11 Temmuz 2019 Dünya Borsaları Bülteni

• ABD piyasaları FED başkanı Powell’ın Merkez bankasının faiz indirebileceğini belirtmesiyle yükseldi. Dow jones 76 puan, S&P500 13 puan ve Nasdaq 60 puan yükselişle Çarşamba gününü tamamladı.

• Levi Strauss (LEVI) hisseleri, şirketin beklentilerden daha iyi bir şekilde hem karlılık hem de gelir anlamında bilanço açıklamasına rağmen, şirketin yılın ikinci yarısında satış hızında düşüş beklediğini açıklamasının ardından günü 12% düşüşle tamamladı

• İlk çeyrekte beklentilerden daha iyi bilanço açıklayan ve Revlon, Vicks, Hydro gibi markaların arkasında bulunan güzellik malzemeleri üreten şirket Helen of Troy (HELE) günü 11% yükselişle tamamladı. Şirketin ayrıca tüm yıl için kar ve gelir beklentisini yukarı yönlü revize ettiğini açıkladı

• Bloomberg’de yayınlanan bir rapora göre, Tesla (TSLA)’nın otomotivden sorumlu başkanı Jerome Guillen çalışanlarıyla paylaştığı bir mailde, şirketin Kaliforniya’daki üretimin bandını genişleteceğini ve yılın 2.çeyreğinde yeni rekorların kırılacağını paylaştı. Şirket hisseleri günü 3.85% yükselişle tamamladı.

• WD-40 (WDFC) hisseleri günü, beklentilerden çok daha iyi gelen çeyreklik bilanço rakamları sayesinde 8.5% yükselerek tamamladı. Şirket beklentilerden 4 cent daha yukarda olacak şekilde hisse başına 1.30 dolar kar elde etti ve gelir olarak 114 milyon dolar rakamına ulaştıklarını açıkladı. Şirket yetkilileri, Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da gerçekleşen güçlü satış rakamları sayesinde iyi bir bilanço açıkladıklarını belirtti.

• Goldman Sachs’ın Comcast (CMCSA) için görünümü ‘NÖTR’ den ‘AL’ olarak yukarı yönlü revize etmesinin ardından şirket hisseleri günü 2% yükselişle tamamladı. Banka, yatırım tavsiyesine gerekçe olarak, şirketin iyi pozisyon alması nedeniyle önümüzdeki 5 yıllık süre içerisinde çift haneli büyüme rakamlarını korumasını beklediklerini gösterdi.

• MSC Industrial Direct (MSM) , beklentilerden daha kötü olacak şekilde çeyreklik bilanço açıklamasının ardından günü 3.76% düşüşle tamamladı. Şirket beklentilerden 5 cent daha kötü bir şekilde hisse başına 1.44 dolar kar elde etti ve beklentilerin uzağında kalarak 866 milyon dolar gelir elde etti.

• IBM’in Red Hat’ı almasıyla beraber T-Mobile (TMUS) S&P500’de Red Hat’ın yerini alacak. T-Mobile hisseleri 4.6% yükselişle günü tamamladı.

Avrupa Piyasaları

• FED başkanı Powell’ın ticaret savaşına dair endişeleri ve global ekonomideki zayıflığı gündeme getirmesi Avrupa borsalarının olumsuz etkilenmesine neden oldu. DAX 63 puan yükselirken FTSE100 5 puan düşüşle günü tamamladı.

• Powell’ın açıklamalarıyla maden şirketleri olumlu etkilense de yatırım şirketi tarafından görünümü aşağı revize edilen Norsk Hydro (NHY) hisseleri günü 1% yakın aşağıda tamamladı.

• Altın üreticileri günü olumlu tamamlasa da Polymetal International (POLY) ortaklarından PPF‘nin 21 milyon hisseyi başka bir deyişle şirketin 4.5% lük kısmını satması hisseleri olumsuz etkiledi. Hisseler günü 4.5% düşüşle günü tamamladı.

• İngiliz teknoloji şirketi Micro Focus (MCRO) yaptığı açıklamada 2019 yılındaki gelirlerinin 6% azalmasını bekliyor. Haberin ardından hisseler 11% düştü.

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Nio Inc. (NIO)

3.6800

-0.27%

Advanced Micro Devices (AMD)

33.15

+1.93%

Micron Technology (MU)

1.8100

+5.52%

Bank of America  (BAC)

10.25

+3.75%

General Electric (GE)

33.54

-1.12%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Helen of Troy (HELE)

146.31

+11.12%

Centennial Resoruce (CDEV)

7.54

+9.12%

CrowdStrike (CRWD)

74.34

+8.60%

WD-40 (WDFC)

175.14

+8.55%

National Bank Greece (NBGIF)

2.6800

+8.50%


 

En Çok Düşen Hisse Senetleri (↓)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Levi Strauss & Co. (LEVI)

20.82

-12.00%

Micro Focus Inter. (MFGP)

22.06

-9.96%

Eutelsat Commu. (ETCMY)

4.4600

-8.61%

Freddie Mac (FMCCH)

21.05

-7.51%

Vipshop Holdings (VIPS)

7.88

-7.51%

 


Not: Tabloyu mobil cihazınızda daha iyi görüntüleyebilmek için ekranınızı yatay çeviriniz.

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top