Sanal para ile risk almadan gerçek piyasa koşullarında hemen işlem yapmaya başlamak için

Kaldıraç Oranlarının Değiştirilmesi Hakkında

Değerli Yatırımcılarımız,

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından, Seri:III-37.1 sayılı “Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri ile Yan Hizmetlere İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ”de (“Tebliğ”) kaldıraçlı alım satım işlemlerinde uygulanan azami kaldıraç oranı ile kaldıraçlı alım satım işlemi gerçekleştirmek için yatırılması gereken başlangıç teminat tutarlarında değişikliğe gidilmiş olup, söz konusu değişiklikler 10.02.2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Söz konusu tebliğde, “Aracı kurumlar nezdinde bulunan açık pozisyonlarda uygulanan kaldıraç oranı en geç 45 gün içerisinde 1’e 10 kaldıraç oranına ile uyumlu hale getirilir” maddesi bulunmaktadır. Geçiş süresi 27 Mart Pazartesi gecesi piyasa açılışı ile son bulmaktadır.

27 Mart 2017 Pazartesi gecesi, 00:15 itibarıyla açık pozisyonlardan 1’e 10 kaldıracın üzerinde bir kaldıraç oranı ile açılan işlemler, 1’e 10 kaldıraç oranına düşürülecektir. Kaldıraç oranları güncellendiğinde hesabında yeterli teminat bulunmayan hesaplardaki pozisyonların stop out olabileceğini önemle hatırlatmak isteriz. Ayrıca piyasa açılışında likidite az olacağı için anormal fiyat hareketleri ve spread açılmaları görülebilir.

Yukarıda sayılan olumsuzluklardan etkilenmemek için; para yatırarak ve/veya mevcutta açık olan pozisyonlarınızı azaltarak hesabınızdaki teminat seviyesini yükseltmenizi öneririz.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun konu ile ilgili yayınlamış olduğu tam metni aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/02/20170210-5.htm?submenuheader=null

Saygılarımızla,

Back to Top