11 Eylül 2019 Dünya Borsaları Bülteni

• ABD borsaları dün akşamı teknoloji şirketlerinin önderliğinde düşüş ile kapatarak önümüzdeki günlere yönelik karamsar bir tablo çizdi. Dow Jones 74 puan düşerek 5 günlük yükselişin ardından ilk defa düşüş kaydederken, S&P500 ve Nasdaq endeksleri yatay kapattı.

• Facebook (FB), Amazon (AMZN) gibi 2019 yılında yüksek büyüme grafiğine sahip olan teknoloji şirketleri dünü 1%- 2% aralığında kar satışları ile kapattı.

• Moody’s otomotiv devi Ford’un (F) kredi reytingi görünümünü aşağı yönlü revize ederek “RİSKLİ YATIRIM” olarak adlandırılan Ba1 olarak tanımladı. Mood’s bu kararında Ford’un düşük gelir ve nakit üretimindeki zayıflık gösterildi.

• Apple (AAPL) dün akşam yeni nesil iPhone ve diğer geliştirilen ürünlerinin sunumu haricinde Apple TV+’ın da tanıtımını gerçekleştirdi. Apple (AAPL) hisseleri diğer video yayın sektöründeki rakip firmalar Netflix (NFLX) ve Walt Disney’in (DIS) 2%’nin üzerinde düşüşünün aksine günü 1.2% yükselişle kapattı.

• JC Penney (JCP) erkek giyim alanına yeni kategori eklemesi ve dış giyim alanını internet satışlarına açmasının ardından hisse fiyatları gün içinde 19% değer kazandı.

• TechCrunch’un hazırladığı raporda Uber (UBER) 400 mühendis ve uzmanını işten çıkaracağını iddia etti. Uber son dönemde 2019 yılı içinde 5.4 milyar dolar zarar ettiğini açıklamıştı. Uber dünü 4% yükselişle kapattı.  

• Hazır yemek restoran zinciri Wendy’s (WEN) 2019 yılı görünümünü aşağı yönlü revize etmesinin ve mağaza tadilatında 20 milyon dolar harcanacağını açıklamasının ardından dünü 10.2% düşüş ile kapattı.  

• UBS, Wells Fargo’nun (WFC) “AL” olan görünümünü “TUT” olarak revize etti. UBS ayrıca bankanın yılsonu gelir beklentisinde de indirime gitti.

• HD Supply (HD) ikinci çeyrekte 1.08 dolar kar elde etmesine rağmen şirketin cirosu beklentileri karşılamadı. Zor bir yıl geçmesini bekledikleri 2019 yılı için hisse başına gelir beklentisini ise 3.45 dolardan 3.60 dolara yukarı yönlü revize edildi.

• Exxon Mobil (XOM) Meksika’daki Golf benzin istasyonlarının bir kısmını İspanyol Repsol’a 1 milyar dolar karşılığında satışı için anlaştıklarını açıkladı.

• PG&E (PCG) Kaliforniya eyaletinde yaşanan yangın sonrası 14 milyar dolar zarar eden şirket, iflastan kaçış planı hazırladığını açıkladı. Şirketin kısa sürede yürürlüğe koyması bekleniyor.

• Piper Jaffray, sigara üreticisi Altria (MO) hisselerinin “TUT” olan görünümünü “AĞIRLIĞINI AZALT” olarak aşağı yönlü revize etti.

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları dünü sakin kapatırken, endeksler günü ağırlıklı olarak yükselişle sonlandırdı. Dax30 0.35%, Ftse100 0.44% yükselirken, Cac40 ise yatay kapattı.

• Tullow Oil (TLW) Tanzanya’ya 3.5 milyar dolar büyüklüğünde petrol ihraç edeceğini açıklamasının ardından hisse fiyatları 4.44% yükseldi. Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni yaptığı açıklamada Total Sa ile yapılan anlaşmanın iptali nedeniyle sürecin uzadığını açıkladı.

• Avrupa Bankalarının Avrupa Merkez Bankasının yürürlüğe koymasını beklediği yeni düzenlemeler bankacılık sektöründeki yılsonu gelir hedeflerinin yükselmesinde etkili oldu. Lloyds Bank (LLOY) 4.26% yükselişle kapatarak Ağustos ayı başlangıç fiyatının üzerine çıktı.

• Daimler (DAI) özellikle online satış ürünleri teslimatında kullanılmak üzere elektrikli kamyon üretimine başlamaya hazırlanıyor. Almanya- İsviçre arasında test edilen araçların menzilinin şuan için 200 km olması bekleniyor.

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Chesapeake Energy Corp.(CHK)

18.300

-3.17%

Bank of America Corp(BAC)

29.35

+2.51%

Ford Motor Company(F)

9.42

-1.26%

General Electric Company(GE)

9.14

+2.01%

Advanced Micro Devices(AMD)

30.23

-0.89%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Immunomedics, Inc.(IMMU)

15.59

+17.39%

Sogou Inc.(SOGO)

5.45

+16.95%

AAC Technologies(AACAF)

5.05

+15.56%

Nektar Therapeutics(NKTR)

19.91

+11.48%

Zions Bancorporation(ZIONW)

11.14

+10.96%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri (↓)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Federal National(FNMA)

33.800

-12.66%

Freddie Mac(FMCC)

32.068

-12.62%

Roku, Inc.(ROKU)

144.14

-10.49%

The Wendy's Company(WEN)

19.71

-10.21%

Universal Display Corp.(OLED)

190.14

-9.86%

 

Not: Tabloyu mobil cihazınızda daha iyi görüntüleyebilmek için ekranınızı yatay çeviriniz.


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.
Back to Top