30 Temmuz 2020 Dünya Borsaları Bülteni

ABD endeksleri, ABD Merkez Bankası’nın (FED) iki gün süren FOMC toplantısının ardından faiz oranlarını 0-0,25 aralığında sabit tutulduğunu duyurmasının ardından günü pozitif bir şekilde kapattı. S&P500, Nasdaq, DOW30 sırası ile 1.24%, 1.35% ve 0,61% artı ile günü tamamladı.

Jet uçak üreticisi Boeing (BA) son çeyrek hisse başına 2.54 dolar  zarar açıklaması beklenirken beklentilerin aksine hisse başına 4.79 dolar zarar açıkladı. Covid-19 pandemisi sonrası havacılık sektöründeki yavaşlamanın şirketin karlılığına ciddi zarar verdiği açıklandı. Ayrıca 737 Max, 777X ve 787 uçakların üretiminin de yavaşladığı duyuruldu.

General Electric (GE), Wall Street’in daha önce yaptığı tahminler de hisse başına 0.10 dolar zarar beklerken, şirketten yapılan açıklamada son çeyrekte hisse başına 0.15 dolar zarar edildiği duyuruldu. Covid-19 pandemisi sonrası havacılık sektöründeki daralmanın şirketin gelirlerinde azalmaya neden olduğu belirtildi.

Otomobil üreticisi General Motors (GM) Wall Street’in hisse başına 1.77 dolar zarar beklentilerinin aksine son çeyrek hisse başına 0.50 dolar zarar açıkladı. Yapılan zararın Covid-19 pandemisi sonrası yaşanan talep daralması ile alakalı olduğu açıklandı.

Sağlık sigorta şirketi Anthem (ANTM) ikinci çeyrek hisse başına beklentilerin 0.33 dolar üzerinde 9.20 dolar kar açıkladı. Açıklamada sağlık bakım prosedürlerinin Covid-19 pandemisi sonrası değişmesi şirketin karlılığını pozitif yönde etkilediği vurgulandı.

Spotify (SPOT) beklentilerden daha geniş kayıp ve düşük gelir bildirdi. Açıklamanın devamında ise Premium abone sayılarında ise büyük bir artış yaşandığı duyuruldu.

Çim ve bahçe ürünleri üreticisi Scotts Miracle-Gro (SMG) beklentilerin üzerinde kar açıkladı. Hisse başına 5 dolar temettü ödeyeceğini duyaran şirket, daha önce düzenli ödediği temettü rakamını %7 oranında artırmış oldu.

Eastman Kodak (KODK) jenerik ilaçlar için malzeme üreteceğini ve 765 Milyon dolar tutarında devlet kredisi aldığı haberleri ile birlikte şirket hisseleri 3 katından fazla değer kazandı.

Tema parkı işletmecisi Six Flags (SBUX) son çeyrek hisse başına tahminlerin 0.61 dolar altında hisse başına 1.62 dolar zarar açıkladığını duyurdu. Covid-19 pandemisi ile birlikte ziyaretçi sayılarında yaşanan azalmanın şirket karlılığına ciddi zarar verdiği açıklandı.

Starbucks (SBUX) Wall Street’in daha önce hisse başına 0.59 dolar zarar açıklaması beklenen şirketin, son çeyrek hisse başına 0.46 dolar zarar ettiği açıklandı. Şirket yetkililerinin yaptığı açıklamada Covid-19 pandemisi sonrası kısıtlamaların hafiflemesi ile gelirlerin de buna paralel olarak sürekli iyileşeceği belirtildi.

Visa (V) şirket son çeyrek beklentilerin 0.04 dolar üzerinde 1.07 dolar hisse başına kar açıkladığını duyurdu. Açıklamanın devamında ise tüketici harcamalarının aylar itibariyle sürekli değişiklik gösterdiği ve artan işsizliğe paralel olarak şirket gelirlerinde içinde bulunulan çeyrek boyunca %23 düşüş beklendiği belirtildi.

Atıştırmalık yiyecekler üreticisi Mondelez (MDLZ) Wall Street tahminlerinin 0.07 dolar üzerinde son çeyrek hisse başına 0.63 dolar kar açıkladı. Talepteki daralmaya ek olarak Kuzey Amerika’daki atıştırmalık ürünlere olan güçlü talebin diğer bölgelerdeki talep düşüşlerini dengelediği belirtildi.

FireEye (FEYE) daha önce analistlerin yaptıkları tahmine göre zarar açıklamasını bekledikleri şirketin analistleri şaşırtarak 0.09 dolar kar açıkladığı belirtildi. Gelirler Covid-19 pandemisi sonrası bulut tabanlı çalışmaların hız kazanması ile artığı belirtildi.

Moderna (MRNA) Finansal Times raporuna göre şirketin Covid-19 aşısını 50-60 dolar aralığında fiyatlandırmayı hedeflediğini belirtti. Bu fiyat Pfizer (PFE) ve BioNTech (BNTX) tarafından geliştirilen aşı fiyatından 11 dolar daha fazla olacak.

Advanced Micro Devices (AMD) şirket yetkililerinin yapmış olduğu açıklamada son çeyrek hisse başına 0.02 dolar kar ve yine hisse başına 0.18 dolar temettü ödenebileceği tahminlerinde bulunuldu. Covid-19 pandemisi ile evden çalışma sayılarındaki artışın yaşanması sonucu talepte yaşanan artış ile tüm yıl tahminlerinin artırıldığı duyuruldu.

EBay (EBAY) son çeyrek beklentilerin üzerinde hisse başına 1.08 dolar kar açıkladı. Şirket gelirleri tahminlerin çok üzerinde gerçekleştiği duyuruldu. Covid-19 pandemisi ile birlikte insanların online alışverişe yönelmesi ile şirket tüm yıl beklentilerini olumlu yönde revize ettiğini açıkladı.

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, FED’in yeni teşvik paketi için açıklamalara odaklanırken günü karışık bir seyirle kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 günü 0.04%, DAX30 0.10% eksi ve CAC40 0.60% artı ile kapattı.

Almanya merkezli otomobil üreticisi Volkswagen (VOW3) ilk yarı zarar açıklamasının yanı sıra ödemesini planladığı temettü tutarında azaltmaya gidileceğini duyurdu.

Belçika merkezli bira üreticisi Anheuser-Busch InBev (ABI) Haziran ayında Covid-19 pandemisi sonrası yasakların hafifletilmesiyle birlikte karlılıklarında toparlanmalar yaşandığını duyurduktan sonra şirket hisseleri %94 değer kazandı.

İspanyol bankası Santander (SAN) ikinci çeyrek rekor sayılabilecek düzeyde 11.1 Milyar Euro net zarar açıkladı.

İngiltere merkezli perakende şirketi Next (NXT) beklentilerden daha iyi satış rakamları açıklamasının yanı sıra kar tahminleri artırdı. Haber sonrası şirket hisseleri %7’nin üzerinde değer kazandı.

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

General Electric (GE)

6.59

-4.35%

Advanced Micro Devices (AMD)

76.09

12.54%

Bank of America (BAC)

25.27

3.74%

NIO (NIO)

12.7

3.50%

Intel Corporation (INTC)

48.07

-2.38%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

L Brands (LB)

25.88

35.36%

FireEye (FEYE)

15.84

18.39%

Advanced Micro Devices (AMD)

76.09

12.54%

Bank of America (BAC)

25.27

3.74%

NIO (NIO)

12.7

3.50%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

General Electric (GE)

6.59

-4.35%

American Airlines (AAL)

11.4

-3.14%

Barrick Gold Corp. (GOLD)

28.73

-2.91%

The Boeing Company (BA)

166

-2.83%

United Airlines (UAL)

32.57

-2.66%

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.Back to Top