Paris Borsası

Paris borsası CAC 40 olarak bilinmektedir ve hisse senetlerini yanı sıra türev ürünlerde de işlem yapılabilmektedir. Euronext çatısı altına girmesiyle beraber Euronext Paris adıyla anılmakta olan borsa avrupadaki borsalar arasında ikinci büyük borsa endeksidir. Paris borsasında işlemlerin takası T+2 olmakla beraber borsanın işlem saatleri hafta içi her gün 11:00 ile 19:30 saatleri arasındadır. Fransız şirketlerinin işlem gördüğü borsanın piyasa değeri 2.9 trilyon Amerikan doları civarındadır.

Paris borsasında yaklaşık olarak 300’ün üzerinde şirketin hisse senetleri işlem görmektedir. Bu şirketlerden bazılarının isimlerini ve hisse senedi kısa kodunu (ticker) aşağıdaki listeden bulabilirsiniz.

Paris Borsasında ÖNE ÇIKAN BAZI ÖRNEK HISSE SENETLERI

AC: Accor HissesiCATG: Catana Group HissesiML: Michelin Hissesi
ADV: Advenis HissesiDIOR: Christian Dior HissesiOR: Loreal Hissesi
AIR: Airbus HissesiDPT: ST Dupont HissesiRNO: Renault Hissesi
AMUN: Amundi HissesiEDLP: Euro Disney HissesiSU: Schneider Electric Hissesi
BN: Danone HissesiENX: Euronext HissesiTCFP: Thales Hissesi
BNP: BNP Paribas HissesiEXHO: Sodexo HissesiUG: Peugeot Hissesi
CA: Carrefour HissesiFP: Total HissesiZC: Zodiac Hissesi


QNB Finansinvest bu işlemlere aracılık etmekte olup elektronik işlem platformu üzerinden yatırımcılara bu hizmeti sunmaktadır. QNB Finansinvest hesabınız yoksa hemen açtırmak için 0212 336 72 72 nolu telefondan bizlere ulaşabilir ya da aşağıdaki formlar aracılığıyla hesap açılış başvurusu yapabilirsiniz.
Back to Top