Sanal para ile risk almadan gerçek piyasa koşullarında hemen işlem yapmaya başlamak için

Finplus Dolar TL Döviz İşlemleri

Finplus, 5 gün 24 saat kesintisiz olarak, internet üzerinden Dolar Türk Lirası alış ve satış işlemlerinin yapılabildiği, 1’e 1 kaldıraçlı döviz işlemleri platformudur.

Finplus, QNB Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (QNB Finansinvest) markasıdır. QNB Finansinvest ise QNB Finansbank’ın aracı kurumu olup, QNB Finansinvest bir QNB Finansbank iştirakidir.

Finplus kullanıcı dostu ara yüzü, kolay bir şekilde işlem yapılmasına olanak sağlayan, mobil, ipad, masaüstü fark etmeksizin kolaylıkla döviz işlemlerinin gerçekleştirilmesi özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Finplus’da yer alan dolar kurları QNB Finansinvest’in çalıştığı likidite sağlayıcıların en iyi alış/satış fiyatlarından oluşmaktadır. Türkiye’de bankalar kapandıktan sonra uluslararası piyasalarda oluşan dolar kurunu yatırımcılarına yansıtan Finplus ürünü, döviz alış satış işlemlerinden herhangi bir komisyon almaması sebebiyle de fark yaratmaktadır. Kurumun geliri fiyatların içerisinde (spread) olduğundan, yatırımcılar döviz alış satış işlemleri için ayrıca bir masraf ödememektedirler.

Finplus ürününün yapısı gereği işlemler birebir kaldıraçlı olarak yapılmaktadır, yani hesapta bulunan parasal tutar kadar işlem açılabilmektedir. Finplus, bir spot döviz işlemi olmayıp, yapılan işlemler bir pozisyon karşılığı olmaktadır. Finplus işlemlerinde fiziki olarak dövizler arası geçiş yapılamamaktadır. Dolayısıyla işlemlerin niteliği bankadaki spot döviz veya döviz bürolarında yapılan işlemlerden farklıdır. Ancak işlemlerin türü birebir olarak döviz işlemleri ile aynıdır. Örneğin; döviz bürosundan 100.000 USD satıldığında karşılığında o andaki kur fiyatı kadar Türk Lirası’na dönülmektedir. Finplus’da ise 100.000 tutarında dolar tl kurunda satış pozisyonu açılmaktadır. Bu işlem gerçekleştikten sonra dolar kurunun cari fiyatı ile pozisyon değerlenmeye başlamaktadır ve kar/zarar tutarı buna göre değişmektedir. Finplus’ın spot döviz işlemi olmaması nedeniyle, işlem yapılan para birimlerinin ülkeleri arasındaki faiz farkları, gecelik taşıma maliyeti olarak yatırımcılara yansıtılmaktadır. Finplus ürününde 3 takvim günü boyunca herhangi bir taşıma maliyeti (swap) söz konusu değildir. 3 takvim gününden sonra açık poazisyonlara taşıma maliyeti (swap) uuygulanmaya başlanacaktır. Finplus’ın forex işlemlerinden en büyük farkı 3 takvim günü boyunca swap maliyetinin olmamasıdır.

Finplus hesabı açabilmek için QNB Finansinvest nezdinde bir hesap açılışı yapmanız gerekmektedir. Detaylı bilgi için müşteri temsilciniz ile iletişime geçebilir ya da 0212 336 72 72 nolu telefondan satış ekibimize ulaşabilirsiniz.

Yasa gereği, Finplus hesabı açılmadan önce deneme hesabında 6 iş günü süresince en az 50 tane işlem gerçekleştirilmesi zorunludur.

Finplus işlemlerinde, en küçük işlem hacmi 1.000 USD/EURO ve katları şeklinde yapılabilmekte olup, Finplus hesabı açabilmek için asgari 50.000 TL veya karşılığı döviz tutarında bakiye olmalıdır.

Back to Top