11 Haziran 2019 Dünya Borsaları Bülteni

11.6.2019 11:04

ABD Piyasaları

• ABD piyasaları Meksika’ya uygulanacak tarifelerin askıya alınmasıyla günü pozitif tamamladı. Dow jones 226 puan, S&P500 13 puan ve Nasdaq 81 puan yükseliş ile haftanın ilk işlem gününü tamamladı.

• Spark Therapeutics (ONCE) ve İsviçreli ilaç üreticisi Roche’un 4.3 milyar dolar büyüklüğündeki birleşme kararı bir kez daha ertelendi. Ertelenmeye gerekçe olarak ise İngiliz regülatörlerin birleşme ile ilgili yaptığı araştırmanın sonlanmamasını neden olarak gösterildi.

• Kraft Heinz (KHC), muhasebe fiyatlaması ile ilgili yaptığı içsel soruşturma sürecini tamamladı ve sonuç olarak muhasebe sisteminde değişikliğe gitti. Şirket yetkilileri, bu senenin başında federal regülatörlerin şirketin finansalları ile ilgili soruşturma açmasından ve şirket hisselerinin bu soruşturmadan kötü etkilenmesinden kaynaklı bu şekilde bir değişikliğe gittiklerini açıkladı.

• Microsoft (MSFT), 2020 yılı tatil sezonunda raflarda yerini alacak ve mevcut versiyondan 4 kat daha güçlü olan yeni nesil X-Box oyun konsolunu görücüye çıkardı.

• Uber (UBER) Reuters’ın raporuna göre CEO’nun istediği doğrultusunda COO pozisyonundaki Barney Harford’un işine son verdi ve operasyonel taraftaki kararları bunda böyle kendisinin alacağını söyledi.

• Bloomberg’in haberine göre, Dish Network (DISH), AT&T’nin (T) direkt TV kanalı Direct TV ile birleşme konusunda görüşmelere açık olduğunu belirtti. Bununla beraber şu an için antlaşma konusunda herhangi bir aktif görüşme olmadı.

• Tableau Software (DATA) hisseleri, şirketin Salesforce.com tarafından 15.3 milyar dolar karşılığında satın alınacağının açıklanmasının ardından günü 11% Yükselerek tamamladı. Tarihindeki en büyük antlaşma ile müşterilere daha fazla veri içeriği sağlamayı amaçlayan Salesforce günü 5% Düşerek tamamladı.

• Tilray (TLRY) hisseleri şirketin en büyük ortağı konumunda ve şirket hisselerinin 77%‘isini elinde bulunduran Privateer adlı özel fonun şirket hisselerini 2 yıl içerisinde satacağını dair antlaştıklarını açıklamasının ardından günü 11% Yükselerek tamamladı.

• Şirketi ‘SAT’ listesine aldıktan sonra hissenin 21% yükselmesinin ardından Goldman Sachs Analog (ADI) hisseleri için tavsiyesini ‘AL’ olarak revize etti ve çip üreticisi için hedef fiyatını 4 dolar olarak açıkladı. Şirket hisseleri haberin ardından günü 5% Yükselerek tamamladı.

Avrupa Piyasaları

• Donald Trump’ın Meksika’ya uyguladığı tarifeleri düşürmeyi planlaması Avrupa borsalarının kazanımlarını geçtiğimiz haftadan bu yana arttırmasında etkili oluyor. Haftanın ilk gününü tüm majör endeksler yükselişle kapattı. DAX30 92 puan, CAC40 18 puan, FTSE100 ise 44 puan yükselişle dünü kapattı. 

• Otomotiv sektörü dünü 0.7% yükselişle kapattı. Renault (RNO) Japon Nissan’daki hisselerinin 43.4% kısmını elden çıkarmasının ardından Fiat Chrysler (FCA) ile birleşmek için anlaşma sağlaması sonrası dünü de 2.1% yükselişle kapattı.

• Meksika’da yüksek hacme sahip İspanyol bankaları Santander (SAN), Sabadell (SAB) ve Bilbao (BBVA) günü 1.8% ile 2.9% arasında yükselişle kapattı.

• İngiliz seyahat şirketi Thomas Cook (TCG) tur operatörlüğü işleri için Çinli Fosun şirketinden teklif aldıklarını açıklamasının ardından hisse fiyatları 17.11% yükseldi. Geçtiğimiz ay şirket 1.5 milyar pound zarar açıklamasının ardından hisse fiyatlarında sert kayıplar görülmüştü.


İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)


Hisse Senedi

Son Fiyat ($) 

Değişim (%) 

Advanced Micro Devices (AMD)

33.23

+2.53%

General Electric (GE)

10.05

+0.70%

Bank of America (BAC)

28.07

+1.96%

Nio Inc. (NIO)

2.6300

-4.71%

Chesapeake Energy (CHK)

1.8900

+0.00%


En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)


Hisse Senedi

Son Fiyat ($) 

Değişim (%) 

Tableau Software (DATA)

167.41

+33.70%

Beyond Meat (BYND)

168.10

+21.24%

Alfa SAB (ALFFF)

0.9518

+11.98%

Tilray (TLRY)

43.14

+11.19%

E.ON SE (ENAKF)

11.38

+10.59%

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()


Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Moderna (MRNA)

15.67

-10.56%

Freddie Mac (FMCKO)

11.25

-10.00%

Freddie Mac (FMCC)

2.7800

-9.74%

Federal National (FNMA)

2.8800

-9.49%

Freddie Mac (FMCCJ)

20.34

-8.99%


Not: Tabloyu mobil cihazınızda daha iyi görüntüleyebilmek için ekranınızı yatay çeviriniz.


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top