8 Aralık 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• Apple (AAPL) hisseleri, Morgan Stanley'den Katy Huberty'nin Apple'ın fiyat hedefini 164 dolardan 200 dolara çıkarması ve “ağırlığı artır” notunu korumasının ardından hisselerinin %3,5 arttı. Analist, artırılmış gerçeklik kulaklığı ve otonom araç gibi Apple'ın yeni ürünlerinin henüz hisse fiyatına dahil edilmediğine inanıyor.

• Tesla (TSLA) hisseleri, UBS'nin hisse senedi fiyat hedefini 1.000 dolara yükseltmesinin ardından %4,2 değer kazandı.

• Starbucks (SBUX) hisseleri, MKM Partners'ın şirket notunu “nötr” seviyesinden “satın al” seviyesine yükseltmesinin ve fiyat hedefini yükseltmesinin ardından %2,6 yükseldi. Firma, hisse senedinin son zamanlardaki düşük performansının bir satın alma fırsatı yarattığını söyledi.

• AutoZone (AZO) hisseleri, otomobil parçaları perakendecisinin beklenenden daha iyi bir üç aylık rapor bildirmesinin ardından %7,6 arttı. Şirket, Refinitiv'in 20,87 dolarlık konsensüs tahminini geçerek, hisse başına 25,69 dolarlık üç aylık kâr açıkladı. Gelir de tahminleri aştı ve karşılaştırılabilir mağaza satışları %13,6 arttı.

• Designer Brands (DBI) hisseleri, beklenenden daha iyi üç aylık kazançlar bildirdikten %14,4 arttı. Refinitiv'e göre şirket, hisse başına 56 sentlik tahminlerin oldukça üzerinde hisse başına 86 sent kazanç bildirdi. Ancak gelir, tahminleri kaçırdı.

• GlaxoSmithKline (GSK) hisseleri, erken aşamadaki bir çalışmadan elde edilen yeni verilere göre, monoklonal antikor tedavisinin tanımlanmış 37 Omikron mutasyonunun tümünü tedavi etmede etkili olduğunu söyledikten sonra hisselerinin %1,5 arttığını gördü.

• Intel (INTC) hisseleri, yonga üreticisinin 2022'nin ortalarında kendi kendini süren araba birimini halka açma planlarını açıklamasının ardından %3,1 arttı. Şirket, 2017 yılında İsrailli otonom sürüş firması Mobileye'yi satın aldı.

• Acadia Pharmaceuticals (ACAD) hisseleri, ilaç şirketinin, esas olarak kızlarda beyin gelişimini etkileyen genetik bir bozukluk olan Rett Sendromu için deneysel tedavisinin geç aşamadaki bir denemesinde olumlu sonuçlar açıklamasının ardından %9,9 değer kazandı.

• Jack In The Box (JACK) hisseleri, Deutsche Bank'ın hisse senedini “tut” seviyesinden “al” seviyesine yükseltmesinin ardından %5,8 yükseldi. Firma, Jack In The Box'ın Meksika gıda zinciri Del Taco'yu satın almasını beğendi.

• Bumble (BMBL) hisseleri, JPMorgan'ın şirket yönetimiyle yaptığı toplantı sonrasında hisse senedini “nötr” seviyesinden “ağırlığı artır” seviyesine yükseltmesinin ardından %9,7 yükseldi.

Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

• Volkswagen (VOW3) ve Porsche (PAH3) hisseleri bir Handelsblatt raporunun Porsche ve Piech ailelerinin önemli sayıda Porsche hissesi satın almak için VW hisselerinin bir kısmını satmayı düşündüklerini söylemesinin ardından sırasıyla %8,6 ve %8,5 yükseldi.

• AstraZeneca (AZN) hisseleri, Jefferies'in İngiliz ilaç şirketinin hissesini "satın al" seviyesinden "tut" seviyesine düşürmesinin ardından %1,7 düştü.

hisseler grafik

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

Back to Top