Sanal para ile risk almadan gerçek piyasa koşullarında hemen işlem yapmaya başlamak için

Dolar / Türk Lirası Yorumları

QNB Finansinvest Uzman Analistleri tarafından Dolar Türk Lirası yorumları siz değerli yatırımcılarımızın ücretsiz ve günlük olarak takip edebilmesi için hazırlanmaktadır.Forex piyasalarını takip edip, Dolar Türk Lirası yorumlarından ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

7 Mart 2016 Pazartesi
Dolar / Türk Lirası •
Dolar/TL kurunu yükseltebilecek unsurlar bir araya gelmeye başladı
Yeni hafta küresel hisse senedi piyasalarının yükseldiği seviyeleri koruyarak açılmış olması Dolar/TL paritesinin de fazla bir değişim yapmaksızın yeni haftayı karşıladığını görüyoruz. Güney sınırımızda askeri hareketlenmenin uygulanan ateşkes sayesinde biraz normale dönmüş olması, Dolar’ın uluslararası piyasalarda baskı altında kalmaya devam etmesi ve dünyada genel olarak gelişmekte olan piyasalara para akışının devam etmesi TL faizlerinin düşmesine rağmen TL’nin değer kazanmaya devam ettiğini gördük. Ne var ki bu hafta içinde açıklanacak büyüme verileri nispeten tedirginlikle beklenebileceği için geçen haftaki alım hareketliliği bu hafta olmayabilir. Öte yandan Avrupa Merkez Bankası’nın gecelik borç alma faizini indirebilecek olması Dolar’ın yükselmesine neden olabileceği için bugün ve hafta içinde kurun 2,90’ın altındaki seviyelerde alım yapılmasını gerektirebilir.
İkon-ok
4 Mart 2016 Cuma
3 Mart 2016 Perşembe
2 Mart 2016 Çarşamba
Dolar / Türk Lirası •
Dolar/TL az, Euro/TL daha çok yükselir
Avrupa’da işsizliğin düşmeye devam etmesi Türkiye açısından olumlu bir gelişmeyken asıl olarak Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişlemeyi artırma planları Türkiye açısından olumlu olacağından bu konuda yapılacak olan açıklamalar yaklaştıkça sadece TL değil gelişmekte olan ülke para birimleri de değer kazanıyor. Bunun yanında petrolün yükselişi ve hisse senetlerine olan ilginin açık bir şekilde artmasından kaynaklı olarak artan risk iştahı da düşen TL faizlerinin olumsuz etkilerini bertaraf ediyor. Ancak bu gelişmeler her ne kadar TL olumlu olsa da ilerleyen günlerde TL’nin aynı şekilde olumlu etkilenmesini beklemek gerçekçi olmaz. Bu nedenle bugünlerde kurun düşüşlerinde alım denemeleri yapmak gerekebilir ancak daha belirgin düşüşler yapmak gerekir zira Euro/dolar paritesinin yükselebilecek olması Dolar/TL kurundan çok Euro/TL’yi almayı gerektirebilir. Yani Dolar/TL az yükselirken, Euro/TL daha çok yükselir.
İkon-ok
1 Mart 2016 Salı
Dolar / Türk Lirası •
Kurdaki düşüş bugün yavaşlar
Dün açıklanan geçici dış ticaret verileri geçen seneye oranla ticaretin ve açığın gerilediğine işaret etti. Bununla birlikte bugün açıklanacak olan imalat sektörü büyüme verilerinin çok olumlu gelmeyeceği düşünülebilir. Ne de olsa hem Türk ekonomisi hem de küresel ekonomideki yavaşlama Türkiye’nin imalat sektörünün olumlu etkilenmesine izin vermeyebilir. Dolayısıyla veriler bazında çok olumlu bir gelişmenin olacağını sanmıyorum. Asıl hikâye TL faizlerinin gerilemiş olmasının ardından Dolar’ın uluslararası piyasalarda yükseliyorken bugün TL’nin ne yapacak olduğudur. Son birkaç günden beri Euro/dolar paritesinde devam eden düşüş Dolar’ın küresel piyasalarda yükselmesinin bir ürünüydü. Ancak buna rağmen TL de değer kazandı ve kur geriledi. Bugün dün kadar olmasa da Dolar’ın uluslararası piyasada düşmesi ve bu arada TL faizlerinin de düşüşü arada olunca kurun yatay bir dalgalanma süreci içinde biraz daha geriledikten sonra gerilemesinin durmasını bekliyorum. Bu noktada düşüşleri bekleyip alım denemeleri yapmak gerekebilir.
İkon-ok
29 Şubat 2016 Pazartesi
Dolar / Türk Lirası •
Dolar kuru düşebilir
Geçen hafta sonuna girerken hızlı bir yükselişle 3,00 kapısına dayanan Dolar kuru Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu kırmamasıyla bir miktar geriledi. Kurun yükseliş nedenlerine gelecek olursak, TL faizlerinin Cuma günü belirgin şekilde düşmüş olması ve Çin’in Yuan’ı daha fazla değersizleştirmemek için önlem alacağını açıklamasının ardından Dolar’ın uluslararası piyasalarda yükselmiş olması kurun yükselişindeki ana nedenlerdi. Bu haftaya gelecek olursak bugün Türkiye’den gelecek dış ticaret verileri ve hafta içinde TCMB’nin faiz toplantısı tutanakları ve notları piyasa tarafından değerlendirilecek. Eğer bu verilerle ilgili olumsuz bir görüntü oluşmazsa ki bunların başında TL faizlerinin düşüp düşmemesi gelmekte, o zaman TL’nin değer kazanma olasılığı oldukça yüksek. Zaten geçen haftaki kur yükselişinin biraz aşırı olması paritede en azından 300 puanlık bir gerileme olmasına neden olabilir. Bugünkü seansta TL faizlerinde bir düşüş olmazsa kurun yükselişleri satış fırsatıdır.
İkon-ok
Back to Top Back to Top