7 Kasım 2019 Dünya Borsaları Bülteni

• ABD piyasaları ticaret anlaşmasının Aralık ayına sarkabileceği haberleriyle dünü karışık tamamladı. Dow Jones 1 puan ve Nasdaq 24 puan düşerken S&P500 2 puan yükselişle Çarşamba gününü tamamladı.  

 

• Kişisel bilgisayar ve baskı aracı üreticisi HP Inc (HPQ)’nin hisse senedi, Xerox firmasının nakit ve hisse karşılığı satın alma teklifi yaptığına dair haberlerin ortaya çıkmasının ardından günü güçlü bir şekilde yükselerek 6.36% yukarda kapattı. Analistlere göre 2 şirketin birleşmesi 2 milyar dolar tutarında bir tasarruf sağlayabilir.

 

• Halka açıldıktan sonra talep toplama sürecinde belirtilen 3 aylık hisse senedi satış yasağının bugün itibariyle kalkmasının ardından UBER (UBER) hisseleri günü 3.85% düşerek tamamladı. Renaissance Capital’dan alınan bilgilere göre, 1.5 milyar veya bir başka deyişle 90%’lık kısım bugün itibariyle satışa uygun hale geldi.

 

• Çeyreklik bazda gelirleri beklentilerin altında kalsa da, hisse başına karlılığını artıran ve yılın geri kalanı için görünümünü yukarı yönde revize eden kozmetik şirketi Coty (COTY), günü kuvvetli bir şekilde 13.61% yükselerek tamamladı. Şirketin hisse senetleri an itibariyle yılbaşından bu yana 100% yükselmiş durumda.

 

• Aetna sağlık sigortası işinin katkıları ve ilaç tarafında ki güçlü yönetim sayesinde çeyreklik bazda hem gelir olarak he m de hisse başına karlılık olarak analist beklentilerinin üzerinde rakamlar açıklayan eczane zinciri CVS Health (CVS) günü 3.61% yükselerek tamamladı.

 

• 3. çeyrekte gelir ve hisse başına karlılıkta analist ve piyasa beklentilerin oldukça altında rakamlar açıklayan iletişim cihazları üreticisi Plantronics (PLT) şirketi hisseleri günü sert bir şekilde 36.61% düşerek tamamladı.

 

• Çeyreklik bazda hisse başına analist beklentilerinin 3 cent altında olacak şekilde 12  cent kar açıklayan kablolu TV sağlayıcısı Altice USA (ATUS) hisseleri günü 17.13% değer kaybederek tamamladı. Şirket ayrıca tüm yıl için beklediği satış rakamları tahminini de aşağı yönlü revize ettiğini açıkladı

 

• Sağlıklı yaşam için ürünler üreten Humana (HUM) 3. Çeyrekte beklentilerin oldukça yukarısında olacak şekilde hisse başına 5.03 dolar kar elde ettiğini açıkladı. 2020 yılı için hisse başı gelir tahminlerini yukarı yönde revize eden şirket, günü 3.46% yükselerek tamamladı.

• Roku (ROKU) 3. Çeyrekte geçtiğimiz seneye kıyasla 3 katı daha fazla zarar elde ederek 26.5 milyon dolar zarar elde ettiğini açıkladı. Cirosu ise 50% artışla 260.9 milyon dolar oldu. Ayrıca teknolojik reklam şirketi Dataxu’yu 150 milyon dolara satın almayı planlıyor.

 

• Raymond James, Lululeomon Athletica (LULU) hisseleri için “GÜÇLÜ AL” önerisinde bulundu ve hedef fiyatını 275 dolar olarak belirledi. 


Avrupa Piyasaları


• Avrupa borsaları Çarşamba gününü zayıf yükselişle kapattı. Stoxx600 0.33% yükselerek günün en çok kazananlarından olurken, Dax30 31 puan Ftse100 8 puan ve Cac40 20 puan kapattı.

 

• Adidas AG (ADS) üçüncü çeyrek bilançosunun beklentileri karşılamamasının ardından dünü 4.33% düşüş ile kapattı.

 

• Temizlik hizmeti ve servisi sunan ISS A/S (ISS) 2019 yılı beklentisini aşağı yönlü revize etmesinin ardından dünü 20.1% düşüş ile kapattı. Geçtiğimiz ay Ağustos’tan bu yana ikinci kez gelirlerinde düşüş yaşayan şirket cirosunu ise organik ürün kullanımındaki artışın etkisi ile 8.9% artış kaydetti.

 

• China Pacific Insurance Group en az 2 milyar dolar büyüklüğünde SwissRe (SREN) hissesi alacağını raporlamasının ardından SwissRe hisseleri günü yaklaşık 2% yükselişle kapattı. SwissRe de öncesinde 500 milyon ile 1 milyar dolar arasında China Pacific hissesi satın almıştı.

 

• Vitrolife AB (VITR) üçüncü çeyrekte beklentilerin üzerine çok üzerine çıkması sonucu günü 28% yükselişle kapattı. Şirketin organik satışları 15% artarken, Ebidta artışı ise 20% olarak açıklandı.

 

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Uber Technologies (UBER)

26.94

-3.85%

NIO Inc. (NIO)

20.300

-13.25%

General Electric (GE)

11.02

+0.46%

HP Inc. (HPQ)

19.57

+6.36%

Advanced Micro Devices AMD)

35.93

-0.61%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Aircastle Limited(AYR)

32.27

+16.96%

Coty Inc.(COTY)

13.02

+13.61%

DaVita Inc.(DVA)

70.51

+12.92%

Sharp Corporation(SHCAY)

36.000

+10.97%

Insulet Corporation(PODD)

159.99

+10.48%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri (↓)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

ISS A/S (ISSDY)

10.77

-18.67%

KAR Auction Services (KAR)

21.03

-17.50%

Altice USA (ATUS)

25.98

-17.13%

GW Pharmaceuticals (GWPH)

111.76

-17.06%

Vonage Holdings (VG)

8.37

-16.80%

 

Not: Tabloyu mobil cihazınızda daha iyi görüntüleyebilmek için ekranınızı yatay çeviriniz.

 

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

 

Back to Top