Sanal para ile risk almadan gerçek piyasa koşullarında hemen işlem yapmaya başlamak için

Geçmişte Dolar Rallisi

Dolar Endeksi ABD başkanlık seçimlerinin ardından yükselen trendde hareket ederken, yaklaşık iki haftada %4 oranında yükseliş ile son 13,5 yılın en yüksek seviyelerine yöneldi.

USD/TL’nin tarihi zirve seviyelerini ileri taşımasına ve içeride tahvil-bono faizlerindeki yükselişe rağmen, BIST’in dirençli bir görünüm sergilediğini ve sınırlı oranda değer kaybına uğradığını görüyoruz.

Ancak dolar bazında BIST 100 Endeksi aşağı yönlü bir trend ile 7 yılın ardından ilk defa 22 bin seviyesinin altına gerilemiş durumda.

Geçmişte öne çıkan “dolar rallisi” dönemlere baktığımızda, Kasım 2009’dan itibaren 6,5 aylık dönemde Dolar Endeksi %19 (BIST 100: +%18), Kasım 2011 itibariyle 2,5 aylık süreçte %9 oranında (BIST 100:-%10) yükseldi.

Diğer yandan Dolar Endeksi 2009 itibariyle Haziran 2014 - Mart 2015’te yaklaşık olarak 9 aylık süreçte %25 ile en uzun dönemli yükselişle öne çıkıyor. BIST 100 Endeksi ise dolardaki güçlenmeye rağmen aynı dönemde %2 oranında değer kazandı ve TR 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık olarak 50 bps geriledi.

Sonuç olarak, geçmişte “Dolar Rallisi” dönemlerinde yurtiçi ve yurtdışı piyasaların mutlaka zayıf bir seyir izlemediğini, piyasalarda belli bir yönün olmadığını ve dolayısıyla da karışık bir seyrin hâkim olduğunu söyleyebiliriz. Hatta geçmişte aşağıdaki tabloda yer alan dönemlerde USD/TL’deki yükselişe rağmen, BIST 100 Endeksi’nin değer kazanma eğilimi göstermesi, içinde bulunduğumuz döneme benzemektedir.

dolar-rallisi

Back to Top