Sanal para ile risk almadan gerçek piyasa koşullarında hemen işlem yapmaya başlamak için

Dolar / Türk Lirası Yorumları

QNB Finansinvest Uzman Analistleri tarafından Dolar Türk Lirası yorumları siz değerli yatırımcılarımızın ücretsiz ve günlük olarak takip edebilmesi için hazırlanmaktadır.Forex piyasalarını takip edip, Dolar Türk Lirası yorumlarından ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

22 Kasım 2017 Çarşamba
Dolar / Türk Lirası •
Dolar kuru yükselmeye devam eder
TCMB’nin yetersiz TL müdahaleleri, Türkiye-ABD arasında yükselen gerginlik ve Türkiye’nin yüksek enflasyon- işsizlik gerçeği bir arada düşünüldüğünde Dolar kurunun yükselmeye ve rekorlar kırmaya devam etmesi normal. Öyle görülmekte ki bir süredir Türkiye’nin ekonomi gündemine hakim olan ABD’de yapılacak olan Rıza Zarrab davasının bir hafta süreyle ertelenmiş olması piyasaların gergin bir süreç geçirmesine neden oluyor. Yükselen kurun enflasyona daha kolay ve çabuk maliyet geçişkenliği yaratacak olmasından dolayı, kurun kalıcı şekilde 4 civarında bulunması Türkiye’ye zarar getirir. Bu nedenle siyasilerin ve ekonomik aktörlerinin bu gelişmelerle ilgili bir hafta, on gün içinde müdahale etmesi gerekir. O zaman zarfında bir iyileşme olacağı anlaşılırsa kur daha önceden geriler ya da bu son birkaç günlük performansında yükselemeye devam eder.
İkon-ok
21 Kasım 2017 Salı
Dolar / Türk Lirası •
Dolar kuru 4’ü hedefledi
Dünkü TCMB vadeli Dolar kuru ihalesinden sonra TL değerini rekor derecede kaybetti. Dünkü ihalenin sonuçlarının değerlendirdiğimizde vadeli Dolar kurundan da anlaşılacağı üzere piyasa TL’nin gösterge faizinin en az yüzde 16’nın üzerinde olması gerektiğini ortaya koydu. Bugün gösterge faizinin yüzde 13,7 olması gerekirken faizin ise yüzde 16’yken, aradaki fark olan yüzde 2,3’lük açıklığın kurun yükselişiyle dengelenmesi mümkün. Bugüne bakıldığında ihalenin başladığı saatten bu zamana kadar yüzde 3 yükselmesi gereken kurun ilerleyen günlerde 4,0050’nin dahi üzerine kadar tırmanması gündemde olabilir. Sadece bu açıdan değerlendirildiğinde düşüşlerde alım denemeleri yapmanın uygun strateji olduğunu düşünüyorum.
İkon-ok
20 Kasım 2017 Pazartesi
Dolar / Türk Lirası •
Dolar kurunun yükselişleri sınırlı olabilir
Moody’s’in çok da olumlu olmayan Türkiye değerlendirmesinin ardından Dolar kuru yeni haftaya düşüşle başladı. Bu hafta Türkiye ve ABD’den açıklanacak veriler, Dolar’ın uluslararası piyasalardaki değeri, Türkiye’nin iç siyaseti ve jeopolitik gelişmeler eşliğinde yön bulacak. İran, Rusya ve Türkiye’nin bu hafta içinde Suriye’yle ilgili alacakları ortak kararlar, TCMB’nin uygulamaya geçireceği yeni kur dengeleme yöntemleri kurun hafta içinde yön bulmasında etkili gelişmeler olmaya adayken aynı zamanda TL faizlerinin de yükseldiği seviyelerde kalmaya devam etmesi TL’nin değer kayıplarının önünde engel olarak düşünülebilir. Bu durumda Türkiye’den açıklanacak ekonomik verilerin TL olumsuz gelmediği durumlarda yükselişlerde kurda açığa satış denemeleri yapmak uygun strateji olarak düşünülebilir.
İkon-ok
Back to Top Back to Top