kong'dan yapılan seferler haricinde 30 Kasım'a kadar seyahat iptallerini uzattı. Rakip Norveçli (NCLH) bu hafta başlarında benzer bir bildirim açıklamıştı.

New York Post’a göre, AT&T (T) beklenenden düşük tekliflere rağmen, DirecTV biriminin açık artırmasıyla ilerliyor. İlk tekliflerin, beş yıl önce AT&T tarafından ödenen 49 milyar dolara kıyasla birimi 20 milyar doların altında değer verdiği söyleniyor.

SEC raporuna göre spor bahis şirketi DraftKings (DKNG) tarafından ikincil bir hisse senedi arzı hisse başına 52 dolar seviyesinden fiyatlandırıldı.

Bloomberg raporuna göre Tesla (TSLA), işçilere bir e-postada bir çalışanın geçen ay Kaliforniya'daki Fremont fabrikasının bir bölümünü "kötü niyetle sabote ettiğini" söyledi. İşçi, bir iç soruşturma sonrasında kovuldu.

Pivotal Research, Netflix'in (NFLX) talep üzerine video akışı pazarında büyük olasılıkla baskın küresel oyuncu olmaya devam edeceği görüşüne dayanarak, şirket hissesindeki fiyat hedefini hisse başına 650 dolara yükseltti.

Bloomberg'e göre, uydu radyo operatörü Sirius XM (SIRI), Howard Stern ile radyo sunucusuna yılda yaklaşık 120 milyon dolar ödeyecek yeni bir anlaşma imzalamaya yakın. Sirius XM ayrıca %10 temettü artışı duyurdu. Buna ek olarak, Credit Suisse, "şaşırtıcı bir şekilde" beklenenden daha iyi performansa dayanarak, hisse senedinin görünümünü "nötr"den "piyasa üstü getiri"ye yükseltti.

McDonald’s (MCD), sekiz yıl sonra ilk kez ana menüsüne yeni unlu mamuller ekledi. McDonald's şimdi tüm gün menünün bir parçası olarak elmalı börek, yabanmersinli kek ve tarçınlı rulo satacak.

Guggenheim, bira fabrikası Molson Coors (TAP) hisselerini PepsiCo'nun (PEP) yerine "en iyi seçenek" olarak adlandırırken, "al" derecelendirmesini yineledi. Guggenheim, şirketin seltzer ürünlerinin toplam büyümeye %3 ila %4 ekleyeceğini söyledi ve ayrıca hisse senedinin olumlu risk-getiri profiline işaret etti.

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, Avrupa Kıtasında Kovid-19 vaka sayılarında yaşanan artış ve ABD tarafında belirsizliği süren teşvik paketi beklentileri ile birlikte günü karışık bir seyirde kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 günü 0.06%, DAX30 0.17% artı ve CAC40 0.27% eksi ile kapattı.

Alman televizyon ağı ProSieben (PSMG) hisseleri için Goldman Sachs’ın ‘al’ tavsiyesi önermesinden sonra şirket hisseleri %5.1 değer kazandı.

Fransız reklam şirketi Publicis (PUBP) için ABD yatırım bankasının sektördeki diğer şirketlere nazaran daha iyi bir üçüncü çeyrek karı açıklamasını beklediklerini belirtmesinin ardından şirket hisseleri %2.4 artış gösterdi.

Ratos AB (RATO), ABD iş analitiği şirketi Dun&Bradstreet (DBN) şirketinin Avrupalı Bisnode bacağını İsveçli özel sermaye şirketinden satın alacağını açıklamasının ardından şirket hisseleri %5.2 değer kazandı.

Mediobanca (MDBI), gözlük sektörü devi Del Vecchio’nun İtalya’nın en büyük yatırım bankasındaki hissesini %10’un üzerine çıkarmasının ardından şirket hisseleri %3 değer kazandı. 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Apple (AAPL)

115.08

1.70%

General Electric (GE)

6.31

2.27%

DraftKings (DKNG)

53.33

-6.08%

American Airlines (AAL)

13.07

4.31%

NIO (NIO)

21.56

4.31%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Plug Power (PLUG)

18.23

12.29%

Carnival Corp. (CCL)

15.99

5.27%

American Airlines (AAL)

13.07

4.31%

NIO (NIO)

21.56

4.31%

Ford Motor (F)

7.23

3.58%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

DraftKings (DKNG)

53.33

-6.08%

Banco Bradesco (BBD)

3.44

-2.82%

Mobile TeleSystems (MBT)

8.39

-2.89%

NetEase (NTES)

86.94

-2.74%

Guardant Health (GH)

106.89

-2.73%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top