13 Aralık 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• Costco (COST) hisseleri, perakendecinin bir gün önce en son üç aylık rakamlarını yayınlamasının ardından %6'dan fazla yükseldi. Şirket, son çeyreğinde 50,36 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 2,98 dolar kazandı. Bu üst düzey rakam, 49,6 milyar dolarlık gelir ve hisse başına 2,64 dolarlık kazançla Refinitiv tahminini aştı.

• Oracle (ORCL) hisseleri, beklenenden daha iyi üç aylık sonuçların ardından %15,6 arttı. Rehberlikle olarak, Oracle yönetimi hisse başına düzeltilmiş mali üçüncü çeyrek kazançlarında 1,14 ila 1,18 ABD Doları arasında çağrıda bulundu. Refinitiv tarafından yapılan ankete katılan analistler, hisse başına 1,16 dolarlık düzeltilmiş kazanç kılavuzu bekliyorlardı.

• Chewy (CHWY) hisselerii, üç aylık dönemde beklenenden daha büyük bir kayıp bildirdikten sonra %8'dan fazla düştü. Chewy, Refinitiv'in hisse başına 4 sentlik mutabakatına karşı hisse başına 8 sentlik bir kayıp bildirdi. Gelir, analistlerin tahminleriyle eşleşti.

• Lululemon (LULU) hisseleri, beklenenden daha iyi bir üçüncü çeyrek raporuna rağmen %1,8 geriledi. Lululemon, 1,45 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 1,62 dolar kazanç bildirdi. Analistler, 1,44 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 1,41 dolar kar bekliyorlardı.

• Broadcom (AVGO) hisseleri, şirketin üç aylık raporunun Wall Street tahminlerini geçmesinin ardından %8'den fazla yükseldi. Şirket, Refinitiv tahmininin 7 sent üzerinde, hisse başına düzeltilmiş 7,81 dolar kazandı ve iyimser bir tahmin yayınladı.

• Beyond Meat (BYND) hisseleri, Bloomberg'in restoran zinciri Taco Bell'in Beyond Meat'in bitki bazlı carne asada versiyonunu test etmeyi bıraktığını açıklamasının ardından ardından %7'den fazla düştü. Taco Bell'in Ekim ayında aldığı numunelerden memnun olmadığı bildirildi.

• C3Ai (AI) hisseleri, ABD Savunma Bakanlığı'ndan 500 milyon dolarlık bir sözleşme kazandıktan sonra hisselerinin %4'ten fazla arttığını gördü.

• Jabil (JBL) hisseleri, Goldman Sachs'ın hisse senedinin notunu “nötr” seviyesinden “satın al” seviyesine yükseltmesinin ve hisse üzerindeki fiyat hedefini artırmasının ardından %5'ten fazla yükseldi. Goldman, elektronik üretim hizmeti şirketinin elektrikli araçlara maruz kalmasının büyümeyi hızlandıracağını söyledi.

• Southwest Airlines (LUV) hisseleri, Goldman Sachs'ın havayolu hissesinin notunu düşürmesinin ve enflasyon endişelerini gerekçe göstererek fiyat hedefini düşürmesinin ardından %3'ten fazla geriledi. Goldman'ın çağrısı, Perşembe sabahı Jefferies'in artan maliyetler nedeniyle havayolunun notunu düşürmesinden sonra geldi.

Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

• Alman otomotiv devi Daimler (DAI), Cuma günü Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görmeye başlayan Daimler Truck'ın bölünmesinin ardından %13,64 değer kaybetti.

• Sweden Match (SWMA) hisseleri, ABD Senatosu'nun yeni nesil tütün ürünleri üzerindeki vergileri artırma planlarını bırakmasının ardından %7 değer kazandı.

hisseler grafik

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

Back to Top