8 Kasım 2018 Dünya Borsaları Bülteni

8.11.2018 13:24

ABD Piyasaları

• ABD hisse senetleri ara dönem seçim sonuçlarının beklenenden farklı gelmesiyle yükseldi. Dow Jones 545 puan, S&P 58 puan ve Nasdaq 194 puan yükseldi. Yatırımcılar gözlerini FED’e çevirdi. Amerika merkez bankasından herhangi bir faiz artışı beklenmese de yatırımcıların gözü gelecek için vereceği mesajlarda olacak.

•Amazon (AMZN) genel müdürlük için büyük ölçüde New York Long Island’da karar kıldı. Long Island, hızlı büyüme grafiği ile tanınıyor. Bunun yanı sıra seçim sonuçları etkisiyle Amazon dahil tüm teknoloji hisselerinde sert yükselişler yaşandı. Amazon 6%, Alphabet (GOOGL) 3.5% ve Netflix (NFL) 5% yükselişle günü tamamladı.

•Tesla Inc. (TSLA) Ceo Elon Musk’ın yerine yönetim kurulu başkanlığına Robyn Denholm’u atadı. Denholm 2014’den bu yana Tesla’da kurul üyesi ve Telstra CFO’su olarak görev yapıyordu.

•Qualcomm’un (QCOM) Federal Mahkemeye telif hakkı için başvurusu mahkeme tarafından düşürüldü. Qualcomm, rakiplerini benzer mikro çip parçalar üreterek haksız rekabet ile suçlamıştı. Qualcomm 2017 yılında haksız rekabet davasında Apple ile karşı karşıya gelmiş ve suçlu bulunmuştu.

• Papa John’s International (PZZA) hisse başına 20 cent kar açıklayarak beklentilerin 2 cent altında kaldı. Kuzey Amerika satışları %9.8 düşmesine rağmen beklenti %10.7 düşüş yönündeydi.  

• Kraft Heinz (KHC) Kanadalı doğal peynir üreticisi Italy’s Parmalat’ı 1.23 milyar dolara satmayı planladıklarını duyurdu.

• Match Group (MTCH) beklentilerin 3 cent üzerinde hisse başına 39 cent kar açıkladı.  Ancak Match.com websitesi kullanıcılarının kullanıcı başına ürettiği ciro miktarı beklentilerin altında kaldı. Şirket hisse başına 2 dolar temettü dağıtacağını açıkladı.

• Wendy’s (WEN) 3. çeyrek beklentilerin zayıf üzerinde 17 cent kar açıkladı. Diğer rakip restoran zincirlerinin satışlarındaki artışın %0.2 altında kaldı.

• Nokia (NOK) 5G internet erişimi için China Mobile (CHL), China Telecom (CHA) ve China Unicorn (CHU) ile anlaşma sağladı. Anlaşmanın değerinin 2 milyar doların üzerinde olduğu iddia edildi. Bu anlaşma sonucu 5G satılan her akıllı telefon veya aygıttan Nokia patent sahibi olduğu için yaklaşık 5 dolar lisans ücreti alacak.

• UnitedHealth Group (UNH) Demokratların temsilciler meclisini kazanmasının ardından ObamaCare politikalarına karşı olan cumhuriyetçilere engel olabilme beklentisiyle 4% yükseldi.

• Boeing (BA), Lion Air jet haberlerinden olumsuz etkilense de seçim sonuçlarının etkisiyle, kapanışta 1.5 % yükseldi.

• Michael Kors (KORS) kötü gelen bilançosuyla 14% düştü.  

Avrupa Piyasaları

•Avrupa endeksleri ara seçim sonuçlarının etkisiyle 1% civarında yükseliş ile kapandı.

• İspanyol bankaları gelen haberler ile yükseldi, BBVA 1.73%, Banco Santander (BNC) gün boyu yukarda işlem görse de günü 0.96% aşağıda kapattı.  

• Vestas Wind System (VWS) gelen bilanço rakamları ve gelecek yıl için pozitif görünümüyle 7.55% yükseldi.

• İngiliz güvenlik hizmetleri sağlayıcısı G4S Plc. (GFS) bilanço rakamlarıyla 17.68 % düştü. Şirketin gelirleri artsa da teknoloji yatırımı harcamaları beklentileri düşürdü. 


İşlem Hacmi Yüksek Olan Hisse Senetleri (%)


Hisse Senedi 

Son Fiyat ($) 

Değişim (%) 

General Electric Company (GE) 

9.20

-2.34%

AdvancedMicroDevices,Inc(AMD)

21.84

+5.61%

BankofAmericaCorporation (BAC)

28.54

+1.17%

Encana Corporation (ECA)

8.78

+0.80%

Microsoft Corporation(MSFT)

111.96

+3.94%

En Çok Yükselen Hisse Senetleri (↑)


Hisse Senedi

Son Fiyat ($) 

Değişim (%)

SendGrid Inc. (SEND)

46.45

+35.54%

Twilio Inc. (TWLO)

96.19

+35.44%

Tilray Inc (TLRY)

139.60

+30.64%

Genomic Health Inc (GHDX)

90.18

+27.39%

Etsy Inc (ETSY)

50.01

+23.70%


En Çok Düşen Hisse Senetleri ()


Hisse Senedi

Son Fiyat ($)

Değişim (%)

Conduent Incorporated (CNDT)

13.62

-29.14%

Zillow Group Inc (Z)

29.99

-26.92%

Zillow Group ınc (ZG)

29.91

-26.60%

BWX Techonologies (BWX)

46.26

-23.75%

Coty Inc (COTY)

8.66

-22.54%Not: Tabloyu mobil cihazınızda daha iyi görüntüleyebilmek için ekranınızı yatay çeviriniz.


Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir.

Back to Top