TCBM PPK kararı bugün açıklanacak.

TCBM PPK kararı bugün açıklanacak.

TCMB PPK kararı bugün saat 14.00’de açıklanacak. Beklentiler herhangi bir faiz artırımı olmamakla beraber, bazı piyasa oyuncuları geç likidite penceresi (GLP) faizi olan %11.25’in bir miktar arttırabileceğini düşünüyorlar. Bu düşünce kendi içende tutarlı bir beklenti olarak değerlendirilebilir. Keza, fiilen politika faizine dönüştüğünü değerlendirdiğimiz 1 aylık repo ortalama basit faizi hali hazırda %11.42’e yükseldi ve TCMB esneklik kazanmak adına GLP faizini mevcut 1-aylık repo faizinin bir miktar üzerine çıkarabilir.

TCMB GLP faiz seviyesinde herhangi bir değişiklik yapmadan 1 aylık repo faizinin daha yukarı çıkmasına imkan tanımak isterse, bankaların GLP kullanımını tercih etmemelerini sağlayacak bir yöntemi de değerlendirebilir. Ayrıca, yakın gelecekte TCMB 1 aylık repo ihaleleri kanalıyla (Ağustos’tan bu yana günlük 10 milyar TL geleneksel yöntemle ihale pratiği gelişti) sağladığı fonlama miktarını bir miktar artırmayı göz önüne alabilir.

Önümüzde bir süre enflasyonun %12 civarında dalgalanacağını ve risklerin yukarı yönlü artmaya devam ettiğini düşündüğümüzde, TCMB’nin bir miktar daha parasal sıkılaştırmayı göz önüne alabileceğini değerlendiriyoruz. TCMB’nin seçeneklerinden bir tanesi fonlama faizinin reel getirisini kayda değer bir oranda pozitif bölgeye çekmek olabilir. Sonuç olarak, TCMB PPK bugün GLP faizini bir miktar yukarı çekip çekmese de 1 aylık repo faizinin bir miktar daha artabileceğini düşünüyoruz.


CBRT MPC meeting today

CBRT MPC convenes today with the accompanying decision due to be released at 14:00 local time. As of now, we believe the 1-month repo has become the de-facto policy rate, standing at 11.42% (average simple) at the latest auction – pointing to a substantial amount of tightening over the last 2 months- from an average cost of funding rate of 7.5% at the end of July.

Still, CBRT may like to tighten monetary policy further given increasing risks to the inflation outlook as inflation is set to remain elevated at around 12% for longer than thought before. However, as late liquidity window is set at 11.25%, the room for further CBRT monetary tightening remains little if non-existent at all. Hence, some market participants expect CBRT to raise the level of late liquidity window a bit to help 1-month repo rate to rise more noticeably.

In fact, we believe this is a plausible way of what CBRT could do. However, CBRT could also figure out other ways to entice banks to utilize 1-month repo auctions at a much higher rate than the rate provided at the late liquidity window via other means without raising the LLW rate at all. All in all,  almost no market participants expect CBRT to deliver a plain vanilla rate hike across the board or a shift to a more orthodox use of policy tools. However, we believe regardless of the MPC decision today, 1-month repo rate would continue to rise towards 12.0%, which would make sure that CBRT’s funding would not yield negative reel interest rate.

Back to Top