19 Temmuz 2021 Dünya Borsaları Bülteni

ABD endeksleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki artışın son hız devam etmesi ve bu artışın ekonomik toparlanmayı beklenenden daha fazla yavaşlatacağına dair endişelerin artması ile günü negatif bir seyirle kapattı. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile %0.75, %0.78 ve %0.86 eksi ile günü tamamladı.

İlaç üreticisi Moderna (MRNA) hisseleri, 21 Temmuz itibariyle S&P 500'e dahil edileceğine dair haberler üzerine yükselişe geçti. AstraZeneca (AZN) tarafından satın alınan Alexion Pharmaceuticals'ın yerini alacak.

Çin merkezli Didi Global (DIDI) hisseleri, şirketin en az 7 farklı devlet dairesi yetkileri tarafından yerinde siber güvenlik incelemesine tabi tutulmasının ardından %3.16 geriledi.

The Lancet tıp dergisinde yayınlanan bir araştırma, BioNTech (BNTX)'in mRNA tabanlı Kovid-19 aşısının, Çinli Sinovac tarafından üretilen inaktive virüs bazlı aşıdan 10 kat daha fazla antikor ürettiğini gösterdi. BioNTech (BNTX), günü %4.70 yükselişle kapattı.

Sinema salonu operatörü AMC Entertainment (AMC) hissesi Cuma günü tekrar düşüşle günü kaptırken, video oyunu perakendecisi GameStop (GME) beş seanslık kayıp serisini sürdürdü ve hissesi son on işlem gününün dokuzunda düşüşle kapandı. İki hisse de dalgalı seyrine devam ediyor.

Carnival (CCL), Royal Caribbean (RCL), Norwegian Cruise Line (NCLH) hisseleri Kanada'nın büyük yolcu gemilerinin Kasım ayında ülkeyi ziyaret etmeye devam etmesine izin vereceğini açıklamasının ardından kruvaziyer hisseleri  değer kaybetti. Karnaval (CCL) %4,69, Royal Caribbean (RCL) %2,45 ve Norwegian Cruise Line (NCLH)  %5,32 değer kaybetti.

Intel (INTC) Wall Street Journal'a konuşan konuya aşina olan kişilere göre, yarı iletken üreticisi GlobalFoundries'i satın almanın bir yolunu arıyor. Anlaşma henüz gerçekleşmemiş olmasına rağmen GlobalFoundries satın alma işleminin yaklaşık 30 milyar dolar değerinde olabileceği konuşuluyor. Intel (INTC) hisseleri, %1,51 değer kaybetti.

FuboTV (FUBO) yan kuruluşu, Pennsylvania'daki planlanan mobil Fubo Sportsbook için kumarhane operatörü Cordish Companies ile bir pazar erişim anlaşması imzaladığını açıkladı. Canlı futbol yayını sunan şirketin hisseleri %1,09 arttı.

Bira üreticisi Molson Coors (TAP) 17 Eylül'de 30 Ağustos itibariyle hissedarlara ödenecek hisse başına 0.34 dolar rekor bir planlı bir ödeme ile üç ayda bir temettü ödemeye devam edeceğini duyurdu. Molson Coors (TAP), temettü ödemesini geçen Mayıs ayında askıya almıştı.

Goldman Sachs konser aktivitesinde beklenen bir artıştan yararlanmaya hazır olduğunu söyleyerek, eğlence yapımcısı Live Nation (LYV) hisselerinin görünümünü “al” olarak derecelendirdi.

Loop Capital Markets, kişisel bakım ürünleri üreticisi Honest Company (HNST) hisselerinin görünümünü “tut” seviyesinde “al” seviyesine çıkardı. Loop, hisselerin son zamanlardaki geri çekilmenin ardından çekici bir seviyede olduğunu söyledi.

Goldman Sachs iş jetleri için güçlenen bir pazara işaret ederek, Textron (TXT) hisselerini “Conviction Buy” listesine ekledi.

Elektrikli kamyon üreticisi Lordstown Motors (RIDE), geçen Ekim ayında özel amaçlı satın alma şirketi DiamondPeak Holdings ile birleşmesini incelendiğini ve New York'taki federal savcılar tarafından soruşturma altında olduğunu söyledi.

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, hızlı yayılan Delta varyantının seyahat talebini engelleyebileceği ve devam eden küresel ekonomik toparlanmayı yavaşlatabileceği endişeleriyle, seyahat hisselerinin öncülüğünde günü negatif bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 %0.06, DAX30 %0.57 ve CAC40 %0.51 eksi ile günü tamamladı.

Swedbank (SWED), kredi piyasasının gelişmesi ve beklentilerin çok üzerinde hatta rekor düzeyde komisyon geliri açıklamasının ardından banka hisseleri %2,5 yükseldi.

İngiliz lüks grubu Burberry (BRBY), yılın ilk yarısı için beklentilerin üzerinde satış rakamları açıkladı. Yapılan olumlu açıklamaya rağmen şirket hisseleri değer kaybetti.

İsveçli Ericsson (ERIC), Çin’deki satış rakamlarıdaki düşüşün etkisiyle ikinci çeyrek çekirdek kar rakamlarının piyasa tahminlerinin altında kaldığını açıkladı. Olumsuz açıklama sonrası şirket hisseleri %8.5 değer kaybetti.

Dünyanın en büyük metal ve maden şirketi Rio Tinto Group (RIO) fırtınaların Batı Avustralya operasyonlarını etkilemesinin ardından üç aylık demir cevheri sevkiyatlarında %12'lik bir düşüş bildirdikten sonra şirket hisseleri %1,6 değer kaybetti.

Alman spor giyim şirketi Puma (PUM), güçlü satış rakamları açıklamasına rağmen, şirketin hisseleri değer kaybetti.

 

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

AMC Entertainment (AMC)

34.96

-2.89%

Apple Inc. (AAPL)

146.39

-1.41%

Bank of America (BAC)

37.92

-2.34%

ContextLogic Inc. (WISH)

9.27

-8.13%

NIO Inc. (NIO)

42.80

-2.01%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Newegg Commerce, Inc. (NEGG)

30.55

16.60%

Byrna Technologies Inc. (BYRN)

25.41

12.83%

Moderna, Inc. (MRNA)

286.43

10.30%

HeadHunter Group PLC (HHR)

44.04

9.14%

Xometry, Inc. (XMTR)

70.20

9.14%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Turquoise Hill Resources Ltd(TRQ)

13.65

-15.64%

Gaotu Techedu Inc. (GOTU)

10.75

-11.23%

TelefonaktiebolagetEricsson(ERIC)

11.82

-10.79%

TAL Education Group (TAL)

19.85

-9.53%

RLX Technology Inc. (RLX)

6.56

-9.52%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top