Ekonomi Haberleri

Ekonomi Haberleri

Sanayi, perakende satış hacmi ve sektörel ciro verileri (Kasım)

  • Sanayi üretimi, perakende satış hacmi ve sektörel ciro verileri 3Ç20’den sonra 4Ç20’de de güçlü büyüme ivmesine devam ettiği gözlemleniyor.
  • Mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretim endeksi Kasım’da aylık bazda %1.3 artış gösterirken. Yıllık hacim artışı yılık %10.0’a erişti. 2020’nin tamamında üretimdeki artış 2019’a kıyasla %1.5’e erişebilir.
  • Mevsimlikten arındırılmış perakende satış hacmi Kasım’da aylık bazda %2.2 artış gösterirken, yıllık bazda artış %12 oldu. 2020’nin tamamında satış hacmindeki artış 2019’a kıyasla %4.0’e erişebilir.
  • Hizmetler ciro endeksinin Kasım’da aylık %3.0 artış göstermesiyle beraber yıllık bazda %16 yükseliş gösterdi. Ancak, enflasyondan arındırılmış hizmet cirosunun yıllık bazda %6 civarında daralmış olabileceğini hesaplıyoruz.
  • İnşaat sektörü cirosunun ise Kasım’da %2.2 daraldığını, bununla beraber yıllık bazda %16 artış gösterdiğini gözlemliyoruz. Ancak, enflasyondan arındırılmış inşaat sektörü cirosunun yıllık bazda %6 oranında daraldığını hesaplıyoruz.  
  • Ekonominin kısmen ve geçici olarak kapanmasıyla beraber Aralık’ta ve 1Ç20’de ekonominin genelinde ama özellikle de hizmetler üretimde kayda değer bir yavaşlama bekliyoruz. Ancak, gene de 2020’in tamamında yıllık %1.25 civarında bir GSYH büyüme rakamının rahatlıkla erişilebileceğini değerlendiriyoruz.  Daha önce beklentimiz %1.0 civarında bir büyümenin gerçekleşebileceği yönündeydi.
Back to Top