2 Aralık 2019 Dünya Borsaları Bülteni

ABD başkanı Trump’ın Hong Kong için Çin’in istemediği anlaşmayı imzalaması üzerine ticaret anlaşmasına dair piyasa endişelerini artırdı. Şükran günü tatilinin ardından ABD piyasaları haftayı hafif düşüşle tamamladı. Dow Jones 112 puan, S&P 500 12 puan ve Nasdaq 39 puan düşüşle Cuma gününü tamamladı.


Borçlar hariç 5.14 milyar dolar ya da hisse başı 145 dolar karşılığında Apollo Global girişim sermayesi Tech Data’yı (TECD) satın alacak. Warren Buffett’ın fonu Berkshire Hathaway’de daha önce hisselerine 140 dolar teklifinde bulunmuştu fakat teklif savaşına girmek istemediği için fiyat artırımında bulunmadı.


 Adobe tarafından gelen erken verilere göre Şükran gününde geçen senenin aynı dönemine göre online satışlar 19% artış gösterdi. Amazon (AMZN) ve Walmart (WMT) gibi şirketlerin satış döneminden olumlu etkilenmesi bekleniyor.


Facebook (FB) sosyal ağlarından Facebook, Instagram ve Messenger gibi uygulamalarında yaşanan kesintiyi birçok kullanıcıyı da engelleyerek onarmayı başardı.


Reuters’ın haberine göre VF Corp. (VFC) İtalyan ayakkabı markası Golden Goose için teklif sunan firmalar arasında. Ayrıca aynı firma için girişim sermayelerinden Permira ve Advent’de yarışıyor.


Reuters’ın haberine göre Chevron (CVX) Nijerya’nın açık denizlerinde petrol ve gaz üreten iki tane alanını satışa çıkardı. Enerji devi ABD tarafında hızlı büyüyen üretimlerine odaklanmak adına birçok varlığını elden çıkarıyor.


Tayland’daki mahkeme Philip Morris’in (PM) ithal edilen sigaralarda kurallara uymadığı gerekçesiyle 40 milyon dolarlık ceza kesti


Ulusal Sermaye piyasası komisyonu Charles Schwab’ın (SCHW) TD Ameritrade’i (AMTD) satın alması için oluşacak elden çıkarma maliyetini 950 milyon dolar olarak açıkladı.


Walt Disney (DIS) Disney + günde ortalama 1 milyon indirildi. Ayrıca geçen hafta sonu “Frozen 2” ile büyük gişe hasılatı yaptı. 


Avrupa Piyasaları


Petrol kesintilerinin beklentiler kadar olmayacağına dair haberlerle beraber Avrupa piyasaları enerji hisseleriyle düştü. Euro Stoxx 600 0.44% ve FTSE100 0.94% düşerek haftayı tamamladı.


Icelandic balık firması Namibya’da para aklamak için Norveç’in en büyük bankası DNB Asa’yı (DNB) kullanması üzerine hisseleri haftayı 6.44% düşerek tamamladı.


Morgan Stanley, E.ON SE’nin (EOAN) görünümünü “ENDEKS ALTI GETİRİ” den “ENDEKSE PARALEL GETİRİ” olarak yukarı yönde güncelledi. Ayrıca hedef fiyatını 9.50 Euro’ya yükseltti.


AF Gruppen (AFG) belediyenin su onarım planı kapsamında OBOS için 168 daire yapmak için anlaşma imzaladı. 


 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Nio (NIO)

2.2700

-7.72%

United States Steel (X)

13.12

-5.81%

General Electric (GE)

11.27

-0.18%

Bank of America (BAC)

33.32

-0.30%

Alibaba Group (BABA)

200.00

-0.41%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Tech Data (TECD)

114.89

+12.32%

Peloton Interactive (PTON)

35.23

+9.55%

Sibanye Gold (SBGL)

7.96

+7.13%

Nutanix (NTNX)

37.35

+6.81%

Blueprint Medicines (BPMC)

82.04

+6.37%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri (↓)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

IHS Markit (INFO)

72.65

-0.34%

DNB ASA (DNHBY)

16.69

-8.20%

RLI Corp. (RLI)

91.37

-7.51%

Nio  (NIO)

2.2700

-7.72%

PT Bank Mandiri (PPERF)

0.4587

-6.77%

 

Not: Tabloyu mobil cihazınızda daha iyi görüntüleyebilmek için ekranınızı yatay çeviriniz.

 

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz

 

Back to Top