28 Temmuz 2020 Dünya Borsaları Bülteni

ABD endeksleri, ABD Merkez Bankası’nın (FED) Çarşamba günü sonuçlanacak olan FOMC toplantısından çıkacak kararların olumlu yönde olacağı beklentilerinin artması ile günü pozitif bir şekilde kapattı. S&P500, Nasdaq, DOW30 sırası ile 0.74%, 1.67% ve 0,43% artı ile günü tamamladı.

Ünlü oyuncak şirketi Hasbro (HAS) son çeyrek hisse başına beklentilerin 0.21 dolar altında 0.02 dolar kar açıkladı.Şirket gelirleri güçlü talebe rağmen tahminlerin altında gerçekleşti. Şirket yetkilileri tarafındna yapılan açıklamada Covid-19 pandemisi ile birlikte birçok mağazalarını kapanmak zorunda kaldıkları ve bir sonraki çeyrek için kar tarafında daha güçlü bir sonuç alabileceklerini öngördüklerini belirtti.

Süpermarket işletmecisi Albertsons (ACI) son çeyrek hisse başına tahminlerin 0.05 dolar üzerinde 1.40 dolar kar açıkladığını duyurdu. Mağaza ve dijital satışlarda yaşanan %26.5 oranındaki artış, şirketin son çeyrek karlılığına önemli derecede katkı sağladığı belirtildi.

Etiket ve yapıştırma şirketi Avery Dennison (MRNA) son çeyrek hisse başına tahminlerin 0.14 üzerinde 1.27 dolar kar açıkladığını duyurdu. Avery Dennison ise yapışkan malzemeler ve etkiketleme sektöründe sonraki çeyreklerde sektörel daralmaların yaşanabileceğini duyurdu.

İlaç ve aşı şirketi Moderna (MRNA) aşı çalışmalarını geliştirmek için hükümetten ilave 472 Milyon dolarlık yardım alacağını ve 3.aşama aşı çalışmalarının başladığını duyurdu.

Goldman Sachs, American giyim firması Kontoor Brands (KTB) için tüm beklenen negatif durumun artık geçtiğini açıklayarak şirket hisseleri için görünümü ‘sat’ seviyesinden ‘al’ seviyesine yükselttiğini açıkladı.

Intel (INTC), China Times’daki bir habere göre Tayvan’dan yarı iletken ve 6 nanometre çipleri sipariş ettiğini duyurdu. Ayrıca şirket 7 nanometre çiplerinde bir gecikme açıklamasının ardından şirket hisseleri ciddi bir düşüş yaşadı.

SAP (SAP), ABD merkezli Qualtrics şirketini 8 Milyar dolara satın almasının 2 yıl sonrasında şirket ilk kez halka arz için çalışmalara başlandığını duyurdu. Ayrıca Alman yazılım devi, tüketici davranışlarını ölçme konusunda uzmanlaşmış Qualtrics şirketi için fazla ödeme yaptığı yönünden eleştirildiği belirtildi.

Garmin (GRMN), web sitesindeki bir duyuruya göre sistemlerinde küresel bir kesinti yaşadıklarını duyurdu. Şirketin konu hakkında ilerleyen günlerde detaylı bir açıklama yapma yapması bekleniyor.

Boeing (BA), CNBC yeni 777X jetinin tanıtımını bir yıla kadar ertelemeyi planlıyor. Haberin devamında ise bu durumun Covid-19 pandemisinden kaynaklanan jet talebindeki düşüşten kaynaklandığı belirtildi.

AstraZeneca (AZN), kanser ilacı için Japon ilaç şirketi Daiichi Sankyo ile anlaşma yapıldığını duyurdu. Açıklamanın devamında anlaşma için Daiichi Sankyo’ya 6 Milyar dolar ödeme yapılacağı belirtildi.

Gıda üreticisi General Mills (GIS) yetkilileri Covid-19 sonrası gıda talebinde yaşanan artışı karşılamak için tedarik zinciri sayısını %20 oranında artırmayı düşündüklerini açıkladı. 

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, İngiltere’de Coronavirus vakalarında yaşanan artış ve İspanya’dan gelen yolculara iki hafta boyunca karantina uygulanacağı haberinden sonra günü negatif bir şekilde kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 günü 0.31%, DAX30 0.01% ve CAC40 0.34% eksi ile kapattı.

Lüks ürün üreticisi LVMH (MC), Louis Vuitton sahibinin Covid-19 pandemisi sonrası birçok mağazasının kapanması sonrasın ikinci çeyrek satışlarına dair satış rakamlarında düşüşe işaret etmesi ile HVMH (MC) hisseleri %2.8 değer kaybetti.

Fransız deri eşya üreticisi Gucci (GUC) ve Hermes (HRMS) son çeyrek zararlarını açıklamalarının ardından şirket hisseleri yaklaşık %2 değer kaybetti. Lüks ceket üreticisi Moncler (MONC) ise son çeyrek zarar bildirmesinin ardından şirket hisseleri %4 üzerinde düşüş gösterdi.

Fransız otomobil devi Peugeot (UG), ilk çeyrek düşük tutarda kar açıklamasına rağmen belirli kar marjı hedeflerini yakalamasından dolayı şirket hisseleri %3.8 artış gösterdi. Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamada satış rakamlarındaki toparlamanın Temmuz ayına kadar sürdüğü belirtildi.

Paket servis restoran şirketi Delivery Hero SE (DHER) son çeyrek gelirlerini bir önceki döneme göre iki kat artırdığını açıklamasının ardından şirket hisseleri %3.8 değer kazandı. Ayrıca şirket yetkililerinin yaptığı açıklamada ultra hızlı teslimat yatırımlarının katkısı ile 2020 yılı satış tahminlerinin artırıldığı duyuruldu.

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Advanced Micro (AMD)

68.97

-0.62%

Intel Corporation (INTC)

49.57

-2.02%

General Electric (GE)

6.71

-2.19%

American Airlines (AAL)

11.39

0.00%

NIO (NIO)

11.69

-1.10%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Sogou (SOGO)

8.51

48.00%

Moderna (MRNA)

79.91

9.15%

Vale S.A. (VALE)

11.91

5.77%

Yamana Gold (AUY)

6.61

4.92%

Ambev (ABEV)

2.99

4.18%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Carnival Corporation (CCL)

13.75

-7.09%

Norwegian Cruise Line (NCLH)

13.38

-6.95%

DraftKings (DKNG)

35.12

-6.48%

PG&E Corporation (PCG)

9.05

-3.31%

Wells Fargo & Company (WFC)

25.49

-2.93%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamazBack to Top