13 Ocak 2020 Dünya Borsaları Bülteni

ABD piyasaları Cuma gününe pozitif başlasa da günü Çin ile bu hafta imzalanması beklenen anlaşma öncesi düşüşle tamamladı. Dow Jones 133 puan, S&P500 9 puan ve Nasdaq 24 puan düşüşle haftayı tamamladı.


GrubHub (GRUB) Wall Street’in şirketi satmaya çalıştığına dair yaptığı haberi yalanladı


Boeing (BA) 737 Max Jetleri için gelen şirket içi mesajları yayınladı. Şirket bunların gerçeği yansıtmadığını ve kabul edilemez olduğunu belirtti.


IT çözümleri üreten Synnex (SNX) iki tane ayrı şirket olarak borsa da işlem görmeyi planlıyor. Ayrıca şirketin bilançosu analist beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.


İlaç üreticisi Eli Lilly (LLY) deri üzerine ilaçlar üreten Dermira (DERM) i 1.1 milyar dolara ya da başka bir deyişle hisse başına 18.75 dolara satın aldı.


Wall Street Journal’ın haberine göre Amazon.com (AMZN) Tv platformu yerine bazı stok birimlerini satmayı planlıyor.


NortonLifeLock (NLOK) 8 milyar dolarlık gelir sayesinde hisse başına 12 dolar temettü ödeyeceğini belirtti.


Intuitive Surgical (ISRG) bilanço öncesi “Vinci” robotu sayesinde çeyreklik bilançosunun daha olumlu olacağını belirtti. Şirket 23 Ocak’ta bilançosunu açıklayacak.

 

KB Home (KBH) çeyreklik bazda piyasa beklentisinin 2 cent üzerinde hisse başına 1.31 dolar kar elde ettiğini açıkladı. Cirosu ise Wall Street beklentilerinin altında gerçekleşti.

 

Urban Outfitters (URBN) tatil dönemi satışları 3% artarken karlılık oranları promosyonlar nedeniyle gerileme kaydetti.


Citi, Nvidia (NVDA)’nın data merkezi ihtiyacını karşılamak için satın aldığı Mellanox Technologiesle beraber rakiplerine göre daha avantajlı olduğunu düşünerek “Hızlı İzleme Listesi” ne ekledi ve Nvidia için görüşünü “ENDEKS ÜZERİ PERFORMANS” olarak revize etti.

 

Susquehanna Financial, Foot Locker (FL)’ın tatil dönemi satışlarının beklentilerin altında kaldığını düşünerek görünümünü “POZİTİF” den “NÖTR” e indirdi.


Avrupa Piyasaları


Avrupa endeksleri haftanın son gününü yatay geçirdi. Avrupa’nın önde gelen üç endeksi Dax30, Cac40, Ibex35 günü 0.10% altında yükselişle kapatırken, STOXX50 0.12% düştü.


Morgan Stanley, çelik üreticileri için hedef fiyat beklentisini aşağı yönlü revize etti. Bu gelişme sonrası Arcelor Mittal (MT) 0.16%, Voestalpine (VOES) 2%, Salzitter (SZG) 3.3% düşüş ile kapattı. Risk kazanç rasyosunun son dönemde dengelendiği ifade edildi.


Berenberg, geografik tansiyonun düşmesinden dolayı Polymetal (POLY) için hedef fiyat beklentisini yukarı yönlü revize etti. Polymetal günü 1.6% yükselişle kapattı.


J.P. Morgan Avrupalı enerji şirketleri için “AL” önerisi getirdi. Enquest (ENQ) yeni sondaj kuleleri ve nakit akışındaki artışla günü 8.6% yükselişle kapattı.

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

General Electric (GE)

11.67

-2.02%

Advanced Micro Devices (AMD)

48.17

-1.64%

Ford Motor Company (F)

9.25

-0.11%

Bank of America (BAC)

34.74

-0.83%

NIO Limited (NIO)

3.5100

+1.45%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Nektar Therapeutics (NKTR)

26.92

+24.69%

Ultragenyx Pharma. (RARE)

53.96

+23.39%

OneConnect Financial (OCFT)

15.82

+16.84%

SYNNEX Corp. (SNX)

145.56

+12.98%

Ryanair Holdings (RYAAY)

96.18

+6.87%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Six Flags Entertainment (SIX)

35.96

-17.82%

Turning Point Thera. (TPTX)

56.82

-13.05%

Marks and Spencer (MAKSF)

2.5800

-9.72%

Ryohin Keikaku Co. (RYKKY)

21.91

-8.71%

BioNTech (BNTX)

39.68

-8.30%

 

 

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top