25 Mayıs 2022 Çarşamba Dünya Borsaları Bülteni

25.5.2022 11:56 AM
  • Snap (SNAP) hisseleri, şirketin cari çeyrekte ciro ve kar tahminlerini karşılama olasılığının düşük olduğunu ve giderleri azaltmak için işe alımları yavaşlatmayı lplanladığını söylemesinin ardından %43,1 düştü. Sosyal medya şirketi, uyarının nedenleri arasında enflasyon, tedarik zinciri sıkıntıları ve Apple'ın gizlilik değişikliklerini çevreleyen belirsizlikleri gösterdi.

 

  • Roblox (RBLX) hisseleri, Atlantic Equities, çevrimiçi oyun platformunun hissesini nötr seviyeye indirdikten sonra, zayıflayan kullanıcı katılımı ve uygulama indirmelerini gerekçe göstererek yaklaşık %10 düştü.

 

  • Meta (FB), Alphabet (GOOGL), Apple (AAPL) hisseleri, Snapchat'in mevcut çeyrek için kendi kazanç ve gelir hedeflerini kaçırma ihtimalinin yüksek olduğu yönündeki bir uyarısının ardından sırasıyla %7,6, %5,1 ve %1,9 düştü.

 

  • Abercrombie & Fitch (ANF) hisseleri, şirketin mali yılın ilk çeyreğinde navlun ve ürün maliyetlerinin satışları etkilediğini bildirmesinin ardından %28,6 değer kaybetti. Şirket ayrıca, 2022 mali yılı için satış görünümünü de düşürerek, ekonomik ters rüzgarların en azından yıl sonuna kadar sürebileceğini de sözlerine ekledi.

 

  • Omnicom Group (OMC) hisseleri, Snap'ten gelen gelir uyarısının dijital reklam pazarı hakkında endişelere yol açmasının ardından %8,4 düştü. Bir Omnicom yöneticisi, Salı günü JPMorgan konferansında reklam ortamının "zorlu" olduğunu söylemişti.

 

  • AutoZone (AZO) hisseleri, %5,8 arttı. AutoZone, en son çeyreğinde hisse başına 29,03 ABD Doları, Refinitiv tarafından anket yapılan analistlerin beklediği hisse başına 26,05 ABD Doları kar yazdı. Gelir de analist tahminlerini aşmayı başardı.

 

  • Zoom (ZM) hisseleri, video konferans şirketinin kazanç beklentilerini aşması ve görünümünü yükseltmesinin ardından %5,6 arttı. Zoom, hibrit bir işyerine hizmet edecek ürünler üzerinde çalıştığını söyledi. Şirket, hisse başına 87 sentlik bir Refinitiv konsensüs tahminiyle karşılaştırıldığında hisse başına 1,03 dolar kazanç bildirdi.

 

  • Petco (WOOF) hisseleri, beklenenden daha iyi bir üç aylık raporun ardından %3,7 arttı. Petco, 1,48 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 17 sentlik düzeltilmiş ilk çeyrek karı bildirdi. Refinitiv'e göre analistler, 1,46 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 15 sent kazanç bekliyorlardı. Şirket ayrıca benzer mağaza satışları için Wall Street beklentilerini de aştı.

Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

  • ABD sosyal medya şirketi Snap'in kar uyarısı ve Avrupalı start-up'lar Klarna ve Gorillas'taki işten çıkarma haberlerinin ardından teknoloji hisseleri ortalama %2,5 düştü.

 

  • İngiliz elektrik üretim şirketi Drax Group (DRX) hisseleri, Citi'nin hisse senedini "nötr" seviyesinden "sat" seviyesine düşürmesinin ardından yaklaşık %14 değer kaybetti. 

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top