Hisse Senedi Süreli Emir

1- SÜRELİ EMİR NEDİR?

Hisse senedi işlemlerinde süreli emir vererek istediğiniz tarih aralığı içerisinde geçerli olacak emir verebilirsiniz. Verdiğiniz emir belirlediğiniz tarihe kadar veya siz iptal edene kadar geçerlidir.

Süreli Emir girdiğinizde emriniz QNB Finansinvest sistemine kaydedilir. Emrinizin ilk günü o gün geçerli olan BIST seansı ise emriniz aynı anda BIST’ye de iletilir. Eğer ilk gün ileri tarihli ise, emir o gün girilmek üzere sisteme kaydedilir. Bu işlemlerle birlikte emrin sürekliliğinin sağlanması için sürekli emir kaydı yaratılır. Vermiş olduğunuz emir gerçekleşmezse tümü, parçalı gerçekleşirse kalanı ertesi gün BIST’ye iletilmek üzere günsonunu mütakip sisteme kaydedilir. Bu işlem emir tümüyle gerçekleşene kadar, emir son tarihi gelene kadar ya da emir ve sürekliliği iptal edilene kadar gönderilir.

Süreli emrinizin piyasaya iletilen emrinin bölünmesi halinde, bölünme sistem tarafindan takip edilmez ve orijinal adet ve fiyattan emir iletilmeye devam edecektir.

2- SÜRELİ EMİR NASIL VERİLİR?

Süreli Emir vermek için qnbfi.com’a giriş yaptıktan sonra, Al-Sat > Hisse Senedi > Süreli Emir Giriş adımına tıklayın. İşlem (Alış – Satış), hisse, fiyat, lot ve tutar adımlarını belirleyin. Valörlü emrinizin iletilmesini istediğiniz tarih '’emir son tarihini’’ adımını, emriniz geçerli olacağı son tarih olarak belirleyin. Ön izleme ve Onay kutucuğunu tıklayarak işleminizi tamamlayın.

3- VERDİĞİM SÜRELİ EMİRLERİ NEREDEN GÖREBİLİRİM?

Süreli Emirlerinizi HESABIM > Günlük İşlemler altında yeralan Süreli Emirler menüsünden takip edebilirsiniz. Günlük İşlemler sekmesindeki Hisse İşlemlerim başlığı altında Süreli Emrinizin başlangıç tarihinde iletilmeyi bekleyen günlük emriniz, Süreli Emirler başlığı altında da gerçekleşmesini istediğiniz tarihe kadar vermiş olduğunuz Süreli Emir kaydınız bulunur.

4- SÜRELİ EMRİ NASIL İPTAL EDERİM?

a-)Süreli Emirlerinizin tamamını iptal etmek isterseniz; Hesabım menüsü > Günlük İşlemler altında yer alan, '’Süreli Emirler’’ menüsünden iptal edebilirsiniz.

b-)Süreli emrinizi ilgili gün içerisinde iptal etmek istersiniz; '’Hesabım menüsü -Günlük İşlemler’’ adımından silebilirsiniz.

5- SÜRELİ EMİR BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ TARİHLERİNİ DEĞİŞTİREBİLİR MİYİM?

Süreli Emrin sadece bitiş tarihi değiştirilebilir.

6- TABAN – TAVAN FİYAT ARALIĞI DIŞINDA KALAN EMİRLER GÖNDERİLİR Mİ?

Süreli emirlerin hergün otomatik gönderimleri sırasında taban - tavan fiyat aralığı dışında kalan emirler piyasaya sadece o gün iletilmez. Gün içerisinde gerçekleşen fiyat marjı değişiklikleri gözönüne alınmaz ve emirler o gün tekrar gönderilmez.

7- SÜRELİ EMİRLERİMDE GÜNCELLEMELERİ NASIL YAPABİLİRİM?

Süreli emirlerinizle ilgili güncellemeleri “HESABIM” menü adımından “Günlük İşlemler” ekranında yer alan Süreli Emirler menüsünden gerçekleştirebilirsiniz. Yapılan güncellemeler yapıldıkları tarihi takip eden ilk işlem gününden itibaren piyasaya gönderilen emirler için geçerli olacaktır. Süreli emirlerde yapılan güncellemeler ilgili işlem günü için piyasaya iletilmiş emirleri etkilememektedir. Piyasaya iletilmiş emirlerde güncelleme yapmak için, ayrıca “Günlük İşlemlerim” menü adımından gerçekleştirmek gerekmektedir.

8- SÜRELİ EMİR BİTİŞ TARİHİNİN TATİL GÜNÜNE GELMESİ DURUMUNDA NE OLUR?

Süreli Emir, hesap sahipleri tarafından belirtilen iki tarih arasında, belli adet ve fiyattaki hisse senedi emirlerinin hisse senedi piyasasına otomatik gönderildiği bir emir iletimi sistemdir. Süreli emir bitiş tarihi süreli emrin hesap sahibi namına iletileceği son tarihi göstermektedir. Emrin iletileceği tarihin tatil gününe denk gelmesi durumunda sonraki iş gününe emir gönderilir. Emrinizin süreli emir bitiş tarihinden sonraki bir tarihte iletilmesini istemiyorsanız süreli emir bitiş tarihinin tatil gününe gelip gelmemesine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Back to Top