9 Ekim 2020 Dünya Borsaları Bülteni

ABD endeksleri, ABD Başkanı Donald Trump’ın Demokratlar ile destek paketi görüşmelerinin beklenilenin aksine çok iyi ilerlediğini açıklamasının ardından günü pozitif bir seyirle kapattı. S&P500, Nasdaq, Dow Jones sırası ile 0.80%, 0.50% artı ve 0,43% artı ile günü tamamladı.

IBM (IBM), hibrit bulut büyüme stratejisine odaklanmasına izin vermek için küresel teknoloji hizmetleri bölümünün altyapı hizmetleri birimini ayrı bir kamu şirketine çevireceğini söyledi. Bölünme, IBM hissedarlarına vergiden muaf bir dağıtım yoluyla gerçekleştirilecektir.

Eaton Vance (EV), yatırım şirketi Morgan Stanley (MS) tarafından hisse başına 56.50 dolara nakit ve hisse senedi olarak satın alınmayı kabul etti ve satın alımın toplam değeri yaklaşık 7 milyar dolar oldu. Haber, Morgan Stanley'nin E*Trade Financial'ı satın almasını tamamlamasından sadece birkaç gün sonra geldi.

Domino’s Pizza (DPZ) son çeyrekte konsensüs beklenti olan 2.79 doların altında, hisse başına 2.49 dolar kazanç açıkladı. Gelir de tahminlerini aştı ve ABD'deki mağaza satışları, FactSet tarafından yapılan %13.9 tahminine kıyasla %17.5 arttı.

Kozmetik şirketi Coty (COTY), İngiltere, Fransa, Almanya ve Avustralya'da doğrudan tüketiciye yönelik web siteleri açarak güzellik ürünleri “Kylie Skin” serisini genişlettiğini duyurdu.

Needham,  video hizmeti sağlayıcısı Roku’nun (ROKU) hisse senedindeki fiyat hedefini, hisse başına 190 dolardan 255 dolara yükseltti ve Roku'nun kurulu tabanındaki hızlı büyümenin yanı sıra evdeki kullanıcıların sayısındaki artışa dikkat çekti.

Reuters'a göre, Chevron (CVX) işçilerinden bir maliyet düşürme girişiminin parçası olarak işlerine yeniden başvurmalarını istiyor. Chevron, işgücünü %15'e kadar azaltmaya çalışıyor. Ayrıca Chevron, rakibi Exxon Mobil'i (XOM) hisse senedindeki %2'den fazla kazancın ardından ilk kez piyasa değerinde geçti. Ancak her ikisi de, düşen enerji fiyatlarının ardından bu yıl değerlerinin düştüğünü gördü.

Regeneron Pharmaceuticals (REGN), Kovid-19 antikor karışımı için acil kullanım izni başvurusunda bulundu. Tedavi, Başkan Donald Trump'ın Kovid-19 teşhisinin ardından aldığı tedavinin aynısı.

Citigroup (C), 400 milyon dolar ödeyecek ve yönetimsel ve operasyonel sorunları ele almak için bir plan oluşturacak. Federal Rezerv ve Para Birimi Denetleyici Ofisi, bankayı bu konular hakkında defalarca uyardıklarını ancak Citi'nin bunları çözemediğini söyledi. Citi, bu sorunları çözmek için devam eden "önemli iyileştirme projeleri" olduğunu söyledi.

JPMorgan Chase (JPM), ırksal eşitsizliği gidermek için önümüzdeki beş yıl içinde 30 milyar dolar taahhüt etti. Para, azınlık borçlular için ipoteklerin yanı sıra uygun fiyatlı konut projeleri, küçük işletme kredileri ve hayırseverliğe gidecek.

Depo perakendecisi Costco (COST), FactSet tarafından beklenilen %9.2'lik artışa kıyasla Eylül ayı karşılaştırılabilir satışlarında %15.5'lik bir artış bildirdi.

Target'ın (TGT) son zamanlarda olumlu trendlerde bir hızlanma yaşadığına ve daha fazla pazar payı almaya devam edeceğine inanan Deutsche Bank, şirketi "Katalizör Çağrısı" listesine eklendi.

Stifel Financial, Medtronic (MDT) yeni CEO’su Geoff Martha’nın şirkete olumlu katkısı olacağını belirterek şirket hisselerinin görünümünü “tut”dan “al”a yükseltti.

Walmart'ın Sam's Club birimi, pandemi nedeniyle azalan aile toplantıları beklentisiyle tatil sezonu için daha küçük yiyecek paketleri satmayı planlıyor.

Financial Times'ta yayınlanan bir habere göre Nikola (NKLA), yatırımcı güvenini yeniden inşa etmeye çalışıyor. Gazete, elektrikli kamyon üreticisinin "Mission Hydrogen" konferansında sunacağı teknolojinin, Hindenburg Research'ün geçtiğimiz ay yayınlanan kritik raporunun yarattığı şüpheleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacağını umduğunu söyledi.

Avrupa Piyasaları

Avrupa borsaları, Avrupa kıtasında kovid-19 vaka sayıları her gün artarken ABD’nin beklentilerin üzerinde bir teşvik paketi rakamı açıklayacağı beklentilerinin artması ile birlikte günü pozitif bir şekilde kapattı. Avrupa’nın önde gelen endekslerinden FTSE100 günü 0.53%, DAX30 0.88% ve CAC40 0.61% artı ile kapattı.

Danimarka merkezli mücevher üreticisi Pandora (PNDORA) güçlü bir üçüncü çeyrek verisinin ardından 2020 yılı için yıl sonu görünümünü yükseltmesinin ardından şirket hisseleri %10.6 değer kazandı.

Danimarka’lı ilaç şirketi Novo Nordisk (NOVO) 2020 yılı yıl sonu satış rakamlarını ve işletme görünümünü yükselttiğini açıkladı. Açıklama sonrası şirket hisseleri %3.2 değer kazandı.

Kruvaziyer operatörü Carnival (CCL) son çeyrek beklenilenden daha idüşük bir kayıp bildirdikten sonra şirket hisseleri %3.7 değer kazandı. Ayrıca şirket 2021 yılı için rezervasyon sayılarında iyileşmelerin yaşandığını bildirdi.

 

İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

General Electric (GE)

6.65

5.39%

American Airlines (AAL)

13.15

0.65%

Apple (AAPL)

114.97

-0.10%

NIO (NIO)

21.44

-0.56%

Ford Motor (F)

7.35

1.66%

 

 

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Coty (COTY)

3.74

12.31%

Occidental Petroleum (OXY)

11.18

8.75%

Itaú Unibanco (ITUB)

4.27

7.02%

General Electric (GE)

6.65

5.39%

Exxon Mobil (XOM)

35.26

5.25%

 

 

En Çok Düşen Hisse Senetleri ()

 

Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

International Consol. (ICAGY)

2.92

-17.12%

ANGI Homeservices (ANGI)

11.04

-13.34%

Acuity Brands (AYI)

101.54

-10.35%

Sunrun (RUN)

70.54

-9.62%

American Well (AMWL)

35.84

-7.49%

  

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. Burada yer alan bilgiler genel nitelikte olup yatırım danışmanlığı hizmeti kapsamında sunulmamaktadır. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan  QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir. Burada yer alan bilgilerin tümü veya bir kısmı QNB Finansinvest’in yazılı izni olmadan çoğaltılamaz, yayınlanamaz veya üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

Back to Top