14 Şubat 2020 Dünya Borsaları Bülteni

ABD piyasaları, hala kesin rakamlar belli olmasa da Koronavirüs’ün yayılma hızında yavaşlamaya dair işaretlerle birlikte günü yeni zirve seviyelerini test ederek noktaladı. DOW günü 275 puan ve SP500 günü 22 puan yükselerek tamamladı.

Yiyecek ve içecek şirketi PepsiCo (PEP) dördüncü çeyrekte beklentilere paralel hisse başına 1.45 dolar kar açıkladı. Ciro rakamları ise beklentileri aştı. Organik satışlar ise beklentilerin üzerinde 4.3% yükselerek 4.% beklentisinin üzerine çıktı.

Tesla (TSLA) 2 milyar dolar büyüklüğünde yeni hisse piyasaya sürebileceğini kamuoyuna duyurdu.

. Çin menşei e-ticaret şirketi AliBaba (BABA) kullanılan filtrelemelerde artışa gittiklerini açıkladı. Böylelikle tüketicilerin istedikleri ürüne daha hızlı ulaşması ve bunun da satışlarına yansıması hedefleniyor.

Sigorta şirketi AIG (AIG) son çeyrekte hisse başına 1.03 dolar kar açıklayarak beklentileri karşıladı. Dördüncü çeyrekte kayda değer doğal afet zararı yazmamaları beklentileri karşılayan bilanço görünümünde etkili oldu.

Yiyecek üreticisi Kraft Heinz Company (KHC) hisse başına 72 cent kar açıklayarak beklentileri 4 cent aştı. ABD satışlarındaki düşüş Ciro rakamları ise beklentileri karşılamamasına neden oldu.

Kanadalı kenevir üreticisi Aurora Cannabis (ACB) dördüncü çeyrekte beklentilerin altında ciro ve kar açıkladı. Sektörel durgunluğun önümüzdeki çeyreklerde de şirketleri olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Cisco (CSCO) beklentilerin zayıf üzerinde kar ve ciro açıklamasına rağmen 2020 ilk çeyrek görünümü şuan için şirket cirosunun 3.5% düşeceğine işaret ediyor. Global belirsizliklerin teknoloji yatırımlarını düşürdüğü ifade ediliyor.

TripAdvisor (TRIP) son çeyrekte hisse başına beklentilerin 5 cent üzerinde 38 cent kar açıkladı. Turizm operatörünün ciro rakamları da beklentilerin üzerinde açıklandı.


Avrupa Piyasaları


Avrupa piyasaları, koronavirüs salgınınına dair kaygıların etkisi ile günü düşüş ile kapattı. DAX günü %0.03 ve FTSE günü %1.09 düşüş ile kapattı.

Enerji servis şirketi Centrica (CNA) 2019 yılında operasyonel karının 35% azalarak 901 milyon pound olarak açıkladı. Nakit akışı da 18% düşüşle 1.830 milyon pound oldu. 2019 görünümünün beklentileri karşılamamasına rağmen 2019 ikinci çeyrekte müşteri sayısı artışı ve maliyetlerin düşürülmesi şirket bilançosunu olumlu yönde etkiledi.

•  Relx Group (RELX) 2019 yılında ciro ve kar rakamlarının beklentileri karşılamasının ardından 2020 beklentileri de yukarı yönlü revize edildi. Organik malzeme üretimini geliştirmeye ağırlık veren şirket, 2020 yılı itibari ile organik ürün satışlarında kayda değer bir artış bekliyor.


 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Ford Motor Company (F)

8.25

+0.12%

Cisco Systems, Inc. (CSCO)

13.45

-5.23%

Sprint Corporation (S)

8.67

+0.81%

NIO Limited (NIO)

4.03

-0.98%

The Kraft Heinz Company (KHC)

27.77

-7.56%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Redfin Corporation (RDFN)

30.11

+18.08%

Perspecta Inc. (PRSP)

25.13

+8.37%

Sibanye Gold Limited (SBGL)

10.84

+6.59%

Iron Mountain Inc. (IRM)

33.36

+4.94%

Tesla, Inc. (TSLA)

804.00

+4.78%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Century Link, Inc. (CTL)

13.88

-8.44%

The Kraft Heinz Company (KHC)

27.77

-7.56%

Teva Pharmaceutical Ind.(TEVA)

12.57

-6.54%

Altice USA, Inc. (ATUS)

27.97

-5.35%

Cisco Systems, Inc. (CSCO)

47.32

-5.23%


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top