7 Aralık 2021 Dünya Borsaları Bülteni

• Hava yolu hisseleri Pazartesi günü, iyileşme temasının güçlenmesiyle yükseldi. American Airlines (AAL) %7,9, United Airlines %8,3, Delta Air Lines %6 ve Alaska Air Group %4,2 değer kazandı.

• Kruvaziyer ve kumarhane hisseleri tarafında ise Norwegian Cruise Line (NCLH) ve Carnival Corp (CCL) sırasıyla %9,5 ve %8,1 yükseldi. Las Vegas Sands (LVS) %7,2 değer kazandı. MGM Resorts (MGM) ve Wynn Resorts (WYNN) ise sırasıyla %5,1 ve %6 artış kaydetti.

• GCP Applied Technologies (GCP) hisseleri, özel yapı kimyasalları üreticisinin Fransız inşaat şirketi Saint-Gobain tarafından hisse başına 32 dolar veya yaklaşık 32 milyar dolar karşılığında satın alınmasını kabul etmesinin ardından %17,1 arttı.

• Lucid Group (LCID) hisseleri, şirketin Cuma günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan "soruşturmayla ilgili belirli belgelerin üretilmesini talep eden" bir mahkeme celbi aldığı haberlerinin ardından %5,1 düştü. Lucid, SEC tarafından araştırılacak bir SPAC anlaşması yoluyla halka açılmıştı.

• Wells Fargo (WFC) hisseleri, Morgan Stanley'nin hisseyi “eşit ağırlık ver” seviyesinden “ağırlığı artır” seviyesine yükseltmesinin ardından %2,3 yükseldi. Morgan Stanley, Wells'in kapsama alanında varlığa en duyarlı hisse senedi olduğunu ve daha yüksek federal fon vadeli işlemlerinin bir yükseltme gerektirdiğini söyledi. Firma, Wells'i en iyi 2022 seçimi olarak da adlandırdı.

• Spirit Airlines hisseleri, Evercore ISI'nin Spirit'in notunu yükseltmesinin ardından %6,1 arttı. Evercore, not yükseltmesinde "şirket yürütme ve talep arttıkça stratejik isteğe bağlılığı gördüğünü" söyledi.

• MicroStrategy (MSTR) hisseleri, hafta sonu bitcoin satışlarının hemen ardından %5,5 düştü. MicroStrategy, bilançosunda milyarlarca dolar değerinde bitcoin bulunduruyor, bu nedenle şirketin hissesi dünyanın en büyük kripto para biriminin fiyatındaki dalgalanmalara karşı hassas.

• Alibaba (BABA) hisseleri, Çinli internet devinin hisseleri, şirketin uluslararası ve yerel e-ticaret işletmelerinin yeniden düzenlendiğini açıklamasının ardından %10,4 arttı. Alibaba ayrıca CFO'sunu değiştireceğini açıkladı.

• Boston Beer (SAM) hisseleri, Cowen'in şirket notunu “düşük performans” seviyesinden” “piyasa performansı” seviyesine yükseltmesinin ardından %6,9 arttı.

Avrupa Piyasalarında Öne Çıkan Haberler

• Polonyalı kurye şirketi InPost (INPST) hisseleri, birkaç üst düzey yöneticinin önemli miktarda hisse satın almasının ardından %9,5'ten fazla yükseldi.

• Just Eat Takeaway (TKWY) hisseleri, konser ekonomisi işlerine ilişkin yeni Avrupa Komisyonu düzenlemelerinin gıda dağıtım şirketlerini vurabileceği endişeleriyle %4,6 düştü. Bernstein, şirketin hisse senedinin notunu "üstün performans" seviyesinden "piyasa performansı" seviyesine indirdi ve hisse fiyatı hedefini düşürdü.

hisseler grafik

Yukarıda yapılan hiçbir yorum ve bilginin bütünlüğü, doğruluğu ve değişmeyeceği garanti edilemez. İfade edilen görüşler hiçbir şekilde ve surette alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bilgilerin ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından dolayı doğabilecek zararlardan QNB FINANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (QNB FINANSINVEST) hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. QNB FINANSINVEST yorumda adi geçebilecek şirket veya şirketlerin menkul kıymetlerini portföyünde bulundurabilir ve/veya bu şirketlere danışmanlık hizmetleri verebilir. QNB FINANSINVEST bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu nedenle bu bilgilerin ne şekilde olursa olsun içeriğinden, iletilmesinden, alınmasından ve saklanmasından sorumlu değildir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve QNB FINANSINVEST’in görüşlerini yansıtmayabilir

Back to Top